SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

USHL-final för ex-frölundaiten

Förre Frölundajunioren Viktor Nörringer har haft en fin första säsong i Nordamerika. Med sina poäng har Hanhals Kings-produkten med det vassa skottet bidragit starkt till Muskegon Lumberjacks framgång i den amerikanska juniorligan USHL.

Efter 3–2 i matchserien mot Madison Capitols väntar nu, skriver Hockeysverige.se, Sioux Falls Stampede eller Fargo Force i final.

Viktor Nörringer, 19, noterade 24+25 på 48 matcher i grundserien, 3+8 på tolv så här långt i slutspelet, han var och är trea i den interna poängligan.

Nörringer draftades i fjärde rundan 2024 av Nashville Predators och kommer från och med i höst att studera vid Boston University. 

Ni minns kanske den store anfallaren från SHL-säsongen 24/25 då han var ombytt 17 gånger i SHL för då Roger Rönnberg-tränade Frölunda.

Fler skickliga svenskar i Muskegon (som vann USHL-titeln i fjol). Melwin Novotny (Täby) öser in poäng, Carl Axelsson (Waxholm) starkt spelande målvakt.

Det är, som ni vet, en betydligt större grej att spela juniorhockey i Nordamerika än hemma i Sverige där endast närmast sörjande plus NHL-scouter brukar finnas på läktarplats. När Muskegon tog sig till final sågs matchen av 2205 åskådare. Spelare intervjuas som på seniornivå, snacket med Nörringer nedan från tidigare under slutspelet.

 

1 kommentar

  1. Om vi blir av med Normann och Puistola till Nhl, ja då är det faktiskt ettallvarligt läge frölunda hamnar i med en marknad som är lika med 0 och med mördande konkurrens av det spelare som eventuellt kan tillför något på isen!

Delta i diskussionen?

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51

Tack för säsongen! Njutbart att läsa dina artiklar med grymma analyser. Självklart behåller jag prenumerationen under sommaren.
Trevlig sommar!

Av anders.emanuelson
2026-06-16 20:09

Glad midsommar och hoppas du får en fin sommar med lite ledighet. Tack för grymt bra texter och information om vårat favoritlag.

Av Jonas Wallin
2026-06-16 20:07

Önskar dig en glad midsommar och en skön sommar ! Prenumerationen rullar på som vanligt.

Av ToreL
2026-06-16 19:34

Önskar en härlig sommar till dig Leman!

Av LarsL
2026-06-16 19:13

Tack för den här säsongen Henrik. Ett lysande jobb som vanligt. Hoppas du får en trevlig midsommar och en härlig sommar.

Av Daniel Rafalski
2026-06-16 19:08

Glad midsommar 🍻🇸🇪

Av Peter Johansson
2026-06-16 19:04

Delar den bilden, kan inte riktigt se att de hamnar i SHL. Skulle vara om det är tokfullt i NL och hos lagen som betalar bäst.

Av HenrikM
2026-06-16 17:58

Framför allt ska man nog se att rätt många miljoner investerades. Inte så dumt, kan jag känna, när egna kapitalet är så maffigt. Sedan även de uteblivna semifinalerna. Säg tre sådana och vinsten kanske gått upp med ... nu höftar jag ... fem miljoner.

Av Henrik Leman
2026-06-16 17:54

Känns ändå surt med bara 3 miljoner. Med en ökning på biljettpriset för säsongskort och fulla hus. Klart man kan med detta också räkna in att truppen i år var rätt dyr och en del gick till den.

Av Virlank
2026-06-16 17:47

De mindre klubbarna, där hade SHL-klubbarna nog kunnat matcha totalen om man verkligen velat. Alltså om man betänker högre levnadskostnaderna i Schweiz, att spelarens fru/flickvän kanske har jobb i Sverige men inte i Schweiz, skolavgifter m.m.
500 K i Sverige, trots våra skatter, hade i några fall k...

Av Henrik Leman
2026-06-16 16:23