SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Växjö–Frölunda 230112 – här kommenterar ni matchen

► Kan Frölunda rubba serieledande Växjö i Vida Arena där man har så förtvivlat svårt att lyckas? Tvivelsutan ett stentufft test.
► Här får ni laguppställningar och fakta, här kan ni snacka med varandra om det som händer på isen. Välkomna.

FAKTA INFÖR MATCHEN Växjö–Frölunda.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Vida Arena/19.00.
TV: C More live 4 (samt cmore.se) 18.30/18.50.

Växjös senaste matcher:
Brynäs (h) 5–4 (förlängning)
Färjestad (b) 0–1 (straffar)
Rögle 4–1 (hemma)

Frölundas senaste matcher:
Luleå (h) 5–2
Leksand (h) 4–2
Timrå (h) 1–3

Nästa match för Frölunda:
14/1: Linköping (b)

Efter matchen här på sajten.
1. Snabb analys att lyssna på.
2. Krönika.

Fingerskadade och dito opererade Christian Folin blir borta i sex veckor, långfingret på vänster hand var rätt illa däran. Frederik Dichow saknas på grund av sjukdom.

Annars känner ni igen Frölundas lag nedan, ni som hänger med till vardags.

Kedjor:
72 Patrik Carlsson–20 Joel Lundqvist–12 Max Friberg
27 Jere Innala–9 Jan Mursak–28 Anthony Greco
21 Loui Eriksson–67 Jacob Nilsson–81 Ryan Lasch
22 Linus Nässén–31 Nicklas Lasu–51 Mats Rosseli Olsen
17 Isac Born

Backar:
40 Petteri Lindbohm–5 Filip Johansson
74 Andreas Borgman–15 Anders Grönlund
25 Pontus Johansson–43 Tom Nilsson
6 Filip Hasa

Målvakt:
1 Lasse Johansson (35 Sebastian Hagen Aarsund)

Växjö tuffar på där i toppen av SHL, förlorar någon gång, tappar poäng vid tillfälle, men allt som oftast är det Jörgen Jönssons gäng som firar efter matchen. Grymt stabilt och bra bygge, detta. Jönssons Frölundakollega, Roger Rönnberg, sa i går:

– De (Växjö) är i topp av en anledning. De har både ett kollektiv och de har skicklighet. Spelar med fem man ihop på ett väldigt bra sätt. Forecheckar med fem, kan också dra sig tillbaka med fem, de är eniga vart de ska passa pucken. Ett välcoachat lag med hög skicklighet på sina spelare.

I kväll saknas anfallarna Glenn Gustafsson och Victor Stjernborg på grund av sjukdom.

Växjös lag i kväll.

***

Att kika lite extra på.

1. Frölundas historik nere i Vida Arena är svår att blunda för, precis som det faktum att Växjö haft lika svårt i Göteborg – men bröt trenden i höstas. Texten nedan handlade bland annat om detta. 28/1 2016, så länge sedan är det Frölunda tog en trepoängare borta mot Växjö.
Till höger ser ni de senaste matcherna lagen emellan. Fem av 39 poäng är Frölundas facit sedan 2016/2017.

2. Fem mot fem är Frölunda, precis som Växjö, ett svårslaget lag numera. Det brukar vara jämna matcher mellan de här två lagen som varit maktfaktorer i SHL de senaste åtta, nio säsongerna.
Frölunda gick en stentuff slutspelsmatch mot Luleå i tisdags, Växjö har istället kunnat träna på bra i lugn och ro. Håll koll på hur stor roll det där spelar vad gäller pigga ben och kraft i närkamperna.
När Frölunda föll 1–2 tidigt i höstas kastade man bort förstaperioden genom att (klyschvarning!) sitta kvar i bussen. Det duger nog inte i kväll.

3. Gammal är äldst, Robert Rosén, 35,  toppar Växjös interna poängliga med 11+14 på 31 matcher. Intressant i övrigt, tre backar följer sedan: Hardy Häman Aktell (7+18), Joel Persson (4+20) och Lukas Bengtsson (8+13). Växjös backsida är närmast brutalt stark, allroundskicklige Brian Cooper är en favorit hos mig.
På anfallssidan tycks sportchefen Henrik Evertsson ha träffat rätt med importerna Kalle Kossila och Dan Sexton, de bildar en vass kedja med spännande Hugo Gustafsson. Likt Frölunda hotar dock Växjö med alla enheter – däri ligger mycket av lagets styrka. Plus att båda målvakterna, Emil Larmi och Adam Åhman, spelat starkt.

4. Frölundas power play känns närmast uttjatat, det är på en nivå där ett skott på mål, en målchans, närmast känns som en framgång och direktskott upplevs som något av en chock. PP2 startade faktiskt två gånger mot Luleå i tisdags, känslan är att här finns något att bygga på, pucktempot stundtals på acceptabel nivå – men det gäller då att den här enheten får drägligt med istid. Givet Andreas Borgman och Ryan Lasch i PP1 lär den femman oftast gå först.
PP1: Borgman, Lasch, Jacob Nilsson, Joel Lundqvist, Max Friberg,
PP2: Filip Johansson, Anthony Greco, Patrik Carlsson, Loui Eriksson, Jere Innala.
Till skillnad från Frölunda har Växjö ett mycket vasst PP som hjälper laget att vinna matcher då spelet strular, som till exempel mot Brynäs senast (5–4, tre PP-baljor).
SHL:s PP-liga:
1. Oskarshamn 28,87
2. Växjö 27,37
3. Timrå 25,88
(…)
13. Frölunda 14,14
14. Leksand 13,70

5. Anthony Greco spelar med självförtroende, utnyttjar sin fart, det händer saker när Frölundaamerikanen är på isen. Bra hjälp av Jan Mursak. Tredjelänken, Jere Innala, skulle behöva kliva fram lite mer.

6. Växjö har lånat ut backen Amil Krupic till Södertälje, i gengäld får man testa 18-årige talangen Filip Nordberg. Ludvig Claesson är också utlånad (Tingsryd).

7. Två av ligans tre bästa tekare på isen i kväll, Frölundas Joel Lundqvist (1 – 61,54) och Växjös Kalle Kossila (3 – 56.67). Vem som är tvåa? Timrås Robin Hanzl med 58.27.

***

Här har ni läsning att sätta tänderna i om ni missat.

 

282 Kommentarer

  1. Sorry det blir inga poäng ikväll. Traditionens makt är stark, och i Växjö är Frölunda offtast på hälarna! Dessutom håller inte dagens Frölunda Växjös klass!
    5-1 till Växjö ikväll är min känsla, helt ärligt är inte Frölunda lite överskattat? Eller? Vi får se ikväll!

  2. Kommer nog bli VÄLDIGT svårt ikväll !
    Växjö har ett enormt självförtroende man blir aldrig stressade även om man hamnar i underläge med en lr två kassar man VET hur det brukar sluta iaf ! Frölunda måste göra 3 bra perioder och göra personbästa på varenda gubbe om dom ska en chans tror jag iaf .

  3. Men kära vänner…..Vf spelar ju som bäst när dom är underdogs, inget att förlora. Som stray hound dogs. Tror vi kan vinna ikväll.

  4. Hela laget måste upp ett flertal nivåer jämfört med matcherna mot ett mediokert Luleå. Möter ett klart bättre lag idag.

  5. Nubbens drag med att plocka in Challe: så trött.
    Min bild av Berglund var att han aldrig nådde någon direkt framgång som coach, lite oväntat, han var en smart spelare.
    Dessutom gav han alltid ett grinigt och surt intryck i intervjuer, känns inte som någon som höjer stämningen i en grupp.
    Men HV kan klara sig tack vare att Malmö är så svaga.

  6. Tufft idag Växjö riktigt bra inte bara laget utan coach ledning ja hela vägen. Läge för VF att åka på studieresa. Jönsson enormt erfaren!

    • Avvaktar med omdöme kring Jönsson.
      Rönnberg har överlägsna meriter som tränare – JVM-guld, två SM-guld – och de är i samma ålder. Jönsson testade sportchef i FBK men pallade inte. Sedan valt att vara ass-trönare.
      Med detta sagt: tror han är en grymt bra rekrytering, vinnare, hockeysmart.

      • Enorm erfarenhet från spel på högsta nivå något som ibland lyser igenom att det saknas hos Rönnberg. Absolut ingen garanti på framgång. Däremot pratat med folk som jobbar med honom att han är enormt förberedd och en oslagbar vinnarskalle

  7. 12 stycken på bortastå. Så få Frölundaiter har det aldrig varit tidigare mot Växjö i Vida Arena.

    • Gör han en bra passning hyllas han som artist, ser man till hela prestationen/krona är han denna säsong bedrövlig.

  8. Det man kan konstatera än så länge är att Lasch varit fullkomligt katastrofalt dålig och Frölunda stått upp bättre än förväntat!

  9. Överlag en helt ok period. Obefintlig offensiv som vanligt, men jag trodde vi skulle bli helt överkörda.

  10. Inte en målchans åt något håll. Stabilt bakåt. Frölunda trubbers framåt. Skönt att vi inte är helt utskåpade så långt i alla fall! Frågan är hur det ska kunna bli något mål framåt? Hoppas nu verkligen Joel stänker dit en ikväll!

  11. Ju längre serien fortgår, desto mer tveksam blir jag till Innala. Mer och mer anonym i spelet och en målskytt är han uppenbarligen inte heller. Bröt man med Spacek borde man väl bryta även med Innala? Eller fanns det annat med som gjorde att man skiljdes åt med Spacek?

  12. En ruggigt start förstaperiod i Vida från oss tycker jag. Grymt PK. Laget ser härligt påkopplade ut. Känns som om vi spelar med ett tålamod som bara ett gott självförtroende tillåter. Tror faktiskt mer på det här efter första än vad jag gjorde inför matchen. Nu är det bara att hålla i. Noterade också två fina aktioner av Pontus Johansson i första där han skapade tid till själv båda gångerna. Kanske gjorde gott att bli intervjuad av rakapuckar?

  13. Vanlig tackling där motståndaren tittar upp ser han ändå klen som en sparris i kroppen. Detta är tragiskt! Svensk ishockey är snart ett skämt.

  14. Väntat ! Växjö har ju varit guds bästa barn och borde ju inte ha fått någon utvisning än så länge

  15. Men tanke på att Ladch spelar i Frölunda så lär han bli avstängd 5 matcher när mygelmaffian ska bedöma. Domarna är ett skämt.
    Jönsson har väl gråtit ut i domarrummet i pausen

  16. Utvisning för att Växjöspelaren gnuggar sitt ansikte i plexiglas för att han kan ta emot en axel mot axel tackling. Enbart pga konsekvens! Horribelt.

  17. Haha. Den så tuffe Lundberg har helium i skridskorna. Ser Lasch komma, men är klenare i närkampen.

  18. Fy fasen blir så förbannad på detta. Domarna förtör ju hockeyn totalt.
    Totalt inkonsekventa match efter match.
    Lasch hakas konstant match efter match, men inte fan får han någon 2minutare med sig.

  19. Fy fan vilka jävla filmare det är i Växjö. Hur många utvisningar dyker dem sig till på en säsong? 100 är en trolig siffra. Buuuuuuu kan inte stå upp när store Lasch tacklar axel mot axel. Grisar o tar då så äääääckligt ledningen också

  20. Ishockeyn är nu mycket värre än fotbollen.
    Skådespelare filmar till sig utvisningar. Dom har lärt sig av grinolle Jönsson

  21. Vilken tråkig köttmur att spela mot. Ännu tråkigare när vi är Frölunda Trubbers. Innala fick annars ett skott PÅ mål för en gångs skull.

  22. VF är ett trasigt lag, helt utebliven offensiv och skapar nästan inget på egen hand, ibland om motståndare slarvar eller en studs så kan det bli något. Fastnar som vanligt dom senaste 4-5 åren i sargen eller i nån frånvändning. Litar inte på att lagkamrater ska vara på ”sin” plats för alla åker runt som yra hönor. Sen är ju tyvärr underhållningsvärdet i princip noll, så tråkigt att det har blivit såhär med laget som man håller på dom senaste 30 åren.

  23. Tack domarjävlar för att ni totalt fördärvar ishockeyn i Sverige. Hoppas att Växjö betalar er tillräckligt så ni kan sova gott på nätterna

    • Utvisningen på Lasch var kanske tveksam men det är inte domarna som gör att Frölundas offensiv är i princip obefintlig.

  24. Någon gubbe här pratade förr om att vi alltid får fler PP än Fakers i Tysta Arena. Jo, visst serru…

  25. Förra säsongen hoooades många Frölunda fans på förstärkning innan transferfönstret stängde.
    Blev nada då, lär bli likadant i år.
    Oddsen att Sjöström hittar något är nog max 10%0chans

  26. Istället för fokus på dommare och saker vi inte kan påverka så kanske vi skall ifrågasätta framför allt våra forwards, kanske inte så jätte heta? Inhala, loui, Jake, Lasch… detta duger inte

    • Märkligt att Lundberg kan spela, jag trodde Fonus hade hämtat honom.
      Han låg ju död på isen förut.
      Shinnimin klass på det skådespeleriet.
      Så här vill tydligen folk ha det.
      Ishockeyn har blivit som italiensk fotboll.
      Alla dör vid minsta kontakt.
      Fy fan, spyr

      • Rätt Conta och säger bara hur många utvisningar filmar Säckjö till sif per säsong? Gissar på hundra?

  27. Jaha där kom 2-0,hönsgård i försvaret.
    Men detta vänder Rönnberg och Burström, dom fixar en sprudlande offensiv snart

  28. Det sjuka är att jag fattar inte hur Växjö kan leda serien. Tycker fbk och saik är bättre. Givetvis gör dom något bra eftersom dom leder serien men något är det som gör att jag inte tycker dom är ett lika bra lag som saik och fbk. Jag vet, det låter idiotiskt..

      • Rbk kommer komma. Dom är väldigt lika Växjö i sitt sätt att spela. Plus att dom har några riktigt bra spelare.

    • Det kommer inte bli någon skillnad. När den spelaren kommit in i systemet så är han inne i massan precis som alla andra.

      • Förklara systemet, du alltid mer och bättre vetande. Beskriv sedan hur DU styrt upp det hela? Svaren är lika givna från dig o alla andra gnällspikar!

      • Förklara systemet, du alltid mer och bättre vetande. Beskriv sedan hur DU styrt upp det hela? Svaren är lika givna från dig o alla andra gnällspikar! Men , ni kan ju hockey!

      • Problemet är att vi går in med en tunn och naiv trupp från början, alla lag letar efter samma spelare väldigt svårt att ta in någon nu.

  29. Så trubbiga vi är! Passningsspelet är så tafatt att man häpnar.
    Andra perioden är helt kass!

  30. Hela matchen ett sömnpiller. Frölunda förmår inte att skapa en enda stor chans när Växjö täpper till

  31. Nu ser man vad Frölunda kan göra mot SHL bästa lag, visst med i spelet men framåt helt ihåliga och när backarna slarvar det minst blir vi straffade direkt!
    Nej vi har inget att hämta i ett kommande slutspel, det är jag övertygad om!
    Det går inte trolla med medelmåttor som vi har som forwards!

  32. En hakning är en hakning utom när Växjö utför den. En tripping är en tripping såvida det inte är Växjö utför den. Blir fan kräksjuk på Växjö. Dessutom döende svanen på det. Fyyyy faaaannnn

  33. Ruskigt anonyma forwards ingen som kan göra något, vi ser grymt klena ut…. bedrövligt tråkig match.

  34. Tror ni spelarna tycker den här hockeyn är kul att spela? Är ju oerhört tråkigt att titta på iallafall.
    Spacek och Lenc tyckte nog inte det var kul att gnugga sarg…

  35. Fattas tre poäng till att säkra kontrakt statistiskt sett. Man får hoppas Frölunda fixar det åtminstone……

  36. Vi har på pappret 3 spetsspelare. Ingen av dom har levererat. Jämför med andra lags spetsar, hur stor är inte skillnaden? Frågan är om dessa tre kommer höja sig när det drar ihop sig? Eller om någon kommer höja sig. Jag vill verkligen inte vara gnällig med efter 33 matcher och det inte har släppt, då är jag tveksam till att det släpper i slutet på säsongen. Jag har bytt plats på Jacob och nässen, då får vi två kedjor som kan göra något, Joels och lasus. Dom två andra får man hålla tummarna om dom kan spela 0-0..

  37. Kolla FBK ligger under med 3-0 och nu har dom hämtat in till 4-4. Där har vi ett lag som har klass. Inte en chans Frölunda klarar sig i ett slutspel…..

  38. Tycker inte mursaks kedja har varit bra, inte som dom var när dom sattes ihop första gången. Hoppas dom kan steppa upp. Det behövs!

    • Man är ju inte förvånad men alltså hur är det möjligt med denna torka? Det. Går. Bara. Inte!

  39. Och ni som är så nöjda, ni gillar denna vassa offensiv från Frölunda? Underhållande också va? Goa gubbar, ta ni en extra öl och lägg er. 🙂

  40. När Roger säger att BP o 5/5 är så mycket viktigare än PP, då menar han nog mot i grunden sämre motståndare? Inte en chans att Frölunda vunnit SM-guld förra gången utan ett väl fungerande PP.

  41. Det var ett bra tag sen laget gjorde en bra insats senast om man tänker efter. Så man bör ju inte vara förvånad

  42. Vi räcker inte till. Bara att inse tyvärr. Om Max blir tillräckligt förbannad i slutet kanske vi kan få in ett mål.

  43. Jag sa det tidigare. Hade vi haft ett brandlarm och en burk hårvax med oss så hade tre poäng varit i hamn.

  44. Växjö lite spelsklickligare och taktiskt smarta. Gör ingen imponerande insats men kontrollerar ändå matchen enkelt.
    Snart är Rögle förbi oss. En lag som kickat två spelare, tagit in två nya, sparkat ass tränare. Helt enkelt agerat med kraft när det inte funkat. Och de söker fler spelare.
    Greco har jag tappat hoppet om. Han och Innala var inte den spetsen vi hade behövt även om Innala i perioder sett intressant ut.
    Centersidan alldeles för svag vilket vi var många som såg tidigt.

    • Det var ett bra tag sedan Innala såg intressant ut, mer anonym nu än vad Greco är. Men håller med annars, Frölunda agerar inte alls. Centersidan, som du säger, svag

  45. Wow, vilken maffig offensiv vi har…och som vanligt dominerar våra coacher matchen!!!
    Så ofattbart handlingsförlamat både på isen och i båset!!

  46. Synd att drömmen om serieseger dör redan i denna omgång….visst jag vet att Frölunda är ett för ojämnt lag för att kunna vinna en serie men ändå synd att hoppet släcks med 20 matcher kvar….

  47. Att ha så dåligt pp match efter match – det måste vara negativ rekord i hur dålig och inkompetent ett PP kan vara? Bättre att spara pengarna och sätt in ett J20 pp istället.
    Sen kan man skära bort Sjöström….Någon markering måste väl komma?

  48. Växjö numret för stort för oss. Egentligen ingen i VF som varit speciellt bra idag. Tydligt att vi har enormt svårt att ändra något beroende på motstånd det skall rulla på som vanligt. Spela av denna säsong också och se till att storstäda.

  49. Deprimerande match. Timmar man aldrig får tillbaka. Inte en enda målchans på en hel match. Otroligt.

  50. Gud vad less man är på denna skithockey, SÅÅÅÅÅÅ tråkigt att titta på… Roger, lämna snälla… Ta med Sjöström och assisterande tränare.

    • Snarare spetsbackar. Forwards gör ingen skillnad om alla tre är i kortsargen eller bakom mål och gräver puck.

  51. Undrar varför inte Born och den andra j20 kamraten han hade i nån match får spela nåt, kan fan inte bli sämre än det här

        • Det är bra att ligga trea med det här laget, men betyder inte ett skvatt om vi åker ut direkt i en kvartsfinal.

          Det man kan hoppas på är att laget byter skepnad helt när slutspelet drar igång, att vi blir som ett helt nytt lag.

          Vi började säsongen med ett starkt försvar, men över tid så orkar vi inte spela så noggrant och exemplariskt. Det är svårt dessutom. Dock har vi alltid chansen att vinna om vi är starka bakåt..

  52. haha varför ska Born stå där och ta en intervju? Sedan när han säger att ”vi förtjänar några mål”, då undrar man ju om han sovit på bänken…

    • Ja jag tänkte också på det , den som borde stå där efter en sån här usel insats är RR men han är väl nöjd med spelet och lärt sig lite läxor bakom stängda dörrar

  53. Rogers bristande vilja att åtgärda ett dysfunktionellt PP borde egentligen vara grund för avsked. Begriper han inte att PP kan avgöra matcher mot defensivt skickliga motståndare? Eller säger han att PP är mindre viktigt bara för att de är bedrövliga?

    • Störst ekonomi – störst supporterskara och bästa förutsättningar i SHL . Bästa brunkar kedjorna, målvakt och antagligen backar men inga som får lira/ kan lira. Sportchefen måste bort.

  54. Burström hockey är underhållande (sarkasm).
    Här är svaret vrf det är dött i Scandinavium, efter 3 säsonger med detta spel!

    • Tycker det har sett ut rätt länge, tyvärr. Det är det som är det värsta. Det är en sak att förlora – men att göra det och samtidigt se så viljelösa ut, det är horribelt. Var är kampen? Passionen? Någon som blir förbannad och visar att nu får det fan räcka? Ingen.

  55. Ett sömnpiller. Frölunda hade inga nycklar för att öppna shl:s tätaste försvar. Oväntat ? Nä.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Trevlig midsommar, en skön sommar och semester önskas herr redaktör……. 🌞🍦⛱️😃

Av Kjelle
2026-06-18 00:44

Vi kör året om!🙏 trevlig sommar bäste Leman!

Av platax1953
2026-06-17 21:55

Fantastisk rapportering här på Raka Puckar hela säsongen, stort tack för det! Uppskattar mycket att rapporteringen är neutral och inte färgad av att journalisten dessutom är supporter. Glad Midsommar!

Av Lamprologus
2026-06-17 14:26

Tack för alla texter Henrik. När Frölunda bara va i topp halva säsongen så levererade du toppresultat heltiden.
Härlig midsommar och semester till dig och alla RPläsare.
Fritzen 👋🏻👋🏻

Av fritzkrabby
2026-06-17 12:45

God o varm sommar önskas till Leman och alla här inne!

Av KLH
2026-06-17 12:00

Ha en go sommar du med Henrik!

Av bertillundin
2026-06-17 11:09

Tack detsamma👍😀

Av Tommy Henningsson
2026-06-17 08:38

Till skillnad från Frölunda så höll du samma höga nivå hela säsongen.
Ha en bra sommar!

Av Claes Olsson
2026-06-17 07:47

Ha en bra sommar Leman o alla andra.

Av kaj_jarefjall
2026-06-17 07:29

Ha en skön sommar Leman, och alla andra här inne, prenumerationen fortsätter naturligvis över sommaren med.

Av R@Y
2026-06-17 07:03

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51