tisdag, 28 mars, 2023
  • Docs
    • Cookies
    • Copyright
    • Privacy
    • Om sajten
  • Tyck och tipsa
  • RSS-flöde
  • Logga in
  • Registrera

Inga produkter i varukorgen.

RAKAPUCKAR.COM
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Synas här
Inga resultat
Visa alla resultat
RAKAPUCKAR.COM
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Synas här
Inga resultat
Visa alla resultat
RAKAPUCKAR.COM
Inga resultat
Visa alla resultat

Tio tankar, bland annat om vuxenhockey och Lasse in the kasse

av Henrik Leman
4 månader sedan
A A
88

► Tio tankar, dagen efter att Frölunda spelat vuxenhockey och 2–1-vunnit i Leksand.
► Utrikeskedjan. Importkedjan. Mig-kedjan. Vad tycker ni? Bra var den i alla fall. Så klart. Vem trodde annat, förresten?

Detta är en låst artikel. Välkommen att bli prenumerant. Redan betalande läsare? Logga in för att fortsätta.

Logga in

Månadsbetala

För endast 69 kronor per månad får du tillgång till allt material på rakapuckar.com
Klicka här

Köp artikel

För 19 kronor får du rätt att låsa upp en valfri artikel.
Klicka här
Dela på FacebookDela på TwitterMejla
Nästa inlägg

Frölunda sitter nöjt på backsidan sedan Nordsäter lämnat

Kommentarer 88

  1. Peter Johansson says:
    4 månader sedan

    Loui i all ära men Borgman ojoj vad bra han är ! Har oxå funderat vad har hänt med kaxiga och för Frölunda mycket svårslagna lag ?
    Där är det krisläge på riktigt.

    • Janne samuelson says:
      4 månader sedan

      Kan du konkretisera hur du tänker. Bidrar ju till en bättre möjlighet till att diskutera tänker jag. Så Peter, ge oss mer av dina tankar.

  2. Nolte says:
    4 månader sedan

    En seger som lovade gott, då spelet va mycket bra. Va det en solklar vinst? Nej. Kunde Leksand mycket väl pillat in 2-2 i slutet? Oh ja. Men jag gillade vad jag såg, man gav inte upp mycket klara lägen och framåt fanns det fantasi. Mursaks typ av mål har man ju inte varit bortskämd med, och just den kedjan hade en hel del fina aktioner ihop. Sen kan det även finnas något mellan Lasch/Loui, sen om Nässen är rätt center där, det får tiden avgöra. Om jag fick önska mig något av tomten så hade det varit en gedigen center med lite offensiv uppsida, för att spetsa till det med Lasch/Loui. Om Frölunda är ensamma om att eventuellt vilja ha en center? Nej. Finns det andra lag som troligen är i större behov och redo att lasta pengar? Oh ja. Men önska kan man alltid få göra.

    • GöranA says:
      4 månader sedan

      Synd att Johan sundström inte är kvar kanske. ……

      • Johan Carlander says:
        4 månader sedan

        Naivt att hoppas på, men likt förbannat hade det varit roligt att se Sundström mellan Loui och Lasch!

  3. patricagblad says:
    4 månader sedan

    ”Utrikeskedjan. Importkedjan. Mig-kedjan. Vad tycker ni?”
    Att det räcker med fåniga kedjenamn för längesen :)

    • AHK says:
      4 månader sedan

      +1

    • GöranA says:
      4 månader sedan

      +1

  4. ChristerB says:
    4 månader sedan

    När laget spelar ”rätt” hockey, kommer enskilda spelare också mer till sin rätt. Lindbohm var riktigt bra igår, när det defensiva spelet var enklare.

    • Henrik Leman says:
      4 månader sedan

      Ja, så har han sett ut ett tag nu. En annan spelare sedan han blev tillsagd att fokusera på defensiven. Sedan är det förstås upp till alla att ha en åsikt om PL är lika bra som förväntat eller ej.

  5. Daniel B says:
    4 månader sedan

    En mycket stabil match igår. Man släppte inte till många målchanser och dom få leksand hade räddade Lasse. Han tog det han skulle och mycket till. Det var skillnaden som du skriver Henrik. Gillade hur Frölunda lät leksand ha pucken mer och Frölunda var starka runt mål. Nu fick leksand jobba hårt för att skapa något, så som det oftast såg ut när Frölunda spelade innan uppehållet.

    Henrik, du la upp en klipp på målet som mursak gjorde. Du berömde lindbohm för att spela enkelt. Om du minns friläget som innala missade, vem tror du spelade glad ut och pucken kom fram till innala? Mm, lindbohm. Tycker petteri har steppat upp sista matcherna och kan han bli liiiite tuffare, likt folin, då blir han guld värd för Frölunda.

    Borgman, inte en chans i helvete att han har varit borta i 6-7 månader. Det är faktiskt helt galet hur bra han är, efter så få matcher. Han har en sån pondus, han är iskall medicinen på offensiv blå, han är fysisk i sitt spel. Ja, han är komplett. Förlåt för att jag låter tjatig men jag har skrivit flera ggr om borgmans betydelse för laget. En Borgman med från start… nä, nu ska jag inte skriva mer.

    Förlåt, en sista grej. Ja, detta var en match. Det gäller att hålla i detta oftare men förutsättningarna för att lyckas är större nu när kedjorna är rätt komponerade. Mursak är klass. Förläng gärna med ett år redan nu.

  6. Daniel B says:
    4 månader sedan

    Fan. Skrev ett långt inlägg som inte kom med. Andra gången det händer. Undrar om jag skrev ett för långt inlägg?

    Kort version. Leksand spelade som Frölunda gjorde innan uppehållet. Man hade mer puck men man kom inte till många målchanser. Frölunda spelade som andra lag brukar spela mot Frölunda, alltså tät defensiv och hårt runt mål.

    Har Borgman varit borta i 6-7 månader? Inte en chans. Herregud vilken spelare. Han är fysisk, han är kall med pucken vid offensiv blå, han har allt. Vill inte vara tjatig men jag har skrivit några ggr om hans betydelse. En Borgman från start… mm.

    Henrik, lindbohm hade ytterligare en bra pass som ledde till inmalas friläge. Ett enkelt pass mot glaset och friläge. Han har steppat upp.

    Ja, detta var en match men nu finns alla chanser till bättre spel nu när kedjorna är rätt ihopsatta.

    • Henrik Leman says:
      4 månader sedan

      Din text hade lagt sig i papperskorgen. Ingen aning varför. Nu är den inne.

      • Daniel B says:
        4 månader sedan

        Ahh, tack. Systemet har tröttnat på mina långa inlägg…;)

  7. Jan Westerberg says:
    4 månader sedan

    Vet inte om en shoppingrunda på stan är så uppiggande men, inte för en gubbe på 54 år iallafall 😌

    • Daniel B says:
      4 månader sedan

      Tror nog du älskar att gå runt i affärer och kolla på kläder och annat..:)

      • 18 says:
        4 månader sedan

        Prova långbyxor en snömoddig vinterdag är favoritshoppingen nu när man är 50+

      • Jan Westerberg says:
        4 månader sedan

        Ja verkligen, det piggar upp. Ser redan fram mot mellandagsrean 😅

  8. RBK says:
    4 månader sedan

    Kul att premiären för Loui blev lyckad. Ännu mer tur att rakapuckar finns så man kan läsa lite neutrala artiklar. Har länge haft svårt för Rylander på GP han uttrycker mer som en supporter än journalist. Med Loui har det övergått all rimlighet. Låter som han är kär i Loui.

    • Johan Carlander says:
      4 månader sedan

      Instämmer helt om Rylander, det är för mycket supporterskribent över honom för min smak!

      • Herr Lakers says:
        4 månader sedan

        Helt enig. Inte ens ett superproffs som Joel kan spela bra 52 omgångar i tjugoårs tid. Någonstans blir det inte journalistik då. Kanske skulle någon annan ge ämnen till journalister så kan de sköta skrivandet. Opartiskhet måste vara det svåraste som jounalist och väldigt få s8m lyckas under en karriär.

        • Filur says:
          4 månader sedan

          Joel igen asså…

          Inte en artikel utan att du nämner honom.

          • Herr Lakers says:
            4 månader sedan

            Kanske finns det en poäng i det när inte journalister och vissa här kan se det oberoende.

        • Kjelle says:
          4 månader sedan

          Hur f-n lyckas du få in en 8 istället för ett o….. du är ju helt makalös……

  9. Szymon Szemberg says:
    4 månader sedan

    Tack, Henrik, för att du nämner hur det går för J20, för det går inte att hitta på klubbens sajt. Har påpekat detta för Peter Kymmer, att klubben behandlar juniorlagen, J18, J20 på ett styvmoderligt sätt. Hur svårt kan det vara att lägga upp resultaten och målskyttar på de olika plattformarna? Andra klubbar gör det. Det går inte ihop att man med rätta är stolt över det man själva kallar för Talangfabriken, men sedan varken talar om när de spelar eller förkunnar resultaten.
    Signaturen ”Arg skattebetalare”

    • Gunnar Lyngsaa says:
      4 månader sedan

      Tycker nog att hemsidan som sådan sköts ganska dåligt☺️

    • Filur says:
      4 månader sedan

      Medhåll. Själv går jag in på stats.swehockey.se för att se resultat och målskyttar. Men självklart borde resultat och i alla fall ett kort referat gå att hitta på Frölundas hemsida.

    • Janne samuelson says:
      4 månader sedan

      Du har så rätt.

      Jag blev helt häpen över denna Peter en gång när han la upp en landslagstrupp med kommentarer om Frölundaanknyting. Han missade en som tydligt skulle vara med. Mejlade.

      Han svarade att han skulle ändra. Inte ens ett tack eller motsvarande. Om han styr kommunikationen idag så är inget konstigt. En märklig person tyvärr.

  10. HenrikM says:
    4 månader sedan

    Min känsla är att Frölundas lagbygge passar bättre för spel på bortais. Då kommer backar som Folin, Lindbohm och Grönlund mer till sin rätt, liksom Lasu och Joels kedjor (Innala och Greco hade minst istid av forwards igår).
    På hemmais, när vi ska gå framåt, räcker inte riktigt skillsen till för den offensiva, pressande hockeyn vi vill spela. Och vi går dessutom bort oss i det defensiva arbetet.
    Så det behöver inte vara fel med rätt många bortamatcher framåt.
    Loui: en puck i stolpen, spelade fint fram Lasch till hans stolpskott. Han är där det händer.

    • Johan Carlander says:
      4 månader sedan

      Medhåll på den, men jag tror att med de nykomponerade kedjorna så kan man nog få ut mer av det kunnande som ändå finns i laget.

      Men med det sagt så är jag ändå döless på det impotenta press-spelet vi fått utstå till leda, och ser mycket hellre att man spelar som i de två senaste matcherna.

      2-0 var ju ett av de snyggaste målen från Frölunda i höst, mer sånt tack!

  11. Björn says:
    4 månader sedan

    Filip måste våga ta emot en tackling, han sätter sig så många gånger i dumma situationer för han undviker få en tackling emot sig. Han får panik spelar pucken rätt i gapet på motståndarna.

    • Daniel B says:
      4 månader sedan

      Man såg på en av repriserna hur nån ledare i Frölunda blev förbannad efter Leksands mål. Jag kan tycka att istället för att bara skicka iväg pucken som Filip försökte med så kanske det är bättre att låsa pucken mot sargen. Han är pressad, han försöker hitta en svår pass när leksand har tryck, lägg en icing eller lås pucken så slipper man släppa till några lägen.

  12. E23 says:
    4 månader sedan

    Borgman är bästa backen i shl.

    Lennström, pudas, ngt bättre offensiv men betydligt sämre def. Folin ngt bättre def, men sämre off. Ingen är så komplett som borgman. Ovechkinkomplett.

  13. Herr Lakers says:
    4 månader sedan

    Nu börjar jag först hur det ligger till. Joel var inte nöjd mackstoppen. Vad jag funderar på är om Rogor menar att det är låg kvalle på mackarna eller mackorna på frölundas bortaresor. En följdfråga vore det bästa sedan slicat bröd.

    • Andy says:
      4 månader sedan

      Herr Lakers, jag tycker det är kul att du inne o skriver trots dina Växjö sympatier, MEN du måste göra något åt din stavning och hur du skriver. Det är riktigt illa nu och du drar ner dina inlägg enormt mkt tack vare det. Man tappar lite av respekten för dig och det du vill förmedla när du skiter i (eller inte kan?) stava korrekt eller formulera en mening korrekt . Snälla, gör något åt det. Börja med att granska det du skriver INNAN du publicerar det. Tack

      • Herr Lakers says:
        4 månader sedan

        Har insett att det är ganska meningslöst med alla troll och personliga påhopp. Ta inte illa upp men nivån är så otroligt låg på många här. Läser lite, följer frölunda och kommenterar när tycker något är skumt( vilket är ganska ofta). Men hur låga förväntningar jag än har så blir man ändå besviken på nivån.

        • Manne says:
          4 månader sedan

          Den låga nivån står du för med tanke på att du knappt kan skriva ett inlägg utan att hacka på Joel, på ett eller annat sätt.
          Det har ingenting med att du stavar som en kratta att göra.

          • Manne says:
            4 månader sedan

            Det är ingenting illa menat, utan det är bra om du skriver så att man förstår vad du vill få fram. Blir lättare att ta det hela seriöst då, för alla vet att du försöker vara rolig och bara provocera emellanåt.

            Ha det gött!

          • H72 says:
            4 månader sedan

            +1 till Mannes kommentar

  14. Rw says:
    4 månader sedan

    Frölunda bryter kontraktet med Nordsäter, ännu en flopp, detta visste ju alla som håller på Frölunda redan innan… Vad såg Sjöström och Roger i Nordsäter är ju frågan….

    • Björn says:
      4 månader sedan

      Tror ingen förstod den värvningen, men bra att de skickar iväg spelare. De har inte hänt så ofta, men dålig scouting helt klart!!

      • Willan95 says:
        4 månader sedan

        Wow, så bra agerat!!

      • Jonte97 says:
        4 månader sedan

        Vi gick alltså miste om David bernhardt pga av nordsäter

        • Björn says:
          4 månader sedan

          Nä tror inte de var den värvningen, Lucas var klar långt innan Bernhardt

          • Jonte97 says:
            4 månader sedan

            Jo men som scouta säkert spelarna samtidigt och visste om båda spelarna, spelar ju ingen roll vem som skrev kontrakt först,

          • Björn says:
            4 månader sedan

            Lucas hade en lön mellan 30-50k tror Bernhardsson lön är betydligt högre än den klassens backar. Så var inte mellan dessa två spelare de nobbade Bernhardt.

        • Alfjoh says:
          4 månader sedan

          Så kan man inte riktigt se det. Inte så att vi valde mellan Bernhardt och Nordsäter.

    • pupule says:
      4 månader sedan

      Värvningar är ju ofta en form av chansning, Ibland funkar det bara inte. Ibland får man inte den utveckling man vill på en spelare heller. Det viktiga är ju man hanterar det. Bra att man agerar istället för att harva vidare utan att det leder till annat än elände. Känns som det är något man diskuterat på senare tid – att vara lite mer handlingskraftiga. Tycker det är bra.

  15. Jonte97 says:
    4 månader sedan

    Ojoj Lucas Nordsäter och Frölunda väljer att avbryta kontraktet och gå skilda vägar.
    Ännu en dålig och misslyckad värvning. Man valde alltså bort David bernhardt

    • Acke says:
      4 månader sedan

      Nej, man gick på ett säkrare kort i Leskinen istället för Bernhardt. Men allvarligt — vad hade man förväntat sig att Nordsäter skulle åstadkomma med så lite förtroende? Vad har förändrats sedan man tecknade ett tvåårskontrakt med honom? Svag scouting, återigen.

    • Fkrosenqvist says:
      4 månader sedan

      Nej.

      • Manne says:
        4 månader sedan

        Får du inget förtroende så kan du heller inte utvecklas och växa i spelet. Att spela någon minut per match, det blir ingen bättre utav, oavsett ålder.

        Det fanns ingen plats åt honom, så värvningen skulle inte gjorts överhuvudtaget. Dock lätt att säga det i efterhand.

        • Johan Carlander says:
          4 månader sedan

          Jag är överlag skeptisk till när man värvar juniorer utifrån ifall det inte rör sig om jättetalanger! Vill man fylla ut laget med utvecklingsbara juniorer så borde man som regel alltid hämta dessa från den egna verksamheten eller iaf regionen.

  16. STM says:
    4 månader sedan

    Värvningar är ju ingen lek! Gäller ju att hitta en mix av etablerade (då dyra) och oprövade kort (billiga!). Och hoppas att det sistnämnda faller väl ut. Chansningar ALLA sportchefer står inför, inte bara Sjöström.
    Faller det väl ut hyllas sportchefterna blir det tvärtom sågas de med fotknölarna.

    • Willan95 says:
      4 månader sedan

      Tycker det var en superbra chansning som togs! P. Johansson har fallit väl ut och så även Hasa. Båda kommer bli nyttiga spelare under nästa år framförallt och Hasa kanske till och med blir kvar lite längre om man har tur. Lämnar även löneutrymme för lite tyngre värvningar.

      • STM says:
        4 månader sedan

        Håller med. De två kan nog utvecklas mer.
        Om det var oklart så tycker jag Frölunda satsar rätt. Man måste väga upp dyra kontra billiga spelare.
        Se en sån dom Grönlund – enligt mig en av våra mest prisvärda spelare. Sällan bländande, aldrig dålig MEN alltid bra! Och till en bra lön!

  17. Björn says:
    4 månader sedan

    Max Lindroth tvingas böta 5 000 kronor för filmning.

  18. Björn says:
    4 månader sedan

    Känns som Frölunda börjar rensa lite nu, är Jake nästa på tur?

    • HenrikM says:
      4 månader sedan

      Kan jag inte tänka mig.
      Snarare behöver de ha in en forward till, det är tunt och skador kommer alltid. Vi har bara tolv seniorforwards och oklart om Born, Ratkovic, Stenberg med flera fixar en roll i ett slutspel?
      Helt säker på att de kommer förstärka, sedan är frågan vilken nivå det blir på den som kommer in.

  19. HenrikM says:
    4 månader sedan

    Nordsäter var en märklig värvning från början. Ingen framträdande back i allsvenskan, snarare tvärtom – SSK-fansen fattade ingenting när Frölunda plockade in honom. Många där menade att han hade det svårt i allsvenskan.
    Alla sportchefer går bom ibland (JHej Abbott i Rögle!) och detta var förstås en billig chansning.
    Sjöström och övriga ska snarare ha kritik för värvningarna de INTE gjort från allsvenskan, där är andra klubbar vassare på att fynda, inte minst Skellefteå (Jonathan Johnson, Filip Roos som fostrats hos oss, Arvid Söderblom, Linus Karlsson och Jesper Fröden på senare år)

    • Willan95 says:
      4 månader sedan

      Håller med helt!! Samma med Bernardh!

      • Björn says:
        4 månader sedan

        Bernhardt är en back som behöver tid på sig & yttor. Vet inte om SHL hade passat han så bra??

  20. Paul Sigurdson says:
    4 månader sedan

    MIG kedjan, fyndigt Leman. För övrigt kan jag konstatera att Borgman betydde självförtroende till laget och Lois gjorde en match som lova mer.

  21. HenrikM says:
    4 månader sedan

    Undrar om inte Sjöström försöker få ”hem” göteborgaren MAx Lindroth från FBK? Kontraktet går ut, Lindroth har tagit steg.
    Sedan bör de nog ta höjd för att Borgman kan hamna i NHL igen med tanke på hur bra han är.
    De enda klara på backsidan till nästa säsong är:
    Folin
    Hasa
    Pontus Johansson
    Borgman (NHL-varning)
    Sedan kommer väl Tömmernes in, och tar Lindbohms lönepost.
    Jag ser gärna att de ger Grönlund ett år till.
    Tom Nilsson hänger på hur hans kropp mår.
    Filip lämnar för NHL, det blir en rejäl lucka.

    • STM says:
      4 månader sedan

      Håller med i allt men till skillnad från dig så tror jag Borgman inte drar till NHL igen. Han är färdig där….

      • Björn says:
        4 månader sedan

        Nej Borgman åker inte till NHL, han trivs så bra i Sverige. Han har själv sagt bättre o mår bra än bara tjäna pengar.

        • HenrikM says:
          4 månader sedan

          Han har också sagt att han gärna skulle göra ett nytt försök på NHL om rätt erbjudande kommer.

  22. Henrik Leman says:
    4 månader sedan

    Ni har säkert sett, Lucas Nordsäter och Frölunda bryter. Som jag förstått det ville han inte bli utlånad till en allsvensk klubb, det var på tapeten annars. Nu ser jag att Expressen skriver att LN ska till Finland. Förklarar en del.
    Han trodde nog inte riktigt på framtidschansen i Frölunda.
    Lite mer så än att Frölunda ”dumpar”, är min känsla.
    Heller inte så att Frölunda lider svårt av att LN lämnar, men … ni förstår.

  23. Oscar Björn says:
    4 månader sedan

    Äntligen ser det ut som att vi har kedjor med kemi.
    Bara en SHL match med nya kedjorna, men den här uppsättningen är precis vad man har sett fram emot de senaste månaderna.
    Jere-Greco-Mursak uppbackade av Borgman och Folin…oj oj nu snackar vi hockey:)

  24. Conta says:
    4 månader sedan

    Pontus Johansson har inte visat så mycket positivt än, jag förstår inte all hype kring honom. Vågar inte skjuta i powerplay och säkerhetsrisk i egen zon, dräller med pucken för ofta iegen zon. Svagt passningsspel i offensiv zon. Ändå får Filip Johansson mer kritik.

    • Björn says:
      4 månader sedan

      Conta: Tycker Pontus gjort de mycket bättre när han enbart fått spela 5mot5 spelet & lagom istid.

      • Manne says:
        4 månader sedan

        Ändå var Filip usel igår, på sina håll. Låg bakom första målet. Finns mycket hockey i Filip.

  25. Filur says:
    4 månader sedan

    Så här skrev jag i torsdags:

    ”Och kedjorna ser klart mer intressanta ut. Mer åt det hållet som många av oss supportrar har påtalat sen i september. Framförallt sära på Lasch och Innala och dessutom sätta Greco i en bättre miljö. Tror Mursak och Innala kommer få honom att lyfta rejält. Kommer bli bra drag i den kedjan.

    Frågan är om det går så bra att man kommer behöva skaka på huvudet och tänka “sent vaknar syndaren”.”

    Nog fick man skaka lite på huvudet och undra varför det tog Rönnberg 1/3 del av säsongen att sätta ihop en kedja som tar till vara på bl.a Grecos speed. Den kedjan såg vansinnigt bra ut. Dom ser verkligen ut att trivas ihop.

    Nu gäller det att få fart på Jake med. Tycker som många andra att det är dags att han visar sig vara en spelare som kan skapa lite mer på egen hand. Det är inte alla matcher som går till straffar.

    Men överlag en riktigt bra och rolig match som gav mersmak.

  26. Sirvio says:
    4 månader sedan

    Ännu ett brutet kontrakt, ännu ett misslyckande…. Börjar bli mkt nu

  27. GöranA says:
    4 månader sedan

    En bra match av Frölunda. Och även Leksand. Visar hur jämna lagen i shl är.
    En tight liga. Där fippel med kedjekonstellationer, skador mm blir kostsamma.

  28. David Skogerstrand says:
    4 månader sedan

    Tänker att det bara var en match igår men på sättet den blev och hur det spelades samt att vi vann her energi och tro samt förståelse på hur och vad som krävs för att vinna. Hade man förlorat så hade ton gångarna varit annat. Satt och tänkte att det räcker med ett misstag så hör Leksand mål och Johanssons misstag var det misstaget

  29. RBK says:
    4 månader sedan

    Men har Rögle verkligen så bra lag på pappret. Bra vingar absolut tillräckligt för att kunna producera bra framåt i alla kedjor. Men baksidan är svag. Hittar inte 3 andra lag i ligan med svagare backsida. Dessutom saknas en given första o andracenter. Bristedt o Brithen är tunga toppspelare i ligan, mycket tunga tapp. Sen tappade man mycket tyngd o ledarskap i Sjögren. Olofsson kom aldrig. Så att laget inte är i toppen är inte så förvånande när alla andra lag värvat efter KHL sammanbrottet så satsade Rögle på unga utvecklingsbara. Stommen av bärande spelare har urhållkats. Sen ska laget inte behöva vara i botten men något topplag är det inte på pappret heller

    • GöranA says:
      4 månader sedan

      Är också förvånad över att rögle har inlett så svagt.

    • Willan95 says:
      4 månader sedan

      Håller med dig helt, har inte sett Rögle som något toppmag. Visst de har en otroligt stark förstakedja och ett grymt pp på pappret. Utöver det ser jag inte det som alla andra påstår…

  30. GöranA says:
    4 månader sedan

    Svagaste länken just nu är J. Nilsson.
    Bara att hoppas att han kan spela upp sig. Men jag tvivlar på det.

    • Björn says:
      4 månader sedan

      Nilsson har fått spela med de flesta nu & fått mängder av chanser. Men tycker inte de finns i han, han är tyvärr inte bättre än detta. Han har inte styrkan i närkampsspelet & SHL tempot har han problem med. Även spelet med pucken stämmer inte för han.

      • Willan95 says:
        4 månader sedan

        Håller med helt!! Han har en spelstil för att spela i en toppkedja, men har inte skillsen för det just nu tyvärr.

      • HenrikM says:
        4 månader sedan

        Jag förstod aldrig de fans som höll Nilsson så högt efter tre mål-isch på fem matcher när han spelade PP med Lasch.
        Han höll inte som center i ett då svagare FBK, de bröt avtalet.
        Tror inte Frölunda förlänger till nästa säsong.

  31. Björn says:
    4 månader sedan

    Jag får inte ihop två saker, Purre har flyttas från center till vinge, precis samma gäller Jacob Nilsson. Det känns ju verkligen något på G med en ny center. För två spelare som var givna som centrar när truppen sattes har verkligen inte uppfyllt kravet som centrar.

    • HenrikM says:
      4 månader sedan

      Ersatta av Nässén och Mursak (som spelat center tidigare, och ex såg som given sådan när vi inte hade plats för Jonathan Johnson).
      Sedan är jag osäker på om Nässén håller för att leda en toppkedja? Hyfsat bra defensivt men räcker det? Kanske.

  32. Gustav says:
    4 månader sedan

    Vad var ens Nordsäter för värvning? Ännu ett misslyckande från vår kära Sjöström när han trodde att han kunde fynda. Varför ens lägga tid och resurser på sådant skräp?

  33. Conta says:
    4 månader sedan

    Rönnberg godlänner alla värvningar så inte bara Sjöströms fel. Många konstiga värvningar som gjorts. Förlängning av Jacob Nilsson förstår jag ej, bra på straffar men utöver det???

  34. Tompa says:
    4 månader sedan

    Så typiskt att när det äntligen börjat se något ljusare ut för herrlaget verkar damerna tappat det. Inte en match med tvåsiffrig målskillnad sedan 1/11.

SENASTE NYTT

Hockey

Frölunda darrade, nu har vi ett onsdagsdrama i Karlstad att se fram emot

27 mars, 2023
Hockey

Snabba analysen – så tyckte jag om Frölunda–Färjestad 2–4

27 mars, 2023
Hockey

Frölunda–Färjestad 230327 – här kommenterar ni matchen

27 mars, 2023
Hockey

Ovisst som tusan, men att vi får ännu ett drama – det kan ni skriva upp

27 mars, 2023
Hockey

Måndag morgon 230327 – ni ställer frågorna, jag försöker ge svaren

27 mars, 2023

Social Media

  • 2 682 fans
  • 1 699 följare
  • 280 följare
  • 1 858 följare

RAKAPUCKAR.COM PÅ TWITTER

rakapuckarpunk1 avatar; rakapuckarpunktcom @rakapuckarpunk1 ·
7h 1640456903947087881

LÄS/LYSSNA: Snack med Lasse Johansson, Joel Lundqvist och Roger Rönnberg efter att Frölunda missat att slå in matchbollen mot Färjestad.

#twittpuck #rakapuckar

Image for twitter card

Frölunda darrade, nu har vi ett onsdagsdrama i Karlstad att se fram emot - RAKAPUCKAR.COM

...

rakapuckar.com

rakapuckarpunk1 avatar; rakapuckarpunktcom @rakapuckarpunk1 ·
8h 1640439285781495808

LYSSNA: Öppet – slutsignalstankar.

#twittpuck

Image for twitter card

Snabba analysen – så tyckte jag om Frölunda–Färjestad 2–4 - RAKAPUCKAR.COM

► Frölunda föll 2–4 hemma mot Färjestad i den sjätte kvartsfinalen, det blir en match 7 på onsdag i Kar...

rakapuckar.com

rakapuckarpunk1 avatar; rakapuckarpunktcom @rakapuckarpunk1 ·
12h 1640378310696861697

MATCHGUIDE: @frolunda_hc - @farjestad_bk
Frölunda nästan ordinarie, tuffa avbräck i Färjestad.

#twittpuck #rakapuckar

Image for twitter card

Frölunda–Färjestad 230327 – här kommenterar ni matchen - RAKAPUCKAR.COM

► Sjätte kvartsfinalen mellan ärkerivalerna. Kan Frölunda stänga serien? Kan Färjestad tvinga fram en match 7? ...

rakapuckar.com

RAKAPUCKAR.COM

Med fötterna i Göteborg – med näsa för hockey. Stort fokus på Frölunda, men mer därtill. Matchtexter, intervjuer, krönikor.
Redaktör: henrik.leman@gmail.com

SENASTE NYTT

Frölunda darrade, nu har vi ett onsdagsdrama i Karlstad att se fram emot

av Henrik Leman
27 mars, 2023
53

Snabba analysen – så tyckte jag om Frölunda–Färjestad 2–4

av Henrik Leman
27 mars, 2023
84

Frölunda–Färjestad 230327 – här kommenterar ni matchen

av Henrik Leman
27 mars, 2023
250

MEST KOMMENTERAT

Inget innehåll tillgänligt
  • Cookies
  • Copyright
  • Privacy
  • Om sajten

© 2017 - 2021 RAKAPUCKAR.COM - Alla rättigheter förbehållna | Copyright.

  • Logga in
  • Registrera dig
  • Cart
Inga resultat
Visa alla resultat
  • Hem
  • Hockey
  • Prenumerera
  • Podd
  • Samarbetsartiklar
  • Arkiv
  • Tyck och tipsa
  • Synas här
  • Docs
    • Cookies
    • Copyright
    • Privacy
    • Om sajten
  • RSS-flöde

© 2017 - 2021 RAKAPUCKAR.COM - Alla rättigheter förbehållna | Copyright.

Välkommen

Logga in till ditt konto

Glömt ditt lösenord? Registrera dig

Registrera nytt konto

Fyll i formuläret för att registrera

Alla fält är obligatoriska Logga in

Återfå ditt lösenord

Var vänlig och ange ditt användarnamn eller e-postadress för att återställa ditt lösenord.

Logga in
Vi använder cookies på vår webbplats för att ge dig den mest relevanta upplevelsen genom att komma ihåg dina preferenser och återkommande besök.

Genom att klicka på "Acceptera" godkänner du att ALLA cookies används.
CookieinställningarAcceptera
Manage consent

Översikt

Denna webbplats använder cookies för att förbättra din upplevelse när du navigerar genom webbplatsen. Av dessa lagras de cookies som kategoriseras som nödvändiga i din webbläsare eftersom de är väsentliga för att de grundläggande funktionerna på webbplatsen ska fungera.

Vi använder också cookies från tredje part som hjälper oss att analysera och förstå hur du använder denna webbplats. Dessa cookies lagras endast i din webbläsare med ditt samtycke.Du har också möjlighet att välja bort dessa cookies.
Men att välja bort några av dessa cookies kan påverka din sajtupplevelse.
Nödvändiga
Alltid aktiverad
Nödvändiga cookies är absolut nödvändiga för att webbplatsen ska fungera korrekt. Dessa cookies säkerställer grundläggande funktioner och säkerhetsfunktioner på webbplatsen, anonymt.
CookieVaraktighetBeskrivning
cookielawinfo-checbox-analytics11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Analytiska".
cookielawinfo-checbox-functional11 månaderCookien ställs in av GDPR-cookiens samtycke för att registrera användarens samtycke för cookies i kategorin "Funktionella".
cookielawinfo-checbox-others11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Övriga".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Nödvändiga".
cookielawinfo-checkbox-performance11 månaderDenna cookie ställs in av plugin-programmet GDPR Cookie Consent. Cookien används för att lagra användarens samtycke till cookies i kategorin "Prestanda".
viewed_cookie_policy11 månaderCookien ställs in av plugin-programmet plugin för GDPR-cookie och används för att lagra huruvida användaren har godkänt användningen av cookies eller inte. Inga personuppgifter lagras i denna cookie.
Funktionella
Funktionella cookies hjälper till att utföra vissa funktioner som att dela innehållet på webbplatsen på sociala medieplattformar, samla in återkopplingar och andra funktioner från tredje part.
Prestanda
Prestandacookies används för att förstå och analysera de viktigaste prestandaindexen på webbplatsen som hjälper till att leverera en bättre användarupplevelse för besökarna.
Analytiska
Analytiska cookies används för att förstå hur besökare interagerar med webbplatsen. Dessa cookies hjälper till att ge information om mätvärden, antal besökare, avvisningsfrekvens, trafikkälla etc.
Annons
Annonscookies används för att förse besökare med relevanta annonser och marknadsföringskampanjer. Dessa cookies spårar besökare över webbplatser och samlar in information för att tillhandahålla anpassade annonser.
Övriga
Övriga cookies är de som analyseras och som ännu inte har klassificerats i en kategori.
SPARA OCH ACCEPTERA
Är du säker på att du vill låsa upp denna artikel?
Upplåsningar kvar : 0
Är du säker på att du vill avsluta din prenumeration?