Riktigt nöjd blir Lasse aldrig – färre lätta mål, bättre fokus och mer skrikande

► Lasse Johanssons siffror är snygga. Men hur går det med att vara snällare mot sig själv, fokusera mer på det egna spelet?
► Häng med så får ni svar.

Lasse Johansson är sällan nöjd. Men i texten nedan säger han faktiskt N-ordet försiktigt några gånger. Foto (krambilden): TV4

I premiären mot Timrå blev Lasse Johansson utbytt – sedan har han närmast burit Frölunda.
Inför torsdagskvällens match mot Örebro var jag nyfiken på att se, speciellt efter ett snack vi hade för någon månad sedan, om den här självkritiske 36-åringen nu kunde säga något positivt om sitt spel.
Hur det gick? Så där.
Men intressant ändå.

FÖRE SÄSONGEN BERÄTTADE Frölundakeepern Lasse Johansson att han skulle …

## … vara mindre hård mot sig själv.

## … fokusera lite mer på egna spelet, lite mindre på Frölundas totala försvarsspel.

## … jobba på sin skärpa, släppa färre ”lätta” mål.

Facit sedan premiären i Timrå där Lasse byttes ut:

a) Fem starter, tre segrar efter full tid, en efter straffar, en förlust efter övertid.
b) Räddningsprocenten 92,95.

Första frågan efter onsdagsträningen var given:

** Nu då, nu kan du väl ändå vara rätt nöjd med ditt spel?
– Eh … ja, det är bättre, det är bättre. På slutet har det varit bra, både för mig och laget.

Klicka upp Lasse Johanssons siffror.

Se där. ”Varit bra.” I alla fall ”på slutet.” Ett stort steg för en målvakt som är väldigt lik Peter Forsberg i ett avseende – aldrig nöjd.

** Du har blivit en smula snällare mot dig själv i alla fall?
– Det tycker jag väl ändå … haha. Det viktigaste är att vi vunnit i princip alla matcher när jag spelat. Men själva spelet, känslan, den har inte riktigt varit där förrän i de två senaste matcherna, känns det som.

** Rögle och LHC, alltså. Inte mot Luleå? Att 2–1 stod sig berodde ju mycket på dig.
– Ja, Luleå också … då var det … bättre i alla fall.

Ni ser hur man får jobba med den här gubben. Slår så sällan på sin egen trumma att den sannolikt kunde säljas till nypris. Men kanske är något på gång den här säsongen:

– Jag ska försöka i alla fall …. haha. Men det är klart jag är nöjd med resultaten. Just nu är det en go känsla.

Vid vårt samtal några dagar före SHL-premiären sa Lasse Johansson:

– Jag tyckte jag var oskärpt många matcher förra året, det jag är bra på är att inte släppa in så många billiga puckar. Det ska vara bra mål man släpper in. Förra året var det lite för många enkla mål.

Ett mål i premiären i Timrå får betraktas som enkelt, men sedan? Frölundakeepern kommenterade på onsdagen:

– Jag tycker fortfarande de (motståndarna) fått några enkla mål. Det handlar om att orka, inte tappa fokus under matcherna.

Mot Rögle i lördags var Lasse Johansson inte nära att tappa något. Anton Bengtsson trodde nog han givit Rögle 3–5-liv när Frölundaettan slog till med en syvass parad.

– Den är jag nöjd med, sätter de dit den, så …  Skönt att få en bra känsla, känna att man gör rätt saker.

Såg ni? Nöjd. Lasse Johansson. Undrens tid är inte förbi. Nå, det var ju bara en enstaka räddning. Lik förbaskat – N-ordet, igen.

Apropå på rätt saker, förresten. Förra säsongen gjordes det en stor grej av hur Lasse Johansson, med all sin rutin från SHL, AHL och KHL, skulle styra Frölundas försvarspel, alltså inte bara stoppa puckar. Det blev inte riktigt bra. Så här sa han fundersamt i september när ämnet kom på tal:

– Jag vet inte … det var väl kanske … man försökte hjälpa till med mycket annat, med försvarsspelet, så att ibland glömde man bort sitt eget. Jag ska försöka fokusera mer på mitt eget spel.

När det nu åter kom på tal väntade jag nyfiket på Lasses betyg, om han verkligen tagit ett steg tillbaka. Svaret var intressant:

– Det tycker jag ändå. Kanske blev det lite för mycket, jag måste komma tillbaka till att hjälpa till lite. Jag känner att … det är det jag gjort, det är det som varit bra förut, prata och vara tydlig och tända en själv. Det gäller att hitta en balans där. Kanske har varit lite för lite (styrande) i början, men … det är inga problem, det vet jag att jag har i mig, skrikandet.

Många målvakter har bra hockeyögon, ser spelet väl från sin position, kan studera allt bra som görs – och allt dåligt. En snackis så här i början av säsongen har varit Frölundas spel i egen zon, stundtals inte nog bra synkat, lite för mjukt, passivt, därför har motståndarna fått lite väl mycket tid i egen zon.

Men – Frölunda känns ändå på gång här.

Lasse Johansson sa om min känsla:

– Delvis, i alla fall i de senaste matcherna. I dag på träningen var det bra. Det har varit lite oklart, stundtals bra, stundtals förvirrat. Vi har haft lite möten, förhoppningsvis kan vi visa i morgon (torsdag, mot Örebro) det vi visade på träningen. Alla försöker, alla är engagerade i att det ska bli bättre. Någon gång kommer det sitta.

***

Frölunda ser ut att starta med samma lag som slog Rögle i lördags. Mer om detta, mer om Isac Born som är friskförklarad, Tom Nilsson som kan spela nästa vecka, Mats Rosseli Olsen som fortsätter ta steg samt Örebro – det har ni i texten nedan. Läs gärna om ni missade i går.

***

På onsdagsförmiddagen var 7000 biljetter sålda till kvällens hockey i Scandinavium. Lite senare 7500. Gissningsvis landar kvällens siffra någonstans runt 8500, kanske snäppet över.

I sig inget konstigt, så här brukar det vara tidigt om höstarna. Plus att Örebro inte lockar marginalåskådare.

***

 

11 Kommentarer

  1. Jag tänker ibland på hur jobbigt det måste vara att vara målvakt.
    Ett par sekunders tappad fokus, pang så släpper man en billig och blir alla supportrars hackkyckling. ”Tänk om bara Lasse inte släppt de sketmålet, då hade vi haft en chans….”

    En utespelare som slarvar bort en puck, ja ibland kanske det blir en målchans, men det finns en betydligt större chans att det inte blir så mycket av det.

  2. Med en dåres envishet hävdar jag att Lasse J inte tillräckligt ofta är en ”game winning goalie” det vill säga vinner matcher åt laget när försvarspelet inte kuggar i/fungerar. Jmf M Högberg i LHC. Här måste Lasse J kliva fram i mars/april 2024. Jag är dock tveksam om han kommer att göra detta.

  3. Jag tycker Lasse är betydligt stabilare än vad många vill hävda. När Lasse står är man inte orolig som supporter. Man kan sitta lugnt och man vet att Lasse ger laget så stor chans det går att få.
    Att det kommer någon ”billig” puck då och då under en säsong sker alla målisar. Och ofta är de inte så billiga när man ser repriser. Finns ofta förklaringar.
    Med Lasse har man chans att vinna alla matcher!

    • Så som Lasse spelat efter premiären finner jag det faktiskt – med respekt för att alla tycker precis som de vill – fullständigt obegripligt hur någon enda supporter kan sätta frågetecken för Lasses spel. Tror man möjligen att det var Vasiljevskij som Frölunda värvade inför förra säsongen? 😉

      • Tycker också han varit bra med undantag för premiären.

        Men som jag skrev ovan, det är lätt att ”skylla” på målvakten för nån ”enkel” puck som slinker in ibland.

        Högberg som ofta nämns är en bra målvakt med bra räddningsprocent. Men riktigt sån gamewinner är han ju ändå inte, då hade ju inte LHC legat 3 sist i tabellen 🙂

  4. Frölunda har seriens bästa målvakt (Lasse), back (Tömnernes) och forward (Malte). Nu gäller det förvalta det. Viktigt vinna ikväll. Annars är det en ny påbörjad kris och tveksamheter i självförtroende igen. Örebro är bra men Frölunda vinner nog ikväll Malte målar.

    • Du menar på allvar att det är kris om Frölunda torskar mot ett av ligans bästa lag?

      Holy Moses.

      Kris kan man prata om när det gäller Oskarshamn, HV71 och LHC. Å andra sidan var förväntningarna små.

      Rögle är väl den största besvikelsen om man av mystiska skäl håller på RBK.

      • Kris är väl relativt men ja kris. Rögle är där nu och Frölunda kunde varit i Rögles sits.
        Örebro bästa laget? Relativt det också. Tar hellre Örebro i en sm final än Växjö och Färjestad om säger så.

  5. Håller inte med om allt ovan, och tycker statistiken talar för att han presterar medel, vilket, om vi ska vara ärliga, är under förväntningarna.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Lasus stora vecka, först egen hyllning, sedan en del av Lundqvists

► Inte bara ska Joel Lundqvist hyllas i veckan, så även Nicklas Lasu. ► Här berättar 37-åringen om känslorna...

Positivt på två håll för Frölunda, men Nilssons skada förbryllar

► Frölunda tar emot Bordeaux på tisdagen. Hur går det med Tom Nilsson, hur är läget med...

Puistola opererad, otäck skada – men allt ska ha gått bra

► Otäck skada för Patrik Puistola. Opererad. Men allt gick bra. ► Både han och Oskar Olausson är borta rätt...
Senast kommenterat

Lundquist

Erik Karlsson
Sundin
(R.Dahlin)

Pebben
Lundquist
Alfredsson

Av matte
2026-10-12 23:08

Henrik Lundqvist

Sami Salo
Henrik Tömmernes

Tomi Kallio
Jonas Johnson
Niklas Andersson

(Under NHL-blockaden var Kallio-Johnson-Andersson 1:a 5:a)

Av Hedersmedlem
2026-10-12 22:54

Det ser ut som om han bestämt sig; "så här skall jag spela hockey"!

Av lgk
2026-10-12 22:31

Bubblare:
Ulf Sterner
Gert Blome’
Sura Pelle

Av goran
2026-10-12 22:00

Henrik Lundqvist
Lars Erik Sjöberg
Henrik Tömmernäs
Tomi Kallio
Joel Lundqvist
Daniel Alfredsson
Inga frågor på det

Av goran
2026-10-12 21:55

Skrev inte att det var en ”källa”… skrev att det viskas lite kring att det inte rör sig om någon skada… men som jag svarade annan ovan, jag har ingen aning. Skrev bara vad jag fått till mig.

Av dabe1974
2026-10-12 20:55

Fast du missar nog poängen med ryktet som cirkulerar…. Det är ju just det att han inte är skadad…
Men som sagt, jag har ingen aning, skriver bara vad jag fått höra… kan vara rent skitsnack, vilket vi aldrig får veta.

Av dabe1974
2026-10-12 20:53

Tycker Lasu och Joel representerar det "riktiga" Frölunda. Hårt arbete, jobba hem, stark över puck och ställa upp för laget. Båda saknar kanske vissa skills och spets men tänk om killarna med skills hade visat samma inställning som Lasu och Joel!?

I dagens Frölunda tycker jag Friberg, Älgen, Tom ...

Av t.tunberg
2026-10-12 19:26

Det råder hybris i hela föreningen. Pengarna ska in, till vilket pris som helst medan titlar inte är lika viktigt.

Av Jojje
2026-10-12 19:15

Ja, CHL är superviktigt. Viktigare än SHL, där vi kommer dala i tabellen om vi inte spelar med mer edge i grejerna. Apropå dala, ni minns väl Dala Dahlström? Inte stor men tog sig fram även i tät trafik.

Av Jojje
2026-10-12 19:12

Det må så vara ("inga raka svar"), men övervägande huvudregler har väl ändock domarna till sitt förfogande och som de trots allt till sist skall kunna referera till - det tycker jag också.
* Vet inte om engelskans referee (huvuddomare) är besläktad med svenskans referera? ;)

Av EDWARD 51
2026-10-12 18:55

När man dessutom har Spengler Cup senare i vinter känns det som en no-brainer att minska slitage och skaderisk genom att vila viktiga pjäser.

Årets utmaning med både CHL och Spengler andas lite hybris givet hur tunn man är på centersidan samt förra vårens totala soppatorsk.

Av Lamprologus
2026-10-12 18:52

Stämmer..

Av Henrik Leman
2026-10-12 18:43

Chlmatchen visas på tv10 som kanske många har .

Av Peter Johansson
2026-10-12 18:39

Nej. U20 ledigt. Jag delar din uppfattning. Men det vet du ju redan. :)
Skrev om detta i förra veckan.
Nå, Frölunda ser annorlunda på saken. Bara att köpa.

Av Henrik Leman
2026-10-12 18:13

Är U20 upptagna imorgon? Annars hade det ändå varit läge att ta in några fler därifrån för att vila en del av de äldre som spelar väldigt mycket.

Håller inte alls med Robban om att han får spela de som är hela, hade hellre sett en renodlad U20-lina, om de är tillgängliga.

Av Lamprologus
2026-10-12 18:10

Ingen ide att kasta bort tiden på att titta på detta. Han svamlar ju bara och ger inga raka svar. Jag skulle vilja att dom istället spelade upp situation för situation vid målgranskningar och svarar på exakt varför dom dömer som dom gör i varje situation. Jag har full förståelse för att domare, prec...

Av Daniel Rafalski
2026-10-12 18:01

Stort tack till alla er (99,99 procent) som ställer frågor och resonerar klokt, kan argumentera för och även ta emot ... emot. ;)
Ett nöje att umgås med er.
Tack för i dag.

Av Henrik Leman
2026-10-12 18:00

Det förstår jag inte riktigt. Magskadan (eller vad man ska kalla det) från första säsongen är läkt. Handledsskadan likaså. Inga hjärnskakningssymptom sedan dagarna just efter Färjestadsmatchen. Varför skulle Thorell då inte spela nu? 🤔

Av Henrik Leman
2026-10-12 17:59

Med all respekt till Thorell, det finns viktigare saker än hockey. Det känns från sidan som direkt farligt att ställa killen på is.
Borde komma en domare och ta bort honom på tekniskt knockout innan det blir ännu en skada. Har tappat räkningen på allt han gått igenom.

Av oscar björn
2026-10-12 17:52