SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT
2026-08-12 08:15 | Se Frölunda på Plaza i höst 11
2026-08-11 15:50 | Bara Lundin i Holsts landslag 1

Osäkert läge för Frölunda med Lindholm och fler forwards opererade

► Max Lindholm är opererad och kan missa delar av hösten med Frölunda.
► Klubben har fler frågetecken på forwardssidan, kan behöva agera, värva mer.   

23 Kommentarer

  1. Lite oroande med Folin. Ytterligare en spolierad försäsong, inga garantier med knän. Tufft för en spelare i den ålder, med den spelstilen. Sätter ett frågetecken där, oroande.
    Kanske betyder skadeläget att Weissbach för en ny chans, om han nu inte redan gjort klart med ny klubb.

    • Kommer nog dröja ett tag med forwardsbeslut skulle jag tro. Man vill se lite vartåt det barkar.

    • Weissbach vore så klart en bekväm lösning, hoppas ändå att man hittar annat på marknaden.

        • Verkligen inte, har han mer självförtroende att vågar utmana hela vägen mot mål kommer han göra mycket nytta för vilket SHL lag som helst. Hans fart borde passa lag som har snabbt omställningsspel.

    • Håller med om Folin, dessutom fruktansvärt tråkigt för honom, och oss, att han inte får en riktigt försäsong nu heller.

  2. Med andra ord risk för att de kommer som Linus V inte redo för säsongen. Hoppas man hittar en lösning.

  3. Hoppas att Sjöström tittar på Skellefteå och förstår vad skillnaden är…Det är 100% deras starka centersida som fullständigt driver laget. Centrarna gör ytterforwards bättre och plötsligt blir de poängmaskiner. Jag vet att Leman inte håller med om detta, men det är ju den uppenbara skillnaden.

    Går det att hitta Lineberg- eller Lindholm-klass på kort sikt? Sannolikt inte. Tänk om Fagemo – Puistola hade spelat med tex Oscar Lindberg….

    Att lägga stora pengar på ytterforwards och låta dem spela med mediokra centrar kommer inte att fungera, det har vi provat ett antal säsonger nu.

    • Frölunda hade två toppcentrar den gångna säsongen, Niederbach och Ruotsalainen, två spelare i princip alla lag utom Skellefteå glatt hade tagit. Det gick inte bra ändå.
      Just sayin’. Det är inte riktigt så enkelt med hockey som du tror. 🙂
      Vad gäller Lindberg och Lindholm, två mycket skickliga hockeyspelare med bakgrund i Skellefteå. Bingo att få fram två så ”lagom” bra spelare att de inte tillbringar lång tid i Nordamerika.
      Detta sagt … ”hoppas Sjöström tittar” … haha, du förstår att varje klubb försöker värva så bra spelare som man kan, va? Inte så att Frölunda, Rögle eller klubbarna XX och YY medvetet tar in ”sämre” centrar. 🙂

      • All respekt, Henrik. Ruotsalainen är inte ens en renodlad center och Niederbach blandar och ger. Allt beror på vad man menar med ”toppcentrar”. Ruotsalainen gjorde det mycket bra, sett över säsongen, men han är inet ens i närheten av Lindberg. Niederbach inte ens i närheten av Lindholm.

        Sjöström vet förstås om detta. Han lastade stora summor på Sundström och Rydahl, det föll inte väl ut. Han panikvärvade Peterson – Vill inte kalla det fiasko..men…

        Självklart kan inte SJöström trolla, det var ingen kritik mot honom, ville bar abelysa den uppenbara skillnaden.

        • Lindberg och Lindholm är två mycket bra spelare som alla SHL-klubbar velat ha. Men de går inte att klona. Det Frölunda hade i centerväg – tre toppar i i Niederbach, Ruotsalainen och Peterson – var mycket hög SHL-klass.
          Det gick inte bra ändå.
          Värt att betänka, bara.
          Den som tror att Frölunda ska hitta bättre centrar än Ruotsalainen/Niederbach till nästa säsong riskerar att bli besviken. Däremot kanske laget lyckas bättre? Vem vet … 😉
          Ha en fin måndag i solen!

    • Enig. Centrarna driver spelet. Puistola och Fagemo med Lindberg, de hade producerat… Ordentligt.

  4. En fråga till Leman angående en spelare som Nick Olesen. Gör det alltid riktigt bra i landslaget och har en profil som borde passa Frölunda. Center, bra ålder, borde kunna vara en riktigt bra center för högre hierarkin om man får uttrycka sig så.

    Kruxet? Kontrakt i České Budejovice till 2028. Har spelare i tjeckiska ligan generellt sett outs till SHL? Går det att lösa utan en out? Motor České Budejovice känns ju inte som en klubb som är kapabel att betala jättehöga löner.

    Erik Thorell hade ju också ett gällande kontrakt i Tjeckien när vi tog honom.

  5. Minst tre etablerade forwards måste läggas till den där listan. Vi kan inte ha en tunnare trupp än förra säsongen…

    • Ja, skulle Lindholm bli borta stor del av hösten är det tunt.
      Blir Erik Thorells handled bra? Här finns det rimligen en osäkerhet.
      Är Westergårdh och Kongsback Klyvö SHL-spelare? Den sistnämnde är knappt testad.
      Noah Hasa missar hela försäsongen, säkert inga garantier att rehab går som planerat, otäck skada.
      Ser lite skakigt ut, det gör det.

  6. Det skakar till ordentligt nu, den saken är klar…
    Ingen Lindholm i höst och en Hasa som missar försäsongen. Thorell är ett frågetecken. Tycker man ska göra sig av med honom om man hittar någonting annat, skadad alldeles för mycket. Weissbach, blir han kvar? Tveksamt. Finns andra lag han kan spela i. Hört att Linköping är intresserade bland annat.

  7. Man kan ju undra varför Thorell inte opererades direkt i höstas i och med skadan? Redan då lät det som 50/50 mellan rehab vs operation. Han kom tillbaka lagom till slutspelet och gjorde en slät figur (som resten av laget), men ska ändå opereras nu för samma skada.. Jösses..

    • Valet stod väl mellan att operera och att inte operera, rehab följer efter bägge alternativen. Att man inte opererade direkt var antagligen för att bedömningen då var att resultatet skulle kunna bli lika bra eller bättre utan operation.

  8. Lite rädd, när jag hör vänta och se. Har vi hört det förut.
    Make Frölunda Great again 😉

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

HV71–Frölunda 1–4 – snabba analysen med spelarsnack

JÖNKÖPING: ► Frölunda 4–1-slog HV71 i första träningsmatchen för säsongen. ► Här hör ni vad jag tycker om matchen, ni...

Bara en träningsmatch – men håll koll på Meijer, 17

► Matchdag: HV71–Frölunda. Träningsmatch nummer 1, 18.00 i Jönköping. Här får ni mer och träffar en av de...

Efternamnet klingar vackert i HV-land, Patrik vill växa i Frölunda

► En 21:a har lämnat Frölunda. En annan har anlänt. Vad säger Patrik Puistola om sig själv,...
Senast kommenterat

Med tanke på försäsong mm, tyckte ändå att det såg rätt bra ut. Utan att dra för stora växlar, kan Meijer/Puistola vara ett nytt radarpar? Tycker våra nyförvärv gjorde klart bra ifrån sig.
Fagemo syntes inte så mycket, men viljan fanns där och med några matcher till kommer han bli värdefull.

Av Split Vision
2026-08-14 00:02

Och det lär aldrig Sjöström mäkta med att hitta,2 önskningar? Det går ju inte?
Erik Borg och Gustaf Thorell är nog 2 kandidater..

Av Conta 2019
2026-08-13 23:29

Bra där, +1

Av hlundgr
2026-08-13 23:19

Jag sticker ut hakan och säger att det behövs två centrar för att utmana SAIK och FBK

Av Grundin
2026-08-13 23:15

Laget som det är nu tar inget guld, behövs en center av klass samt en ytterforward för att kunna vara med långt fram i vår.

Av Jojje
2026-08-13 23:10

Inte omöjligt han blir vinge när Hasa är tillbaka.

Av STM
2026-08-13 22:34

Boka Götaplatsen! 😁

Av Gustav
2026-08-13 22:33

GWG till Meijer.. stiligt

Av Philip Lindberg
2026-08-13 22:27

Fönstret stänger inte än, fniss. Kommer inte komma någon center, bara snack.

Av Jojje
2026-08-13 22:19

Bosse Meijer, är de den gamla Ulricehamns bördige Sebastians son?

Av Karlsson
2026-08-13 22:19

Har inte den spelförståelsen för att vara center.

Av Jojje
2026-08-13 22:17

Björn då måste vi värva en center och det har ju inte Sjöström lyckats med

Av Hampus Olofsson
2026-08-13 22:17

Bättre låta han spela vinge, så han kan komma in i spelet lättare.
Nu måste han tänka mera och då blir de inte lätt för honom.

Av Björn
2026-08-13 21:47

Jag tror inte på honom, det är min känsla.

Av Jojje
2026-08-13 21:46

Dower Nilsson har en väg att vandra, så att säga. Sällan sett en spelare vara så vilse i ett spelsystem. Hade verkligen inte ett rätt.

Av Acke
2026-08-13 21:40

SM-Guld, SM-Guld, SM-Guld...

Av Jojje
2026-08-13 21:33

Du kommer få se Born fast i en annan tröja ☺️

Av Jojje
2026-08-13 21:32

Lasse såg 100 ut igen och syns att han kan röra sig mycket bättre nu. När han verka helt fri från skavanker.

Av Björn
2026-08-13 21:31

Mycket såg bra ut för att vara första matchen! Här finns potential!

Av STM
2026-08-13 21:20