► 16.30 en fredag. Varför väljer man den tiden för att presentera ett serieförslag för svensk topphockey?
► Nå, utmärkt om Aftonbladet är rätt ute, ett lag direkt ur SHL, ett lag upp från allsvenskan. Men det intressanta är ju ekonomi- och arenakraven.
► Den diskussionen ser jag fram emot i eftermiddag.
LITE SKUM TID är det väl ändå, tycker ni inte? Att den så efterlängtade och hett emotsedda presskonferensen med ensamutredaren Ola Lundberg läggs 16.30 när folk antingen just checkat ut från jobb och går in i fredagsmysmode – eller har fullt fokus på Frölunda–Färjestad.
Nå, kanske bra på ett sätt.
Man ska nämligen inte läsa in allt för mycket i dagens besked från Lundberg (som under en lång tid lyssnat av med alla intressenter för att komma fram till sina tankar).
Det som presenteras på hotell Scandic Anglais är ett förslag, något att utgå från och jobba efter, inte mer.
Ut på remiss sedan, ligorna och distrikten får tänka, stöta och blöta.

Aftonbladet har uppgifter som säger att ett lag föreslås åka direkt ur SHL, ett lag gå direkt upp från allsvenskan.
Bra. Jag hade själv med det i mitt förslag i den här texten.
De högljudda ”hockeymördarfansen” bygger mycket av sin kritik på att det är så svårt att ta steget upp från allsvenskan, nu faller i alla fall den sportsliga biten, laget som är bäst i andraligan (säkert efter något slags slutspel där) går upp.
Om ekonomin och arenan håller för förbundets krav.
Det är ju den aspekten också,
Minst lika viktig. Minst. Om den klubb som vill upp från allsvenskan måste ha – eller snabbt få till – en arena med plats för 5000 åskådare varav 3500 sittande ställer det tuffa krav på att ha en välvilligt inställd kommun i ryggen. Arenakravet kan vara jobbigare än att spela sig upp i SHL.
Alltså – det blir mycket intressant vad som sägs om just detta i eftermiddag. Jag är, som jag tidigare varit inne på, med på den ekonomiska biten men gillar inte alls detta att arenorna måste ha plats för X antal sittande och stående åskådare.
Klarar man ekonomin, kan man erbjuda TV vettiga arbetsförhållanden – herregud, spela i en islada om det är vad som finns.
Dynamiken mellan ladan och Malmö Arena är bara häftig i min värld.
Sedan att det är svårt att få ekonomi i verksamheten för en förening som spelar just i en lada, det är en annan sak. Men då faller ju lite det här arenakravet, menar jag.
SHL vill ha tröghet i systemet, att det ska vara svårt att åka ur. Men om det räcker med att vara bäst i allsvenskan för att gå upp igen är väl det inga problem? Svårt att se att de styrande i SHL skulle skrika i falsett över detta.
Nå, det blir säkert ingen ändring vad gäller 14 lag, även om jag föredragit 2×12.
Ni är en del som tycker SHL skulle innehålla 16, 18 lag.
Då dödar man allsvenskan, känner jag.
I så fall är det bättre att slå ihop ligorna, ha en norrgrupp och södergrupp som vardera har tolv lag – och så gå direkt ner till fyra division I-serier under.
Så kan man också göra.
Men dagens förslag rör nog inte antal lag, så det kan vi släppa.
Jag har en annan grej jag ska ta upp vid tillfälle, skulle vilja att det tilläts fler överåriga i J20-serien, att man på det viset höjde dess status, att SHL-klubbarna fick plocka sina ersättare från sina J20-lag vid behov, inte låna från allsvenskan.
Kan tycka man skulle lägga ner den möjligheten helt.
Antingen är allsvenskan en farmarliga eller inte. Och jag ser hellre det andra alternativet. Inte, alltså.
Om vi inte hade en 24-lagsliga. Då kunde förstås division I-klubbar ha agerat farmarlag. Men … nä, det tänket finns inte i Sverige, vi låter det bero.
Stannar här. Vid 16.30 vet vi mer.
Vid 17-tiden läser ni den vanliga inför match-texten med guide till Frölunda–Färjestad.
Ses då.
