SMÅTT OCH GOTT
2026-06-04 21:41
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-04 21:41 | Raymonds kapten vill bort 1

Tufft torsdagstest för Frölunda, men det börjar närma sig comebacker

Skellefteå vilade många spelare mot Belfast i CHL i tisdags. Frölunda valde en annan modell (men kom ändå bara tvåa i sin grupp efter Mountfield). Torsdag kväll i Skellefteå, lördag eftermiddag hemma mot Färjestad, då ser vi kanske effekten?
Linus Nässén är nära spel. Andreas Borgman närmar sig också.

Anders Burström och Kristofer Näslund hade hand om onsdagsträningen. Snart är Linus Nässén (lilla bilden underst) tillbaka i spel, om inte allt för lång tid även stjärnbacken Andreas Borgman.

Mot Luleå senast var Frölunda tillbaka till grunderna, vann till stor del på ett starkt försvarsspel.
Torsdag kväll sätts detta på tuffast tänkbara prov, inget lag i SHL gör fler mål än Skellefteå.
– Vi har jobbat som tusan för att få ordning på det, säger Kristofer Näslund, tränaren med defensivt ansvar.

ONSDAGENS TRÄNING SÅG annorlunda ut, det saknades en hojtande Roger Rönnberg, denne var hemma krasslig.

– Han är säkert tillbaka i morgon (torsdag, Skellefteå borta), sa Kristofer Näslund som ledde det trekvartslånga ispasset tillsammans med Anders Burström.

Linus Nässén fortsatte gnugga på, lirar inte mot Skellefteå men kanske hemma mot Färjestad?

– Mm, vi får se på lördag, sa Näslund och verkade optimistisk.

Stjärnbacken Andreas Borgman är fortfarande i röd (ej fysisk kontakt) tröja, brukar gå av isen när spelövningarna drar igång, men den här dagen var han faktiskt med i ett byte eller två.

– Någon vecka bort, sa Näslund spontant, men insåg att han tagit i och förtydligade:

– Han kanske tränar för fullt i novemberuppehållet.

Sjätte till 18:e november, där har ni ”fönstret” Näslund snackade om. 19:e, Leksand borta – mycket möjligt att det är då som Borgman gör säsongsdebut.

Klicka så ser ni vilken skillnad det är på offensiv eldkraft i Skellefteå och Frölunda.

På torsdagen får han följa lagkompisarna på TV, Frölunda ställs mot Skellefteå borta – sannolikt det svåraste motstånd som går att stöta på just nu.

## 34 mål totalt – Robert Ohlssons gäng är klart bäst i SHL.

## 19 mål på fyra hemmamatcher – bland annat 5–2 på Rögle, 6–0 på Färjestad och 6–2 på Timrå.

Vill till att Frölunda har ett försvarsspel som mot Luleå (2–1), inte som mot Leksand (3–4) eller Oskarshamn (4–5).

Näslund sa om sitt specialområde, defensiven:

– Jag tycker vi började säsongen jättebra, fram till Oskarshamn borta. Där var det pissdåligt.

** Tålamodet, inte släppa spelvändningar emot, plötsligt försvann det?
– Exakt, jag håller med. Och det har vi jobbat som tusan med att få ordning på. Mot Leksand lyckades vi inte med det, där skulle vi kanske ha gjort ett bättre jobb, det gjorde vi inte, framför allt med  att försvara ”rushen”; om man spelar ett presspel, då behöver man vara jäkligt tajt där. Både Oskarshamn och Leksand ställer svåra frågor i det spelet.

Mot Växjö borta (1–2) kastade Frölunda bort första perioden, fick sedan ordning på defensiven som såg bra ut även mot Luleå.

– De hade inte mycket på oss, mindes Näslund.

Frågan är hur mycket Skellefteå – med eller utan Joakim Lindström (50/50) – kommer ha. På förhand känns det som att det kan bli en hel del, sett till hur Robert Ohlssons och Pierre Johnssons gäng sprudlat av offensivglädje hittills.

Frågan är dock inte huruvida ett starkt försvarsspel är nödvändigt för att komma någon vart i SHL. I alla fall inte vid ett samtal med Kristofer Näslund:

– Du måste ha det. Du har inte råd att slarva i försvarsspelet eller ha dåligt försvarsspel. Den här ligan är så välcoachad, väldigt många kandidater till SM-guld – du måste ge dig själv chansen att vinna. Men vi börjar se bra ut, spelar med en common mind (gemensam tanke).

Intressant att se torsdag kväll: vilket lags spelare har piggast ben? Frölunda och Skellefteå hade likartat CHL-motstånd på tisdagen (Grenoble  respektive Belfast) men valde olika vägar.

Frölunda – chansade inte med Joel Lundqvist och Patrik Carlsson, startade i övrigt ordinarie.

Skellefteå – vilade Joakim Lindström, Pär Lindholm, Jonathan Johnson, Simon Robertsson, Gustaf Lindvall, Tom Kühnhackl, Oskar Nilsson, Jonathan Pudas, Rickard Hugg plus att man ställde 18-årige Alexander Hellnemo i mål.

– Vi ville vinna matchen, försvarade Kristofer Näslund Frölundas beslut.

** Det ville väl Skellefteå också?
– Vi tänkte väl inte samma som de. Jag kan inte svara för dem. Men vi ville vinna gruppen, för att ha chans till det så behövde vi vinna matchen. Men det var också en chans att ge istid till de som inte spelat så mycket. Petteri (Lindbohm) och ”Folle” (Christian Folin) klev av efter första, då spelade vi (Filip) Hasa och (Lucas) Nordsäter mer. Det var vårt sätt att hantera det.

Frölunda må ha vunnit mot Grenoble men det hjälpte som väntat föga, Mountfield vann på onsdagskvällen klart hemma mot Eisbären Berlin (8–2) och säkrade därmed segern i grupp G, Frölunda fick nöja sig med andraplatsen. På torsdagen (16.00) lottas slutspelet, gruppettor ställs mot grupptvåor.

Frölundas tänkbara motståndare: Luleå, Zug, Tappara, Rögle, Fribourg-Gottéron, Straubing eller Skellefteå.

Zug med Calle Klingberg hade väl varit kul?

***

I den här texten fick ni snack med Jacob Nilsson, ni såg också hur Frölunda väntas formera laget mot Skellefteå.

***

Torsdag kväll ser ni förslagsvis Skellefteå–Frölunda hos Glenn Ullevi, supportrarnas stamställe med en massa TV-apparater i skön miljö. Boka gärna bord genom ett klick på annonsen nedan.

***

Läge för fullsatt på lördag?

 

24 Kommentarer

  1. Asså jag fattar liksom inte hur montfiled kunde vinna serien när dom hade ett mål mer insällpt och frölunda hade gjort 18+ och mountfild 12 och 17 insläpts frölunds hade 16 insläpta fattar liksom inte är förvirad va det är dom vinner gruppen över?

      • Gustav ta Liam plats, för han håller verkligen inte denna nivån.
        Har fått massor av chanser nu, men han är för loj, går in halvdant i sina dueller, duttar osv.

        • Nässen kan gå in med Joel och Max och lenc flyttas till Nilson och Greco. Dower kan vara 13:e den dagen nässen är redo.

  2. Skrämmande läsning.
    Skellefteås 5 i topp har gjort sammanlagt 52 poäng.
    Frölundas 5 i topp har gjort sammanlagt 23 poäng. Mycket stor skillnad.
    Var är Innala?
    Var är Pontus Johansson?
    Var är Lenc?…

    • Lenc och Johansson är inte poängspelare. Däremot är Lasch, innala och Greco det. Friberg i rätt miljö. Greco har levererat tycker jag. 5 mål på 8 matcher är mer än godkänt. Däremot saknar man poäng från Lasch och innala.

  3. Hl kan man inte erbjuda Loui ett kontrakt på 1-2 månader och se om han tillför något ? Tänkte så som nhl typ try out kontrakt.

    • SHL tillåter korttidskontrakt bara när det handlar om att ersätta vid skada (om jag inte minns fel).

  4. Lyssande på Smålands-Postens Lakerspodd. Deras hockeyreporter satte frågetecken för Frölunda, menade att de såg ”gamla och långsamma ut”.
    Så var det nog mot Växjö borta, men det var annan fart mot Luleå hemma.
    Vilket Frölunda får vi se ikväll?

    • Är väl många experter som kritiserar frölundas sätt att spela på? Det har sagts i flera år nu och så även denna säsong. Både av experter och motståndarnas tränare.
      Framförallt har vi ”experter” här inne konstaterat detta väldigt tydligt! 🙂 Och resultaten senaste åren visar ju att vi och de riktiga experterna haft rätt. Bara Roger med kollegor som håller fast i det gamla och kör på i samma spår.

      Helt ofattbart!

  5. Är väl många experter som kritiserar frölundas sätt att spela på? Det har sagts i flera år nu och så även denna säsong. Både av experter och motståndarnas tränare.
    Framförallt har vi ”experter” här inne konstaterat detta väldigt tydligt! 🙂 Och resultaten senaste åren visar ju att vi och de riktiga experterna haft rätt. Bara Roger med kollegor som håller fast i det gamla och kör på i samma spår.

    Helt ofattbart!

  6. HenrikM: jag är nöjd med ” mot Växjö borta” 😉. MEN , tror det kommer att bli , i vanlig ordning, en tuff, hård och intence game!!
    AIK har dock hemmaplan, och låt oss vara ärliga: VF har , vid några tillfällen under åren, haft i kraft av fullsatt scandinavium, domarna med sig.
    Ser verkligen fram emot detta. 2 av Sveriges bästa lag med historik . Jocke Lindström ev inte klar för spel ikväll.
    Ha en bra dag GBG ……….fram till 19.00 🤗

  7. Mr Madhawk skriver i Expressen att HV71 (och säker fler) jagar Åke Stakkestad i Karlskoga. Kungälvskille från början, hoppas Frölunda försöker.

    Han skriver också att Rögle är beredda att lägga jättebud för att få hem Simon Ryfors under säsongen. Talas om avtal på 3-5 år.
    Hoppas Frölunda matchar. En center att bygga kring när Joel, Purre och Lasu checkar ut närmsta säsongerna.

    • Med nuvarande ledning som inte verkar så himla förändringsbenägna så tror inte jag att det blir en så stor skillnad, oavsett vilka spelare vi har.
      Handlar mer om att våga släppa loss, förändra och vara väl medveten om att hockeyn går framåt.

      • Nja, jag skulle nog säga att flera lag har ett bättre lagbygge än vad vi har.
        I Borgmans frånvaro saknas helt spelskicklighet bland backarna – och våra fyra svagaste backar håller tveksam SHL-klass.
        Centersidan hör till de mer ordinära i SHL.
        Forwards ok, men vi har lagt för stora pengar på spelare som brister i målskytte och kreativitet (Lenc, Mursak med flera). Mursak hyllas för fart, kraft – jag håller med – men det skapas ju nästan inget alls.

    • Henrik M: OM Simon Ryfors ger upp NHL-drömmen (jag tror det krävs mer än han inte tog plats i Tampas premiärtrupp) så är det en självklarhet att Frölunda är där och hugger.
      Sedan får vi se.
      Starka band till Rögle, han vet vad han får där.
      Kan Frölunda ändå locka, hemstaden, allt det där? Pengar, roll, med mera.
      Men det blir ju bara aktuellt den dagen då Simon verkligen bestämt sig för att lämna Nordamerika. Jag hade blivit jätteförvånad om det inte dröjde ett tag.

      • Jag instämmer. För tidigt att ge upp för Ryfors.
        Och har man väl kommit hem är Nordamerika i regel kört, tycker för många ger upp för snabbt.
        Sedan valde nog Ryfors fel NHL-lag, han hade vad jag förstod ett antal bud. Inte enkelt slå sig in i Tampa.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Långa bollar utan Bengt – tio från Frölunda om Sverige och VM

► Bryr sig Frölundas hockeyspelare om VM? ► I så fall – hur tror de att det går...

En vecka kvar, sedan är NHL-hotet borta: ”Inget som de flaggat för”

► NHL-risken gällande Patrik Puistola och Tobias Normann. Den där ”toppcentern”? ► Så här är läget, snack med...

Morning Mailbag 260608 – ni ställer frågorna, jag försöker ge svaren

► Säsongens sista frågestund, tiden börjar rinna ut för Morning Mailbag. ► Men, har ni fortfarande något –...
Senast kommenterat

Man får hoppas på ett oavgjort resultat mot Japanm även om det blir tufft. Men alldeles oavsett - om man tittar på övriga grupper så borde det finnas en reell chans att bli en av de åtta bästa treorna.

Av Dr. Dengroth
2026-06-10 01:39

Ja, jag talar för mig själv, vem annars? Vad hockeyspelare tycker om fotboll, vilken mat man gillar bäst, vilken film man gillar bäst etc etc…kan inte bli mer ointressant. Men det finns ju supportar som dyrkar spelarna på alla plan och tycker sådant här är intressant., som du tydligen.

Av HL
2026-06-09 21:18

Kul artikel, ju!

Av HenrikM
2026-06-09 21:15

Tala för dig själv, HL. Jag tycker det var en kul artikel i en tid när det inte finns så mycket annat att rapportera kring Frölunda.

Av Kalle Kula
2026-06-09 21:09

Inte då, Sverige är ruggigt bra. Brasilien blir en munsbit...

Av Jojje
2026-06-09 18:36

Förlust mot både Nederländerna och Japan. Det är vad jag tror.

Av Jojje
2026-06-09 18:34

Allmänintresset för hur intresserade Frölundas hockeyspelare är av fotboll i allmänhet och VM i synnerhet måste vara otroligt lågt.

Av HL
2026-06-09 16:32

La in den för några timmar sedan. Kommer inte åt varför det där händer, försöker kolla papperskorgen flera gånger per dag, nu var ju tyvärr upptagen en stund på dagen.

Av Henrik Leman
2026-06-09 15:22

Sant. Bodde i Stockholm vid EM -92. Vi diskuterade redan då att vi skulle ha ett grymt lag -94. Rätt ålder på spelarna mm.

Av Morgan Magnusson
2026-06-09 14:57

0-0 mot Tunisien och sen två förluster så är VM äventyret över för svensk del och då kan man börja njuta av fotbollen som spelas utan att vara irriterad. 😉

Av STM
2026-06-09 14:33

Jo men tar man sig vidare från gruppen som tvåa då får man möta Brasilien i 16 delsfinalen. Då blir man förnedrad. Så jag hoppas man vinner gruppen då blir det en lite enklare väg.

Av kilberg28
2026-06-09 14:12

Tunisien är definitivt inte bättre, så varför skulle man inte kunna ta sig vidare från gruppen?

Av Dr. Dengroth
2026-06-09 13:12

Vad sades det om sommaren 1994 när svenska fotbollslandslaget blev bronsmedaljörer.
Jo, att Sverige påmindes om att vara en bananrepublik.
Varför det och vilka var ingredienserna för att kallas för något sådant.
För det första dålig ekonomi (statsfinanser) samt varmt väder (det var nämligen värm...

Av EDWARD 51
2026-06-09 12:54

De tar sig inte vidare från guppen, helt enkelt för att de andra lagen är bättre.

Av Jojje
2026-06-09 12:16

Jag är sen på pucken här, men vår gode Ohlsson glömde en sak i sin utförliga analys. Hur agerade han och övriga tränare i båset sista halvan av säsongen? Såg man ett jävlaranamma, känslor och engagemang när allt plötslugt gick emot? Nej, tränartrojkan stod handallen, uppgiven och närmast apatisk. Na...

Av akezata
2026-06-09 11:49

Bäst i SHL på det.

Av Jojje
2026-06-09 11:20

Eller hans broder Göte Borg 😁

Av Jojje
2026-06-09 11:18

Har ingenting med det att göra.

Av Jojje
2026-06-09 11:18

Nu försvann min kommentar? :)

Av Christian
2026-06-09 10:57

Jag tror inte man vågar vänta allt för länge ändå.
Tror att Sjöström &Co är väl medvetna om att en toppcenter MÅSTE in. De är ju också väldigt tydliga med det.

Tror det kommer bli, för oss, en tämligen okänd center. Gissar på en nordamerikan. Som blir klar nån gång i mitten juli. Efter draft...

Av Christian
2026-06-09 10:56