Två lag med olika formkurvor, Växjö har 3–0 på Frölunda
Två lag med olika formkurvor, Växjö har 3–0 på Frölunda
Två lag med olika formkurvor, Växjö har 3–0 på Frölunda
Två lag med olika formkurvor, Växjö har 3–0 på Frölunda
Delta i diskussionen?
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Det blir 0 poäng denna veckan. Blir nog som innan galen miss i egen zon.
#26 & #33 måste visa bättring snart. Vila #33 och lira #6 istället.
Svårt att kamma noll poäng denna veckan, tagit 1p mot Malmö
👍
Intressant, vilka petar Hasa och Nässén…
Antar att det är Nörringer och Stenberg som ryker?
Hasa och Tom. Inte Nässén. Men det är nog tveksamt. Möjligen Hasa.
Det enda vi vet om hockey är att det vänder… åt olika håll, hela tiden…
Jag väljer det halvfulla glaset.
Så här dagen efter den stora misslyckade möjligheten att Frölunda kunde ha tagit åtminstone 1 poäng med sig hem i bussen – så har jag ändå ett gott hopp om i morgon eftermiddag mot Växjö för Frölundas del.
Hoppas att Tobias Normann står i målet och börjar med några prakträddningar och det förfärliga sist mot Brynäs kommer inte att återuppstå.
Det här med skymd sikt och att hockeymålvakterna inte ser när puckarna kommer snabbt överraskande emot dem utifrån och därför har svårt att kunna avvärja just dessa.
Igår kväll hade Lasse Johansson iaf fri sikt vid Brynäs kvitteringsmål och deras slutliga vinnarmål.
Imorgon är det även dags för en s.k. namnkunnig hockeyspelare som Jacob Peterson att visa vad han är ämnad till att göra. Han har ju varit med i Frölunda laget ett tag nu och behöver inte flänga så mycket som jag tycker att han mest hittills bara har gjort.
Övrigt – inget sjabbel i försvaret och det kan gå vägen för Frölunda.
* … vid både Brynäs kvitteringsmål och …
+1, Tack för bra inlägg Edward 51
Kan Frölunda ta med sig spelet från i torsdags (förutom misstagen i egen zon) så har jag en känsla att matchen kan vinnas. Gäller som någon sa att trycka dit ledningsmålet och sen ännu mer attack mot målet än senast. Skymma larmi är ett måste. Och sen vara riktigt hungrig på returerna. Framför eget mål gäller det att rensa så vår målis ser pucken . Svårt japp men att vinna kamperna framför båda målen är viktigt
Heja Frölunda ❤️💚❤️
Självklart måste även försvarsspelet sitta också 😅
Frölunda måste steppa upp för att sluta som topp 6.
Men ”topp 10 ” bör de klara….
Frölundas nya ass tränare Sandgren tillsammans med Robban nästa säsong.
Ni vet att det är han som har hand om Karlskoga offensiv.
Kan bli riktigt jävla härlig hockey!!
Det kan gå fort nu……
Läste på sportbladet att HV ska sno Fagemo från Frölunda
Liljander ett lååååångt kontrakt med hög lön.
Du såg en bild på Fagemo när de har en intervju med Liljander, 60 minuter HV71.
Det handlar om Liljander får önska skulle han gärna vilja ha Fagemo i sitt lag.
Sportbladet drar en sådan koppling för Liljander haft i fagge under juniortiden.
Fagemo har sagt själv att om det blir SHL så är det Frölunda som gäller
Då skulle han väl inte vara den första som säger det.
När/om det blir dax så handlar det ju om att spelare och lag skall funka. Och jag förutsätter att han inte bestämmer sig innan det är dax att fatta beslutet.
Så utsagan betyder ju inte mer än att FHC ingår i framtidsmöjligheterna.
Hardy Häman Aktell är uppsatt på unconditional waivers. Den dubbla svenska mästarens kontrakt med Washington Capitals kommer därmed att brytas.
Friborgh behöver ju en back, Borgman har inte fått spela på länge. Kanske in där?
Fribourg*
Rädd för att det kan bli Färjestad eller Skellefteå för HHA.
Enligt Sportbladet så blir det Schweiz och Bern för honom.
Sportbladet kan man inte lita på nu för tiden. De har skrivit så många olika ass tränare till Roger nästa säsong.
Nästa är AIK ikonen Rikard Franzén.
Få hål på Larmi tidigt och tvinga Växjö att bli laget som behöver jaga och ligga på offensivt för att undvika den klassiska tunga ”Växjö filten” som verkligen passar just Frölunda särskilt illa…
Får Växjö en ledning att gå på kan man som vanligt successivt (stänga ner) Frölunda som bara kommer bli ännu trubbigare och få svårare i den sista delen ju längre matchen lider medan risken för ”tavlor” bakåt enbart ökar istället med ökad frustration och att de spelar fast sig.
Första målet måste vi göra idag. Annars kommer den berömda filten fram från Växjö och då får vi stånga oss igenom resten av matchen.
Det vore bra för dagens resultat, men ser vi till möjligheterna så ger det första målet bara olika MÖJLIGHETER, så hav förtröstan.
Om nu Växjö får första (2:a) målet så får vi träna på att gå på mål, och göra mål på ’filten’.
Vinner vi efter underläga, så vet vi hur man klipper hål i filten.
Vinner vi inte, så har vi lärt oss mycket mer om hur filten skall rivas i strimmor.
OCH skulle ta ledningen, så får vi ju nöjligheten att spela ut och avgöra matchen.
Så oavsett men som gör första, så ger det möjlighet att ta steg mot GÖTAPLATTSEN.
Sedan kan man ju självklart leta möjligheter till att FHC kommer hamna i botten av tabellen, och åker ur SHL…
Men jag tycker att det skall bli görkul att se matchen, och jättespännande att se vilka MÖJLIGHETER som utvecklas.
Sedan hoppas jag ju att det blir möjligheter behövs för att nå vårt mål.
D..v.s GULD, MILJONEN, matchen. Och det i nämnd ordning.
👍
Ska Frölunda vinna mot Växjö då krävs det nästan att vi gör första målet, spikat! Växjö kommer annars backa hem och få härliga spelvändningar där de sedan avgör matchen.
Så, nej första målet behövs idag för seger.
Modo – Färjestad. Där snackar vi underhållning!