SMÅTT OCH GOTT
2026-06-04 21:41
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-04 21:41 | Raymonds kapten vill bort 1

Snabba analysen – så tyckte jag om Luleå–Frölunda 4–2

► Frölunda var så nära men föll till slut 2–4 borta mot Luleå i semifinal 1 på lördagen.
► Här får ni snabba analysen. Söndag morgon har ni en krönika att sätta tänderna i.

49 Kommentarer

  1. Spela Toresson nästa match istället för Thorell.
    Born, Lasu, här behövs en annan spelare än NDN.

    • Där ser man hur olika man kan se det. Tyckte NDN gjorde det bra, speciellt givet hur lite han spelat på slutet.

      • Forwards gör det enormt bra efter förutsättningarna. Några få blöta ingripanden av våra backar avgör tyvärr.

      • Det spelar ingen roll hur han spelar, det är redan bestämt innan matchen vilka som är dåliga. NDN & Högberg

    • Håller inte med dig Björn, NDN spelade betydligt bättre än vad, i alla fall jag, förväntade mig. Han kommer att bli bättre för varje match han får spela framåt.

  2. Jag tror att denna match trots sur förlust ger våra spelare en boost UPPÅT! Detta tar vi!

  3. Man får mjältbrand bara man ser en tidigare nämd back BÄNKA 😡😡😡😡

  4. Det här var en förlust som kändes som en seger. Kan man tvätta bort en del av de misstagen som gjorde att VF fick jaga under största delen av matchen så kommer nästa match se annorlunda ut. Luleås spelare måste ha känt att de vann oförtjänt idag

  5. En förlust som gav mersmak! Det låter konstigt, men efter denna match känns det som snudd på omöjligt att FHC inte ska lyckas vinna åtminstone EN match i Luleå, sen gäller det så klart att vinna alla hemma då med men det är en annan fråga.
    Denna säsongs upplaga av Frölunda känns som en hydra, hugger nån av ett huvud så växer ett annat fram! En mycket imponerande insats om man bortser från gåvorna, kan det inte bli måndag nu!? 😊

  6. Snöpligt avslut i denna första semifinalmatchen emellan Luleå och Frölunda och som likaväl kunde ha gått till Frölundas fördel i stället.
    Tycker att det inte ser så beckmörkt ut för dem (till vad de presterade i eftermiddag) och också med tanken på saknaden av de skadade, potentiella spelare som finns i Frölunda-stallet.

  7. De andra i laget borde kolla vad Ruohomaa, westergårdh och Stenberg åt till frukost och kopiera det blixtsnabbt

  8. En av förlust som gav mersmak! Det låter konstigt, men efter denna match känns det som snudd på omöjligt att Frölunda inte ska lyckas vinna åtminstone EN match i Luleå, sen gäller det så klart att vinna alla hemma då med men det är en annan fråga.
    Denna säsongs upplaga av Frölunda känns som en hydra, tar man bort ett huvud så växer ett annat fram! En mycket imponerande insats om man bortser från gåvorna, kan det inte bli måndag nu!? 😊

  9. När våra seniora backar låter motståndarna stå fria framför mål, då blir det svårt att vinna matcher. Bäst av 7 och möjlig revansch för Folin och övriga backar på måndag.

  10. Jag tycker det ser ut att kunna bli en rolig semi,nu har vi släppt dom lätta målen, nu blir det bättre även bakåt,sen hade Luleå lite flyt.

  11. En del luleåfans verkar mena att det såg ut som o deras matcher mot Växjö. Bra målvaktsspel och effektiva.

  12. Det är grova misstag på 1a 3 målen. Lämnar luleå ensam framför mål. Sedan är Linus och Cederqvist och flera andra för dåligt offensivt. Vi hade kunnat ha fler Anderasson i vårt lag men ingen är i sin topp nu.

  13. Håller med redaktören om förvånande bra Frölunda spelade denna match.
    Tror dock att liksom RR säger att det ger självförtroende till laget och det borde kännas att detta Luleå inte alls är så svårt att besegra.
    Även om Frölunda skulle mot förmodan förlora på måndag så tar vi 2 raka i vår hemmaborg tror jag .
    Min magkänsla säger att Frölunda vinner denna matchserie om vi inte får mer tongivande spelare skadade/ sjuka.
    Hur kul som helst att våra ungdomar gör så bra ifrån sig .
    ❤️💚❤️🏆

  14. Intressant detta om Otto.

    Otto Stenberg lämnade Malmö i vintras efter en halv säsong i klubben.
    Nu berättar Malmös sportchef Oscar Alsenfelt om spelet bakom hans plötsliga övergång tillbaka till St. Louis Blues.
    – Det var mest Otto som ville det och vill man inte vara här så ska man inte vara här, säger han till Hockeysverige.se

      • Så är det nog
        Intressant att Ivar spelar bättre än Otto någonsin gjort i Frölunda
        Behövs inga vingar in i Frölunda kommande säsong – Ivar, Max och Born självklara på topp nio.
        Tar vi inte guld i vår gör vi det nästa säsong

        • Otto var okej men Ivar är ett riktigt stjärnämne! VF gör en alldeles utomordentlig bortamatch men Luleå har röta och lyckas vinna!

        • Ja känns som det var länge sedan vi haft några unga som tagit för sig på riktigt. Fram tills denna säsong! Nu ser det riktigt kul ut!
          Tänker det ena ger det andra och fler unga i klubben ser vad som händer och peppas!

  15. Tycker Timrås första period i deras första hemmamatch var mycket mer imponerande än Luleås

    • Men: de har spets och det är inte så att vi skapar många superklara lägen trots övertag

  16. Det gullas med Luleå. Vi tog över allt eftersom och kunde lika gärna ha kvitterat, men får istället 4-2 i baken.

  17. VF fullständigt ägde 3e perioden. Sällan sett ett lag bli så utspelat men ändå vinna.

    Tyvärr faller laget på den sedvanliga ineffektiviteten. Trist, men Luleå har betydligt bättre spets. Behövde 4 chanser för 4 mål.

    • Sen hjälper det än mindre att Frölunda dessutom ”bjuder till” extra med obefintligt markeringsspel på några av målen… Luleåspelare som alldeles för enkelt och fritt kan stå mitt framför Normann och trycka dit dem…

  18. Hade Max, Wisse och Älgen kommit upp i högre nivå hade vi lätt vunnit denna matchen. Det är illa när Gubben Ruohomaa och två 17 åringar är dom ledande spelarna. Givetvis bra att dom toppar formen. Men bara minus på dom övriga som skall leda laget.

      • Håller med! Friberg är inte samma urkraft som han var innan han skadade sig i hemmamatchen nångång innan jul, då kunde han explodera och vända en match själv.
        Nu måste Cederqvist steppa upp och börja producera poäng som i slutet av serien.
        Heja Frölunda! 💪🏼

  19. Känslan efter matchen är att Luleå såg lite konfunderade ut! Dom trodde nog efter 2-0 att detta leker vi hem. Vi var bättre men målen räknas. Vi tar detta på 7

  20. Varför blir det alltid detta resonemang?
    Så fort motståndarlaget börjar spela sämre och Frölunda börja dominera matchen totalt. Då är det alltid att motståndarlaget går ner sig och inte tvärtom. Petter och Staffan sa detta så många gånger idag och några andra…

  21. Både Cederquist och Friberg behöver en frisk Edstrom som passar tar ansvar bakåt och ger utrymme

  22. Den här serien kan sluta hur som helst. Luleå är just nu ett lag som har studsarna med sig och en het målskytt. Ändå viktigt att visa att man kan matcha dom i deras borg. Frölunda kommer städa bort misstag och bli bättre för varje match när man lärt sig spela mot Luleå.

    Det som är väldigt positivt är att man är med och bråkar om det med ett skadedrabbat lag. Tänk då nästa säsong när Ivar och Max fått en sommar med Pärra i gymmet och vi har tillbaka våra centrar. Backsidan och målvakterna är ju kvar så där är det väl förspänt. Dessutom lär Egli och Ruotsalainen bli bättre år 2. Kan man dessutom krydda med Fagemo eller liknande så kan det bli riktigt bra.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Långa bollar utan Bengt – tio från Frölunda om Sverige och VM

► Bryr sig Frölundas hockeyspelare om VM? ► I så fall – hur tror de att det går...

En vecka kvar, sedan är NHL-hotet borta: ”Inget som de flaggat för”

► NHL-risken gällande Patrik Puistola och Tobias Normann. Den där ”toppcentern”? ► Så här är läget, snack med...

Morning Mailbag 260608 – ni ställer frågorna, jag försöker ge svaren

► Säsongens sista frågestund, tiden börjar rinna ut för Morning Mailbag. ► Men, har ni fortfarande något –...
Senast kommenterat

Ja, jag talar för mig själv, vem annars? Vad hockeyspelare tycker om fotboll, vilken mat man gillar bäst, vilken film man gillar bäst etc etc…kan inte bli mer ointressant. Men det finns ju supportar som dyrkar spelarna på alla plan och tycker sådant här är intressant., som du tydligen.

Av HL
2026-06-09 21:18

Kul artikel, ju!

Av HenrikM
2026-06-09 21:15

Tala för dig själv, HL. Jag tycker det var en kul artikel i en tid när det inte finns så mycket annat att rapportera kring Frölunda.

Av Kalle Kula
2026-06-09 21:09

Inte då, Sverige är ruggigt bra. Brasilien blir en munsbit...

Av Jojje
2026-06-09 18:36

Förlust mot både Nederländerna och Japan. Det är vad jag tror.

Av Jojje
2026-06-09 18:34

Allmänintresset för hur intresserade Frölundas hockeyspelare är av fotboll i allmänhet och VM i synnerhet måste vara otroligt lågt.

Av HL
2026-06-09 16:32

La in den för några timmar sedan. Kommer inte åt varför det där händer, försöker kolla papperskorgen flera gånger per dag, nu var ju tyvärr upptagen en stund på dagen.

Av Henrik Leman
2026-06-09 15:22

Sant. Bodde i Stockholm vid EM -92. Vi diskuterade redan då att vi skulle ha ett grymt lag -94. Rätt ålder på spelarna mm.

Av Morgan Magnusson
2026-06-09 14:57

0-0 mot Tunisien och sen två förluster så är VM äventyret över för svensk del och då kan man börja njuta av fotbollen som spelas utan att vara irriterad. 😉

Av STM
2026-06-09 14:33

Jo men tar man sig vidare från gruppen som tvåa då får man möta Brasilien i 16 delsfinalen. Då blir man förnedrad. Så jag hoppas man vinner gruppen då blir det en lite enklare väg.

Av kilberg28
2026-06-09 14:12

Tunisien är definitivt inte bättre, så varför skulle man inte kunna ta sig vidare från gruppen?

Av Dr. Dengroth
2026-06-09 13:12

Vad sades det om sommaren 1994 när svenska fotbollslandslaget blev bronsmedaljörer.
Jo, att Sverige påmindes om att vara en bananrepublik.
Varför det och vilka var ingredienserna för att kallas för något sådant.
För det första dålig ekonomi (statsfinanser) samt varmt väder (det var nämligen värm...

Av EDWARD 51
2026-06-09 12:54

De tar sig inte vidare från guppen, helt enkelt för att de andra lagen är bättre.

Av Jojje
2026-06-09 12:16

Jag är sen på pucken här, men vår gode Ohlsson glömde en sak i sin utförliga analys. Hur agerade han och övriga tränare i båset sista halvan av säsongen? Såg man ett jävlaranamma, känslor och engagemang när allt plötslugt gick emot? Nej, tränartrojkan stod handallen, uppgiven och närmast apatisk. Na...

Av akezata
2026-06-09 11:49

Bäst i SHL på det.

Av Jojje
2026-06-09 11:20

Eller hans broder Göte Borg 😁

Av Jojje
2026-06-09 11:18

Har ingenting med det att göra.

Av Jojje
2026-06-09 11:18

Nu försvann min kommentar? :)

Av Christian
2026-06-09 10:57

Jag tror inte man vågar vänta allt för länge ändå.
Tror att Sjöström &Co är väl medvetna om att en toppcenter MÅSTE in. De är ju också väldigt tydliga med det.

Tror det kommer bli, för oss, en tämligen okänd center. Gissar på en nordamerikan. Som blir klar nån gång i mitten juli. Efter draft...

Av Christian
2026-06-09 10:56

Så svårt är det väl inte? Som sportchef kan man inte riskera att sätta ett dåligt lag på isen. Du kan inte chansa. Gå på det du vet. Och om det dyker upp något bättre senare är vi i en sådan position att vi kan ta den med.

Av Sventon
2026-06-09 10:52