Alla skador öppnar dörren för talanger – Max är den senaste
Alla skador öppnar dörren för talanger – Max är den senaste
Alla skador öppnar dörren för talanger – Max är den senaste
Alla skador öppnar dörren för talanger – Max är den senaste
Delta i diskussionen?
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Kul detalj. Många här inne (långt ifrån alla dock) har hyllat Mitell i tid och otid och sågat Roger på samma gång. Ofta över att Roger lutar sig mot statistik. Nu när man läser Mitells citat hade man kunnat tro det var Roger som talade.
Undrar vad de som brukar skriva detta tänker nu…
Mitell. En överskattad tränare som inte har lyckats så fruktansvärt bra med ett på pappret fullkomligt komplett lag. Det är långt ifrån alla gånger som ett lag fullt med ”spetsspelare” lyckas bra, för att det lätt kan bli lite gnissel i hierarkin.
Du menade att du tror att en så simpel sak som fakta skulle kunna få dödgrävarna att ändra uppfattning😂
Jag är inget stort fan av Rogers filosofi och hur han bygger lag på senare år. När han kom så stod han för nyfikenhet, vilja att utveckla spelet och han har ett fint legacy fram till 2019 även om det såg svajigt ut redan då.
Det jag har gillat med Roger är att han tidigare ofta pratade om prestation före resultat men det hör man inte så ofta längre. För kanske är det tvärtom numera… att resultaten är bättre än prestationen?
Mitells filosofi med mogna lag som spelar med fysik och stark offensiv har jag lite lättare för. Men han har verkligen inte fått ut det han skulle kunna ur det här laget. Vilket jag kan tycka är lite trevligt då Färjestad för mig är den viktigaste motståndaren att slå på hela säsongen =)
Kan inte bli nåt annat än stryk imorgon med dessa förutsättningar. Hade vart en rejäl bragd om vi skulle vinna imorgon. Färjestad har helt annan spets även när Frölunda är skadefritt.
Vi har alltid spelat jämt med Färjestad, men nu med alla de som är på frånvarolistan så blir det oerhört svårt att ta poäng.
Skall damhockeyn tas på allvar måste domarna och linjemännen bli mycket bättre. Nu är det ett rent skämt……
Världens klaraste offside före Brynäs 1-0…… 🤷♂️🤷♂️🤷♂️
Haha sjukaste offsiden som finns, ser man inte den ska man inte vara domare.
Ja 😂😂😂
Helt otroligt hur dåliga domare och linjemän man har….
Riktigt bedrövligt. Hon är ju en meter in i zonen (eller som kommentatorn säger ”hårfint”)
Hon är lika värdelös som säger så.
Ja hela upplägget är bedrövligt. Synd om damhockeyn som kämpar för att tas på allvar.
Har slutat se dam hockeyn på tv. Hockey-bocken domare och bolibompa-kommentatorer. Helt meningslöst att lägga sin tid på.
Bockey….
Å i synnerhet då domarna var väldigt snabba att blåsa offside för Frölundas del…
Inkonsekvens även där…
https://x.com/harnvi/status/1897354290567807020
Viktigt mål för Holopainen
Holopainen har vaknat!
Mycket bra, det var på tiden..!
Färjestad har släppt tredje flest baklängesmål, alltså bara två lag sämre. Men Mitell har ju sett att defensiven förbättrats. Brukar de släppa fler än de 4 de släppte hemma mot Lule? Kan vi hålla bort deras värsta offensiv, kanske det går att hänga ett par puckar framåt. En variant kan ju vara att skjuta, inte minst i PP.
Henrik betalt 23/2 kommer inte in????