► Vad tror Gustav Rydahl om ännu ett comebackförsök?
► Här berättar han.
Rydahl berättar om sin situation: ”Känts mycket bättre”
Rydahl berättar om sin situation: ”Känts mycket bättre”
Rydahl berättar om sin situation: ”Känts mycket bättre”
Rydahl berättar om sin situation: ”Känts mycket bättre”
► Vad tror Gustav Rydahl om ännu ett comebackförsök?
► Här berättar han.
► Vad tror Gustav Rydahl om ännu ett comebackförsök?
► Här berättar han.
► Vad tror Gustav Rydahl om ännu ett comebackförsök?
► Här berättar han.
Det går inte att kommentera detta inlägg
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Så glad för gurras skull… hoppas verkligen killen håller nu, vilket jäkla slit han lagt ner på rehab.. och inte minst det mentala… håller tummarna för gurra!!!
Finns det någon hockeyspelare i historien (vilken som helst) som efter en liknande lång frånvaro och rehabilitering som den Rydahl har gått igenom eller håller på att gå igenom och vid 30-års åldern har kommit tillbaka och därifrån fortsatt prestera på minst samma goda nivå som den han lämnade strax före starten av sin långvariga bortavaro??
Landeskog kom tillbaka efter 3 år… det var ju dock inte ryggen… men riktigt illa med knät…
Okej Ulven84: Ser att Gabriel Landeskog kom tillbaka i slutet av denna säsong med endast 2 matcher i bagaget och då i AHL för Colorado Eagles.
Men för kommande säsong 2025/2026 är han tydligen uppsatt som fortsatt lagkapten för Colorado Avalanche i NHL.
* Allt enligt ”Elite Prospects”
Det är bara grundseriematcher som syns där, han spelade även slutspel med Avalanche 🙂
Landeskog spelade bara i slutspelet för Avs, gjorde fem matcher där. I grundserien, även om kroppen hållit mot slutet, fick han inte plats under lönetaket.
Om Landeskog verkligen håller ser vi nästa säsong.
Bra Henrik, att du kom här emellan så vi fick rätsida på det hela. 😉
😀
Ja, Niklas: När jag kikar åter på ”Elite Prospects” så upptäcker jag först nu att han spelade också 5 matcher för Colorado Avalanche i NHL (”Playoffs”) under säsongen som var.
Likväl, ett inte alltför stort match deltagande totalt.
Men tydligen skall han i varje fall nu efter det här sista – vara helt återställd med en vidare fortsättning i NHL.
Lite märkligt att Landeskog är en av 6 redan nominerade spelare till OS 2026 med tanke på hans långa frånvaro…?
Man kan känna så. Å andra sidan, om hans kropp inte håller går det ju lätt att ersätta. Men jag tror det var ett slags budskap: ”Vi vill ha dig, du är vår ledare.” Landeskogs attityd brutalt viktig.
Når han upp till en nivå som gör att han själv känner att han bidrar, då är det bingo. Bara det får anses som en fjäder i det blå.
Jag syftade på Rydahl!
Gabriel Landeskog
Vi får väl se hur Nicklas Bäckström ser ut i Brynäs kommande säsong. Han har ju också varit borta ett par år….
Rydahl var grym i slutspelet för FBK. Kommer han i närheten av det, så är det en jäkla uppsida för laget
Viktigt att komma ihåg är ju att just nervskador är förbannat taskiga. Tar väldigt lång tid att läka och kräver rehab där man måste träna hjärnan att tolka ”rätt” mängd smärta. Så han måste exponera sig för smärta och sen vara jätteförsiktig så han inte går över gränsen och skadar nerven mer. Bara Rydahl har dessa signaler från nerven och det blir liksom trail and error med vad som är för mycket smärta och vad som är rätt mängd. Samtidigt som hjärnan aktivt omtolkar signalerna från nerven.
Det är lätt att hamna på ruta ett igen, vilket Rydahl gjorde förra säsongen. Hela problemet är ju att nerven orsakar så mycket smärta det inte går att spela med.
Brynäs har Bäckström vi Gurra. Bonus killar båda två…..
Så himla härligt att höra att det ser positivt ut för Gurra! Riktigt go kille, unnar honom verkligen detta.
Om vi leker med tanken att han hittar tillbaka till sin forna form, eller i alla fall en bra nivå – vad tror ni han kommer att spela? För mig känns det mest logiskt att Ruotsalainen får gå ut på en kant igen, men ni andra kanske tänker annorlunda?
Skulle han komma tillbaka, då är det min tanke också.
Känns som den av centrarna som ligger närmast för en kant så att säga.
Jag tänker exakt samma. Peterson, Rydahl, Niederbach och Lasu centrar. Weiss, Friberg, Lindholm, Innala, Thorell, Routsolainen, Born och Cederqvist vingar. Var ska Stenberg in då. Vem ska han peta? Tjockt på forwards.
Thorell…
Roliga nyheter! Skrivit det förr. Jag tror han kom tillbaka för tidigt. Tiden av rehab är oerhört avgörande vid sådana här operationer och får känslan i intervjun att han kanske inte insåg det själv! Utan viljan att prova blev dumdristig. Med facit i hand skulle han låtit det ta detta året extra utan att provat ifjol.
Kommer han tillbaka på allvar är han en förstecenter!
Jättebra för honom och för FHC. En pigg Rydahl ger den tyngd och vilja, som FHC behöver i vissa matcher i slutspelet.
Behöver man biljetter för träningsmatchen på måndag?
Självklart om du inte fixar ackreditering.
Tisdag. Japp. Bäcken organiserar.
Håller alla tummar!!!