► Jösses, det här var avslaget. Frölunda ungefär som väntat, Djurgården sämre än jag trodde.
► Frölunda spelade jämnt med en finalkandidat utan att på något sätt gå fullt i alla lägen.
► Djurgården … tja, det kanske kan vara ett steg på vägen mot något. Dick Axelsson avgjorde med några fina pass i mellanakten.

DJURGÅRDEN–FRÖLUNDA 4–2: När Frölunda gick för 3–3-kvittering satte Jacob Josefson 4–2 i tom kasse.
Ryan Lasch spelade smått, svårt och fel, satte Jacob Moverare i en taskig sits, Djurgården gick till attack, Frölunda hann bara spela sex mot fem i några sekunder innan det stod 4–2 på tavlan.
Mycket mer skilde inte lagen, men vill ni ha en annan skillnad så:
Ryan Lasch peggade upp för Anders Grönlund – skott rakt på Adam Reideborn.
Dick Axelsson la upp för Sebastian Strandberg – kanonträff och 3–2.
Överhuvudtaget hade Djurgården bättre skärpa, bättre kvalitet i avsluten, Frölunda skapade nog för att få med sig en pinne hem, men ni vet hur det är:
Om man inte absolut måste så …
Stundtals bra forecheck, puckstölder, men också detta:
Noll attackmentalitet.
Noll intresse av att skjuta pucken.
Ja, jag överdriver förstås, men inte så mycket. Det var runt, det var duttigt, det var … tja, matchen gällde inte något, helt enkelt. Inget förvånande alls. Det är så här det blir.
Ändå ledning 1–0 och 2–1, ändå så nära 3–3. Det var väl också något slags betyg, antar jag. Men i ärlighetens namn: det går inte att dra växlar på matcher som inget gäller.
Dick Axelsson var bra för Djurgården, han pratade i C More om att Djurgården också var det, men då tycker jag inte man har stora krav.
Ängsligt, enstaka anfall där klassen syntes, inte mer.
Nå, Dif kanske är på väg upp, har ju grundkapacitet, hoppas det inte hände något med comebackande födelsedagsbarnet Jonathan Davidsson, bara.
***
Frölundas kvartsfinalmotstånd? Tja, Djurgården kan vi nog räkna bort nu (målskillnaden), det kan bli Växjö, det kan bli Skellefteå, det kan bli Malmö.
Spelar rätt liten roll, tror jag.
Det är Frölunda som avgör om Frölunda går vidare.
Och ska man ta guld, vilket förstås är målsättningen, så måste man kunna slå alla lag.
***
Jag skulle kunna fråga mig saker om olika spelare, men … nä, matcher som inget gäller går inte att använda för att dra slutsatser, jag poängterar det igen.
Dock – mot Brynäs, inför hemmafansen på torsdag, det hade nog varit bra med lite, lite attackmentalitet då.
Inte minst skulle nog fansen gilla det.
***
Jacob Petersons första SHL-poäng kom när han bröt in på kassen, bra forecheck av hela kedjan, till slut spelade Max Friberg fram Joel Mustonen till 2–1.
Jag tyckte Jacob skötte sig alldeles utmärkt, fick bra hjälp av Joel Mustonen, en av Frölundas bästa.
***
Mycket Dick Axelsson i period 2. Först retade han upp gamle lagkompisen Mats Rosseli Olsen, fick denne utvisad, och spelade fram Marcus Davidsson till 2–2 i PP-spelet, sedan hittade han Sebastian Strandberg som med ett vasst direktskott (3–2) sköt ”mot strömmen” och straffade Johan Gustafsson i dennes sidledsförfyttning.
Dick Axelsson gjorde för övrigt sin 100:e SHL-match för Djurgården. Han verkar ha formpil upp efter vinterns knäproblem. Kul. Viktigt för Djurgården.
***
Första perioden såg två kanadensiska backmål. 1–0 Frölunda av Chay Genoway när Frölundas PP-tryck bestod efter att Jakob Lilja kommit in på isen, 1–1 av Jason Garrison som glömdes bort och satte pucken högt, fri med Johan Gustafsson.
***
Matchens miss: Simon Hjalmarsson träffades av Robin Norells handske/klubba i ansiktet när han skulle peta in en 3–3-puck, domaren som stod närmast såg inget. Eller gjorde inget.
Matchens fräckis: Joel Mustonen kom fri i numerärt underläge, satte klubben mellan benen, sköt – men Adam Reideborn var med.
***
## Fakta:
0–1 (5.16) Chay Genoway (Lasch, Pa Westerholm)
* Efterbörden till ett power play-spel, Frölundas tryck bestod, Ryan Lasch dubblerade och hittade Genoway framför mål.
1–1 (14.43) Jason Garrison ( Josefson, Brodin)
* Djurgården starkast i sargduell, Frölunda överbelastade, tappade sovande sidan där Garrison blev över.
1–2 (25.43) Joel Mustonen (Friberg, Peterson)
* Mustonen snodde pucken av Robin Norell, till slut kunde han näta från nära håll, ånyo just efter ett PP.
2–2 (33.11) Marcus Davidsson 5/4 (Axelsson, Garrison)
* Davidsson fick stå helt fri i skottsektorn och prickskjuta högt.
3–2 (36.02) Sebastian Strandberg (Axelsson, Bergfors)
* Snabbt sidledspass av Dick Axelsson, Strandberg direktsköt i Johan Gustafssons förflyttning.
4–2 (58.20) Jacob Josefson, tom kasse (Jonsson Fjällby)
* Ryan Lasch spelade svårt, Jacob Moverare tappade puck, Josefson stängde matchen.
Så spelade Djurgården
Kedjor:
15 Jakob Lilja–40 Jacob Josefson–34 Daniel Brodin
31 Dick Axelsson–29 Sebastian Strandberg–10 Nicklas Bergfors
71 Jonathan Davidsson–70 Marcus Davidsson–72 Emil Bemström
91 Axel Jonsson Fjällby–13 Petteri Wirtanen–44 Mattias Guter
28 Dennis Svensson
Backar:
7 Jason Garrison–33 Linus Hultström
56 Robin Norell–43 Tom Nilsson
55 Alexander Urbom–37 Jesper Pettersson
53 Bobo Peterson
Målvakt:
39 Adam Reideborn (35 Robin Jensen)
Så spelade Frölunda
Kedjor:
40 Joel Mustonen–44 Jacob Peterson–12 Max Friberg
11 Samuel Fagemo–59 Simon Hjalmarsson–81 Ryan Lasch
46 Oliwer Fjellström–7 Pathrik Westerholm–27 Ponthus Westerholm
51 Mats Rosseli Olsen–72 Patrik Carlsson–49 Rhett Rakhshani
22 Linus Nässén
Backar:
56 Jonathan Sigalet–5 Chay Genoway
15 Anders Grönlund–10 Gustav Lindström
8 Viktor Ekbom–3 Jacob Moverare
55 David Printz
Målvakt:
37 Johan Gustafsson (1 Tex Williamsson)
***
