Redan på söndag är det slutspelshockey i Scandinavium. Frölunda–Brynäs, final 1 i SDHL-slutspelet.
Fyra fräcka hockeydagar i Kålleseum.
Söndag: Frölunda–Brynäs, SM-final 1, SDHL.
Måndag: Frölunda–Luleå (troligen), SM-kvartsfinal 1, SHL.
Tisdag: Söndag: Frölunda–Brynäs, SM-final 2, SDHL.
Onsdag: Frölunda–Luleå (troligen), SM-kvartsfinal 2, SHL.
Damernas final 3 och (eventuellt) 4 i Gävle (fredag, söndag) krockar med herrarnas kvartsfinalspel, en avgörande final fem (Scandinavium, 1/4) gör det inte.

Frölundakaptenen Hanna Olsson sa efter 2–1-segern mot SDE på onsdagen, den som betydde 3–1 i semifinalserien och avancemang:
– En enorm glädje att få spela final igen. Få förunnat. Jag är otroligt stolt över hela gängets insats, hur vi hanterar den här semifinalserien. Vi ska njuta av den här segern och sedan blicka fram emot Brynäs.
Förra året möttes lagen i semifinal – då vann Frölunda en rysarserier över fem matcher. Men det var då, det.
– Klart vi har bra minnen från den tiden, hur vår publik slöt upp och hejade fram oss. Men de är inget vi tänker på eller lutar oss tillbaka mot. Jag förväntar mig otroligt tuffa matcher. Brynäs gick rent i semin mot Luleå, ett bra kvitto för dem, sa Hanna Olsson i SDHL:s youtubesändning.
Elisa Holopainen fixade 1–0-grepp 15.20 in på matchen i Upplands Väsby, Hanna Olsson gjorde 2–0 med 13 sekunder kvar av första perioden. SDE:s reducering (Gabrielle David) kom med bara 2.36 kvar av matchen, det blev dock aldrig något riktigt tuff forcering, Frölunda stod emot bra.
En jämn serie, dock.
Två jämna lag.
– Egentligen hade det kunnat gå hur som helst. Det lag som varit mest effektivt har vunnit. Vi är glada att gå vinnande ur, sa Olsson.


Vad är vitsen med att spela i Scandinavium för damerna? Räcker det inte med 6000 platser i Frölundaborg? Min gissning är att det kommer vara färre publik än i CHL-matchen mot Grenoble, ödsligt var ordet….!
De spärrar av ena sidan av arenan som de gjorde förra året. Stänger sektioner så de samlar alla på samma ställe.
Men håller med dig, de blir väldigt öde ha en match i Scandinavium.
Det är ju inte bara en match, utan samtliga matcher hemma skall ju spelas där. Dessutom kostnaderna på att dels hyra Scandinavium + funktionärerna, det andas inte klokhet i detta beslut. Allvarligt, 6000 stolar i Frölundaborg måste väl ändå vara tillräckligt? Det ÄR inte samma hype nu kring damlaget som det var förra säsongen.
En stor eloge till den person som höll igång med megafon i Frölundas klack i matchen mot SDE. Grymt jobbat, det hördes hela matchen igenom på tv:n.. 🙂
Jag gillar att man låter damlaget spela i Scandinavium, det är ju trots allt det alla som växt upp med Frölunda har som dröm oavsett om man är tjej eller kille.
För att hajpa det här så hade min lösning vara att låta alla som köpt biljetter till kvart 1 gå fritt (eller väldigt rabatterat inträde) till söndagens final och den som köpt till kvart 2 få motsvarande till tisdagens finalen.