► Vi har en spännande kvartsfinal på onsdagen efter att Sverige gjort 5–1 på Lettland.
► Mot USA spelar Tre Kronor utan press. Svenska lag brukar gilla det.

Säg så här – Tre Kronor skrämde knappast USA inför kvartsfinalen.
Men man tog sig dit. Alltid något.
Och lite grannlåt bjöds vi på.
Killen som stack ut igen: Lucas Raymond.
NÄR TRE KRONOR säkrade segern i OS-åttondelen mot Lettland (5–1 till slut) var det Mika Zibanejad (4–1, 45.34) och Lucas Raymond som lekte hockey.
När Filip Forsberg fick sätta sitt första mål i turneringen (3–0, 27.36) var det Erik Karlsson som slog till med turneringens bästa svenskprestation. Vintage EK65. Hög wow-faktor.
1–0 (Adrian Kempe, 10.55) och 2–0 (Gabriel Landeskog, 11.36) var bra hockeymål, frukten av skott, trafik, attack.
Så värst mycket mer var det inte. En okej prestation, god nog för att betvinga Lettland, hårt jobb, inte tillstymmelse till underskattning, kvalitén talade några gånger – men inte en enda amerikansk hockeylirare kan ha gått och lagt sig med fjärilar i magen inför onsdagskvällens kvartsfinal (21.10).
Fortfarande, tycker jag, är det så att det här svenska laget som grupp inte är nära att få ut det som kvalitetsmässigt finns i varje individ.
Stundtals såg vi ett lag som satt ihop, några starka byten av Mika Zibanejads kedja, några av Joel Eriksson Eks, några av Alexander Wennbergs, en del bra stopp i egen zon följda av bra urspel, men låt oss vara ärliga:
Det var alldeles för sällan. Innan det rann iväg mot slutet.
Andra perioden var direkt hemsk. Rejäl lettisk press efter att Byggmax … förlåt, Tralmaks gjort 1–3. Några stora svenska NHL-namn såg vi inte skymten av i det läget.
Nå, Sverige fixade kvartsfinalplatsen, gott så. Stod emot (period 2) och gick ifrån (period 3). Vi får den där fräcka kvartsfinalen mot USA. Gott så. Kanske kan Rasmus Dahlin, Erik Karlsson, Lucas Raymond och Mika Zibanejad få med några fler svenskar på tåget.
För många är osynliga. Framför allt kuggar det inte riktigt i, fyra matcher in på OS är Tre Kronor inte det där laget där spelarna lärt sig att läsa av varandra, det är för sällan fem man i bild. Man sitter liksom och väntar på att det ska lossna, att skickliga NHL-spelare ska släppa loss och göra det med en gemensam tanke.
Vi kanske ser det mot USA. Då finns det en chans.
Men på förhand känns den försvinnande liten.
På något vis symboliserar William Nylander detta Tre Kronor.
Kan så mycket.
Får ut så lite.
Fram till 53.18 in på matchen mot Lettland. Då – en lyckad fint och mål. Så fick Nylander göra ett byte med Lucas Raymond också, överlägset bäste svenske forward i den här OS-turneringen.
William Nylander 😮💨
📲 Streama hela OS i Milano Cortina 2026 på HBO Max och se det bästa på Eurosport 1. pic.twitter.com/8qGyOA5z4U
— Sports on HBO Max 🇸🇪 (@sportshbomaxse) February 17, 2026
Det kanske lossnar för Nylander nu?
Det kanske lossnar för Tre Kronor också?
I så fall kan det bli en spännande TV-kväll på onsdagen.
***

Lucas Raymond med tre assist, 1+7 på fyra matcher. Fint sällskap i poängtoppen. Göteborgaren visar sig verkligen från sin bästa sida i OS. Leder Sveriges offensiv i den enda riktigt bra kedjan.
***
Jag är fortsatt tveksam till att spela William Nylander med Joel Eriksson Ek. Jag undrar också varför Jesper Bratt inte tar plats på tolv forwards när en rätt blek Rickard Rakell gör det.
***
Onsdagens kvartsfinaler.
12.10: Slovakien–Tyskland
16.40: Kanada–Tjeckien
18.10: Finland–Schweiz
21.10: USA–Sverige













Byggmax-Tralmaks..?
Konstiga TV-tider. Varför börjar inte Kanada-Tjeckien 15.10? Det är ju ändå olika arenor och 3 timmar mellan alla matcher förutom denna då?
Det är Hallams Växjö-hockey som kväver det hela…
Var nåt som jag hajade till på så var det alla helt tomma blickar i avbytarbåset ! Man satt var för sig glodde rakt fram och verkade inte ha nån som helst kommunikation . Ingen som helst glädje överhuvudtaget . Jag kanske övertolkar men det såg ut som man hellre var nånstans !
Ett ”onödigt” jobb som bara skulle göras.
Minns att Tre Kronor var lite utskällda 2006 också.
I kväll börjar turneringen på riktigt!
Trist, flängig hockey på för små rinkar. Hoppas verkligen aldrig att de mindre rinkarna kommer till Sverige.
Jag tycker som dig. Elegansen i ishockey är helt borta på små rinkar.
Exakt. Ingen kul hockey.
Enig med er ovanför.
Små rinkar till Sverige, skulle bara innebära massa bök och stök längs sargerna. Få målchanser då ”boxa ut” och crosschecka firar triumfer av stora mått.
Håller med dig
Det vi ser är det vi får, Tre Kronor är inte bättre än såhär.
Kan vi sprattla till mot usa?
Jag hoppas givetvis vi slår ut usa, men troligtvis sker det inte.
Jag tror så här: Vinner Sverige? Kanske inte. Gör de hittills sin bästa match? Det tror jag definitivt!
Många säger att USA är stoooorfavoriter. Favoriter, absolut, men visst kan 3 kr vinna!
Varför? Dels gav Markström bra besked i går. 3 kr kommer därtill skruva på både kamp, fart och smartness. ”Chicken Swedes”? Nä, inte nu. Jag tror många bara välkomnar Bröderna brunst!
Sedan den viktigaste komponenten- Vi har världsspelarna E.K. , Dahlin och Raymond och vi vet ju deras eminenta gemensamma nämnare 🙂
Helt klart lite roligt att de 3 bästa gubbarna kommer från FHC! 🙂
Ikväll kommer sagan ta slut, Markström i målet??
Oj oj kan bli tvåsiffrigt