SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Skellefteå handplockar förre Frölundatränaren

► Inte bara Filip Roos med Frölundaförflutet som ska till Skellefteå.
► Jag hörde i går kväll att Pierre Johnsson ska in i Robert Ohlssons tränarteam. Nyheten har även nått norran.se (låst) som var först med avslöjandet.
TILLAGT 11.08: NU bekräftat av Skellefteå.

Skellefteå nästa för förre Frölundabacken och -tränaren Pierre Johnsson. Foto: Skärmdump (Skellfefteå IK) ) / CHRISTIAN WAHLGREN/PUCKSNACKFOTO

DEN 37-ÅRIGE VÄRMLÄNNINGEN Pierre Johnsson var väldigt uppskattad av spearna som J18- och J20-tränare i Frölunda 2014–2019.

Jag kände alltid att Johnsson kunde (borde?) ha varit ett bra namn för Frölundas tränarstab, ett slags röd tråd mellan junior- och seniorverksamhet.

En ”egen” tränare som kände juniorerna, som kunde ha slussat in dem i A-laget.

Men när Pär Johansson slutade kom istället Kristofer Näslund som backansvarig, Näslund som hade en historia med huvudtränaren Roger Rönnberg.

Säkert ett utmärkt val, men det kändes lite som om Frölunda gick miste om den där värdefulla kopplingen till juniorverksamheten.

Året därpå fick Johnsson inte fortsätta som juniortränare, kanske stämde hans hockeyfilosofi bara inte med Frölundaledningens, minns jag rätt fanns där ett erbjudande om att jobba med Hanhals Kings, men Johnsson tackade nej.

Istället har han funnits med i skridsko- och fystränaren Andreas Larssons Hockey-PT-team, bidragit med sina kunskaper där.

Nu får Pierre Johnsson ändå en fin chans att stå i ett SHL-bås, handplockad av Robert Ohlsson som ska ta över Skellefteå kommande säsong. Jag fick nyheten i går kväll, var mitt i SM-finalen då, hann inte verifiera, men nu ser jag att norran.se har samma uppgifter.

Ohlsson var Roger Rönnbergs parhäst i Frölunda när Pierre Johnsson var J18-tränare, här finns alltså en koppling sedan tidigare. Nu utnyttjas den, enligt norrans och mina uppgifter.

Alla kan förstås inte platsa hos alla. Lite intressant ändå när en egen tränare som Frölunda ratade handplockas till Skellefteå.

Johnsson är inte den enda med Frölundaförflutet som ska till Skellefteå (där redan Arvid Söderblom och Jonathan Johnson finns).

Backen Filip Roos (moderklubb Hanhals) är också klar för semifinalisten från Västerbotten.

Här, har jag fått höra, handlar det om att den 22-årige backen som gjorde succé med Bik Karlskoga i allsvenskan ska ha föredragit Skellefteå framför Frölunda.

Jag talade med Fredrik Sjöström om det i går. Han sa om Roos, offensivt skicklig (6+22 i vinter):

– Vi har följt honom – men det ska finnas en plats också. Den kanske var tydligare i något annat lag. Timingen, vad vi kunde erbjuda, det var inte så att det saknades dialog, men …

** Men nog kunde han väl ha fått en rätt tydlig plats hos er?
– Jo, absolut, det kanske han kunde ha fått. Vi har varit på, varit intresserade, varit många gånger i Karlskoga. Vi har haft en dialog.

Alla spelare vill inte till Frölunda. Roos – med två juniorsäsonger i Frölunda – kände kanske att en flytt till Skellefteå i det här läget var bättre för hans karriär.

***

Såg ni att det svenska U18-landslaget slog USA med 5–2 i nattens kvartsfinal? Nu väntar en ny chans mot Kanada, laget man 1–12-föll mot i gruppspelet.

Det här målet av Fabian Lysell var inte fult.

Frölundas Liam Dower Nilsson sa till iihf.com:

– It was our best game so far, I think. The way we came together as a team and the support we gave to each other was amazing. We have to keep that energy and team spirit going to the semi-finals. It was a really bad game [against Canada], but we’e come together as a group and taken steps along the way. I’m looking forward to it. They’re going to get a tough game.

Tror ni fattar utan att vara experter på engelska, va?
***

***

TILLAGT 11.08: Bekräftelse från Skellefteå.

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Fantastisk rapportering här på Raka Puckar hela säsongen, stort tack för det! Uppskattar mycket att rapporteringen är neutral och inte färgad av att journalisten dessutom är supporter. Glad Midsommar!

Av Lamprologus
2026-06-17 14:26

Tack för alla texter Henrik. När Frölunda bara va i topp halva säsongen så levererade du toppresultat heltiden.
Härlig midsommar och semester till dig och alla RPläsare.
Fritzen 👋🏻👋🏻

Av fritzkrabby
2026-06-17 12:45

God o varm sommar önskas till Leman och alla här inne!

Av KLH
2026-06-17 12:00

Ha en go sommar du med Henrik!

Av bertillundin
2026-06-17 11:09

Tack detsamma👍😀

Av Tommy Henningsson
2026-06-17 08:38

Till skillnad från Frölunda så höll du samma höga nivå hela säsongen.
Ha en bra sommar!

Av Claes Olsson
2026-06-17 07:47

Ha en bra sommar Leman o alla andra.

Av kaj_jarefjall
2026-06-17 07:29

Ha en skön sommar Leman, och alla andra här inne, prenumerationen fortsätter naturligvis över sommaren med.

Av R@Y
2026-06-17 07:03

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51

Tack för säsongen! Njutbart att läsa dina artiklar med grymma analyser. Självklart behåller jag prenumerationen under sommaren.
Trevlig sommar!

Av anders.emanuelson
2026-06-16 20:09

Glad midsommar och hoppas du får en fin sommar med lite ledighet. Tack för grymt bra texter och information om vårat favoritlag.

Av Jonas Wallin
2026-06-16 20:07