SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Semifinal med bra formkurva, men Frölunda behöver bli friskare

► Semifinal för fjärde året i rad. Frölunda tar sig an Luleå med en formpil pekande uppåt. Men – laget behöver inte fler skador.
Här bryter jag ner vad som tog Frölunda förbi Timrå och ger er mina fem bästa. Men, det kan jag lova, ni får inget aprilskämt.

Ivar Stenberg nätade, Tobias Normann storspelade, Frölunda tog sig till semifinal för fjärde säsongen i rad via 1–0 på Timrå. Foto: TV4 (skärmdump)

45 Kommentarer

  1. Över sex matcher var det ändå ganska tydligt att Frölunda är lite bättre, har lite bättre bredd, bättre defensiv och special teams samt att man fick otroligt bra målvaktsspel. Notera dock hur bra man var på att lyfta klubbor, täcka skott och samla upp returer. Det är sånt som krävs för att målvakten ska kunna briljera.

    Lite komiskt hur det tjatats om spets här inne. Alla som låg högt upp i poäng- och skytteliga har underpresterat i slutspelet. Tomasek, Steen, Hållander, Dahlén osv. Lasu, Born och co gjorde det förnämligt både defensivt och offensivt. Det är ett annat spel i slutspelet. Man möter samma lag match efter match och det matchas stenhårt mot dina bästa spelare.

    Luleå har sett ganska bra ut men ärligt talat är denna upplaga av Växjö ett par klasser sämre än vad vi är vana vid. Sylvegård blev inte direkt nån injektion, Larmi inte på samma extrema nivå som tidigare och till och med den så stabile Joel Persson har haft ett litet mellanår. Tror det blir 6 eller 7 matcher för att ta hem den serien. Får man stopp på Andreasson tycker jag ändå chanserna är goda.

    I den andra semin tror jag Skellefteå vinner med 4-2 i matcher.

  2. Mäkta imponerad av Frölundas match igår.
    Ur ett sammanhållet försvarsspel skapades chanser.
    Visst, det blev ”bara” 1-0. Men, lik förbaskat, en seger.
    Normann… ja, vad säger man.
    Lyckad värvning, kan man konstatera.
    Nu Luleå!
    Vad säger du Henrik?
    Är det verkligen en fördel att börja med 2 hemmamatcher?
    Det sätter en jäkla press på hemmalaget…

    • Man hade verkligen bud på fler mål igår, var väl 3 ramträffar! Man var riktigt nervös för att all den motstudsen skulle straffa sig som så ofta sker men de höll tack och lov undan!

      Nyckeln till avancemanget var utöver målvaktsspelet att Lasu & Co verkligen var som en svärm mördarbin och nollade Hållander-kedjan, mäkta imponerad av deras insats!

      Om de nu kan fortsätta på samma sätt mot Andreasson så har vi nog en god chans mot Luleå också! 🙂

      Håller med om det där med två hemmamatcher, det är ju rätt lätt för bortalaget att känna att man kan sno med sig i.a.f. en match, och då har man fått över momentum till sin fördel. Men det där resonemanget kan man vrida på tills man blir tokig! 🙂

      Nu längtar man till lördag, ska bli riktigt kul!

      • MAn blev ju lite orolig igr när Peterson klev av och de tvingades splittra Lasus kedja….

  3. Luleå i semi.
    I mina ögon en ”skitklubb”.
    Spelare och ledare med en dålig attityd och framtoning, gnäller på allt och alla.
    Har spelare som inte drar sig för att filma och överdriva.
    Mår alltid extra bra när vi vinner mot detta lag från norr.

    Det blir Skellefteå och Frölunda som går till final.

    • Ja är det något lag i SHL jag tycker extra mycket illa om så är det Fuleå, hoppas verkligen vi kan tvåla dit dem nu så att Bulan får torska mot ett ”bottenlag” som han kallade oss för ett par år sen!

    • Håller med – Luleå vilket skitlag!
      Tror Frölunda kommer trivas mot dem. Kommer bli grisigare med mycket gnäll och förstärkningar.
      Ser fram emot semin!
      Mot final!

        • Vem fan tittar på dem? Enda gången man påminns om att de existerar är när Frölunda stöter på dem i slutspelet.

        • Läs Frölundait I Förskingringens definition av skitlag ovan, han och vi menar inte att de är ett dåligt hockeylag, bara att och varför vi inte tycker om dem! 🙂

    • Luleå skitklubb nej det är de verkligen inte,jag hoppas verkligen att de spelar fult och jävligt hårt så Frölunda har skade bänken full.
      Luleå vinner med 4-2.

  4. Jag tänker inte jinxa nåt. 100 % mot Luleå kommer krävas. Det kommer säkert bli lång serie. Wn nyckel är att knipa en av två borta direkt. Men med det sagt är känslan ganska mycket bättre än när det blev klart att Tik vart kvartare för oss. Tycker Tik med sina spelvändningar och generella tekniska färdigheter är bättre än Luleås. Hur som helst blir det en grym serie framöver.

    Ni som ej sett PK efter matchen. Gå in på Timrås hemsida. Olli är mycket stor i nederlaget och jag ska inte ljuga- jag blev riktigt rörd över Ollis hyllning ang denna serie men främst över Frölundas organisation och Rogers (och andras) ledarskap.

    • Håller med dig 100 om Olli!
      En frisk fläkt som t.o.m kan tänka sig att hylla motståndare när de förtjänar det. Ett FRISKT tillskott till SHL.
      Jag blev helt bestört när jag hörde Heino säga -Man berömmer inte motståndarmålvakten när ….-
      Öppna, ärliga människor som älskar sin sport FÖRTJÄNAR ALL respekt. Samma respekt som jag ger Linus J, som säger att trotts att han hatar att förlora mot FHC, så skall Joel ha all respekt för sin betydelse för FHC och SHL.
      Respekt ger Respekt!

  5. Alltså, jag försökte intala mig själv att det bara var ett mål som skilde och att marginalerna är små, men jag hade liksom ingen puls i går. Det kändes så grundtryggt i hela tredje perioden så jag var för en gångs skull inte det minsta nervös! Jag som har Luleå som närmaste bortamatch kan bara hålla med om Luleås risiga läktar- och supporterkultur. Senaste matchen hann inte matchen ens börja innan idioterna stod och gapade ”Hata Göteborg”. Vore riktigt fint att slå ut dem! De tog trots allt bara en poäng av oss i grundserien så jag har en bra känsla!

  6. ”Frölunda tar sig an Luleå med en formpil pekande uppåt”, vilket lag syftar denna formpil på? 🙂

    Tycker Frölunda var det bättre laget men ”straffas” lite pga bristande effektivitet. Ska bli intressant att se hur serien med Luleå kommer bli, första matchen sätter nog tonen tänker jag.

    Gällande Landers tackling, knätacklingar som föranleds av olyckor eller spelare som hoppar undan men är kvar med benet något ska leda till matchstraff, men sett till SHLs märkliga bedömning och bestraffning var det inget som pekade på annat än att Lander skulle få 5+game.

  7. Snor vi en match direkt där uppe har vi väldigt goda chanser att slå Luleå. Vi har en bredd i vår trupp med grymt försvarsspel och målvaktspel. Bara hålla tummarna för Edstrom och Jocob Pettersson

  8. Nä ang. Lander håller jag inte med, han sökte ju knä…. så kunde iallafall jag tolka reprisbilderna, Lasu RAMLAR in i situationen, vart skulle Peterson tagit vägen?
    Kolla när Lander träffar knät…..
    Mycket starkt att slå ut timrå inget snack om saken!
    Ska bli spännande med Luleå, kanske kan passa oss bra

  9. Klart man vill ha guld men redan nu har laget överträffat mina förväntningar. Jag trodde 6:e plats och ut i en tuff kvart.

    Men 3:a och semi, med chans på mer känns som finfin vår 🙂

  10. Må vara färgad, men Landers tackling är fulare än Lasus.

    Usch blir jobbigt med Luleå. Få lag som kan få mig så upprörd.
    Visst Färjestad, men inte på den nivån.
    De gnäller och allt å alla är emot dem hela tiden, med balettdansösen Shinnimin i spetsen. En skam för sporten är vad han är

  11. Nu när man har passerat kvartsfinalen så känns allt ytterligare som en bonus, i och med alla skador och sjukdomar så är denna säsongen klart godkänd även om vi åker ut i semi.
    Sen så tycker jag dock att Frölunda har en bar chans att slå Luleå, det kommer bli en hård serie men kan vi bara ta nån av de första matcherna så har har vi nog helt klart chansen.

  12. Pittsburgh släpper Emil Bemström och tar in Hållander.
    Här har Robban otroligt bra läge att få hit honom, känner Robban bra och även Emils farsa. Bemström har alltid gillat ha Robban som tränare och gillar sättet han spela hockey på som passar honom väl.

  13. Ska bli intressant följa chatten här med Lemans intervjuer/analyser och era kommentarer.
    Alltså: hur kommer vi över Bulan – på vägen – mot finalen?

    • Gör väl inget. En bra spelare i grundserien som sedan försvinner helt i ett slutspel. Behövs i ligan.

  14. Oavsett avsikt så är det väsensskilda situationer med Lasu vs Lander. Lasu tappar balansen och far in i Timråspelaren, träffar mer med underkropp än endast ben. Landet träffar bara med knä och det är en femma för bentackling oavsett vad avsikten var eller hur mottagande spelare agerar. Tacklar du och träffar motspelaren bara med knä så är det fem plus game pga skaderisk

    Jag är så trött på detta gullande med domarna. Match fem avgjorde dom helt och fullt med felaktig borttagande av Routsis mål och utvisningen som ledde fram till avgörandet

    Utan Normann så hade dom kunnat avgöra matchen igår också, tex den helt orimliga utvisningen på Normann. Dessa domare, inklusive Sjöqvist, hoppas jag inte får döma några fler slutspelsmatcher och borde inte heller få döma SHL nästa säsong

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

Låt oss inte döma innan vi vet facit. Det verkar ju vara en svår marknad, men å andra sidan hör man ju alltid att de ligger långt fram i planeringen hela tiden.

Av Grundin
2026-07-18 11:55

I början på nästa vecka tror jag centern presenteras.

Av STM
2026-07-18 11:32

Nu sa ju Sjöström i en intervju häromdagen någonstans att det var rätt nära att vara klart med centern.

Av STM
2026-07-18 11:31

Lyckas Sjöström ro hem Åman är det en bonus, men tyvärr tror jag inte det blir fallet, hade han varit seriöst intresserad så hade han redan varit klar den 18 juli!
Säsongen är 2 veckor bort och Sjöström har fortfarande inte fått in någon klass center, jag tror på tomten ner jag ser och hör det! Men...

Av platax1953
2026-07-18 09:29

Dessa hockeyläger är supervikyiga för att bygga för framtiden tror jag. Fem-tio år framöver är det dessa killar och tjejer som ska in i föreningen. Superbra initiativ!

Av STM
2026-07-18 09:00

Hur är Nils Åman i det fysiska spelet?
Frölunda saknar en Rydahl i sin bästa form! Nån som spelar hårt och är tung och jobbig att möta. Sen får det gärna trilla in en del poäng och så också givetvis.

Å med Lindholm borta under inledningen som trots att han knappt tacklar är en av sällsynt få li...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-18 02:16

Jag hoppas också på några år med Åman. Men vi får se vad som sker :)

Av Christian
2026-07-17 23:53

Det har du verkligen gjort, med visst understöd av ett par av oss skribenter. Tyvärr har inte alla velat förstå eller ta till sig när det påpekats hur spelarmarknaden ser ut och fungerar.

Av Kalle Kula
2026-07-17 21:45

Som tidigare skrivits:
AHL har de senaste blivit en allt attraktivare liga, mer välbetald.
De bästa, som ändå tröttnat, väljer Schweiz.
Ingen ska tro att Frölunda< Linköping m.fl. kommer sajna några stjärnor med stark lyskraft hos gemene man.
Om, srort "om", Frölunda eller annan SHL-klubb skull...

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:28

Visst, man ska inte överdriva skillnaden. JAD var vinge i slutspelet iaf. Så mycket vet jag. :)
Huruvida Frölunda var intresserat vet jag ej. Men tror man fortsatt hoppas på några är med Åman

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:22

Riktigt deppigt att läsa Svenssons text. Vår centersida är verkligen ett skämt.

Av Gustav
2026-07-17 21:14

Med det sagt, så är det klart han kan spela vinge också. Så stor skillnad är det inte på center och vinge :)

Av Christian
2026-07-17 21:07

Jag man hoppas ju en del på Åman.
Skulle säga att det är en spelare på absolut översta hyllan, med SHL mått mätt.

Jag tror dock fortfarande att det blir en nordamerikan, som för oss är tämligen okänd.
Tror Åman hamnar i Schweiz till slut, fast jag har ingen koll på vilka lag där som har "utlänn...

Av Christian
2026-07-17 21:06

Absolut. Jag läste det,
Men jag hävdar dock att han är primärt center, faktiskt ganska sällan använd som vinge och då mest i NHL. I AHL spelade han center i de allra flesta matcher och tar också väldigt mycket tekningar.
Sen är han förmodligen för defensiv mot vad Frölunda söker i dagsläget, han s...

Av Christian
2026-07-17 21:02

Jag har verkligen försökt påminna om detta vid ett stort antal tillfällen. De "bästa", som t.ex. Abols nyligen, går till Schweiz. Alltså – rimliga förväntningar. Hoppas det har gått in hos de flesta. Men om inte är det förstås bra om även Johan poängterar det samma. :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 20:00

Håller med. Svenssons krönika var mycket läsvärd och jag rekomenderar alla här inne att läsa den i syfte att förstå hur spelarmarknaden ser ut och att man ska ha måttliga förväntningar på vad som går att få tag i.

Av Kalle Kula
2026-07-17 19:53

Om ingen NHL-klubb ger Nils ens ett drägligt tvåvägskontrakt ligger Frölunda säkert vettigt till. Återstår att se hur det blir.
Han vore förstås bingo.
Många SHL-klubbar jagar centrar, intressanta tider just nu. :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 19:23

Se mitt svar till Hampus ovan.

Av Henrik Leman
2026-07-17 19:21

Han har mest spelat vinge i Manitoba som jag förstått det. Du kan inte alltid gå efter Eliteprospects. Dock mycket center i början av sin karriär. Sedan, i jakten på NHL-spel, mer vinge som jag minns det. Kikar du t.ex. på Puckpedia är JAD LW/RW.
https://puckpedia.com/player/jaret-anderson-dolan
Al...

Av Henrik Leman
2026-07-17 19:19

Känslan är att det blir Åman man plockar till Frölunda. Tror vi har klart med center inom de två kommande veckorna nu.
Tror Åman gärna ser sig i Frölunda och Sjöström kommer såklart ge ett bra kontrakt och en bra lön här.
Åman känns som rätt typ av center för Frölunda.
Läs Johan Svenssons intr...

Av STM
2026-07-17 19:08