Snart är det Detroits fans som vill bli fotograferade med Söderblom

► Elmer Söderblom var, passande nog, jättepopulär bland de unga fansen efter träningen.
► Känslan: det här är nog sista säsongen i Frölunda. Detroit nästa.
► 
Theodor Niederbach, där är det mycket möjligt med  ännu en SHL-vinter. Detroit väntar.
► Här träffar ni Söderblom, allt tuffare på isen, desto mjukare utanför.

Elmer Söderblom var högvilt bland de unga supportrarna efter onsdagens träning.

ONSDAGSTRÄNINGEN ÄGDE RUM i Valhallarinken (gamla Wallenstamhallen), där hängde flera unga grabbar som med glatt humör sprang efter Roger Rönnberg och spelarna, snackade och tog selfies.

Bästa kommentaren var till Patrik Carlsson:

”Ska du redan gå av?”

Tänk dig för nästa gång, ”Purre” …

Elmer Söderblom snackade hockey med rakapuckar.com, han bokade tid med The Athletics Detroit Red Wings-skribent Max Bultman och stod sedan länge kvar med grabbarna och deras tränare.

Bilder skulle förstås tas. Inga problem, gång på gång böjde sig 202 centimeter Söderblom ner för att närma sig nivån hos de något mindre välväxta.

”Snäll pôjk”, ”go gubbe”, vilket ni vill, men lika svår som den 20-årige Frölundaanfallaren är att möta på isen, lika enkel är han utanför.

Spelet har utvecklats. Sättet att prata är det samma: inga stora ord, eftertänksamma, rätt blygsamma svar. Som när vi snackade Detroit och Red Wings organisation nästa säsong.

– Jag vet faktiskt inte. Det får komma, det händer det som händer, tar det efter säsongen, sa Söderblom, draftad i sjätte rundan (159) 2019.

** Du måste ändå fundera en del på NHL?
– Det är dit man siktar, när det händer vet man aldrig, men det är det som är målet.

Sniffar man runt lite är känslan ändå denna: efter säsongen sajnar Söderblom med Detroit som vill plocka över honom. Så som den Hovås HC-fostrade anfallaren presterar i SHL (15 mål), givet hans rätt NHL-vänliga uppsida (storleken, 202 cm/113kg) och den trevliga formkurvan så … tja, det finns liksom inget att vänta på.

Fredrik Sjöström, Frölundas sportchef, om Elmer Söderblom och Detroit:

– Han har gjort det väldigt, väldigt bra, man ser på matcherna att han tagit ytterligare ett kliv. Får jag gissa fångar han väl deras intresse på sättet han spelar. Vore ganska ologiskt annars. Visst är det så, vi måste kalkylera med att så kan bli fallet.

Alltså att Söderblom lämnar för Detroit i sommar.

Vad gäller Theodor Niederbach hör jag annat. 19-åringen behöver göra mer, oftare se ut som mot Färjestad, och eftersom Detroit är känt för sitt tålamod är det en trolig utveckling att Niederbach – draftad i andra rundan (51) 2020 – kommer ha Göteborg som bas ytterligare en säsong.

Inte givet. Men troligt.

Sjöström igen:

– Jag tror den möjligheten finns, sedan vågar jag inte säga något till hundra procent i dag, men jag tror absolut att den chansen finns. Det är så klart något vi är intresserade av, det behöver jag inte sitta här och säga … haha.

Nej, här tvivlar nog ingen. Men det kan bli så att det dröjer innan Niederbach i så fall förlänger med Frölunda, det är ju en trepartsdiskussion: spelaren själv, Frölunda och Detroit. Släng in agenten och de är fyra.

Kanske kommer beskedet först efter säsongen, men i dagsläget känns en stor roll för Niederbach i Frölunda 22/23 som det troliga alternativet.

Om 19-åringen och hans utmaning kunde ni läsa i går.

Vad gäller Elmer Söderblom så handlar det mest om att köra vidare på den inslagna vägen. För varje match som går ser han mer och mer bekväm ut i seniorhockeyn, tar allt större plats:

– Jag håller med. Känns som att jag växer in i det mer och mer, tar för mig mer och mer.  Man förbättrar sig hela tiden, då ser det bättre ut. Men jag jobbar på grejor att bli bättre på.

** Som?
– Fysiken, använda storleken ännu mer. Jag känner att det börjat gå framåt, bara att fortsätta på det spåret.

Frölunda tränade i Valhallarinken på onsdagen. En spelare som vanligt huvudet högre än de andra.

15 mål ger en niondeplats i SHL:s skytteliga – men det kunde lätt ha varit ännu fler fullträffar. Inte minst har Söderblom varit på väg att göra youtube-mål, fintat av två, tre man men stupat på den siste försvararen.

Häftigt den dag det fungerar.

Men … kanske lite för publikfriande.

** Eller?
– Jag gillar att ta pucken mot mål. Nästa steg att ta ännu fler skott, kanske skippa den där sista dragningen, få iväg ett skott istället. Samtidigt ska man alltid våga testa också. Viktigt att inte begränsa sig utan spela på ryggmärgen, men ha balansen, läsa av när man ska göra svåra saker och när man ska göra något enkelt. Det är balansgången, att lära sig avväga.

På tisdagen, efter Färjestadsmatchen, hade Söderblom sin första ”dejt” med en legendar: Nicklas Lidström, numera vice president of hockey operations i Detroit.

– Första gången, det var häftigt, stort att få träffa honom. Vi tjingsade lite efter matchen, mest bara hälsa, snacka igenom matchen snabbt.

** Ditt sätt att spela hockey, Elmer, visst borde det passa bra på smalare NHL-rinkar?
– Ja, det kan man väl tro. Det har känts bra när jag spelat på liten rink, i JVM och andra turneringar. Inget jag ogillar, tycker det känts bra.

***

Både Theodor Niederbach och Elmer Söderblom har utgående kontrakt. Jag vet inte om det måste poängteras att Frölunda och Fredrik Sjöström naturligtvis skulle vilja förlänga inte bara med Niederbach utan även Söderblom, men vill ni ändå ha Sjöströms svar så kommer det här:

– Absolut!

 

9 Kommentarer

  1. Tjena Henrik!

    Fick du med dig Åströms kommentar om att Tomkins låg på typ 94% i ”räddningsstatistiken”
    Men att det när det blev officiellt att Lasse skulle vakta kassen till nästa säsong så rasade han ner rejält % mässigt. Stämmer det?

    • Hörde. Bland det dummaste jag hört. Tror det var menat som ett skämt.
      Hoppas iaf.
      Tomkins visste ju när han kom att sejouren var tänkt att vara ettårig. Dessutom är det ju mycket mer försvarssspelet än Tomkins som svajat.

      • Åström, den rabblande statistik-kommentatorn.
        Som att Tomkins blivit en sämre målvakt helt plötsligt, för att räddningsprocenten sjunkit. Fungerar inte riktigt så.

        Försvarsspelet har varit ganska mycket sämre än tidigare och vi har släppt till mängder med kontringar/spelvändningar. Det spelar också in.

  2. Skittråkigt om han förvinner nästa år! Tycker som Sanny att NHL borde ge dom yngre något fler år i SHL än dom i regel gör. Sedan fattar jag med att han kommer bli en stjärna där snart men ett år till att tuffa till sig i SHL kunde göra resan till stjärnorna snabbare.

    • Just tuffa till sig tror jag han gör bättre i AHL/NHL. Han behöver lära sig tackla och bli tacklad, få upp aggressiviteten i spelet. Ser fram emot att se honom i Detroit inom en snar framtid =)

  3. Denna besatthet av att Elmer ska använda kroppen mer förstår jag inte riktigt.
    Han är ju för sin ålder redan riktigt vass. Styrkan är räckvidden, tekniken, skottet. Finns väl inget skäl att han ska bli en Joel och tackla sig fram längst sargerna bara för att han är stor?
    Bara nio spelare har gjort fler mål än Elmer i SHL. Alla är de äldre, alla har de mer speltid per match.
    Elmer är en stjärna och jag utgår att Lencs entré i laget innebär att ex MRO får mindre istid och inte Elmer.

    • Det är ju mer för hans egen skull. Ingen säger att han skall bli en ”köttare”, men han måste lära sig att tackla respektive ta emot tacklingar, hellre förr än senare. Det är ju trots allt en del av ishockeyn, och ju mindre komplett du är, desto svårare blir det. Dessutom blir han inte långrandig i NHL om han inte lär sig den biten.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Frölunda–Bordeaux 11–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda vann med hela 11–1 hemma mot Bordeaux i den avslutade CHL-matchen före slutspelet. ► Här hör...

CHL-tisdag – bör bli första steget mot något bättre i SHL

► Matchdag: Frölunda, redan slutspelsklart i CHL, avslutar mot Bordeaux. ► Viktig kväll ändå – som ett första...

Lasus stora vecka, först egen hyllning, sedan en del av Lundqvists

► Inte bara ska Joel Lundqvist hyllas i veckan, så även Nicklas Lasu. ► Här berättar 37-åringen om känslorna...
Senast kommenterat

Peterson har dock sina lägen, vissa mer eller mindre öppna, men missar ändå. Han behöver få till några mål så självförtroendet höjs. Det KAN inte vara på topp just nu!

Av Ovster
2026-10-13 21:52

Är verkligen inte nån urbota optimist men idag är kommentarerna så mörka att man kunde trott att alla här håller på ett lag som ligger sist, ett lag utan ungdomsverksamhet och med 12 skadade spelare. Vi kommer igen. Älgen såg bra ut med Clarke, om än mot ett avsevärt sämre motstånd. LDN fick också g...

Av Sulan
2026-10-13 21:34

Frölundas damer hade förmodligen också kört över det här laget. Jösses vilka blåbärsgäng det finns i chl. Kände också det där öronbedövande trycket från publiken, det var grymt. Hoppas det kommer fler sådana här ligor som Frölunda kan satsa ännu mer på. Alltid kul att vinna något om man nu inte sats...

Av Mogge
2026-10-13 21:28

Ja, men i vissa fall tror jag faktiskt att det är så. Som ett slags skydd. Att kunna säga ”vad var det jag sa” istället för att bli helt knäckt när det inte blir något SM-guld.
Själv har jag svårt att se poängen med hockey ifall jag inte tycker att det är roligt, vilket det blir iom att det går up...

Av Bemo
2026-10-13 21:27

Ööööllll- lundaaaa

Av PPP
2026-10-13 21:24

Spelade du internationell hockey när du var 18?
Han skall vara skitglad! Med i anti-mål-protokollet :-)

Av PPP
2026-10-13 21:23

Tur att det inte blev någon överkörning. :)

Av robertkjellner
2026-10-13 21:14

Helt klart!

Av Grundin
2026-10-13 21:11

Min första tanke med!

Av jt630421
2026-10-13 21:08

Vi får hoppas den här matchen ger energi man kan ta med till SHL!

Av Johan Carlander
2026-10-13 21:08

Tycker Mads ska få mer istid, ser bättre och bättre ut.

Av Björn
2026-10-13 21:07

Absolut, rent offensivt. Peterson behöver ta bort bromsoljan och Lasu gör alltid ett gediget arbete. Hasa trampar vatten.

Av Jojje
2026-10-13 21:05

Kul för Elofsson göra mål.

Av Björn
2026-10-13 21:05

Bosse är vår bästa center

Av Grundin
2026-10-13 21:03

9-16-92 är vår nya 1:a-kedja, de verkar trivas fint! 😬

Av Johan Carlander
2026-10-13 21:03

Precis. Det är max divison 2 klass på detta gäng, max.

Av Jojje
2026-10-13 20:55

Älgens pass.

Av Björn
2026-10-13 20:54

Lite samma sak förra säsongen, att Älgen blev synligare efter att älgjakten var över. Han är hypervass nu.

Av Jojje
2026-10-13 20:54

🤣 Älgen är inne på BP är trött, han skrinnar alltså upp och sätter pucken i krysset. Hela den sekvensen säger ju allt om kvalitén på det här motståndet.

Av Mogge
2026-10-13 20:53

Exakt Mogge. Division 2 motstånd.

Av Jojje
2026-10-13 20:51