Tuff smäll för Luleå, för Frölunda handlar det om att spela bättre

► Pontus Andreasson avstängd i två matcher. Tufft avbräck för Luleå, men jag tror det var smart av Frölundas tränare Roger Rönnberg att inte göra för stor grej av det:
► – Vem får mest tändvätska? Det kanske ger dem (Luleå) mer energi.
►
Rönnberg berömde också domarna. Det gillade jag.
► Det blir storpublik på söndagen i Scandinavium.

Roger Rönnberg varnade för att Luleå kan få tändvätska av avstängningen på Pontus Andreasson. Foto: C MORE (skärmdump)

DOMEN FRÅN FÖRBUNDETS disciplinnämnd kom snabbt, och det var en rejäl påsksmäll för Luleå och målkungen Pontus Andreasson:

Två matchers avstängning för armen/armbågen i ansiktet på Frölundastjärnan Ryan Lasch i semifinal 1.

En match mer än jag trodde, två i ett kort slutspel kan ju anses motsvara fyra, fem i en lång grundserie.

Nå, Andreassons förseelse var ju sällsynt onödig, oprovocerad, dum, och fakta i målet är följande:

I de två nästkommande matcherna är målkungen borta från Luleås hetaste kedja, den med Juhani Tyrväinen och Linus Omark.

Tufft avbräck? Klart det är. Samtidigt har vi sett det förr i slutspelsmatcher, en stjärna hit eller dit, det behöver inte spela så stor roll, andra i laget kliver fram, andra spelartyper är minst lika viktiga så hår års.

Roger Rönnberg sa redan före domen:

– Frågan är vad som är bäst, vem som får mest tändvätska av vad. Inte alls säkert att en avstängning ger oss energi, det kanske ger dem (Luleå) mer energi för att de känner sig förorättade.

Rönnberg likt kaptenen Joel Lundqvist sa sig lägga noll energi på avstängning eller ej när vi snackades vid på förmiddagen, och ska Frölunda krångla sig förbi Luleå (leder 1–0 inför söndagens match 2 i Scandinavium) tror jag den inställningen är riktig och bra.

Livsfarligt att på minsta vis luta sig tillbaka och tänka att Luleå nu är försvagat.

Det är så man ska tolka Rönnbergs resonemang, han behöver förbereda spelarna på att Luleå kommer som ett sårat djur till Scandinavium, revanschsuget efter 3–6 på hemmaplan, säkert irriterat och förbannat efter en DN-dom de nog upplever felaktig.

I det läget behöver Frölunda spela bättre hockey än i match 1 då effektiviteten var fantastisk men de långa anfallen emot lite för många.

– Det är det mest positiva, sa Rönnberg om segern i Luleå, att vi vinner utan att göra en kanonmatch. Jag hittar ganska mycket vi behöver förbättra. Generellt tillbringar vi för mycket tid i egen zon.

** Nyckeln? Att få tidigare stopp i spelet?
– Det är allt från var vi tappar pucken till att få stopp i spelet till att få pucken framåt i banan vid urspel.

6–3 och 1–0 är givetvis bra, en skön start, Rönnberg poängterade dock:

– Vi skapar inte mycket men är effektiva. Vi letar sätt att skapa mer. Inte säkert att den prestationen vi har i går räcker för att vinna. Vi behöver gå från good till great.

Apropå det så fanns det något som var great i Luleå: domarna Micke Nord och Christoffer Holm. Nord hade – tyckte jag – klockrena förklaringar i C More (bilden ovan) om varför det bara blev två minuter på a) Pontus Andreasson och b) Mats Rosseli Olsen.

a) Ingen av de fyra domarna hann se att Andreassons arm träffade Ryan Laschs huvud, de får de inte ta videon till hjälp.

b) Rosseli Olsens slashing var inte våldsam, han slog inte Andreasson i klockspelet, han lyfte mer med klubban.

Rönnberg, som tidigare kritiserat SHL-domare för bristande kommunikation, hyllade i dag Nord och Holm, just för att de tydligt förklarade även för spelarna och tränarna snarare än att vifta bort allt som kan uppfattas som kritik.

Typ så här: ”Roger, Ryan, sorry, ingen av oss hann se var Andreassons arm träffade, vi förstår ilskan, men vi kan inte ta för något vi inte hinner se, och i det här läget får vi inte ta videon till hjälp. Sorry, boys.”

Den typen av kommunikation mellan domare och spelare/ledare är guld värd, Rönnberg höll med och öste verkligen lovord över herrar Nord och Holm.

Det gjorde mig glad.

Ett litet helsike för domare att hinna se allt, ibland blir det fel, som för spelare, som för journalister, som för läsare. I det läget sätter man upp händerna, erkänner sitt misstag. Vem ska skälla då?

***

Ryan Lasch hade lite huvudvärk på fredagskvällen, berättade han, medgav att han nog inte skulle ha gjort de där två bytena efter att ha träffats av Pontus Andreassons arm, men amerikanen mådde bra när han vaknade och var med på Frölundas lätta lördagsträning.

Han sa ungefär samma saker till oss skrivande murvlar som till C More efter match 1:

– Han (Andreasson) är en bra spelare, vi vill se honom på isen, fansen vill se honom, men du kan inte sätta dig i en sådan situation. Han ser mig, det är ingen olyckshändelse.

** Tankar om match 2?
– Jag gillade hur vi såg ut, vi utförde det bra, men de (Luleå) är ett bra hockeylag, vi måste vara förberedda, vi har stor respekt för deras spelare.

***

10 000 biljetter sålda lördag förmiddag, talar för 11 300, kanske 11 500.

***

Först i dag gjorde Frölunda anställningen av materialförvaltaren Andy Fagerström officiell. Men ni visste ju.

***

Andreas Borgman stod över lördagspasset på grund av hård matchbelastning.

Simon Edvinsson är nu frisk från det som efter skadan sagts vara sjukdom, dock ej spelbar för match 2 som det verkar.

Räkna med att Frölunda ställer upp på samma vis som i match 1. Luleå tappar alltså Pontus Andreasson, men kanske kan det vara dags för en Konstantin Komarek-comeback snart?

***

Om någon har missat …

***

 

91 Kommentarer

  1. Som du trodde EFTER att situationsrummet valt att anmäla till disciplinnämnden. Om en situation kommer till DN blir det alltid någon match….

    • Inte alltid, jag har sett DN lämna anmälningar utan åtgärd. Men det stämmer i övrigt, en match mer än jag trodde efter att ha läst hur SHL:s situationsrum motiverade sin anmälan.
      I går var jag osäker om det skulle bli en anmälan.
      Lät inte riktigt så då.

      • 99 gånger av 100 blir det avstängning när en anmälan görs till DN. Det du nämner är snarare undantaget som bekräftar regeln.

  2. En match mer än vad man förväntat sig. Gott så. Allt är lungt. Sen skall Frölunda glömma det som varit och fokusera på sitt. Hoppas det blir fullsatt i morgon då blir det stämning.

  3. Mitell otroligt klok och smart tränare!!
    Grymt utveckling han gjort i NHL och tagit med sig mycket smarta saker.

  4. Tycker Ekbom skall vara kvar med Folin! Har visat kraft och stabilt spel över lag. Visst Edvinsson är bra men inte varit helt hundra i slutspelet!
    Så Ekbom med mer fysik och rutin föredrar jag som det ser ut nu i ett slutspel!

    • +1 Ekbom är en slutspels back och steppar alltid upp när de gäller allt. Otroligt nyttig och bra back!!

      • Håller med. Tror inte Edvinsson är flygfärdig för NHL. I min värd blir han kvar nästa säsong. Han har talang han gör mycket bra saker offensivt. Men i det defensiva spelet har han mer att lära. Och dom sakerna lär han sig inte på en försäsongsträning. Han måste helt enkelt bli tuffare och spela ifrån sig pucken tidigare i många situationer lära sig att läsa spelet.

          • Måste det bli så per automatik?
            Eller kan klubbarna ihop med edvinsson komma överens om en annan lösning?
            T ex spel i shl och Frölunda?

            • Leif, Göran: Ja, så är regeln. Förstarundare behöver inte erbjudas sitt gamla SHL-lag, kan spela i AHL. Sedan … visst kan Detroit säga ”Vi tycker att SHL vore bättre för Simon”, men ni ska inte hoppas för mycket på det. De signaler jag fått av Detroitfolk på plats i GBG … absolut inget som talar för att Detroit vill ha Edvinsson kvar i Sverige längre än den här säsongen.
              Då ska man fullständigt ha tänkt om.

    • Hakar på här. Edvinsson tappade sin gubbe lite väl många gånger mot Växjö vilket ofta resulterade i ett mål av Rickard Gynge. Låt tuffe Viktor spela mot tuffa Luleå.

  5. Alla hyllar publiken i Rögle visst bra stämning när de leder sina matcher men när de ligger under är de väldigt tyst och de hördes när de mötte Oskarshamn.
    Var helt dött ibland

  6. Den tuffaste smällen bjöd Frölunda på.
    Genom att vinna med 6-3 i Luleå.
    En smäll som hördes i hela Norrbotten.

  7. Rögle får fortsätta med sina crossheckingar helt otroligt att se!! Spelar med en annan regelbok efter Cam grät i tv!!

  8. Enligt MrMadhawks harFrölunda har ett lag för över femtio miljoner, förgestad över 52 miljoner. De dyraste lagen som npgonsin spelat i SHL.
    Intressant nör många hör har sagt frölunda har ett billigt lag…Liter mer på skåningen.

      • Jösses! Ingen här inne säger att vi har ett billigt lag, det har inte någon förening i SHL. Men vi har inte ett så mycket dyrare lag än andra, som du brukar prata om.

        Dessutom så kommer Elliott och Sundström lämna efter säsongen och dessa två har en hel del i lön.

        Sluta gnäll och var så avundsjuk.

  9. Bra och helt rätt beslut kring Andreasson.
    Tycker att domare Nord stod upp bra men varför får man inte 2022 titta på bilder om man inte har tagit en femma!!!!
    Man kan står i 5 min och titta på om en skridsko stör målisen eller ej men inte i dessa fall. Suck …. skriv om fågeln till nästa år.
    Är det inte lite kul att vi i en semifinal har två röda lag och i den andra två gröna lag 🙂 / Claes

  10. Färjestad kommer att ge rögle en riktig matchserie.
    Håller Färjestad som favorit.
    Bättre målvakt, bättre backar och lika vassa forwards jämfört med Rögle.
    Plus ett lyckat tränarbyte i rätt läge.

  11. Manne som vi sa, det har hänt något i Rögle, passningarna sitter inte, allmänt så mycket fel pass, svagt backspel.

    • Ja. Jag har inte varit imponerad. Grundserien är en sak, slutspelet är något helt annat. Hävdar fortfarande att de inte är ett slutspelslag. Där är vi och Färjestad långt före, har mer rutin. Vinnarkultur.

  12. Tycker inte fbk spelar så bra, det är mer Rögle som enormt kass i allt de gör.
    Ser otroligt märkligt ut detta

    • Ganska tam match Björn. Tyckte Färjestad spelade mycket tuffare sista matchen mot Skellefteå. Trodde dom skulle komma ut idag med samma attityd. Men det var lika igår kanske blir lite mer tacklingar resten av matchen.

    • Det är ju så lamt agerat av Rögle, har spelarna tröttnat på Cam eller?
      Ser inte synkat alls

  13. Folk snackar om röde Roger. Snarare röde Cam i så fall. Får ett vansinnesutbrott för ett solklart mål. Rögle ser klena ut tycker jag. Tror på FBK i final.

  14. Ett domslut till emot sig så sticker säkerhetsventilen för Cam. Dålig match nu ska man inte döma lagen efter en match. Men tänker dom spela så här i fortsättningen så har dom inte en chans mot varken Luleå eller Frölunda i en final.

  15. Inte alla spelare gillar att ha en tränare som konstant skriker till höger och vänster. Många är vana vid en mer modern, resonerande ledarstil. CAM funkar i medvind utan krav. Men jag tror han är usel i motvind med krav.

  16. Gött, Nord fick en tillrättavisning av DN, det var mer än ”en femma så kan han hoppa in och lira igen”

    Förhoppningsvis kan vi slippa att Lasch har ryggsäck, hakningar och slashing i varje byte framöver

  17. Rögle har inte de flytet de haft i grundserien med studsar osv, är de skillnaden nu i slutspelet??

    • Rögle har ju egen regelbok, som du ser får crosshecka framför mål, cam får gnälla & skrika på domaren hur mycket han vill.
      Patetisk se Rögle, knäpptyst i hallen så fort de ligger under.
      Ett jävla liv innan matchen börjar sen dör allt, märkligt!!

      • Ja märkligt tyst i hallen faktiskt! Sen gillar jag inte hur 100 kilo Everberg kan falla som ett löv..

        • Everberg gjorde lika i sista matchen mot Oskarshamn. Först delade han ut några rejäla crosscheckingar i ryggen på en Oskarshamnspelare där och då skulle han fått två minuter. Men så fick han en tryckare tillbaks då la han sig platt som en disktrasa på isen och skaffade Rögle ett överläge. Det här får domarna ta på sig lite utav. Domarna har under seriens gång släppt mer och mer crosscheckingar i ryggen och när spelarna märker det förstår dom att dom måste förstärka situationen för att få med sig dessa utvisningar som domarna sa att man skulle bedöma hårdare den här säsongen.

  18. När Rögle BK och FBK möts mot varandra i sina resp. klubbdräkter så ser det ut som en grönvit puré över alltihopa – emellanåt blir det svårt att särskilja såväl på både spelarna och lagen emellan.
    Kanske beror det på för min del för att det är påskafton och att jag är ”lite gammal” också, förstås. 😉

      • Tack för den goda uppmuntringen, Conta!
        Tur att Frölunda den gången ändrade sig åter tillbaka till det röda.

  19. Man kan hoppas det ger Ryan Lasch tändvätska. Han blev kraftigt upprörd av hela situationen. Dels av själva händelsen, dommen bara 2 minuter, och följden av Rossie dessutom.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Linköping–Frölunda 0–3 – snabb analys

► Frölunda 3–0-vann borta mot Linköping i SHL på torsdagskvällen. ► Här hör ni vad jag tycker om...

Dags igen för Thorell, ännu en comeback: ”Jag ser framåt”

► Matchdag: Frölunda är i Linköping för att försöka bli ett vinnande SHL-lag igen. ► Erik Thorell är...

På lördag har Meijer namnsdag, bara en match kvar som naken

► Äntligen. För Bosse Meijer. Snart, åtminstone. En match kvar som ”naken.” ► Så här ser Christian Folin...
Senast kommenterat

Ja, så blev det!

Av Jan Barklund
2026-10-15 22:29

Tycker han har höjt sig medan Hasa har gått åt motsatt håll. Tar alldeles för lång tid för Hasa, bara att vända runt. Han ska spela enkelt, inte dribbla och börja leka Tömmernes. Har inte den skickligheten.

Av Jojje
2026-10-15 22:10

36-9

Av Björn
2026-10-15 22:08

Fortsätta*

Av Björn
2026-10-15 22:07

De är helt omöjligt att förutsätta som Färjestad gör nu. Idag gjorde de endast ett mål framåt, så kanske är på väg ner nu att göra mål på allt. Sen har målvakterna helt sjuk räddningsprocent.

Av Björn
2026-10-15 22:05

Inga problem. Luciaklubben blev en munsbit.

Kunde ha blivit 6-0 eller mer vid bättre effektivitet. Bra träning inför lördag!

Av Jojje
2026-10-15 22:04

Aftonbladet stod för ett kul påhopp.
”Erik Thorell gjorde comeback efter hjärnsakning”. 😂

Gott för honom att han fick struta med en gång.👍🏻

Av Totte
2026-10-15 22:03

Hänger inte med i tempot.

Av Jojje
2026-10-15 22:02

De kommer inte värva någonting. Har Sjöström sagt.

Av Jojje
2026-10-15 22:01

Gott med seger efter två torsk (SHL). Bra för Normanns självförtroende att hålla nollan. Några nivåer till krävs för tre poäng mot Skellefteå - och bättre diciplin ….

… sen har vi det här med prestationen efter en hyllning och tröjhissning … lätt att tappa fokus

Av t.tunberg
2026-10-15 21:56

PP behöver dom jobba på. Det behöver bli rejält mycket bättre. Annars ser det väl ut som att spelet i övrigt vli bättre. Sen kan man kanske inte dra så stora växlar av den här matchen, LHC har ju betydligt mer att jobba på. Starkt att vinna en sån där match som man på pappret skall slå. Härligt med ...

Av Mogge
2026-10-15 21:51

Är alla backar friska i vår ser jag inte att Johannesson går in på sex backar.
Som det ser ut nu är Johannesson alldeles för svag i det defensiva spelet. Ingen frenesi, ingen fysik - står på -6 jömfört med Hasa på +7 (bäst i laget).
Men mycket kan hända under en säsong. Johannesson är fin i pass...

Av HenrikM
2026-10-15 21:51

Normann!

Av sincan
2026-10-15 21:49

Tycker nog att han gjort ett par slarviga spel i de flesta matcherna men, på det stora hela, gjort bra ifrån sig med sin skridskoåkning. Jag tycker att alla backar förutom #7 gör det svårt för sig stundtals. Det kan ju vara kopplat till Robbans vilja med ett långt första pass…

Av JonasG
2026-10-15 21:49

HenrikM, nej inget konkret än.

Av Björn
2026-10-15 21:46

Perfekt var det kanske inte, men väldigt stabilt. Jag är väldigt nöjd med den här kvällen.

Av andreas
2026-10-15 21:46

Skönt med vinst så klart. Men detta spelet håller givetvis inte mot SAIK på lördag. Vill man ge Joel en vinst på hans stora dag behöver det vara betydligt bättre. Och alla dessa utvisningar. Många av dom väldigt onödiga när man vet att domarna i år tar för fler spel förstörande moment.

Käkar du ...

Av Daniel Rafalski
2026-10-15 21:41

Nu känner vi igen F.Hasa, de tog 8-9 matcher innan han är tillbaka till den slarviga backen igen.
Nä tror Filip kommer få sitta när Folle kommer tillbaka.

Av Björn
2026-10-15 21:38

Inga centerrykten, Björn? För vinst till trots, bra tabellplacering och en Meijer som tar kliv - en sådan behövs nog

Av HenrikM
2026-10-15 21:34

Böter? Det är inte 1:a April.

Av Jojje
2026-10-15 21:34