Helt galet men inte alldeles ologiskt, spetsen avgjorde igen

► Frölunda leder SHL, åtta poäng på tre matcher, 0–1 blev 7–3 mot Luleå. Vilka av er trodde det efter en period? Rätt få, sannolikt.
► Här bryter jag ner det vi såg och ger er mina fem bästa i Frölunda.

65 Kommentarer

  1. Tror center kaoset kan har förstört Liams säsong.
    Han ser helt vilsen ut på isen och de har nog satt sig i huvud på honom.
    Sa detta innan säsongen spela inte Liam som center utan låt han komma in i SHL som vinge.

  2. Kul med vinst och härligt med junisarna!
    Men under hela 1a perren sitter jag bara och våndas. Spelet i egen zon (främst ur densamma), alla ggr man vänder om hemåt, blir pressade och tappar puck är frapperande! Spelet i mittzon med noll säkerhet och vägvinnande spel lika jobbigt. Sen är det mkt bättre i 2a. I 3e tycker jag dom gör det ok. Betänk att det främst är i Luleås pp som dom skapar chanser. Är väldigt framlutade för att dom lixom inte har något att förlora.

    Om vi går på spelaromdömen så är det frustrerande att se spelare med så hög kapacitet som Högberg och Johannesson göra så svaga insatser. Båda ser väldigt nonchalanta ut, vinner knappt en närkamp, vänder om i egen zon och tappar puck samt har så hög felmarginal på passningar.. Här behöver det hända något!

  3. Så skönt med seger. Känns som ännu ett rån. Skrev till en vän under första perioden och efter första perioden ord som jag inte kan skriva här. Men ni fattar nog ändå.

    Spetsen ja. Nu kan väl ingen klaga på att vi saknar spets. Då ska man komma ihåg att Fagemo inte har kommit in i det riktigt.

    Johannesson och Högberg….. ja, den dagen Folin är tillbaka, då ska Johannesson upp på läktaren. Inget snack! Sen får vi se hur Högberg sköter sig med tiden, annars kan han lika gärna sitta på läktaren om det fortsätter så som det gör.

      • Du har helt rätt LarsL. Alla skyller på backarna och deras dåliga uppspel. Men det är lika mycket forwards fel som inte åker in på en fri isyta så backen kan slå det där snabba och säkra passet. Men det kommer ju att bli bättre ju fler matcher man spelar. Och att spelarna skiter att lyssna på vad experter och vad media skriver som hela tiden tjatar över hur dåligt uppspelen är från egen zon.

          • Svar till er alla som svarade mig. Självklart är det både backar och forwards fel. Det säger jag inget om. Det jag reagerar på är att Johannesson och Högberg känns som stora risker när det ser ut som det gör nu. Högberg brukar normalt sett inte vara så som han ör nu. Johannesson tyckte jag redan förra säsongen att han var svag. ( förståeligt med tanke på att han kom från Ahl och Frölunda kanske inte var på topp när han kom)

            Mycket möjligt att det kommer se bättre ut när laget ser bättre ut, men här och nu så tycker jag dom både är svaga, om man jämför med dom andra backarna.

            Hm, jag hoppas ni förstår hur jag tönker. Låter bättre i min skalle…😀

      • Kan vara en del av förklaringen. Absolut! Samtidigt borde Högberg väl göra det något bättre? Förklarar dessutom inte alla förlorade närkamper. Och som jag ser det så känns det som han är loj när han går in i dessa.

    • Högberg upp på läktaren, se där. Jag håller inte med.

      När Högberg levererar pass direkt och inte tar någon extra svängom, då är han bra och den tillsammans med Tömmernes som hittar blad i uppspelen. Hockey behöver inte gå i 100 knyck hela tiden, så befriande att det finns spelare med kvalite som kan dra ner på tempot.

      Johannesson upp på läktaren?
      Bättre att bryta kontraktet helt.

      • Jojje, håller egentligen med om Högberg. Men just nu så anser jag att han och Johannesson är väldigt svaga. Det stämmer säkert in på det andra har skrivit, att laget inte är synkat och osv. Men här och nu så är dom väldigt svaga. Sen vet vi alla hur Högberg är i vanliga fall, han hittar bra förstapass, är bra offensivt. Det är jag med på. Jag kan tycka att när det inte är synkat, när det ser ut som det gör, så måste Johannesson och Högberg spela enklare. Sarg ut. Men dom gör inte det och då syns deras misstag mer än dom andra backarna.

    • Johannesson, en helt obegriplig värvning! Visst ska han ha styrkor offensivt men sällan sett en så defensivt svag och loj back i egen zon. Vinner knappt en närkamp och känns osäkert bakåt varje gång han är inne…

  4. Hockey är en härlig sport.
    Förvånande att Luleå inte tog en time out när det rann iväg och bytte målis tidigare!
    Men Hall är ju ny på denna nivån.
    Såg bara första och tredje så målorgien i andra gick ju mig helt förbi.
    Finns potential i detta lag, helt klart.

  5. Tycker Clarke ser riktigt bra ut. Tar rett beslut i pressade lägen o har helt klart målsinne. Et lovande nyförvärv. Kommer troligen bara bli bättre när laget spelar bättre o har mer puck. Skönt at Frölunda äntligen kan göra mål på få lägen, något man saknat i många år.

  6. Kul med hockey. La mig efter en period med riktig äkta migrän. Såg matchen nu i natt/morgonen. Jag brukar inte lägga ngn stor notis om dom bästa spelarna. Nu tycker jag de var klockrena här. Hade mina tvivel om Clarke innan. Men dom har suddats ut nu.

  7. Jag har börjat se Frölundas första 15 matcher i SHL som någon slags försäsong. Det är många nya spelare, en hel del tidiga skador, Robbans coachning känns fortsatt ny, många olika ändringar i kedjorna både match för match och under matcherna.
    Johannesson kritiseras hårt här inne (med fullan rätt) men laget har inte hittat rätt än och jag tycker inte han får chans att spela på sina styrkor. Tålamod här och jag tror det kan bli bra.
    Jag är mer oroad för LDN. Många tycker han ska ut som vinge (absolut!) MEN hjälper det??? Jag är som jag sagt från start tveksam. Fattar inte den värvningen. Grym HA spelare, men han håller inte för SHL! Och inget konstigt med det….Finns så många duktiga spelare i Sverige som aldrig blir SHL-material.
    Ser inte hur han ska få speltid i detta laget när alla är friska? Kommer inte bli kvar säsongen ut är min gissning…

    • Håller med om att det kan ta tid att gå från Rogers dumpande till att nu vara konstruktiv med pucken inom lagets kontroll. Vissa spelare som inte passade i Rogers tänk har uttryckt det och det finns säkert spelare i Frölunda idag som passar Roger-spel men inte Robbans osv.

      Ett tecken på det kan vara att de framträdande spelarna nu är ungdomar och nyförvärv. De etablerade spelarna har gamla filosofier i ryggmärgen.

      Johannessons kritik är som du säger fullt befogad. Men på vilket sätt tänker du att han inte fått chansen? Har han tagit chansen?

      • Det skrev jag aldrig. Jag skrev att han inte fått chans att soela på sina styrkor! Stor skillnad.
        När Frölunda är dör vi ”förväntar oss”. Vårdar puck, driver spelet etc. Då kommer Johannesson vara fasen så mycket bättre. Han är en modern back där det märks mer i forwardzonen!
        Jag rycker dock laget behöver några mer klassiska backar likt Folin och Nilsson.

      • Med respekt, Philip – tror du ens på det där själv? Rogers ”dumpande” och Roberts ”lirande”? Att skullnaden skulle vara så stor.
        Det gör du väl ändå inte?
        Och även om det stämt, vilket det ju inte gör, så skulle ju problemen för ”gamla” spelare ha uppstått förra säsongen, inte nu. Och för de nya, för dem spelar ju små coachskillnader ingen roll.

        • Jag förstår inte heller Leman att vissa fortfarande vill påstå att Roger stod för brunkarhockey och bara dumpade puck och höll till I sarghörnen. Men det är väll så att har man bestämt sig för att vara negativt inställd till en person då är det lätt att hitta fel. Tror inte dom personerna har lyssnat på vad Roger sagt under många intervjuer där han förklarat hur han hatar att man håller till i sarghörnen istället för att attackera mer mot mål. Och hur försiktig man måste vara när man behandlar juniorer så man inte sänker dom. Och det roliga är att när Frölunda har forcheckat hårt nån match då har man kallat det för brunkarhockey men om motståndarna gör samma sak då tycker man att dom spelar jävligt bra. Man blir trött på dom där skriverierna.

  8. Lagbygget är ju som vi alla vet felkonstruerat.

    Känns som att LDN fick ”offra” stora delar eller hela sin första säsong när han tvingades gå som center. Ska han ut på en kant nu? Tveksamt, han petar ju inte Westergård – isf får man trycka in Clarke i mitten och låta Dower gå på hans kant.

    Låga odds på att någon forward lämnar under säsongen, tror jag.

    • Ja, man ska vara ärlig och säga att LDN har ”tagit en för laget”, sämre möjligheter att hitta rätt frånHA till SHL på ovan position. Men … Clarke måste väl inte in i mitten? När Lasu hel (snart):
      44 – 31 –16 – 40
      … och sedan kanske det kommer en julklapp. 🙂

      • Mja, och var ska Dower spela då? Förutsatt att det någon gång är relativt skadefritt.

        Yttrarna utan ordning:

        Puistola – Fagemo
        Lindholm – Cederqvist
        Clarke – Friberg
        Olausson – Westergård

        Och då är inte Thorell medräknad. Med Clarke i mitten öppnas ett hål bland ytterforwards som ger honom en ärlig chans där. Annars är det ju center eller inget för Dower.

        • Här och nu tar LDN ingen plats i laget. Men ett lagbygge är dynamiskt under säsongen.
          Fyra bästa centrarna just nu är JP, Meijer, Lasu, N Hasa.
          Sedan, som jag varit inne på en massa gånger, såg om två månader, om Frölunda inte hittat en center, om Clarke anpassat sig väl till SHL, jag ser absolut att han kan testas i centerrollen då.

  9. Frölunda har startat matcherna som en gammal gräsklippare med gammal bensin och för mycket choke. Trots det tre raka vinster mot tre riktigt starka lag. Det är ändå imponerande.

    Jag hoppas och tror att spelet från bakplan blir bättre. Det är ju ingen tvekan om att motståndarna forecheckar stenhårt för att stoppa uppspelen. Upp till forwards att komma ner och bli spelbara?

    Clarke har skills, helt klart. Bosse ser ut att kunna få ett genombrott och Westergård är jag riktigt imponerad av. Han har en otrolig energi och makalös speed, jobbar stenhårt i närkamperna och samtidigt visar han på skicklighet med puck i avgörande lägen.

    NDN behöver nog tid för att hitta rätt i sin roll, vilken det nu blir. Men han är kanske vinge snarare än center.

  10. Sätter ändå upp Herman Liv som gårdagens roligaste händelse trots mitt supporterskap till Frölunda.
    Stefans bortgång berörde mig mycket.
    Besökte hans grav på Dunkehalla kyrkogård i Jönköping för några år sedan. Otroligt vacker gravplats med utsikt över Vättern.
    Att nu Herman fick vinna i sin första SHL-match från start mot självaste Skellefteå är ju helt fantastiskt kul för att uttrycka det milt.♥️

  11. Är det inte väldigt likt förra året? Vi spelar halvdåligt men vinner på bra målvaktsspel samt att övriga lag inte fått ihop det än.
    Att vi inte fixar RO:s spel är tydligt. Han vill ha mer puck och mer kontrollerat spel. Och det klarar vi inte av. Vi hjälper inte varandra genom att vara spelbara. Mycket individuella prestationer som ibland är bra. Men vi klarar inte av när motståndarna jagar livet ur oss i egen zon. Vi fixade inte det förra året och inte nu heller. DET är oroande. Mycket oroande.

    • Vet inte om jag kan hålla med om det. Tycker att man hade lättare för sig i fjol att spela sig ur egen zon och gå till anfall. Tyckte allt satt mer på plats då. Och det som hände efter jul skyller jag på alla skador och framför allt på den sjukdoms epidemi sim drog som en löpeld genom laget. I vissa matcher hade vi 10 man borta så Max Friberg fick spela I två kedjor. Och att då behöva möblera om i alla formationer från match till match det satte sina spår.

Delta i diskussionen?

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Joel i centrum – kan Frölunda smittas av hans vinnarskalle?

► Matchdag: Ja, det är ju det, Frölunda–Skellefteå. Lätt att glömma bort i all hysteri som föregår...

En utmaning att ställa om efter Joels hyllning: ”Mer ryggmärgsspel”

► Det är ingen vanlig lördag som väntar. Ingen vanlig hockeymatch. Men – det är ändå tre poäng...

Carnbäck inför Lundqvists stora dag: ”Ingen är i närheten”

► Vad minns Patrik Carnbäck av en ung Joel Lundqvist? Varför hyllar han honom med så stora ord? ► Ni...
Senast kommenterat

Hoppar snart på allmänna färdmedel mot Göteborg . Ska bli kul att hylla Joel ! Matchen ....har inga förhoppningar där .

Av Peter Johansson
2026-10-17 07:49

Kallio & Lasch är väl de tydligaste namnen som borde fått en plats i taket men icke...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-10-17 00:04

Är inte det där lite av en myt att det går illa efter hyllningsmatcher? Läser man artikeln ovan så känns det ju inte som att resultaten brukar ta stryk direkt.

Av andreas
2026-10-16 23:00

Ja, det var lite "udda" tajming på Beckmans inträde i valberedningen och hans tröjhissning.

Av Jonas Å
2026-10-16 22:18

Oj, missat det? Var rätt omdiskuterat när styrelsen beslutade att hissa hans tröja. Bäckman, som även då satt i valberedningen.

Av Acke
2026-10-16 21:58

Mitt främsta Joel-minne är finalserien mot Färjestad under lockouten 2005, när han som enda spelare vågade stå upp och ta fighten mot Souray. Jävlar, vad han växte redan då!

Av Gustav
2026-10-16 21:41

PS: Skellefteå är det bästa valet av motståndare, inte bara för rivaliteten, de bästa matcher jag sett i SHL, är mellan de två lagen!
Leve Joel!

Av Tommy Nilsson
2026-10-16 21:23

Tyvärr så fanns det nog ett ganska tragiskt människoöde bakom signaturen Herr Lakers. Som jag minns det så var han ett kul och trevligt inslag här i kommentarsfältet när han dök upp. Men som med tiden spårade ur i ett evigt gnäll på Joel som bara gjorde folk irriterade.

Av Kalle Kula
2026-10-16 21:21

Det är kusligt, hur illa det ofta går i de matcher dör Frölundas stora hyllas och/eller tröjan hissas...
Man förlorar matchen.
Ibland sägs det bero på att spelarna blir stela, under cermonin.
Det blir isf motståndarna också...
Min gissning är att spelarna spänner sig, för att de verkligen så g...

Av Tommy Nilsson
2026-10-16 21:15

Det hade varit extremt skoj!

Av jt630421
2026-10-16 20:20

Jojje: Vet inte vad för slags sedvänja Frölunda spelarna sinsemellan har efter en vinst på hemmaplan en lördagseftermiddag med start 15:15.
Kanske går de då på lokal efteråt och tar sig en stänkare alla tillsammans? ;)

Av EDWARD 51
2026-10-16 19:42

👍🏻

Av Totte
2026-10-16 19:24

raschen87: När Du här nämner om "Växjö Lakers" så kommer jag nu väl ihåg den signaturen.
Ja, som sagt vad det blev 'too much' med hans eller hennes alltför många gånger felaktiga yttrande om Joel.

Av EDWARD 51
2026-10-16 19:16

Det förstår jag.

Av Henrik Leman
2026-10-16 19:07

Det kommer bli känslosamt för alla inblandade och det är något fint med det. Måste få vara så.

Sedan efter att hyllningen är över, då ska det ryka ur öronen på varenda spelare. Inte en enda millimeter ska ges bort utan det ska bli tre poäng, till vilket pris som helst när den störste ska hyllas!

Av Jojje
2026-10-16 19:04

Är det bara jag, men Bäckmans tröja är väl inte i taket?
I så fall behöver jag verkligen gå till optikern.

Av Jojje
2026-10-16 19:00

Exakt. Och jag vill inte på något sätt förringa den här suveräna sajten.
Men 45 minuter med Joel med frågor från bl.a Henrik 44 år var ordentligt sevärt.

Av Totte
2026-10-16 18:56

Klokt. :)
Menade mest att du har rätt, man ska ha respekt för svårigheterna som existerar.

Av Henrik Leman
2026-10-16 18:49

Precis. Tänker att det är lättare att hitta ett färskt poddavsnitt med rubrik ”Joel” än att gräva i arkivet här.

Av Totte
2026-10-16 18:28