Känslan är att Frölundadagen är något supportrarna verkligen uppskattar. Ännu fler verkade ha tagit sig till Frölundaborg den här gången. Stundtals rejält knôkat.
– Folk var här redan vid tio, berättade klubbdirektören Christian Lechtaler.
Mediehusets Ellen Ivarson gjorde en leende ”bah”-min och kontrade med:
– Tio? Vid åtta var några här.
Allt började elva. Kön till spelarbussen (där Hanna Olsson och Christian Folin sitter längst fram på våning 2) tog form vid halv. Så … tja, bevisligen är den här dagen en hit. Bra upplägg. Istället för spelare som sitter still vid ett bord så får supportrar, stora som små, mingla med sina idoler.
Riktigt lång kö till Samuel Fagemo som efter halvannan timmes autografskrivande behövde ta en vätskepaus. Hydration break, som det heter på fotbolliska.
– Kul med sådant intresse, sa han artigt mellan klunkarna.

Rundvandringen inne i Frölundaborgs innandömen (gym, omklädningsrum) var också populär. Lång kö till insläppet, alla som vill hann inte med att gå den lilla snitslade banan.





Högberg har alltid split vision, ingenting nytt för den grabben.
Haha.