► Roger Rönnberg lider med kollegerna Tommy Sjödin och Janne Larsson, i dag sparkade av Brynäs:
► – Tråkigt att klubbarna i Sverige sköts på det sättet, sa han.
► En gång var Rönnberg rädd för att drabbas av samma öde i Frölunda.
► I den här texten får ni veta mer om den sömnlösa natten hösten 2013.

BRYNÄS GICK PÅ måndagen ut med att man sparkar tränarna Tommy Sjödin och Janne Larsson.
Roger Rönnberg, Frölundas tränare, var tydlig med sin spontana reaktion sedan två kolleger drabbats:
– Tråkigt. Tommy är en underbar person, dedikerad hockeyn, både han och Janne är dessutom två klubbikoner. De älskar Brynäs, är så lojala man kan vara, och så får de kliva ut bakvägen. Tråkigt att klubbarna i Sverige sköts på det sättet.
Tränare lever med det här hotet varje dag.
Idrotten är i mångt och mycket resultatbaserad.
Få tränare sitter dock säkrare än Roger Rönnberg (kontrakt till 2022) vars arbetsgivare Frölunda tydligt deklarerat att det här är ett långsiktigt projekt där tålamod och förtroende är hörnstenar.
I dag, klargjorde Rönnberg, oroas han inte för sin framtid.
Men han mindes väl när situationen var en annan.
– I början, innan man förstod att vi i Frölunda gör saker annorlunda på riktigt, att vi är i detta tillsammans, inte är resultatstyrda, då kom sådana tankar.
– Jag minns första året, LHC borta, vi förlorade med 1–7 eller liknande, jag låg vaken i sängen vid fyratiden, då sa min fru med hög röst: ”Jaha, det kanske inte blir tre år i Göteborg.” Så jag vet vad de (Sjödin/Larsson) går igenom, det påverkar familjen.
Det där var hösten 2013. I dag, fem år senare, kan Rönnberg sova lugnt. Frun Jessica likaså.
Det blev förresten inte 1–7, det blev 3–6 sedan Andreas Johnsson snyggat till siffrorna med två sena mål, men tre förluster på de fyra första matcherna som huvudtränare i Göteborg fick Rönnberg att oroas.
Han visste inte hur mycket allvar det låg i Frölundastyrelsens snack om tålamod och framtidsbygge tillsammans.
Nu vet han. Kan arbeta efter det.
– Vi är i det här tillsammans, istället för att peka finger utvärderar vi varandras jobb. Senast i dag fick jag feedback från spelarna och de andra coacherna om vad jag kan förbättra. Det är en sådan miljö man växer i.
– Vi har en järnbalk från styrelse via klubbdirektör, sport, management, coacher och ledande spelare, samma synsätt vad Frölunda är, och vi bygger Frölunda utifrån det. Det är ingen one man show, det är heller inte en person som ska ha skulden när det går emot.
Ingen one man show på träningen heller. Rönnbergs kolleger Johan Lundskog och Kristofer Näslund skötte mycket av måndagssnacket, spelarna höjde rösten, det var livliga diskussioner på isen.
– Det är så jag vill ha det, tydliggjorde Rönnberg och fortsatte gällande spelarnas engagemang:
– I ett vinnande lag … vi tränade mycket försvarsspel i egen zon, även efter en vecka där det fungerat så känner spelarna att vi inte riktigt är där vi vill vara. Den dialogen gläder mig, den för oss framåt.
Tryggheten i hur Frölunda jobbar, menade Rönnberg, skapar en miljö som öppnar för diskussion och olika åsikter:
– En trygg människa vågar vara självkritisk, en konkurrensutsatt människa försvarar sig själv genom att skylla på andra.
Det är därför Rönnbergs Frölunda så sällan jobbar med ”petningar”, i alla fall inte för att sända direkta budskap eller peka finger.
Han tog upp fallen med Tim Söderlund, Filip Westerlund och Jacob Moverare, hur viktigt det varit (och är) att fortsätta bygga spelarna, ge tydliga direktiv gällande vad de behöver jobba på när de antingen stått åt sidan eller fått mindre istid.
Rönnberg:
– Det är så vi vill jobba, och vi kan göra det för att vi har stöd uppifrån (sportsliga ledningen och styrelsen).
***
22 utespelare plus två målvakter på måndagsträningen, alla fyger med till Lugano (buss från Milano) på måndagseftermiddagen utom Joel Mustonen som fortfarande har en bit kvar; inte helt symptomfri än. Mustonen, likt Mattias Nörstebö, är kvar på skadelistan ett tag till.
CHL-möte med Lugano tisdag kväll (19.45, TV3 sport, Viaplay), hemresa onsdag, frivillig träning torsdag, ledigt fredag/lördag, sen träning söndag.
Där har ni programmet.
Tre och en halv dags ledigt kan det alltså maximalt bli för spelarna. Dock inte för Filip Westerlund och Samuel Fagemo, de åker direkt till Tjeckien för att ansluta till J20-landslaget.
***
I pipelinen för rakapuckar.com: långt med en het lirare, och i morgon får ni förstås även den sedvanliga inför matchen-texten.
