Två på väg tillbaka efter skador: ”Bra att vi har personal”
Två på väg tillbaka efter skador: ”Bra att vi har personal”
Två på väg tillbaka efter skador: ”Bra att vi har personal”
Två på väg tillbaka efter skador: ”Bra att vi har personal”
Delta i diskussionen?
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Jag har ju inte en aning om vad som händer i omklädningsrummet MEN jag kan bekräfta att man ofta ser olika konstellationer diskutera situationer på isen. Idag var det tex en röd spelare (nr 40 eller 43, tror jag) som var och hämtade Rogers tavla och inför sina 4 kompisar satte igång att rita och gänget diskuterade engagerat. Funderar ibland på om sådant ”lärande/träning” äger rum på andra arbetsplatser. ”Hur blir vi effektivare”, ”hur säljer vi mer” etc. etc.
I övrigt var det kul att se unge Sundin lura upp 3 motståndare på läktarn, innan han avslutade med att grundlura Normann i smålagsspelet på tvären (inga stora ytor, direkt)
Leman, du som är en man av sunda åsikter, vad anser du om detta faktum att skogshuggaren Enroth inte blev anmäld för sitt sanslösa tilltag. Den grupp av experter, för det är väl experter?, som är satt att granska alla tveksamma händelser som inträffar i matcherna kan ju inte ha undgått att se detta. Frågan måste ställas till de ansvariga: är detta överfall enligt hockeyns regelverk? Varför har denna vidriga händelse inte anmälts för åtgärd och bestraffning. Hockeyns trovärdighet är här än en gång sorgligt undergräva.
Kräv ett svar av de ansvariga, Leman, och redovisa här på sajten hur det kunde bli så här.
Har du nån länk till händelsen. Jag har helt missat vad som hände..
Rafalski:
https://x.com/henrikleman/status/1892676023927337432?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1892676023927337432%7Ctwgr%5E88965f09dac179361f0b0f33edf73239b1ef7602%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Frakapuckar.com%2Fguldchansen-har-inte-varit-sa-har-stor-sedan-senaste-triumfen%2F
Men fy fan vilken idiot. Tack för länken förresten. 👍
Precis, det är Player Safety Group (PSG) som skall anmäla vidare.
De sammanträdder efter varje SHL omgång/match och skall avgöra om en situation skall gå vidare.
Oavsett om domaren dömt något eller ej på planen.
Kan förstå at det missas ibland, men en sådan här situation som ganska omgående började rulla runt på social medier m.m borde ju inte gå att undvika att kika på.
OM de tittat på den och valt att inte anmäla, då bör de avskedas per idag
Åke: Jag tog upp det i krönikan, jag tycker det är fullständigt obegripligt att inte domaren bakom buren höjer armen för utvisning. Hur mycket kan målvakter egentligen komma undan med?
Men – jag satt inte och väntade på anmälan och avstängning; det tycker jag hade varit för mycket.
Men varför är inte detta ett givet fall för anmälan? Jag förstår inte. Det hade för hockeyns skull varit hälsosamt om den straffande myndigheten disciplinnämnden fått ta ställning till och säga sitt om detta är okay inom den sport som vi gillar. När man nu slätar över detta är det alltså okay om målvakter i fortsättningen börjar använda klubban som tillhygge.
Hockeyn är en underbar sport men tyvärr ibland helt obegriplig.
Man tar sig för pannan för den inkonsekvens och obegripliga regeltolkning som inför öppen ridå utspelas framför oss.
Äh?! Jag tyckte inte det var så farligt. Enroth slår på spelaren med sin klubba efter att de kolliderat och han föll. Fult absolut. Men han var uppe på benen direkt och domaren släppte det. Spelkänsla tycker jag utomstående.
Otroligt! Borde absolut resulterat i både utvisning som anmälan. Liggande spelare kan ju inte skydda sig .
Inte många matcher kvar nu. Hoppas, hoppas dom kan hålla skärpan uppe så att dom i alla fall slutar minst tvåa i serien. Vet att många inte gillar turneringen, men jag har saknat att kolla på CHL med Frölunda. Det är ju känt också att spelarna uppskattat dom matcherna.
Det är ju så här: så fort en utespelare kör upp klubban på en motståndares handske så är det utvisning. Den regeln är solklar. Men en målvakt kan alltså fullt medvetet höja och svinga klubban rakt över knävecken på en liggande motståndare utan åtgärd.
Jag minns en gång hur Fredrik Norrena, då i LHC, i ilskan svingade sin klubba över halsen på Jens Karlsson. Han blev avstängd i fyra matcher tror jag det var.
Jag brukar aldrig hålla på Kanada i hockey men denna gången gjorde jag det. Så jäkla gött att hockeyn besegrade griseriet som Tkatchuk-bröderna står för. Gärna hårt och tufft spel med goa, justa tacklingar men dessa spelare går över gränsen. Jag har väldigt svårt att förstå att det finns så många som tycker att det är ok att spelare som barn och ungdomar ser upp till och ska ses som förebilder hyllas när dom bär sig åt som svin. Hugga, slasha, crosschecka och slå i ansiktet på motståndarnas stjärnspelare är ju tillåtet för dessa goonies.
Vi ser detta i SHL också. Spelare som Oscar Engsund och Petter Granberg får lov att kasta omkring spelare som om dom vore vantar utan domaråtgärder, och kommentatorer och experter är relativt eniga om att detta är bra. Detta tillsammans med hakningar, slashingar, crosscheckingar och fasthållningar är ett stort hinder för alla kreativa spelare och innebär väldigt mycket sämre hockey i SHL än om detta stävjades. Men det går att spela hårt men juste. Se på Christian Folin!
En spelare som Engsund beter som en bäbis igår.
Kolla vilka spelare han ger sig på liksom, typ de minsta i Frölunda. Weissbach, Hasa m.fl.
Satt bara väntade på att han skulle skaka runt Stenberg också.
Ja, precis. Dom beter sig väldigt fegt ibland.
Grym match inatt igen, så jäkla jämnt. Jag tror det stod 2-2 och 22 lika i skott i tredje. Ställningskrig! Känslor fast inte några slagsmål. Båda lagen gick för att vinna. Otroligt målvaktsspel av Binnington
Ja, väldigt bra match. Egentligen bara Brady-bebisen som grisade lite. Var löjligt att se hur han bl.a. jabbade Macar i ansiktet några gånger, långt efter att situationen var över såklart.. Men Makar var cool.
– Det är samma typ av skada som höll Arttu Ruotsalainen borta, en skadad AC-led (nyckelben). Vi räknar med en månads frånvaro, säger coachen Roger
Vet vi vem Frölunda har reggat som tredjemålvakt att ta in ifall Normann eller Lasse skulle gå sönder? De brukar väl ta någon i HA.
VA!!?