Jag förstår om en och annan supporter reagerade när det inte anordnas en hyllning av Frölundas gulddamer på Götaplatsen, så som varit fallet när herrarna lyft SM-bucklan 2016 och 2019, så som säkert blir fallet i vår skulle Roger Rönnberg få kröna sin karriär med en tredje fullträff.
Men – det som Frölunda nyss kommunicerade, det blir nog rätt schyst ändå. Det går faktiskt att hylla Hanna Olsson & Co uppe hos gamle Poseidon. På fredag. Vid 16.20. Damlagets buss startar vid Frölundaborg, tar vägen via Götaplatsen för att 40 minuter senare sedan anlända Scandinavium.
Det betyder att spelarna hyllas i tre olika faser vad det verkar:
1) Vid Götaplatsen, ett bra tag, dessutom – start 16.20.
2) Vid Scandinavium – start 17.00.
3) Inne i Scandinavium i samband med herrarnas kvartsfinal 1 mot Timrå.
Känns som en bra plan, tycker jag. De som inte ska på herrmatchen kan ta chansen vid Götaplatsen och/eller Scandinavium, de som ska på matchen får fler chanser. Allt måste ju inte göras på exakt samma vis, damer och herrar.
Guldlagets resa till Scandinavium!
På fredag åker våra guldmedaljörer från Frölundaborg, via Götaplatsen, till Scandinavium.
Möt oss på Götaplatsen vid 16.20, vinka till oss på vägen eller stå redo när vi anländer till Scandinavium vid 17.00 för fortsatt firande i arenaområdet. pic.twitter.com/6frPCbHQhm— Frölunda HC (@frolunda_hc) March 18, 2025
***
Betydligt bättre än vad det lät först. Klart de ska hyllss på riktigt!
Mycket bra beslut
Ett bra firande i lagom stora kläder. Fylltrattarna på Facebook verkar inte förstå att laget hade ett publiksnitt på hela 459 gångna säsongen
Från början lät det som att de skulle få 5 minuter innan herrarnas tek, det hade inte varit respektfullt. Prestationen och insatsen är större än så, oavsett publikintresset.
Ett eget Götaplatsfirande hade däremot kunnat bli ett tråkigt antiklimax, som du säger.
Nu låter det som ett riktigt firande, som samplaneras med herrmatchen för att locka några extra supportrar. Mycket bra.
Bra 💪
Ceremoni innan matchen = förlust, så brukar det vara!! Tyvärr har jag rätt
Hade varit klart bäst att ta det i pausvilan, så det inte stör spelarna innan nedsläpp