► ÖCKERÖ: Första Frölundaträningen 25/26 avklarad.
► Nytt inte bara med Robert Ohlsson – även med tränarnas huvudbonader.

Robert Ohlsson skilde sig åt jämfört med Roger Rönnberg – han bar hjälm på isen:
– Det har nästan blivit en självklarhet. Och (Christian) Lechtaler är nog glad för det …
MÅNGA SHL-LAG har tränare med hjälmar på huvudet. Inte Frölunda under Roger Rönnberg – men när Robert Ohlsson ersatte, så …
** Något du tog med dig från Skellefteå?
– När jag började i Stockholm (Djurgården) så var vi tvungna att ha hjälm på isen. Sedan den dagen har jag haft det. Det har nästan blivit en självklarhet i dag. Jag fick frågan om jag ville ha keps eller hjälm, då sa jag hjälm.
––––––––––
Här ser och hör ni Robert Ohlsson.
––––––––––
Klubbarna har ett arbetsgivaransvar. Inte bara för spelarna. Även för tränarna. Därför log Robert Ohlsson och sa om klubbdirektören Christian apropå hjälmvalet:
– Lechtaler är nog glad för det …
Med Kristofer Näslund hemma febersjuk så var Robert Ohlsson och Martin Sandgren mycket aktiva på första träningen.
Ohlsson sa efter sin ”på is-debut” som huvudtränare i Frölunda:
– Jättekul. Bra driv i killarna. Att få jobba i en sådan här grupp är få förunnat. En lyx.
** Betyg på första passet?
– Kvalitén, viljan, ambitionen var där i 45 minuter. Sedan blev isen och noggrannheten så där.
Bra fart, hög intensitet redan dag 1. Dag 2 och 3 fortsätter hemma i Göteborg.
Vi såg kedjor och backpar, vi noterade Skaraborgskedjan – men kommentaren från Robert Ohlsson förvånade inte alls:
– Vi börjar så. Så man kan säga.
Dra inga stora slutsatser av namnkombinationerna nedan. Räkna med många olika under försäsongen.
Så här ställde Frölunda upp ute på Öckerö.
Kedjor:
Filip Cederqvist–Jacob Peterson–Max Friberg
Erik Thorell–Arttu Ruotsalainen–Noah Dower Nilsson–Gustav Rydahl
Jere Innala–Theodor Niederbach–Max Lindholm
Isac Born–Nicklas Lasu–Noah Hasa–Wiktor Nilsson
Backar:
Henrik Tömmernes–Dominik Egli
Isac Heens–Filip Hasa
Linus Högberg–Tom Nilsson
Oskar Wahlberg–Axel Bröngel Larsson
Målvakter:
Lasse Johansson, Tobias Normann
***
Christian Folin stod bredvid och tittade på, fick efter ett tag besök av Joel Lundqvist som var på besök (många autografer blev det). Folin skyndar långsamt efter ett lättare knäingrepp. Bör vara med när CHL drar igång.

***
Ivar Stenberg och Max Westergård är med juniorlandslaget, Linus Weissbach borta till november (gissningsvis) med opererad axel.
Gustav Rydahl såg rätt fräsch ut, men det gjorde han i fjol också. Omöjligt att dra slutsatser. Läs mer här.
***
Efter träningen var det sedvanlig autografskrivning.










Hur blir lineupen med Stenberg in? Dower Nilsson ut? Med Weissbach in? Förstår att det ärnlångt dit, mycket ska ändras osv, men lite spekulation är alltid kul.
Det kommer testas så pass mycket att jag tror det är omöjligt att säga var någon ska in. Alla ska få chansen att visa sig på styva linan.
Skaraborgskedjan ser spännande ut.
Stenberg lär ta plats i någon av de tre första kedjorna, förstås.
Gillar också balansen i Skaraborgskedjan, men tror Stenberg ska in där istället för Ceder.
Innala kedjan känns given redan nu.
Thorell, Ruotsi känns också givna ihop.
Jag har svårt att se Thorell vara given någonstans förutsatt att alla spelare är tillgängliga.
Thorell. Långt ifrån given. Behöver steppa upp om han ska ta en plats.
Ajabaja,så får ni inte säga om McDavid, är ju så många här som höjt nr86 till skyarna.. spelare från övre hyllan.ha ha
Ja i hockey allsvenskan ja
Han får tycka precis som han vill.
Innala – Niederbach – Lindholm lär hänga ihop en stund iaf. 🙂
Det här med hockeyhjälmar – vem minns inte tidiga bilder från NHL och med dess barhuvade spelare.
Den kanadensiske legendaren Guy Lafleur och vilken återvändo för spel i NHL (1988-1991) i klubbarna New York Rangers och Qubec Nordiques – utnyttjade sin ”Grandfathered rights” och slapp på så vis bära hjälm.
* ”Grandfather Clauses” – ’är (eller var) en bestämmelse där en gammal regel fortsätter att gälla för vissa befintliga situationer …’ 😉
Lafleur var en cool lirare..😎
Härligt att säsongen har startat.
Ser fram mot vad Robban & Co gör av detta gäng.
Jag älskar Robban! Längesedan man var så här taggad på en ny säsong!
Ny tränare, helt nya insatser