SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
2026-07-02 11:10
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 39
2026-07-03 11:31 | VF – en flirt med historien 10
2026-07-02 11:10 | Centrar som stannar i NHL 33
2026-06-29 21:57 | Stenberg med Kallio på camp 5

Snabba analysen – så tyckte jag om Färjestad–Frölunda 3–2

► Frölunda föll för tredje gången i rad, den här gången 2–3 borta mot Färjestad på torsdagskvällen i Karlstad.
► Här får ni snabba analysen. Fredag morgon har ni en krönika att sätta tänderna i.

61 Kommentarer

    • Man ska nog inte underskatta FBK på det viset, kollar man på deras laguppställning så är den klart mer kapabel än vad tabellplaceringen visar! Om kvartsfinalerna inleddes nu på lördag och vi skulle få möta FBK så skulle vi inte vara några självklara favoriter här och nu. Vi ser slitna ut och de senaste 2 torskarna innan idag har nog satt sig i skallarna. Försvarsspelet är varken självklart eller instinktivt, man tvivlar och tar felbeslut.

      Det vore väldigt nyttigt att hitta tillbaka till grunderna innan OS-uppehållet, och sen få träna och vila upp sig inför slutspurten!

  1. Prio att hämta syre och börja få tillbaka musten igen.
    Såg ut som att alla åkte runt med en snällare variant av covid i kroppen.

  2. Oj va uddlöst och krampaktigt det ser ut. Ngr matcher i rad nu Frölunda spelar som dom ligger i botten av tabellen. Inte alls det snabba passningsspelet från back pos. Blir ofta dom fastnar i egna zon och flera spelare får spela mycket i egna zonen och bara försvara sig. Utan Normann i mål så hade detta kunnat sluta med rejält större siffror. Visst många spelare som lågit sjuka och kanske har nått i kroppen men så här får det inte se ut. Rejäl höjning nu mot lhc annars blir det 4 :a raka förluster.

  3. Utses det fem bästa i denna matchen så är det en skandal ! Norman helt själv utan nån som helst hjälp räddar Frölunda från en storförlust !

  4. Dax för Robban att bänka nr. 9. Ängslig och vek i närkampsspelet. Han går aldrig på insida utan väljer alltid det enkla alternativet, dvs stanna och vända strax efter blålinjen. En riktigt alibi-spelare. Inte alls sig lik efter skadan.

  5. Man får ju ge Linus Johansson rätt i det han sa i lördags, för det här var verkligen den perfekta matchen (för FBK som den som undrade)!

    Det här var verkligen inte det besked man ville ha! Och snacka om att lördagens match blir viktig, för om inte Frölunda kan studsa tillbaka då så vill jag inte ens tänka på fortsättningen!

    • Ja det är faktiskt smått otroligt hur passande den här matchen blev för dem…
      Dock inte alls oväntat tyvärr…

      Ett minst sagt sargat Färjestad, inte minst efter stor torsken mot Timrå senast, varit kaos den senaste tiden, möter ett Frölunda som efter succé starten närmst kört av rälsen…

      Frölunda skapar knappt någonting och Färjestad känns plötsligt hur stabila ut som helst…

      Frölunda skrämmande bleka, e det samma lag fortfarande?

      • De höjer sig alltid minst en nivå när de möter oss, inget som förvånar! Det som är tråkigt är att vi normalt gör detsamma vilket brukar göra det till riktigt roliga och bra matcher!

        Idag så var det tyvärr inte fallet, efter en något hafsig och sett till utdelningen turlig 1:a så växer FBK till ett monsterlag efter sin kvittering och käkar upp oss totalt! Att de inte gör fler än 2 mål har sin norska förklaring!

        Nej nu får vi verkligen hoppas på att FHC är lika revanschsugna mot LHC som FBK var ikväll, jag vill f-n inte käka torsk på lördag med! 😛

        • +1. Ja om Frölunda har svårt att tända till på allvar mot FBK, då är det riktigt illa…

          • Vi har inte svårt att tända till mot FBK, men vi mötte ett FBK på steroider idag som inte kunde förlora.

  6. Varför försöker inte neiderbach skjuta direkt vid teckningen när det är 2 sec kvar? Hamnade pucken fel så han inte kunde skjuta eller ?

    • Hur ofta lyckas man med en sån manöver då? Brukar väl knappt hända en 1 gång per säsong, och att det ska ske 2 ggr på samma kväll känns en aning långsökt.

  7. Om inte hela laget är sjuka är det minus tre fyrar. Återigen, var är ledarna? Var är det fysiska spelat? Är det bara Folin som kan tacklas numera? Nilsson, Lasu, Friberg?!

    Bland det konstigaste jag sett på länge, har man glömt rivaliteten? Noll känslor på isen.

  8. Efter matchen mot Örebro så sa spelarna att dom var trötta. Det syntes inte. Idag var det övertydligt. Nåja, vi är fortfarande inne i en evighetslång januari.

    • Såg ju helt orkeslöst idag. Senast spela de ju med fart, backarna var inte vakna, slarva och Frölunda bjöd Örebro på målen.
      Möta Färjestad är största värdemätaren för spelarna enligt de, jag köper inte att man plötsligt är så här dåliga. De är något skit som går i truppen.

  9. Folins betydelse för laget är nog större än man tror. Frölunda är det, sett till längd kortaste laget i hela SHL, och sett till vikt tredje lättaste laget i SHL. Folins tyngd och kraft gör skillnad!

    • Helt enig!
      Har också ansett regelbundet återkommande gånger att Frölundas spelartrupp inte regel väger väldigt lätt och då inte minst backsidan…

    • Visst är det så! Jag har tänkt på det måånga gånger , hur kommer det sig att Frölunda har så många spelare under 180cm ? Har man systematiskt lett efter lätta spelare ?
      Jag tycker verkligen man märker det mot ett Färjestad där alla känns både längre och tyngre.
      Det oroar mig inför slutspelsmatcherna där mycket karaktärspelare och grovjobbare spelar roll!

      Och har man slutat skriva ut vikten på spelarna i deras profiler? Längd och ålder syns men ej vikt

      Mvh Anders

  10. Med tanke på Frölundas status just nu?
    Linköping på lördag kanske 3 poäng?
    Växjö borta på torsdag 0 poäng?
    Luleå borta 7 feb 0 poäng?
    Växjö hemma 10 feb kanske 3 poäng?
    Nåväl mycket kan hända och man har blivit förvånad förr över Frölundas spel hoppas bara att man känna en positiv förvåning när vi går in i os uppehållet?
    Alltid Frölunda oavsett ❤️💚❤️

  11. Kommande fyra innan OS-uppehållet… Luciaklubben hemma, Växjö borta, Skoterraggarna borta och Växjö hemma.

    • I bästa fall 6 poäng på de matcherna före uppehållet men hoppas på fler poäng självklart

        • Ett på förhand riktigt tufft spelschema är kanske precis vad vi behöver? Om man bortser från FBK-matcherna som lever sina egna liv så har vi gjort våra sämsta matcher mot s.k. ”bottenlag”. Den svåraste matchen på förhand är nog Växjö borta.

          Mot Luleå så har vi revansch att utkräva, så även så klart mot Växjö. Den kanske lurigaste matchen är mot Lucia nu på lördag, men nu hoppas jag verkligen man har fått nog och sätter ner foten!

  12. Nu vill man inte gå händelserna för långt i förväg men efter ikväll så börjar jag faktiskt bli riktigt orolig inför framtiden… En stundande CHL final mot ett ”pånyttfött” och förstärkt Luleå kan blir ett fruktansvärt fiasko om den här utvecklingskurvan fortsätter…

    Erkänner att jag hade Luleå som guldfavorit inför säsongen med det laget dem hade på pappret redan då.
    Å nu med Omark, Shinnimin & Laaksonen tillbaka samt Tardif & Leskinen är det onekligen en riktigt obehaglig motståndare!
    I nuläget ska det inte ens vara en match överhuvudtaget, Frölunda har absolut INGET att komma med där tyvärr…

    • Vi slog så när ut Luleå förra året, i år har vi ett bättre lag så att säga att vi inte har något att komma med är att vara överdrivet negativt! Men med det sagt så kommer det nog bli betydligt tuffare i vår än vad det var i höstas!

  13. Tydligt att de är trötta men man blir det med när man fstnar i egen zon o tjuvar med rensning och annat. Klart underkänd insats. Olsson vill ha det till att bara 2a är dålig men man är inte tillräckligt bra i 1a heller . Nu gjorde man 1a målet men förlorar ändå. Mål 1 kom fär unga backen inte är rätt placerad men det fattades spelare med som får ta på sig detta. Nu är det upp till bevis. Kråkorna börjar kraxa och saik närmar sig får inte tappa 1a platsen nu.

    • Sedan att vuxna män inte kan fatta själva att jobbet inte görs av sig själv utan en tränare ska säga till dom är ännu nera ??? Olsson påpekade likt RR en gång i tidrn att han måste få killarna att jobba. Besviken på att spelarna inte gör jobbet och det i sig är jag mer besviken än förlusten

  14. Enligt statistiken har väl Frölunda överpresterat så här långt nu kanske verkligheten har kommit ikapp 🤔

    • Nu med facit i hand efter hösten är det ju faktiskt skrämmande likt Örebros inledning ifjol…

      Från närmst overkligt bra siffror under säg första 20 till att vara ett HELT ANNAT lag efter juluppehållet…

  15. Man ska nog inte förvänta sig att FHC fortsatt kan vara lika dominanta som innan, men man ska nog inte måla f-n på väggen heller! Vi har i grund och botten en bra trupp med stor potential, vi har haft mycket skador och sjukdomar efter årsskiftet så det är inte konstigt att man har dippat.

    Det är nu utmaningen kommer, kan man hitta tillbaka till sitt spel man hade innan skiten träffade fläkten?

  16. Skador + sjukdomar ger ett svagare lag.
    Ett försvagat lag ger färre segrar.
    Det drabbar alla lag.
    Vänder snart för vårt lag.

    Och vi är fortfarande serieledare.
    Alltså, en grymt bra säsong totalt sett.
    Gäller att komma topp4, men helst topp2 inför slutspelet.
    Och med lite tur så är alla spelare tillgängliga när der dukas upp till fest (slurspelet )

  17. Rejäl svacka en längre tid.
    Är väl typ på playoff om vi tittar på tabellen efter årsskiftet? I höstas fanns fördel av kontinuitet och en utdelning och ett målvaktsspel som aldrig håller över en hel säsong.
    Lite oroande.
    Behövs ett uppehåll och friska spelare för att starta om

  18. Hade varit mycket bra om Thorell kunde komma tillbaka i tid före slutspelet. Men läser jag rätt vad gäller redaktörens sammanfattning kanske det inte går alls åt rätt håll?

    Briljant spelare när han är frisk och i form men nu har han väl snart varit skadad mer tid än frisk under sin tid i Frölunda?

    • Har räknat bort Thorell.
      Värva gärna om det dyker upp klass på marknaden. Behöver få in energi.
      Enorm utdelning i höstas med PDO på drygt 107.
      Nu är verkligheten ifatt oss.

  19. Ingen idé att dra stora växlar av kvällens match. Syntes tydligt att det går influensa i laget. Inget tryck alls. Snart har andra lag det hos sig…
    Det jämnar ut sig!

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

+1

Av Hampus Olofsson
2026-07-09 22:57

Såklart har man ingen aning, men ändå rätt fina stats på Marody som LHC tog. Och då ska de ändå in med ännu en toppcenter.

Av Gustav
2026-07-09 22:38

Vilka är dessa spetscentrar som de andra lagen har hittat? Uppenbara hemvändare som Marcus Johansson räknas inte.

Av Kalle Kula
2026-07-09 14:54

Tror man jobbar rätt hårt (med ganska goda förhoppningar) på Nils Åman. Tror det är han man landar när allt är klart.

Av STM
2026-07-09 13:45

Just så Hampus,spelare som Sjöström har koll på,har spelat tidigare i klubben..
Sjöström lär inte mäkta med hitta något annat

Av Conta 2019
2026-07-09 12:25

Ja det här är värre Totte än att en stackarshockeyspelare åker till Ryssland och spelar. Snart är vi där när Internationella hockeyförbundet välkomnar dom också. Det värsta som finns för Putin är när hans idrottare inte får åka och visa upp sig på olika arenor i Världen. Så det här blir ett skyltfö...

Av kilberg28
2026-07-09 11:46

Trenden blir nog större nu när Ryssland åter skall få deltaga i OS och förmodligen även släppas in i FIFAs globala turnering.

Av Totte
2026-07-09 10:40

Vad säger Björn? Han har ju stenkoll på vad som händer. Vilka centrar jobbar man hårt på?

Av ulven84
2026-07-09 09:27

Nej. Erik Borg och Patrik Carlsson

Av Hampus Olofsson
2026-07-09 06:27

Tror vi att det är Nils Åman och Logan Brown som är högst upp på listan?

Av Lallen
2026-07-08 23:08

Alka andra SHL lag hittar centrar..
Frölundas trupp otroligt tunn..

Av Conta 2019
2026-07-08 22:54

Precis, och den 15e Februari nästa år så kommer Sjöström stå och svamla..vi är nöjda med truppen vi har,vi tror på laget, finns inget på marknaden......

Av Conta 2019
2026-07-08 22:53

Marody klar för LHC

Av Hampus Olofsson
2026-07-08 18:48

Det kommer ingen center innan säsongsstart. Truppen lever ju fram till 15 februari.

Av Gustav
2026-07-08 16:49

Sicken rolig hockey sait!

Av Maxad
2026-07-08 13:31

När kommer Frölunda presentera Erik Borg?
2års kontrakt med option på ytterligare 2år..

Av Conta 2019
2026-07-08 12:11

Ja precis?
De värvade ju Niederbach och Ruotsalainen, det var väl bra av dem?

Nu valde de själva att lämna då behöver det värvas nytt

Av Christian
2026-07-08 09:57

Förstår hur du tänker men vi får inte glömma vår fina juniorer som kan utvecklas till seniorspelare. Samtidigt så vinner vi inget guld före jul. Tror vi har lärt oss läxan från förra året. Fyll hellre på sen

Av Richard Hasselqvist
2026-07-08 08:07

Brukar vara duktiga? Centersidan är svag när vi tappat Routsalainen och Niederbach.

Av Jojje
2026-07-08 01:00

Tränar några NHL proffs i GBG för tillfället?

Av wilhelm
2026-07-07 14:27