SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 66

SHL-premiär på lördag – men också en tung dag för Lasch

► Jag stod ett tag med Ryan Lasch i dag. Sällan har en intervju varit så full av kontraster.
► Först en eftertänksam, sorgsen, allvarlig amerikan apropå lördagens minnesdag.
► Sedan en uppspelt Frölundastjärna när ämnet var de snart öppnade arenorna och ”den bästa känslan i världen.”
► Livet, på något vis. Välkomna att ta del av det.

Ryan Lasch minns precis var han var den elfte september 2001. Det gör jag också. Och säkert flera av er läsare.

DET ÄR SHL-premiär på lördag den elfte september, det är förstås stort, något många av oss längtat efter – men dagen är så mycket mer.

20 år sedan terrorn slog till i USA.

20 år sedan terrorister styrde två flygplan in i World Trade Center och ett tredje in i Pentagon.

20 år sedan cirka 3000 dog och 6000 skadades.

20 år sedan bilder kablades ut som … än i dag är det svårt att tro de är verkliga och inte en del av en katastroffilm skapad i Hollywood.

Jag vet exakt var jag var, i Stockholm på upptaktsträff inför SHL, jag stod med legendaren Anders Hedberg som chockat berättade att han hade vänner som jobbade i World Trade Center, bara att tänka tillbaka framkallar rysningar än i dag, säkert har ni liknande minnesbilder.

För amerikaner är det givetvis än mer känslosamt, fortsatt ett öppet sår. Min uppfattning var att Ryan Lasch, 34, blev mer och mer berörd ju längre vi pratade, det var den eftertänksamme människan snarare än hockeyspelaren som berättade:

– Jag minns precis var jag var den morgonen, på väg till skolan. När vi kom in i klassrummet var TV:n på, så var det aldrig annars, det var alltid straight to business. Den här dagen förändrade historien, det är ett som är säkert. Jag vet inte vad jag ska säga … det är en tung dag.

** Att spela hockey på 20-årsdagen?
– Jag hade faktiskt inte tänkt på det, jag försöker hålla isär hockey och annat, men det är annorlunda att vara här än på amerikansk jord. Den här dagen är fast i minnet hos alla amerikaner, alla vet exakt var de var.

I det här läget tänkte jag styra in fortsättningen av intervjun på hockeyn, det var då Lasch tittade ner i marken för ett tag, funderade, sänkte rösten och sa:

– Jag har inte ord för att förklara, men det var så mycket som förändrades den dagen. Historien. För evigt.

En helt annan förändring, långt mindre viktig, däremot mer påtaglig och aktuell, är ju det besked Sveriges regering lämnade i veckan:

Från och med 29:e september kan idrottsarenor fyllas med folk igen.

30:e september, Frölunda–Örebro, det borde vara 12 044 då.

Ryan Lasch hade, föga förvånande, lättare att hitta orden när det här ämnet kom upp:

– Jag kan inte vänta på den dagen, det här betyder mycket.

Hela poängen, påpekade Lasch, med att vara i Frölunda är ju att se ett fullsatt Scandinavium, att få uppträda inför de som i förlängningen betalar hans lön:

– Vi har de bästa fansen i Sverige, pretty much i Europa. Vi var flera spelare som var uppspelta och förväntansfulla och textade varandra när beskedet kom.  Att spela inför 12 044, att få vinna inför 12 044 – det är den bästa känslan i världen.

På lördag mot Brynäs, och även i de två nästkommande hemmamatcherna, släpps bara cirka 3000 personer in.

Även dessa ska vinnas.

Även i dessa står viktiga poäng på spel.

Ryan Lasch och Patrik Carlsson under torsdagens träning i Frölundaborg. Fredag väntat ett pass i Scandinavium.

Jag pratade med Lasch om hans omgivning, gamle kompisen Patrik Carlsson (ända sedan Södertäljetiden 10/11), Mats Rosseli Olsen, och amerikanen var tydlig:

– Vi älskar att spela med varandra, vi älskar varandra utanför isen. Patrik och jag har spelat mycket tillsammans, ”Rosse” och jag har börjat säsongen ibland, i höst har vi inte spelat så mycket ihop eftersom ”Rosse” var med norska landslaget, men vi har unika egenskaper alla tre och vi kommer fortsätta att växa tillsammans.

** Så här långt, Ryan – plus och minus på Frölundas start.
– Plus, vi tar steg hela tiden, bra steg mot hur vi vill se ut. Jag gillar hur vi ser ut i forechecken, att vi är på samma sida, att vi är starka i mitten av banan. PP, PK (box play), där har vi varit bra men vi kan bli ännu bättre. Minus, vi behöver vara bättre med pucken, vara på samma sida där, om vi snabbt ska upp i banan eller spela ”back-back.” Där kan vi förbättra oss. Mycket handlar om puckföraren, hur han gör sina val.

Jag var lite nyfiken på vad Lasch tyckte om sin egen säsongstart, men det var då han kom in på Carlsson, på Rosseli Olsen, på kedjan.

Så där värst förtjust i att tala om sig själv är inte den här lille kaliforniern. Desto mer ”action” på isen istället. Med klubban. Förvånansvärt bra och ofta så här långt – för att ha varit augusti och tidig september då veteraner inte alltid brukar stå ut.

På lördag är det SHL-allvar.

På lördag är det också något annat, men när Ryan Lasch är på isen, då är det fullt hockeyfokus.

***

För den som vill veta mer om hur det gick till när Ryan Lasch – som egentligen tagit adjö av Göteborg – hamnade i Frölunda igen, hur stor roll Roger Rönnbergs telefonsamtal  spelade, hur viktigt treårskontraktet var … jag rekommenderar min sommartext nedan.

Snabbresumé: Det handlade aldrig om att komma tillbaka till Frölunda och snabbt lämna igen, tvärtom talade Lasch om en vilja att ”… komma tillbaka och bygga upp något, hjälpa Frölunda bli framgångsrikt igen.”

***

För den som vill. Flera vill nog inte. Men ändå. Det är ju frivilligt att titta.

11 Kommentarer

  1. Hej, shl har gåt ut med att några matcher kommer flyttas vet du om någon av Frölunda matcher är med där?

    • SHL har inte gått ut med detta än, det är några enstaka matcher som berörs, jag skulle bli förvånad om någon av Frölundas är med, redan måste man ju flytta tre matcher i samband med Spengler Cup, programmet redan tajt i och med det och CHL. Men man vet förstås aldrig …

  2. Jag vet också var jag var, jag var hemma och så febersjuk att när jag vaknade i soffan framför tv`n så trodde jag att jag drömde men ju längre tiden gick ju mer fattade min hjärna att det var en verklighet!
    Detta är ett minne som rotat sig djupt hos mig(!)….(och jag är Svensk)
    Vad har det då inte satt sina spår i Amerikaner!!

    • Minns också exakt vad jag gjorde, kom hem från ett möte, slog på TV:n och höll på att ramla baklänges.

  3. Frölunda känns fruktansvärt nervösa i sitt spel. Så fort de släpper in ett mål bakåt börjar de reagera istället för att agera. Ser ut som alla tittar på vad med spelaren ska göra innan de tar beslut själva, därför sena och fel in i många situationer.
    Roger måste få spelarna att lite på varandra och spela med större pondus.
    Vidare så gjorde verkligen inte Elliot skäl för varken lön eller plats i laget idag.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Du menar som typ Isac Born eller annan fjärdekedja-gubbe? Haha.

Av Alfred
2026-07-14 22:50

Han sa också att det är som att välja mellan mamma och pappa när det gäller Frölunda/HV…

Haha.

Av Alfred
2026-07-14 22:49

Inte illa att orka spela vidare för en kille som Lasch som enligt mina källor missbrukar alkohol rätt friskt. Han gjorde det även i Frölunda har jag fått berättat.

Av jt630421
2026-07-14 22:42

Om det var GP:s podd, eller någon annan med 031-anknytning, så säger Lias förstås så. Hade det varit Jönköpings-Postens podd så hade han säkert talat lika gott om HV71. :)
Jag säger inte alls att Lias aldrig kommer spela för Frölunda, bara att man bör läsa situationen, så att säga.

Av Henrik Leman
2026-07-14 21:18

Ja precis. Lias lät väldigt klart med att efter alp landet så är Göteborg en dröm igen och Jacob Moverare har väl bostad där med och tränar där på sommaren

Av niklas5090
2026-07-14 21:06

Vive la France! I kväll, åtminstone.

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:45

Var det en podd som gjordes här i Göteborg? :)

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:45

Lias Anderson medverkade i en podd där nämnde att han verkligen ville spela i Frölunda igen, han och Moverare kan hamna hemma i Göteborg men kanske först om 2 år!!!
Lias vill spela med Moverare nämnde han också.

Skall bli spännande tror Sjöström kommer men en bra värvning så småningom

Av niklas5090
2026-07-14 20:35

Ang Klingberg så älskar jag detta med backar med defensiva brister!
Jag vill ha mina backar som just backar.
Tänk att värva en forward med offensiva brister....hahaha
Tack för alla texter du pumpar ut. Alltid läsvärt oavsett längd eller innehåll. Ha en bra kväll. Heja Frankrike!

Av STM
2026-07-14 20:33

Jag lovar, hade jag vetat något så hade jag skrivit det. :) Flera klubbar i SHL letar center, Frölunda har säkert Nils Åman högst på listan, för varje dag som går utan att denne sajnat så stiger hoppet.
Tack för snälla ord, btw!

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:16

Har du någon mer information om hur det går för Frölundas jakt på center? Bra artiklar som vanligt!

Av Rickard Ljung
2026-07-14 20:13

Det är nog väldigt bra att man gör plats för center junisar tex sådana som lyckats direkt i SHL är Leo C, Björk och Edstrom , men omgivningen måste vara stabil och välvilligt inställd.

Jag tror inte alls på något mirakel värvning - betydligt mer på ” center ämnen” i FHCs akademi.

Av matte
2026-07-14 18:01

Hej! Nej, inte bästa ligan sett till kvalitet. SHL fortsatt bättre, framför allt om man ser till hela ligans kvalitet men sannolikt även topparna – även om en match mellan Skellefteå och Fribourg-Gottéron nog skulle vara rätt jämn. Däremot betalas betydligt högre löner till toppspelarna. Så har det ...

Av Henrik Leman
2026-07-14 10:40

Nja, så illa ska det väl inte vara? Och framför allt – serien är lång. :)

Av Henrik Leman
2026-07-14 10:18

Är det Schweiz som numera har den bästa ligan efter NHL? (KHL räknas inte).

Om SHL hela tiden förlorar dragkampen om de flesta av de bästa spelarna som inte platsar i NHL så kommer det att bli resultatet i alla fall, eller har jag fel?

Av Karl Forsberg
2026-07-14 02:42

Blir många juniorer (typ två hela kedjor) i höst...

Av Patric Agblad
2026-07-13 23:12

Ledsen, Gustav – men jag tror alla behöver förstå att det sannolikt inte är den kalibern på spelare som de centerjagande SHL-klubbarna kommer lyckas värva. White lite för bra, hade chans att göra bra pengar i Schweiz – rätt givet att han skulle ta den.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:30

Ja, Christian, där var Schweiz hela tiden det väntade valet.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:28

Colin White tar samma väg till Schweiz. Det känns verkligen jättebra detta!

Av Gustav
2026-07-13 22:23

Ett långskott och förmodligen aldrig aktuell även om Frölunda säkert hört sig för med hans agent.
Rodrigo Abols klar för SC bern

Av Christian
2026-07-13 17:49