SMÅTT OCH GOTT

Skellefteå–Frölunda 251002 – här kommenterar ni matchen

Frölunda är i Skellefteå, Robert Ohlsson och Max Lindholm är tillbaka där de vann SM-guld. Den förstnämnde lär få det något mer hett om öronen. Frölunda med det väntade laget – Tobias Normann får nu chansen i kassen.
 Här får ni laguppställningar, här kan ni också snacka med varandra om det som händer på isen. Jag blir jätteglad om ni tänker på tonen i era kommentarer. Välkomna att vara med.

SHL-tabellen.

FAKTA INFÖR MATCHEN
Skellefteå–Frölunda.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Skellefteå Kraft Arena, 19.00.
TV: TV4 Hockey/TV4 play, 18.30.

Skellefteås senaste matcher:
Luleå (h) 4–3
Örebro (b) 3–0
Leksand (b) 5–8
Frölundas senaste matcher:
Brynäs (h) 3–1
HV71 (b) 2–1
Färjestad (b) 3–4  

Efter matchen här på sajten:
1. Snabb analys att lyssna på.
2. I morgon 06.00 – krönika att läsa.

Missa inget – prenumerera!
Den här texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.

––––––––––
Robert Ohlsson om hur det ska bli att återvända till Skellefteå där han vann SM-guld våren 2024 men också fick sparken senare den hösten. LÄS MER HÄR.
––––––––––

Citatet:
Inte bara raka puckar, det är snabba puckar.”
Wiktor Nilsson som redan på lördagen är tillbaka i Scandinavium, då i Leksands tröja.

***

Frölundas lag:
Kedjor:
44 Noah Dower Nilsson–40 Jacob Peterson–12 Max Friberg
11 Max Lindholm–27 Theodor Niederbach–41 Ivar Stenberg
21 Jere Innala–25 Arttu Ruotsalainen–92 Filip Cederqvist
86 Erik Thorell–31 Nicklas Lasu–32 Noah Hasa
17 Isac Born 

Backar:
7 Henrik Tömmernes–46 Dominik Egli
33 Linus Högberg–6 Filip Hasa
26 Isac Heens–2 Christian Folin
38 Oskar Wahlberg

Målvakt:
30 Tobias Normann (1 Lasse Johansson)

Saknas:

Linus Weissbach, forward – axelrehab, kanske comeback början november. 

Tom Nilsson, back –  ådrog sig en underkroppsskada i förra veckan, något slags sträckning, inget spel i veckan.

Anfallaren Gustav Rydahl har aldrig räknats med, alltid setts som en bonus, efter senaste bakslaget är hans karriär i stor fara.

Noterbart:

* Jere Innala gör comeback efter avstängningen, i sin 100:e SHL-match tar han plats i ny kedja: Arttu Ruotsalainens. Inga konstigheter, känner jag. Det fokuseras ibland lite väl mycket på formationer, Frölunda har 14 bra forwards (15 när Linus Weissbach kommer tillbaka om någon månad), behöver hålla igång alla. Tro inte att någon kedja är skriven i sten, tro inte att något är givet. Bra. Tycker jag. Att många kan spela med många är en styrka i längden. I ljudklippet  nedan resonerar jag om just detta, börjar vid 5.50 ungefär.

 

* Ni som läser rakapuckar.com såg att Frölundas lag är det förväntade, det som jag skrev i går. Mer ovisst – hur ser det ut i kväll? Mot Brynäs levde Frölunda på spets, special teams och målvaktsspel, man behöver ha mycket kvickare fötter nu, synka bättre och kunna spela sig ur egen zon utan att fastna i pressen. Skellefteå har säkert studerat och lärt av vad Brynäs gjorde bra. 

* Frölunda har en bred offensiv där alla kedjor hotar. Skellefteå har förstås också fyra bra men – så här långt mer beroende av Oscar Lindbergs enhet med Rickard Hugg och Mikkel Aaagaard. Både Frölunda och Skellefteå har gjort 27 mål. Frölundas insläppta? Elva. Skellefteås? 23. Betyder det något i kväll? Återstår att se. 

* Max Lindholm trivdes inte socialt i Skellefteå av olika anledningar, klubben gick med på att bryta kontraktet och lät stockholmaren återförenas med Robert Ohlsson i Frölunda (de båda vann SM-guld med Skellefteå 2024). Lindholm kommer inte att jubla om han gör mål i kväll, det finns på motsvarande vis respekt från supporterhåll. Inga hard feelings här. Däremot blir det intressant att se om hemmasupportrarna fortfarande är gramse på Robert Ohlsson efter det här övertolkade ”Jag skiter i supportrarna”-citatet.

* Ni har säkert inte missat att Wiktor Nilsson skrivit på för Leksand. Ni ser honom i Scandinavium på lördag.

* Skellefteå har två starka segrar i rad (3–0 på Örebro, 4–3 på Luleå) efter en lite trasslig start. Viktigt för klubben att Strauss Mann spelar som en bra förstemålvakt, att Jani Lampinen (startar i kväll) kan backa upp på godkänt vis. 

Torsdagens matcher.

* Håll ett extra öga på Oscar Lindberg. Den här veteranen (33) får inte alltid de största rubrikerna, det finns andra som upplevs flashigare – men oj, vilken jäkla hög nivå Lindberg håller. Match efter match. År efter år. En centerstjärna som bär – och levererar.
Just nu toppar Lindberg SHL:s poängliga med 6+6, sedan hemkomsten från Bern 2023 har han följande facit:
Grundserie – 102 matcher – 98 poäng.
Slutspel – 27 matcher – 18 poäng.
Karln är kvalitet rakt igenom.

***

Till höger ser ni hur Skellefteå startar mot Frölunda.

Saknas:

Måns Forsfjäll, back – skadad.

Frans Haara, back – skadad.

Linus Söderström, målvakt – skadad.

Gustaf Bergvall, målvakt – skadad.

 

225 Kommentarer

  1. Har lågt ställda förväntningar på publiken där uppe som håller på grabbarna i gruvans lag.

  2. Sitter här och väntar på matchen och fördriver tiden med att kolla lite på spelare i Frölunda U20. En spelare som tydligen inte spelat i år är Mads Kongsbak Klyvø är han skadad eller lämnat?

  3. Oavsett hur resultatet blir ikväll så kommer det bli en grym match. Det mesta talar för att det blir en mycket fysisk match

  4. Kul att han Simon Persson ordförande i North Bank är som ett barn på alla svaren i Expressen. Vem är Robert Ohlsson. Jösses, nu sätter han Robban på plats med alla dessa hemskt hårda ord, haha.

  5. Förra matchen åkte Egli ut för Hilding. Han höll klubban på ena sidan och andra handen runt på andra sidan. Samma händer nu men ingen utvisning..

  6. Just nu har vi verkligen inget spel, slarvigt och stressat och backarna fortsätter att spela fast sig….

  7. Vet inte vad ni andra säger, men jag kräver mycket mer av Friberg. Varit ganska svag i inledningen på säsongen. Visst, han jobbar på men känns vilsen. Lyckas inte med speciellt mycket.

  8. Ja! Vad ska man säga om dessa domare i SHL , det bovar nog en av dom billigast utvisningar på länge , nu kommer det tyvärr att kompenseras upp mångfalt till Skellefteås fördel ,, suck

    • Där ska man inte kompensera. Har man gjort fel så gör det inte igen genom att ge andra laget pp. När man såg repriser så kan jag köpa att domaren tar utvisning för han tror att det är en hakning. I dessa lägen där spelet går fort förstår jag att det blir fel ibland.

    • Vad menar du?har väl aldrig hänt i shls historia att domarna tagit kompensationsutvisnigar? Omöjligt
      Domarna i shls är ju världsbäst

  9. Första tolv som bortamatcher förväntas se ut! Sen när ”stormen” var utredd växte Frölunda in i matchen. Bra första period för att vara bortaplan.

    • Hela Skellefteå är väl arbetslösa nu när Nothvolt konkat. Så dom har väl inga pengar…… 😜

  10. Förstår inte riktigt kritiken mot VF ikväll, det är väl inte vår uppgift att driva upp spelet i deras tomma lada? Det kan jag tycka är hemmalagets sak, vi ska bara dit och ta poängen och dra hem igen.

  11. Ramstark insats så här långt. SAIK knappt skapat något alls på sin hemmais. Tycker att vi vinner flest närkamper.

  12. Smeknamn på Niederbachs formation… Svans-kedjan. Både han och Lindholm har byx ”skärpet” hängandes ner.

  13. Kasta dig i varenda situation så kommer de ett pp… tripping, ett slag på Antes klubba och han faller som en fura

  14. Flera chanser att få ut pucken, men det duttas. Skicka pucken till Luleå för sjutton. Rejält.

  15. Var det någon som observerade att Möller sa ”vi”, i en tidigare sekvens om SAIK. Inte lätt att släppa gamla laget 🙂

    • Det var jag med, men bara efter ett par minuter så kändes någonstans att både hemmalag och hemmapublik är väldigt energifattiga.

  16. Är ju rena drömmen detta. Det är jävligt stabilt. Spelar ju ingen roll alls vilka som är på isen

    • Håller med, mot brynäs förlorade vi den 3:e perioden men som tur var gjorde de bara ett mål. Håll i Frölunda!

  17. Frölunda närkampspel är likamed 0, skellefteå vinner alla närkamperna!
    Där av ser frölunda ut som juniorer i 3 perioden! Beklämmande att skåda!
    Får hoppas att på att skellefteå suger resten av matchen!

  18. Oj vad vi släppt sista perioden…. borta match mot ett bra lag men vi kan inte sluta spela helt…. och pp på det…

  19. Idiot utvisningar som håller på att kosta oss 3p.. och dom går liksom inte snacka bort, hur mycket man en vill.

  20. Avvaktande utvisning. Någon som vet för vad? Ännu en gång förstår jag inte hur domarna dömer..

  21. Inget bra nu. Vi bjuder SAIK på chanser för att vi inte lägger ut pucken på ett enkelt sätt

  22. Säg för helvete inte att domarna är bra i shl
    Hemma domare så det skriker
    Är väl order från Stockholm att Frölunda inte får vinna ikväll
    Fy fan

  23. 5-2 till oss i utvisningar. Trots att vi var mer spelförande i andra. Säger inte att dom vi åkt på är fel, mer att det inte tas på saik..

  24. Sjökvist avskyr verkligen Frölunda.

    Det är enda förklaringen.

    Han har inte tagit någon utvisning på Saik. Han har tagit alla på FHC…

  25. Andra matchen i rad vi förlorar tredjeperioden. Vi spelar på resultatet och jag gillar inte riktigt det, vi behöver fortsätta trumma på.

  26. Starkt att vinna. Vi gör en bra match i två perioder. Tredje började precis som man inte ska göra, släppa in ett tidigt mål.

    • Satt och tänkte på det, både idag och sist, att den dagen vi gör TRE bra perioder så är vi oslagbara i SHL.

  27. Ännu en match där regelboken bara gäller åt ena hållet. Enkel vinst trots 5 mot 9 hela matchen

  28. Starkt att vinna både denna och förra matchen mot Brynäs trots att vi har färre skott.

    Frölunda är effektivt.

  29. Sedan är det så in i helvete tröttsamt att man varje match tvingas gnälla på domarna. Men det är verkligen anmärkningsvärt att vi inte får fler PP.

    Jämför hur mycket som krävs för att fhc ska få en utvisning av Sjökvist med vad som krävs för att få ett PP av honom… anmärkningsvärt!

  30. Det är lite intressant och tragiskt på samma gång att ögna igenom kommentarerna. Vi vann matchen och det borde vara i fokus, ändå gnäller folk på domarna som, i mina ögon, inte gjorde en speciellt dålig match. Vi föll ihop i tredje perioden och de tvåor vi fick emot oss var faktiskt helt riktiga. Vi gjorde dessutom mål i ett PP som sprang ur en felaktig tvåa.
    Bra BP av oss! Bra PP av oss! Bra bortamatch av oss! Så mycket positivt att fokusera på!

  31. Är inte förvånad över domarnas bedömningsnivå längre, det är helt enkelt så här svaga de är. Rent konsekventmässigt.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Frölunda kan betala, klargör Sjöström, men det finns en lönehierarki

► Är Frölunda berett att betala lika mycket som andra SHL-klubbar? Står man sig i den ekonomiska...

Visst, om bara spelarna stått still under matcherna, så …

► Jag gillar verkligen en detalj med Frölundas nya tröja. ► En annan sak har jag ett stort...

Nödlösningen räds inte centerrollen i Frölunda: ”Kul att testa på”

► Vad tycker Liam Dower Nilsson om att ta ett större ansvar nu när han är hemma...
Senast kommenterat

Låg en enda spelare på under 150 i månaden under Nubbens tid? Sjukt många spelare i intervallet 250-400. Jag får kalla kårar av att tänka på de åren.

Av Gustav
2026-08-09 22:17

Nubben och Adrian gick med på de mesta. Inte kostigt eknomin var katastrof...

Av Björn
2026-08-09 21:25

Honken och Joel hade lön på 450-500k ett tag. Så Frölunda har haft sjuka löner tidigare.

Av Björn
2026-08-09 21:22

Hampus, för att de två inte har annonserat att de tittar åt Europa hållet än, utan de vill vara kvar där borta.
De är inte bara hugga på spelare som du tror, utan de måste själva säga till sin agent att de vill ge Europa chansen.

Av Björn
2026-08-09 21:21

Hur mycket fick Ryan Lasch när han återvände till FHC året (hösten) 2021??
Det var tydligen då ett påskrivet tre års kontrakt och som inte riktigt fullföljdes fullt ut.

Av EDWARD 51
2026-08-09 20:55

Fick inte Joel L 25miljoner för 6år? Det blir ju typ 350tkr i månaden. Angående snacket att man inte betalar för toppspelare........pengar finns för rätt spelare!

Av tommy88pihl
2026-08-09 19:25

Problemet är väk om man tar in någon som borde ha 200-250tkr och ger honom 300tkr+ men han är fortfarande en 250tkr spelare. Tänk dig själv att det kommer in någon på jobbet som levererar som du men har 30-40% högre lön. Jag hade inte gillat det!

Av tommy88pihl
2026-08-09 19:12

Born hade jag också sett kvar i laget, alltid lojal för lagets bästa.
Westergård har inte visat mycket, är tveksam där och Dower Nilsson tror jag inte alls på. Dock ska han få sin chans.

Av Jojje
2026-08-09 18:42

Kostar för mycket...

Av Jojje
2026-08-09 18:38

Tack! Försöker alltid ha respekt för folk härinne.

Av Daniel B
2026-08-09 17:56

Eller Oliver Wahlstrom

Av Hampus Olofsson
2026-08-09 17:37

Du är alltid lika trevlig Daniel B!

Av Grundin
2026-08-09 17:36

Mycket intressant!

Av Grundin
2026-08-09 17:35

Varför går Frölunda inte all in på Kole lind som står utan kontrakt

Av Hampus Olofsson
2026-08-09 17:24

Jag förstår Sjöströms inställning – han vill inte betala en betydligt högre lön och har en gräns han inte tänker överskrida. Men skillnaden mellan Färjestad och Frölunda handlar i grunden om arenan och de intäkter den genererar. Frölunda ligger långt efter på den punkten, och det är inget som kommer...

Av stas87@seznam.cz
2026-08-09 16:55

Missade det viktigaste: håller med om Born. Så jäkla synd att han inte är kvar.

Av Daniel B
2026-08-09 16:34

Grundin, tack för dina svar. Det är ingen kritik mot dig, hoppas du inte tar det så.

Ivar trodde jag faktiskt inte skulle vara så bra.

Jag ska vara ärlig och säga att jag också är lite tveksam till Liam, men vill ge honom en chans.

Av Daniel B
2026-08-09 16:34

Dock skrämmer ordet ”lönehierarki” mig lite i det här sammanhanget. Går det att plocka en toppcenter och behålla den hierarkin?

Av Grundin
2026-08-09 16:20

Har jag inte påstått. Jag svarade på ditt och Daniel B’s inlägg. Jag menar att man skall vara beredd att överbetala för rätt center. Om en sådan skulle dyka upp.

Av Grundin
2026-08-09 16:15

I vilka fall kan vi härleda uteblivna centrar till att Frölunda inte velat betala tillräckligt?

Av theothermarcus
2026-08-09 16:05