SMÅTT OCH GOTT
2026-09-10 12:39 | Skadade ex-frölundaiter 1

Snabba analysen – så tyckte jag om Frölunda–Luleå 5–3

Frölunda 5–3-vann hemma mot Luleå i semifinal 3 på onsdagen, leder serien 2–1.
 Här får ni snabba analysen. Torsdag morgon har ni en krönika att sätta tänderna i.

54 Kommentarer

  1. Sanny var helt övertygad om att Lasu inte blir avstängd.
    Skulle förvåna även mig väldeligt om så blir fallet.

    • Det blir en avstängning match extra vid andra matchstraffet i slutspelet, verkar det som. Innerbär att Lasu inte spelar på fredag.

      • Fick rätt tydliga besked av domarkontrollanten (wller vad han kallas), två GM i slutspelet – automstiskt avst.
        Men … vi får se.

            • Varför skulle man bi automatisk avstängd för att man fått två matchstraff under slutspelet?
              Jag fattar inte logiken?
              Det är ju inte så under serielunken?

              Sedan blir det naturligtvis extra hårt eftersom Lasus första matchastraff är helt horribelt feldömt.

              Det andra matchstraffet, ja det är ju i mina ögon bara löjligt. Ge dem 5 min under matchen, thats it

            • Återigen dåliga domare. Lite gruff tillhör, det är bara löjligt. Fanns massor med andra
              situationer 2min dom kunde tagit för. Blir inte klok på svenska domarkåren.

        • De två GM Lasu fått ligger dock under olika kategorier i regelboken och bör således inte bestraffas med en avstängning enligt 23.3 och 23.6 i regelboken.

          • ”I slutspelsmatcher gäller att en spelare eller ledare som ådöms två (2) game misconduct för förseelser i den generella kategorin, ska stängas av automatiskt i sitt lags nästkommande slutspelsmatch.”

                • En spelare eller ledare som ådöms tre (3) game misconduct under serien för förseelser
                  i den generella kategorin, ska stängas av automatiskt i sitt lags nästkommande
                  seriematch. För varje ytterligare game misconduct i den generella kategorin i serien ska
                  spelaren eller ledaren stängas av automatiskt med ytterligare en match för varje tillfälle
                  (2 matcher, 3 matcher etc.).
                  I slutspelsmatcher gäller att en spelare eller ledare som ådöms två (2) game
                  misconduct för förseelser i den generella kategorin, ska stängas av automatiskt i sitt
                  lags nästkommande slutspelsmatch. För varje vidare game misconduct i den generella
                  kategorin i slutspelet ska spelaren eller ledaren stängas av automatiskt med ytterligare
                  en match för varje tillfälle (2 matcher, 3 matcher etc.).

                  • Ja? Det är ju just denna regel jag läser och kopierade bitar från. Min fråga: är inte både fighting och knätackling i den generella kategorin? Vad är i så fall ”generella”? Står inget om det.

                    • Okej, nu ser jag när jag studerar hela regeln. Finns eventuellt utrymme att fria då.

    • Hoppas Sanny har rätt. Sanny är en personlig favorit, tycker han är så bra i intervjuer etc. Och hans podd med Svensson är bäst.

      • Ett stort avbräck om Lasu inte är med. Då var det i efterhand korkat att stängas med Allard.

  2. Otroligt imponerande att vinna efter att man ger bort 2 mål och matchen egentligen. Många som spelar sin bästa hockey just nu! Juniorena är gränslöst bra, det Ivar visar och kanske även Max är på nivå med Raymond och Dahlin om inte bättre. Rouhomaa ska vi inte ens prata om… Otroligt tråkigt om Lasu blir avstängd pga av dessa regler, dels pga tidigare matchstraff och även dagens matchstraff som du nämner. Blir svårt utan Lasu på center, men om Frölunda har visat något iår är det att inget verkar stoppa dom!

    • Precis dom verkar ha en grym reserv av spelare som dom kan plocka upp, eller tänk om Edstrom blir clearad av läkaren och så får han spelar, det hade varit grymt häftigt, eftersom det blir svårt för någon av både Peterson eller Edstrom att ta en plats när alla spelar så bra så det kanske är något sånt här som behöver hända…

    • Herregud!
      Jämför inte med Dahlin, blir löjligt.
      Han är back för det första. Han var den överlägset bästa i sin draft. Fanns ingen som var i närheten av hans rankingpoäng. Finns ingen på flera flera år som har varit så överlägsen. Inte ens McDavid.
      Så ta det lugnt med superlativen. Inte ens nära Raymond. Möjligtvis Stenberg.
      Utan skador hade ingen jr fått chansen förutom Stenberg. Var många år sen Roger släppte fram många jr. Numera gillar han åldersklassen från Thorell upp till Ruohomaa.

  3. Ja blir Lasu avstängd så är det verkligen en skandal, i så fall får som stänga av luleåspelaren också, det var ju inget fult och ingen blev skadad så det räcker väl med det som blev.

      • Jo men det finns väl undantag, just det faktum att ingen blev skadad kanske kan vara förmildrande när dom bedömmer detta.

        • Två matchstraff är två.matchstraff.
          Vi får se om det finns någon passus om att det ska vara liknande förseelser, jag hittade inre det, fick heller ingen sådan info från domarhåll.

  4. Det förr matchstraffet var felaktigt dömt och på en helt annan sak så det bör de ta hänsyn till.
    Sen såg jag inte att det var offside ? Har försökt se bilder på situationen som föregår trasslet….

  5. Luleå höll till mest i sarghörnorna. Andreasson såg man inte mycket av. Omark totalt osynlig. Tycker inte Luleå skapar jättemycket förutom de gånger Frölunda gick bort sig.

    Mycket press på Luleå att vinna nästa nu. Vem ska de ställa i mål? Bägge målvakterna har släppt 5 puckar senaste två matcherna.

    Starkt att utnyttja PP trots att man fått väldigt få chanser.

  6. Jag förstår inte, så Lasu blir avstängd för att domarna har tagit ut honom felaktigt på matchstraff i två matcher? Tacklingen på Dahlén var ju inte matchstraff och de här är ju också en situation man ibland ser matchstraff och ibland inte, men jag tycker de bara är fjantigt. Ska han då bli avstängd? Vore ju direkt pinsamt

  7. Plötsligt är det en bonus om Rydahl spelar mer på SHL-nivå? Har läget förändrats så radikalt?

    • Nej, inte alls. Det har jag skrivit förut, att Frölunda inte räknar med Rydahl. Det kan gå, jag tror inte chansen är stor, men i så fall är det en bonus.

        • Ja. Och? Det här är ju inget nytt, detta har skrivits om, att Frölunda inte vågar räkna med Rydahl. Hoppas. Men inte räkna med. Därmed en bonus om han spelar.

  8. Min känsla är att Luleå är skickligare individuellt, men VF är ett betydligt bättre lag. Jag tyckte det var likadant mot Timrå och i det långa loppet så ger det oss en fördel i jämna serier.

    • Det är väl så att de ( Luleå och Timrå) inte använder varandra emedan FHC har fattat att det är ett lagspel.
      Jag skulle pga detta säga att de är sämre individuellt.

  9. Konstig match igen. Slarv släpper in Luleå, och Lasse släpper några tveksamma. Skönt att offensiven ger utdelning och att PP sitter.

    Enligt min tolkning av reglerna så har Lasu fått misconduct inom två olika kategorier och bör således inte vara avstängd, men den är svårtolkad.

  10. Den där Henrik Larsson i Karlskoga hyllas till skyarna, men att hålla i klubban rätt. Det har han inte lärt sig. Håller inte på SHL-nivå.

  11. Tror inte Lasu blir avstängd. Tror att man behöver fö matchstraff 2 gånger med förteelser ”under samma kategori”.

    Fighting och kneeing ligger inte under samma kategori.

    • ”I slutspelsmatcher gäller att en spelare eller ledare som ådöms två (2) game misconduct för förseelser i den generella kategorin, ska stängas av automatiskt i sitt lags nästkommande slutspelsmatch.”

  12. Lotterinämnden ute och fiskar efter frölundaspelare… hmm ovanligt. Hur kan Per Ledin få sitta där

    • Den leds dessutom av Christoffer Norgren. Om möjligt en ännu större Frölunda supporter….. not

  13. Känslan är ändå att Frölunda har en mycket större chans att gå till final i år än förra året, även om man tog den semifinalen till 7 matcher så var man ändå rätt längt ifrån. I år tror jag till och med att man kan ta detta med 4-1 i matcher.

  14. Blir Lasu avstängd efter detta är ju regeln horribelt dåligt skriven. Vore ju rent ut sagt pinsamt för SHL som liga.

    • Vissa regler och domare är ju helt pinsamma. 👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿👎🏿

    • Tycker Joel sköter sig bra. Hade vi inte vetat vem Joel är så hade man inte märkt att han är en legend i klubben.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Ein dunkler Donnerstag – men det här kan Frölunda lära av

► Frölunda var inte bra nog för att rå på Köln inför storpublik: 18 104. ► Rätt använd så...

Köln–Frölunda 5–2 – snabb analys

► Frölunda föll 2–5 mot Köln inför storpublik i Lanxess Arena. 18 104 – nytt CHL-rekord. ► Här hör ni...

Unge Max trivs med veteranerna Lasu och Friberg: ”Koll på läget”

► Matchdag: Frölunda är i Köln för att lira hockey inför drygt 17 000 (CHL-rekord!) öldrickande och korvätande...
Senast kommenterat

Roligt med mer skador . Iofs är det bra pengar för få matcher, men fortfarande för mycke skador i denna turnering

Av Dan Forslund
2026-09-11 06:17

+1 Mogge, ju tidigare vi är ute desto bättre. Fokus på SHL.

Av oscar björn
2026-09-10 23:35

Håller med Andreas, CHL är kul!

Av Tommy Nilsson
2026-09-10 22:48

Jag delar inte den åsikten. Alls.
Är vi med i en turnering så ska vi gå för att vinna den.

Av andreas
2026-09-10 22:44

Svag insats idag. Tydligt att man inte klarar spel när det blir tuffare samtidigt så tog det till 3e tycker jag innan man började attackera målet. Var svårt att ta sig in och styra skott som Köln klarade galant

Av Virlank
2026-09-10 22:35

Nej, Frölunda gjorde ingen bra match. Men det är också lärorikt. Ger anledning att granska spelet och prestationen på ett annat sätt än vid en knapp seger.

Frölundas saknade spelare hade gjort skillnad: Folin, Nilsson samt Lindholm, Thorell och Graeme Clark!

I övrigt, inga skador och mål av ...

Av Karl Forsberg
2026-09-10 22:29

Inget att hänga läpp för. Bra försäsongsmatcher, men ser gärna att det blir en kort CHL resa. Det här behöver dom inte hålla på med under SHL säsongen. Prioritera gärna SHL tack.

Av Mogge
2026-09-10 22:24

Så istället för att bemöta det jag skriver, som du tycker är galet, väljer du att kalla mig troll? Bara av den anledningen att jag inte skriver ofta nog för att du ska ha sett mina inlägg? Visst, jag skriver sällan, men tycker att man kan visa respekt nog att undvika personliga påhopp för den delen

Av Marcus
2026-09-10 22:20

Ovster, förra matcherna tycker jag han var otroligt bra. Men denna matchen var väl ingen som stack ut? Tycker de flesta gjorde väl mycket misstag, sen var ju isen inte den bästa. Då får man göra lite som Köln spela, upp till back och skott på mål med styrningar.

Av Björn
2026-09-10 22:13

Nummer ett, har aldrig sett dig skriva här inne. Tycker du resonerar helt galet, så får inte ihop detta alls, därav skrev jag troll.
Såna här personer har vi haft rätt mycket av i detta forum som skriver ibland och sen bara försvinner från denna sidan.

Av Björn
2026-09-10 22:08

Hade glömt av Tyrväinen hur äcklig/ful han är i spelet! Sen så kan man ju omöjligt tycka om Bulan heller....!
Är orolig över Olausson, mängder av felpass, han gör allt annat än glänser....inte ens medioker. Ser inte riktigt hans kapacitet om han nu haft någon. Scoutingen här ifrågasätts av mig i al...

Av Ovster
2026-09-10 22:01

Håller med Kalle Kula. Ingen slump att RO valde vissa killar att starta i 6 mot 5. Inte var det "namnen" iaf. Om man vill känneteckna våra PP i termer av egenskaper så tror jag de också skulle täcka lagets totala insats. Besviken.....

Av lgk
2026-09-10 22:01

Ja, blir ju speciellt påtagligt i PP och PK... där man får börja jaga direkt vid tekningsförlust

Av Marcus
2026-09-10 22:01

Vi måste få in en center så lite vunna tekningar kommer bli skadligt i shl

Av Hampus Olofsson
2026-09-10 21:59

CHL-matcherna är ett ruggigt bra försäsongsupplägg. Ömsom vin ömsom vatten. Rätt killar som fick näta ikväll mot ett bra motstånd.
Bara bryta ihop och komma igen.

Av STM
2026-09-10 21:59

Ingen blev skada. De svagaste länkarna i den svaga centrallinjen, Noa Hasa och Liam Dover Nilsson, levererade. Kunde varit värre.

Av Karl Forsberg
2026-09-10 21:57

Okej, vem det nu är. Har du något konstruktivt att komma med eller ska du fortsätta med att kalla andra trolls för att de inte delar din åsikt?

Av Marcus
2026-09-10 21:57

Kopia av söthöna.

Av Björn
2026-09-10 21:56

Så om man har andra åsikter så är man ett troll? Höj nivån lite Björn!

Av Marcus
2026-09-10 21:55

Marcus, känns som ett troll.

Av Björn
2026-09-10 21:54