SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Rögle–Frölunda 251226 – här kommenterar ni matchen

► Första SHL-omgången efter juluppehållet, Frölunda är i Ängelholm där en fanatisk publik kommer bära fram sitt älskade Rögle. Arttu Ruotsalainen gör comeback, Tobias Normann åter startande målvakt.
► Här får ni laguppställningar, här kan ni också snacka med varandra om det som händer på isen. Jag blir jätteglad om ni tänker på tonen i era kommentarer. Välkomna att vara med.

SHL-tabellen.

FAKTA INFÖR MATCHEN
Rögle–Frölunda.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Catena Arena, 18.00.
TV: TV4 sport live 4/TV4 play, 17.50.

Rögles senaste matcher:
Färjestad (b) 2–1
Brynäs (h) 2–3 (straffar)
Linköping (h) 1–3
Frölundas senaste matcher:
Brynäs (b) 3–1
HV71 (h) 3–2 (straffar)
Brynäs (h) 3–0

Efter matchen här på sajten:
1. Snabb analys att lyssna.
2. I morgon 06.00 – krönika att läsa.

Missa inget – prenumerera!
Den här texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.

––––––––––
Christian Folin berättar om reaktionerna efter hans brandtal mot hockeyfusket och varför han brinner för att hjälpa unga talanger. LÄS MER NEDAN.


––––––––––

Citatet:
”Det blir en häftig match. Jäkla drag där nere, det brukar vara en ruggigt bra inramning, ett jäkla tryck.”
Frölundas tränare Robert Ohlsson vet vad som väntar i Catena Arena.

***

Frölundas lag.
Kedjor:
11 Max Lindholm–27 Theodor Niederbach–9 Linus Weissbach
21 Jere Innala–25 Arttu Ruotsalainen–44 Noah Dower Nilsson
92 Filip Cederqvist–40 Jacob Peterson–12 Max Friberg
17 Isac Born–31 Nicklas Lasu–32 Noah Hasa
49 Måns Toresson

Backar:
7 Henrik Tömmernes–46 Dominik Egli
33 Linus Högberg–43 Tom Nilsson
26 Isac Heens–2 Christian Folin
6 Filip Hasa

Målvakt:
30 Tobias Normann (1 Lasse Johansson)

Saknas:

Erik Thorell, forward – behövde inte opereras för handledsskadan, sägs vara spelklar mitten av januari.

Ivar Stenberg – JVM

Max Westergård – JVM.

Anfallaren Gustav Rydahl har aldrig räknats med, alltid setts som en bonus. Han fick ett bakslag i sensomras, har nu genomgått ytterligare en operation, för tidigt att säga vad den kan medföra, om karriären kan återupptas eller ej.

***

Noterbart: 

* Inga konstigheter för er som följer rakapuckar.com, Frölunda ställer upp som förväntat. När nu Arttu Ruotsalainen är tillbaka, när Ivar Stenberg är den ende ordinarie som saknas utöver skadade Erik Thorell, kan Robert Ohlsson sätta ihop de kedjor han planerade efter landslagsuppehållet. Ruotsalainen åter med Jere Innala och Noah Dower Nilsson, en ren Skaraborgskedja där Filip Cederqvist (Skara) kompletterar Jacob Peterson (Lidköping) och Max Friberg (Skövde): Bôgda Boys. Tobias Normann var en matchvinnare mot Brynäs för jul, han startar ännu en gång.

* Det mesta är förstås positivt i Frölunda, åtta segrar (22 av 24 poäng) i rad, klar serieledare i SHL, semifinal i CHL, laget fortsätter hitta sätt att vinna även när allt inte stämmer. Man klarade Arttu Ruotsalainens skada på utmärkt vis, stod för en spelmässigt stark insats mot Brynäs (3–1) och har nu finländaren tillbaka. Finns det då problem? Tja, kanske för hårt ord, men detaljer kan alltid bli bättre:
a) Linus Weissbach. Ynka 1+1 på sina tio SHL-matcher efter comebacken, killen har spelmässig formpil upp men chanserna har missats. Frustrationen syns. Ett mål eller två skulle nog få axlarna att sjunka, både Weissbach och Frölunda skulle må bra då.
b) Disciplinen kan förbättras. Mot Brynäs var det ett antal tvåor på grund av slarvig klubbföring. 

* Noah Dower Nilsson hade en lite svag vecka efter sin sjukdom, nu är han åter i trygg miljö med Ruotsalainen och Innala. Syns det i kväll?     

* Rögle har haft det jobbigt med skador, ändå hållit sig kvar i toppen, nu friskt. Viktiga kuggar som Josh Dickinson, Anton Bengtsson och Dennis Everberg har nyss gjort comeback, gör alla match 3 efter sina respektive återkomster. Stark seger borta mot Färjestad (2–1) före jul, annars har motorn hackat något. Ingen trepoängare på hemmaplan sedan 27/11, en tvåa, en etta och en nolla). Bara tio poäng på de nio senaste matcherna. Men – det var utan flera ledande pjäser. Nu är tanken att Rögle ska hitta rätt och börja plocka poäng. På papperet är laget riktigt starkt, kanske ser vi det redan i kväll.  

Dagens matcher.

* Jere Innala nollade när han var i väg med hemmalandslaget, så även i CHL-returen mot Ingolstadt direkt efteråt – men i SHL, där kommer finländaren med produktionsgaranti. Poäng sex matcher i rad: 4+4. 3+1 på de två senaste. En spelare Rögle behöver se upp med.

* Det svenska juniorlandslaget, där Ivar Stenberg ska vara en ledande spelare, premiärspelar mot Slovakien i kväll, nedsläpp sisådär halvvägs in i Rögle–Frölunda, alltså 19.00. Finland (med Max Westergård) ställs mot Danmark (med Mads Kongsbak Klyvö) 21.30, Schweiz (med Gian Meier) möter USA natten till den 28:e.
Svårt att säga hur länge Stenberg och Westergård blir borta. Det hänger dels på hur långt Sverige och Finland går i JVM, dels på hur slitna killarna är vid återkomsten hem till Sverige. Minst sex matcher missar de, kanske åtta. Final och bronsmatch i JVM: måndag 5/1 (finalen natten till tisdag). Respass redan i kvartsfinal (2/1), då blir det hemfärd tidigare. 

* Påminner igen om intervjun med Christian Folin.
”… i grund och botten är det vi spelare som fattar dåliga beslut på isen för att vinna fördelar. Nästa generation blir ju påverkad av det. Vad visar vi för killarna som kommer efter oss? Jag tänkte på det efteråt när jag kom hem, Peter Forsberg, Mats Sundin, Nicklas Lidström – och Tomas Holmström i Detroit, hur många crosscheckingar fick inte han framför mål? Vilket exempel det satte. Peter Forsberg, så hård han var, offensiva tacklingar. Han la sig aldrig ner. Det är det vi måste komma tillbaka till, hockey är en kontaktsport, det ska vara hårt. Nu tycker jag tyvärr att det är för många filmningar. Det är vi spelare (som måste ta ansvar), det är inte domarna, de blir lurade.” 

***

* Max Lindholm kommer spela i akvariemask ett tag. Han fick en klubba i ansiktet sent under Brynäsmatchen, behövde sys med ett antal stygn, några gaddar tycktes saknas i överkäken.

***

Fredrik Olofsson toppar Rögles interna poängliga med 6+14. Han har 3+5 på sina åtta senaste. Ex-frölundait i Rögle: Filip Johansson.

Saknas:
Inga.

 

231 Kommentarer

  1. Tror tyvärr på en logisk förlust ikväll. Vi är historiskt sett tröga efter uppehåll. Ett skadefritt Rögle har en ruggig lineup. Man kan inte vinna varje match.

  2. Tufft idag! Tycker VF har hackat lite även om vi tagit poäng spelet svajar en del men givetvis starkt att leda som vi gör. Ett ordinarie Rögle är riktigt tunga så tyvärr tror jag på torsk idag! Men hoppet finns kvar…

  3. Man väntade sig en logisk förlust senast borta mot Brynäs också, men denna vinter är laget något helt annat. Vinner man ikväll, då är det ren och skär världsklass !

  4. Är det någon mer än jag som känner att man är jävligt nöjd om vi kan ta 1 poäng? Kände i och för sej det innan Brynäs-matchen… 🙂

  5. Tänk om Linus inte stressar så mycket, åker någon tiondel långsammare – då blir det poäng!

  6. 2 saker,
    Frölunda måste släppa Ulllared och byta ut Hjälmar av guld till något mer tidsenligt!
    Sweet Caroline måste bort!

      • Conta, jag vet. Var lite av en retorisk fråga. Börjar ledsna rejält på hans bristande marginaler kopplat till brist på uppsida.

            • Det är det inte. Det är en retorisk fråga, vilket mer är att likna vid ett stilistiskt uttryck. En retorisk fråga ska inte besvaras och därför är det i praktiken ingen fråga.

                • Ja, jisses. Jag noterade att du blev missuppfattad i text och försökte ge dig ett tips. Ber ödmjukast om ursäkt för detta.

          • Enligt AI:” Ja, en retorisk fråga kan ha ett frågetecken eftersom den fortfarande är formulerad som en fråga, men det är inte ett absolut krav;”

            • Okej! Men om du vill vara tydlig i textform så är det ju att rekommendera att skippa frågetecknet. Du skriver naturligtvis som du vill, men eftersom du verkade bli missuppfattad så ville jag bara belysa hur Svenska akademien och Sveriges svensklärarutbildningar ser på saken.

              • Jisses. Du kan verkligt. Inte ge dig. Du lär ha svårt att klara dig i en muntlig konversation, oavsett vad rekommendationen allmänt är så vet du bättre. Bra, då vet vi det.

  7. Dey börjar bli lite Lasu över Weisbach, oförmåga att göra mål trots öppna lägen…va e grejen med det..?

  8. Precis när jag tänkte skriva att det inte varit en bättre öppningsperiod på bortaplan så small det!

  9. Det den lilla ungen bakom vårat bås har missat helt är att vi är Sveriges bästa lag…

    Somna om lilla pöjk.

  10. Ren filmning, han faller ju långt efter trippingen.

    Eftersom våra spelare inte slänger sig så hade vi inte fått den med oss.

  11. Kölhalning!
    Sicken period!

    Årets fejk är den ”fantastiska” hemmapubliken i Catena arena. De kör musiken på absolut max i inledningen och sedan efter det är det noll stämning.

  12. Alltså säga vad man vill, men jösses vad imponerad man är av detta lag alltså, dom är så tunga Frölunda! Underbart att se dom!

  13. Är ju självklart att inte domarna gillar Frölunda
    Vi får max 1 powerplay ikväll,vi borde haft 3st redan
    Mygelmaffian fortsätter

  14. Jag trodde Brynäs och hv var värst i hollywoodligan men Olofsson börjar ju närma sig dessa själv. Nya Shinnimin??

  15. Härligt lasu det var du verkligen värd ❤️💚❤️ just nu spelar vårt lag helt underbar hockey ❤️

  16. Frölunda måste tok hyllas , man spelar ju en magisk hockey, samtidigt som man knappt aldrig får ett PP med sig. De gör ju hela grejen ännu mer imponerande! Tänk om man också fått med sig liknande antal försök i PP som saik exempelvis. Vilket lag man har den här säsongen!

  17. Domarna fortsätter att skämma ut sig, om den låg under benskyddet så kan denninte varit lös.

    Nu dom nöjda när Rögle får göra mål.

  18. Jag fattar ingenting. Pucken ligger ju löst och åker in i mål? Eller spelar det ingen roll om dom blåste för tidigt? Såklart blir det ett baklänges på det…

    • Är det blåst är det inte spel och då spelar det inte roll vad som händer efteråt. För tidigt blåst helt enkelt

  19. Och inte ett enda powerplay för Frölunda på 2 perioder,och ändå så försvaras domarna här på forumet och av alla experter på tv4

    • Jag teo inte jag sett det här. Däremot tror jag domarna är människor och ”faller” för när en motståndare i underläge ”faller”. Kort sagt, sannolikheten för PP ökar när man är i underläge spel och/eller målmässigt. I synnerhet det senare. Gäller var att hjälpa domarna att fatta rätt beslut.

  20. Dominerar totalt i 2a men ändå inget PP. Lönlöst när man står upp. Onödigt släppa en puck där på slutet.

  21. Det är helt omöjligt att inte Mögle ska ha gjort ett enda fel den här matchen för att få en utvisning, när vi har pucken till stora delar och spelar upp de på läktaren…

  22. Alltid komiskt se Everberg. Enda spelaren som väger 100 pannor men ändå ligger på isen i varje byte.

  23. 0 PP igen, känner vi gen det? Så pinsamt att domarna faller för filmningar men integer något åt andra hållet för att vi inte slänger oss och filmar i alla situationer

    Det här är domarnas problem, inte ett spelarproblem. Hur enkelt som helst att beivra på plan, lyft armen och påstå att ni skall granska en femma och videobedöm filmningar (det gar ju funkat förr att hävda att dom har en femma på armen trots att dom inte ens lyft armen i den faktiska situationen)

  24. Som vanligt.
    Frölunda är det överlägset bästa laget i hela SHL. Med rätt stor marginal till alla andra. Tänk om FHC fått pp på samma premisser som andra lag. Dvs ungefär dubbelt så många som vi får nu. Då hade skillnaden varit ännu större. Möjligt att vi kanske varit obesegrade då…
    Tänkvärt.

    Och idag? Nä inget alls. Inte något pp på 40 minuter trots massivt spelövertag mot ett Rögle med ex Everberg som försökte sätta nytt rekord i antal crosschecking utdelade på kort tid.

    Att vi dessutom har klar otur med domarnas bedömning vid det som borde varit 0-4. Pucken är fri, pucken slås i mål helt korrekt. Men tyvärr hade de randiga blåst av felaktigt.
    Otur. Typiskt då att Rögle kan kontra och reducera.

    Ändå leder Frölunda med 3 mål mot 1 och dominerar matchen.

    Det är kul att hålla på Frölunda i år!

  25. Experterna i detta landet älskar ju skådespelarna i shl,dom hyllas ju konstant i tidningarna och på tv4…
    Tänk om dom möttes av spott och spe istället,så det blev lite jobbigt för skådespelarna???

    • Där är ett problem, dock ännu större i fotbollen
      Att hylla fusk som smart, som man gör i fotbollen, det är helt fel väg. Måste uppmärksammas och beivras. Oansvarigt att lyfta exvis Larmi som profil för att han filmar.

  26. Olofsson skulle haft minst tre utvisningar för diving. Everberg ett antal för crosschecking och diving men det vill ingen kommentator prata om

  27. Ja komik är de ju ändå, bara för att man är överlägsna i Sverige just nu så känns de ju som domarkåren bestämt sig att de laget inte ska få någonting med sig från oss. Känns som de är en princip sak nu efter att Robban gått ut och klagat på de också.
    Everberg med en crosschecking rakt i ryggslutet på Innala nyss,
    Men ingenting, hade den varit åt andra hållet vet vi alla att armen hade höjts..

  28. Vi skulle kanske behöva få in en back, med bra touch. Tom har klivit av igen och har skadekänning, som alltid.

  29. 0 PP till Frölunda

    Så värdelösa domare, pinsamt att påstå att domarna inte dömer mot Frölunda. 28 omgångars statistik bevisar det, det är inte konstigt utan fakta

  30. Ju mer Folin och Robban påtalar problemet med utvisningar, desto färre utvisningar får vi med oss? Säger inte att våra utvisningar är fel, men det de inte tar för åt andra hållet är besvärande.

    • Inget powerplay idag trots en solklar hakning och en solklar tripping. Att det blir så här någon match här och där har jag inget problem med men det ser ju likadant ut varje match.

    • SHL ska ha haft krismöte om Frölundas dominans, att den överlägsenhet Frölunda visar gör ligan oattraktiv. Detta då ligan länge haft en särart i hur pass jämn den är.

      • Låter intressant. Har du någon källa? Oavsett vilket är väl Frölundas ”brist” på PP något som hängt med länge?

        • Jag var ironisk Lamprologus, haha. Försökte mer se en förklaring till de uteblivna PP-tillfällena.

  31. Inga PP, men det är precis så det ska vara. Det är helt OFATTBART att vi som leder serien överlägset inte får några PP och det är flera situationer där domarna hade blåst i 100 av 100 lägen om det var någon av våra spelare som gjorde likadant. Parodi, ren parodi!

  32. Enkel seger trots en urusel domarinsats. Nej, domare har inte sympatier men det innebär inte att de dömer neutralt. Det kan vem som helst se att man ska ha fler PP men domarna verkar tycka synd om motståndarna och gick på flera förstärkningar från Rögle idag. Svårt att se när folk fuskar, så klart.

  33. Kom igen Leman… gå ut i brandtal igen för hur bra svenska domare är, där alltid dom som ”spelar bäst” är premierade

  34. Hur är det möjligt? Att i match efter match bli så förfördelade att få så enormt få utvisningar med sig eller som idag, inga utvisningar? Det är ju helt otroligt! Dessutom så kan jag inte begripa detta med 3-sekundersregeln (om den inte har tagits bort)? Varför i H–vete blåser domarna efter 1 sekund? Det är ju inte kul att bli blåst (hihi) på ett mål som var regelrätt. Varför kan de inte vänta i 2 sek till? Jag köper inte att de skyller på att det föreligger skaderisk i det här fallet, de måste kunna läsa spelet! Domarna väntar ju aldrig i 3 sekunder, så varför då ha denna regel när den ändå inte efterföljs? Ska inte domarna följa reglerna? De hävdar ju alltid att de följer regelboken…

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Fantastisk rapportering här på Raka Puckar hela säsongen, stort tack för det! Uppskattar mycket att rapporteringen är neutral och inte färgad av att journalisten dessutom är supporter. Glad Midsommar!

Av Lamprologus
2026-06-17 14:26

Tack för alla texter Henrik. När Frölunda bara va i topp halva säsongen så levererade du toppresultat heltiden.
Härlig midsommar och semester till dig och alla RPläsare.
Fritzen 👋🏻👋🏻

Av fritzkrabby
2026-06-17 12:45

God o varm sommar önskas till Leman och alla här inne!

Av KLH
2026-06-17 12:00

Ha en go sommar du med Henrik!

Av bertillundin
2026-06-17 11:09

Tack detsamma👍😀

Av Tommy Henningsson
2026-06-17 08:38

Till skillnad från Frölunda så höll du samma höga nivå hela säsongen.
Ha en bra sommar!

Av Claes Olsson
2026-06-17 07:47

Ha en bra sommar Leman o alla andra.

Av kaj_jarefjall
2026-06-17 07:29

Ha en skön sommar Leman, och alla andra här inne, prenumerationen fortsätter naturligvis över sommaren med.

Av R@Y
2026-06-17 07:03

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51

Tack för säsongen! Njutbart att läsa dina artiklar med grymma analyser. Självklart behåller jag prenumerationen under sommaren.
Trevlig sommar!

Av anders.emanuelson
2026-06-16 20:09

Glad midsommar och hoppas du får en fin sommar med lite ledighet. Tack för grymt bra texter och information om vårat favoritlag.

Av Jonas Wallin
2026-06-16 20:07