VM blir en maffig stjärnparad, här tio lirare att ha koll på

► Alla som inte följer NHL till vardags får en jättechans att i samband med VM njuta av flera storspelares konster.
► Här lite av vad ni kan förvänta er.

Sidney Crosby. Nathan MacKinnon. Filip Forsberg. Foto: YOUTUBE (skärmdumpar)

Hockey-VM må inte vara ett riktigt VM som i andra stora sporter – men jösses, det är en parad av stjärnor den här gången.
Här är de tio största. Niklas Jihdes favoriter är inte med. Det säger en del om kvalitén.

DET ÄR VIAPLAY som har rättigheterna den här gången, Sveriges matcher går på TV6 (med 50 minuters försnack). Den som tror att ankaret Niklas Jihde blev glad när spelare som Sidney Crosby, Nathan MacKinnon och Marc-André Fleury tackade ja till VM-spel är onekligen något på spåren.

Niklas Jihde. Foto: VIAPLAY

– Det betyder givetvis oerhört mycket för vår del när man kan använda sig av superstjärnor som Crosby och MacKinnon och Fleury för att bygga mästerskapet även TV-mässigt. Det bevisar verkligen hur mycket värde det finns i ett VM-guld – även utanför Sverige, säger Jihde.

** Vad betyder det för era tittarsiffror, tror du?
– Tror inte det påverkar siffrorna så värst mycket, Kanada lockar (ja, hela VM gör det) ändå fram intresse från de sportintresserade när man ställs mot Tre Kronor. Se bara på JVM. En final mellan dessa länder (eller Finland!) drar garanterat upp mot två miljoner tittare. Mäktigt.

Jihde nämner svenske Leo Carlsson (Anaheim) och kanadensiske superrookien Macklin Celebrini (San Jose) som två spelare han verkligen ser fram emot att studera lite extra:

– Två lirare som alltid gör det oväntade. Så olika – men ändå så lika.

Om man listat VM:s största profiler så hade dessa båda mycket väl kunnat vara med. Nu är detta ett (fåfängt?) försöka att lista VM:s största stjärnor, då hamnar de just utanför listan.

Många av er följer NHL, har bra koll. Många gör det dock inte, i det läget är VM 2025 en jäkla bra möjlighet att få se massor av storstjärnor på bra, svensk TV-tid. Här är ett försök att lyfta de tio främsta utespelarna. Subjektivt? Så klart.

––––––––––
Erik Gustafsson och Emil Heineman i Sveriges trupp. LÄS MER HÄR.
––––––––––

Notera: texten publicerad vid lunch onsdag sjunde maj. Spelare som eventuellt ansluter efter det är förstås inte med.

1. Nathan MacKinnon, forward, Kanada (Colorado)
Gjorde 116 poäng i grundserien, hans fart, hans tempoväxlingar, hans skott … karln är ett enda stort wow. Tips: gör som motståndarna, släpp inte fokus ens för en tiondels sekund.

2. Sidney Crosby, forward, Kanada (Pittsburgh)
Så mycket mer än poängen (91), veteranen är en ledare, en vägvisare, en som tävlar stenhårt, som behärskar sportens alla aspekter. Åldras som ett fint vin.

3. David Pastrnak, forward, Tjeckien (Boston)
106 pinnar i ett svagt Boston, tredje +100-säsongen i rad, sanslöst vass i offensiv zon. Pratar svenska, förflutet i Södertälje (2012–2014), svensk fru.

4. Zach Werenski, back, USA (Columbus)
En av tre som är nominerad till Norris Trophy (Cale Makar och Quinn Hughes de övriga). 82 poäng i grundserien, bara Makar (92) bättre, men även stark, solid. En bjässe i 4 Nations Face-Off.

5. Clayton Keller, forward, USA (Utah)
En doldis för många här hemma, den här kvicke liraren har dock tagit stora steg de senaste säsongerna, varit stjärnan i ett ganska svagt lag (Arizona/Utah), kommer från en 90-poängssäsong, har de senaste vintrarna snittat runt en puinne per match. Sevärd. Det händer saker runt Keller.    

6. Filip Forsberg, forward, Sverige (Nashville)
År efter år en av ligans vassare poängspelare. 94 förra vintern, 76 den här säsongen – i ett riktigt uselt Nashville. Skön swagger med sin maffiga mustasch.

7. Lucas Raymond, forward, Sverige (Detroit)
Vuxit ut till Detroits viktigaste spelare tillsammans med Dylan Larkin, fortfarande på väg uppåt i karriären, vinterns 80 poäng hans bästa notering. Idoliserade Sidney Crosby som ung, det märks, Raymond har stor respekt för spelets alla faser, pålitlig över 61×26 meter, eller 60×30.
Nedan läser ni mer om Lucas.


8. Nico Hischier
, forward, Schweiz (New Jersey)
Den här store centern har presterat på högsta nivå under de fyra senaste säsongerna med Jesper Bratts New Jersey. Blev än viktigare, tog en ännu större roll, när Jack Hughes försvann skadad.

9. Moritz Seider, back, Tyskland (Detroit)
Ni minns honom från Rögle, Seider är precis den samme i dag – fast ett par hack bättre, mer rutinerad. Fysisk, stark i egen zon,  kan även bidra offensivt. På tal om swagger … den här killen har det. Wie sagt mann in Deutsch … schwagger? Nä, kanske inte. Men ni fattar.

10. Martin Necas, forward, Tjeckien (Colorado)
Mycket bra i Carolina, mycket bra i Colorado dit han skeppades i samband med den första Mikko Rantanen-trejden. Snäppet under de allra, allra bästa, utmärkt kedjekamrat till MacKinnon. 83 poäng i vinter. Storlek. Skott. Skicklighet.

Ett antal spelare hade jag gärna fått plats med, som Tage Thompson USA (Buffalo), som Ryan O’Reilly (Kanada), som Niklas Jihdes favorit Macklin Celenbrini, som … tja, nu blev det som det blev, en subjektiv lista. Ta’t för vad det är.

Målvakter? Ja, låt oss ta en snabb fem i topp.

1. Juuse Saros, Finland (Nashville)

2. Jacob Markström, Sverige (New Jersey)

3. Marc-André Fleury, Kanada (Minnesota)

4. Jeremy Swayman, USA (Boston)

5. Samuel Ersson, Sverige (Philadelphia)

Här är förstås Fleury den maffiga megaprofilen. Sällsynt sympatisk utanför isen, en skön prick, men inte bara det, se här:

40-årige Fleury gick egentligen i pension när Minnesota slogs ut av Vegas (det var Filip Gustavsson som vaktade kassen), men – han tog chansen att få göra ett sista avtryck, spela VM med gamle Pittsburgh-kompisen Sidney Crosby.

Marc-André Fleury. The Flower. För en gångs skull kan man verkligen säga att en spelare blommar ut. Och vi får se det i Sverige. Underbart.

***

Sveriges gruppspelsmatcher (Avicii Arena).
  9/5, 20:20: Sverige-Slovakien
10/5, 16:20: Sverige-Österrike 
12/5, 20:20: Finland-Sverige 
14/5, 20:20: Lettland-Sverige 
16/5, 20:20: Sverige-Slovenien
17/5, 16:20: Frankrike-Sverige 
20/5, 20:20: Sverige-Kanada 

Slutspelet.
22/5, 16:20: Kvartsfinal 1 (Stockholm)
22/5, 16:20: Kvartsfinal 2 (Herning)
22/5, 20:20: Kvartsfinal 3 (Stockholm)
22/5, 20:20: Kvartsfinal 4 (Herning)
24/5, 14:20: Semifinal 1 (Stockholm)
24/5, 18:20: Semifinal 2 (Stockholm)
25/5, 15:20: Bronsmatch (Stockholm)
25/5, 20:20: Final (Stockholm)

 

7 Kommentarer

  1. Jag ser helt klart fram emot VM. Många profilstarka spelare. Många som inte fick plats på din tiolista.
    Lite ledsamt är dock att det är åtta i respektive grupp. Blir många alibimatcher på väg till kvartsfinalerna.

    Men visst. Samtidigt en bra möjlighet att få ihop lagen, spelet o special teams..

  2. Sedan heter det ju Avicii Arena Henrik 🙂
    Även om det är Globen sedan gammalt så är hedrandet av psykisk ohälsa och namnbytet värt att hedra.

    • Tror det var ett misstag att döpa om Globen till Avicii arena. Hur ädelt syftet än är så är Globen ett så inarbetat och passande namn att det blir svårt att ändra det i folks medvetande. Det hade nog varit smartare att namngett någon utav fotbollsarenorna, som inte har lika inarbetade namn, efter Avicii istället.

      • Så kan det säkert vara. Men jag tycker, så långt det är möjligt, att vi ska hedra greppet med att omdöpa kulan till Avicii arena.

        • Janne, jag är med på kampen mot psykisk ohälsa åtta dagar i veckan. Verkligen. Men det är med Globen som det är med San Siro för mig, det blir Avicii lika lite som det blir Giuseppe Meazza.
          Nu har jag dock ändrat i texten. 🙂
          Men … jag måste säga att det finns bättre sätt att ta kampen mot psykisk ohälsa än att ge Globen namnet Avicii. Det kändes bara … märkligt.
          Nå, gjort är gjort.

          • Det kan jag absolut hålla med dig om Henrik. Men nu har det blivit som det blivit. Enormt mycket bättre att namnbytet blev till Avicii än till exempel pengar och Klarna arena.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Puistola opererad, otäck skada – men allt ska ha gått bra

► Otäck skada för Patrik Puistola. Opererad. Men allt gick bra. ► Både han och Oskar Olausson är borta rätt...

Måndag 261012 – välkomna till veckans frågestund

► Måndag, ni vet vad som gäller då, läsarnas dag på rakapuckar.com. ► Fråga och/eller tyck till. Välkomna. EFTER EN TUFF...

Svarta veckan bör användas som en väckarklocka av Frölunda

► Spreds det möjligen en bekvämlighetskänsla i Frölunda efter de sex inledande segrarna i SHL? I så...
Senast kommenterat

Experterna följer 14 lag. Skaådeläget är inte statiskt, spelare är in och ut på grund av skador och känningar. Som Tom Nilsson. Det är inte alltid lätt, och alla experter har inte järnkoll på läget i trupperna, spelare för spelare. Det är ändå 360 spelare typ… Kanske Madhawk och MP som har den typen...

Av Karl Forsberg
2026-10-12 13:09

Thorell har en enorm otur med skador. Varit ur spel väldigt mycket under sin tid hos oss. I längden håller givetvis inte det, utan vi behöver honom på isen inte på läktaren med en korv med bröd i näven. Farten behövs.

Av Jojje
2026-10-12 13:03

Det är alltid lika roligt när experterna på TV4 tex ska prata om skador. Övriga lag, då nämner de varenda spelare men i Frölunda nämner de ett par på sin höjd. Som nu.. Puistola och Nilsson. När vi även har Folin, Olausson och Thorell borta.

Ibland blir man mörkrädd.

Av Jojje
2026-10-12 13:00

En står två, en står en. Vem som gör vad – ingen aning.

Av Henrik Leman
2026-10-12 12:41

Ja, illa tog den.

Av Henrik Leman
2026-10-12 12:40

Hur tror du man kommer matcha målvakterna den här veckan?

Av Kalle Kula
2026-10-12 12:34

Aj då, såg så ut på reprisen att den tog dumt.

Av Claes Olsson
2026-10-12 11:42

A) Självfallet finns slumpen. B) Självfallet gynnar domarna inte vissa lag. Om man som vuxen människa tror detta borde man ta en paus från idrotten, sätta sig ner och fundera lite.

Av Henrik Leman
2026-10-12 11:19

Bortsett från Oscar Lindberg, Fredrik Olofsson, jag vet inte (glömmer säkert någon) så är det väl ingen om vilken man tänker "Oj, så mycket bättre han är än Jacob Peterson." Men visst, JP kan kallas 1C om du vill. :)

Av Henrik Leman
2026-10-12 11:19

Som sagt. Du tror ju på slumpen tydligen. Vilket är mest dumt

Av Jan Barklund
2026-10-12 11:18

Ja, Karl.
Skador på spelare upplevs alltid som ödesdigra - man vet inte alla gånger varthän med dessa det kan ta vägen någonstans.

Av EDWARD 51
2026-10-12 11:18

a) Jag förutsätter att TV4 sänder den, start 14.40.
b) Annat för mig, jag är ju inte supporter så för mig är det inga problem att sammanfatta intrycken. Kul att du gillar – tack för snälla ord.

Av Henrik Leman
2026-10-12 11:17

Hej. Jag har två frågor.
Kommer vi som inte fick biljetter till lördagens tröjhissning kunna se den någonstans?
Hur gör du när du kollar på en match för att sedan så snabbt kunna ge en så bra reflektion som vi kan lyssna på så tätt inpå match?
Själv är jag oftast superfrustrerad ett par timmar e...

Av ligula1962
2026-10-12 11:14

Håller med dig!

Av tommy_kompis
2026-10-12 11:12

Peterson tycker jag har varit godkänd. Över förväntan (säger nog mer om mina förväntningar på honom). Jag vet att du ogillar att rangordna centrar, men det är ju lite ofrånkomligt att se honom som vår 1a-center. Att kunna jämföra honom med våra (guld)konkurrenters 1a-centrar anser jag kräver utveckl...

Av Grundin
2026-10-12 11:10

Oturligt att skottet intet i stället träffade längre ner - för där har man ju ändå en suspensoar.

Av EDWARD 51
2026-10-12 11:08

Ja trist. Här var han skarpaste kniven i lådan...

Av Morgan Magnusson
2026-10-12 11:05

Herre gud, det går inte att ta dig på allvar. Tyckte du blivit bättre under nytt "nick" men så händer det här igen. Alla förstod vad jag menade. Precis alla. Allt var trevligt här på sajten, olika åsikter som bollades, som stöttes och blöttes, och så kommer du med din sorgliga "leta fel och försöka ...

Av Henrik Leman
2026-10-12 11:04

Högosta/Lundqvist

Bros (kungen)
Sjövall
(Sundin)

Blixten
Joel
Jörgen P
(Sura-Pelle)

Av ligula1962
2026-10-12 11:01

Tråkigt med alla dessa skador. Folin, Thorell, Olausson, Puistola, Nilsson. En hel ”femma” som vi sa förr.

Olaussons skada sticker ut. Hur gick den till egentligen? Killen är vass på rören, och uppenbarligen har han de vassaste av skenor!

Nåväl. Hoppas killarna kommer tillbaka rejält sugna oc...

Av Karl Forsberg
2026-10-12 10:59