Nu hittar Lindbohm till Scandinavium, hoppas på Gamla Ullevi-stämning

► Petteri Lindbohm fick en uppenbarelse när han gick på fotboll i sin nya hemstad.
► Han stortrivs – och på lördag vill han få Frölundas fans att jubla när han premiärspelar i ett fullsatt (?) Scandinavium.

Petteri Lindbohm i samspråk med assisterande tränaren Kristofer Näslund under torsdagsträningen i Frölundaborg.

Frölundas finske back Petteri Lindbohm såg IFK Göteborg förlora mot Helsingborg i veckan. Han gick därifrån med en skön känsla, en han vill ta med sig in i hockeysäsongen:
– Vilken atmosfär. Man kan se att staden lever och andas sport.

I TISDAGS TRÄNADE Frölunda i matcharenan Scandinavium, den som kommer att koka på lördag när Timrå och Jonathan Dahlén kommer på besök.

Runt 9500 sålda biljetter redan. Pekar mot fullsatt, eller i alla fall runt 11 500.

– En riktigt fin arena, sa Petteri Lindbohm, den välmeriterade backen som aldrig någonsin hade besökt bygget från 1971, efter torsdagsträningen.

– Isen var jättefin, bra att få se faciliteterna, lära känna stället så jag vet vart jag ska åka på lördag, skojade finländaren.

Nu vet han. En arena ”mitt i smeten” är annars svår att missa.

Lindbohm och hans fästmö stortrivs i Göteborg, lilla dottern (ett och halvt år) har redan lärt sig att säga ”tack, tack.” På svenska, alltså. ”Kiitos” fanns nog redan i ordförrådet.

– Daddy’s girl, sa pappa och log brett.

I veckan var Lindbohm (och några andra Frölundaspelare) på fotboll, såg IFK Göteborg mot Helsingborg, och spontant sa han:

– Vilken atmosfär. Man kan se att staden lever och andas sport.

Det där vill Lindbohm uppleva i Scandinavium. Med början på lördag (15.15, Timrå) får han chansen:

– Det ger oss energi med fansen på vår sida, vi ska göra allt för en bra prestation.

28-åringen (fyller 29 i nästa vecka) är exalterad inför premiären, sa sig tala för hela laget när han berättade hur mycket han ser fram emot premiären. Tillsammans med Christian Folin bildar Lindbohm ett tungt första backpar som ska göra livet surt för Jonathan Dahlén och andra SHL-stjärnor.

– Vi vill bidra med bra försvarsspel. Det behöver inte alltid betyda stora tacklingar men spela smart, och så bidra en del offensivt också. Vara solida, ett allroundpar, föregå med gott exempel, resonerade Lindbohm.

***

Vem tror ni det är?

Glenn Ullevi öppnar uteserveringen på lördag för att få plats med alla hockeyfans som vill ladda inför Frölunda–Timrå.

Rekommenderas.

Ni som är på plats får också se vem den hemlige spelaren är som artisten Danny Kohn karikerat. Kohn är på plats på Glenn Ullevi, hans alster går att köpa. Bara en sådan sak.

Goa Gubbars marsch till Scandinavium startar 14.00.

***

Frölunda torsdagstränade med samma kedjor och backpar som tidigare. Inga förändringar väntas. Samma PP-enheter som tidigare också.

***

Cirka 3500 säsongskort är sålda. Brukar ligga runt 4000 när säsongen väl är igång.

 

27 Kommentarer

    • Jag svarade i andra texten att jag inte alls förstår vad du menar. Vad betyder ”delta”? Varför avbröt du din prenumeration?
      Och … om du kan kommentera, då är du ju betalande läsare. Men om du avbröt så tar den slut om en månad. Du vill att den ska löpa på, ta bort ”avbrottet” så att säga? Låt mig kolla med webmaster-Per, det är ju ingen stress med det, en månad kvar. 🙂

      • jag provade att Begala och provide att avryta för jag vill vitamins att det funerary nu när det är köp och inte bidrag.
        new jag kan inte läsa. det är ju problemat eftersom jag avslutade prenumationen och den klippt min betalning nu och inte den 14 October som den borde.

        • Jag fattar inte varför den klippt din betalning direkt, så är det inte, man betalar, sedan avbryter man inför nästa betalningstillfälle. Betalade du verkligen? Du kanske aldrig gjorde det, avbröt jättesnabbt.
          Testa att logga in och betala igen.
          Tror inte det blir dubbelt.
          Skulle det mot förmodan bli det, då ska jag swisha dig 69 kronor …

          • Jag jar betalat. Det står både på mitt konto och min bank. Kan du inte se kontot. Har du inget admingui? Så du kan fixa en rabbatkod.

            • Om du har betalat ska du kunna läsa. Väldigt svårbegripligt annars. Jag har bett Per titta på detta, förhoppningsvis hinner han i kväll. Men jag är tveksam till att du betalat, du ska nämligen inte kunna ”avbryta bort” en prenumeration, den gäller ju månaden ut.

  1. Det är det som är konstigt, kan läsa kommentarer o skriva här men kan inte läsa artiklar de låsta

    • Jag förstår inte, du kan alltså scrolla ner till kommentarerna men ser inte texten där emellan?
      Det är mer än jag kan.
      Måste kolla med Per, min webmaster, och han har annat just för tillfället.
      Men min enkla tanke: kan du inte läsa, då har det strulat när du betalt, den har inte gått igenom. Kan du ha skrivit ogiltigt kortnummer, något sådant? Testa att betala igen. Pengar dras inte två gånger.

  2. Bra grepp med inloggning! Ser fram mot kommande texter och tankar. Hoppas vi slipper några av de jobbigaste trollen nu!
    Som utlandssvensk är det värt mycket att ha förmånen att läsa din analyser mm. Då både GP och GT är bedrövliga.

    • Då har du antagligen fyllt i siffrorna fel. Antingen numret på kortet, de tre cvc-siffrorna eller utgångsdatum. Testa gärna igen.

  3. Det var busenkelt att skapa konto, betala och läsa.

    Så taggad för premiär. Men lite orolig för Timrå som har bra spets och kan överraska

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Linköping–Frölunda 0–3 – snabb analys

► Frölunda 3–0-vann borta mot Linköping i SHL på torsdagskvällen. ► Här hör ni vad jag tycker om...

Dags igen för Thorell, ännu en comeback: ”Jag ser framåt”

► Matchdag: Frölunda är i Linköping för att försöka bli ett vinnande SHL-lag igen. ► Erik Thorell är...

På lördag har Meijer namnsdag, bara en match kvar som naken

► Äntligen. För Bosse Meijer. Snart, åtminstone. En match kvar som ”naken.” ► Så här ser Christian Folin...
Senast kommenterat

Ja, så blev det!

Av Jan Barklund
2026-10-15 22:29

Tycker han har höjt sig medan Hasa har gått åt motsatt håll. Tar alldeles för lång tid för Hasa, bara att vända runt. Han ska spela enkelt, inte dribbla och börja leka Tömmernes. Har inte den skickligheten.

Av Jojje
2026-10-15 22:10

36-9

Av Björn
2026-10-15 22:08

Fortsätta*

Av Björn
2026-10-15 22:07

De är helt omöjligt att förutsätta som Färjestad gör nu. Idag gjorde de endast ett mål framåt, så kanske är på väg ner nu att göra mål på allt. Sen har målvakterna helt sjuk räddningsprocent.

Av Björn
2026-10-15 22:05

Inga problem. Luciaklubben blev en munsbit.

Kunde ha blivit 6-0 eller mer vid bättre effektivitet. Bra träning inför lördag!

Av Jojje
2026-10-15 22:04

Aftonbladet stod för ett kul påhopp.
”Erik Thorell gjorde comeback efter hjärnsakning”. 😂

Gott för honom att han fick struta med en gång.👍🏻

Av Totte
2026-10-15 22:03

Hänger inte med i tempot.

Av Jojje
2026-10-15 22:02

De kommer inte värva någonting. Har Sjöström sagt.

Av Jojje
2026-10-15 22:01

Gott med seger efter två torsk (SHL). Bra för Normanns självförtroende att hålla nollan. Några nivåer till krävs för tre poäng mot Skellefteå - och bättre diciplin ….

… sen har vi det här med prestationen efter en hyllning och tröjhissning … lätt att tappa fokus

Av t.tunberg
2026-10-15 21:56

PP behöver dom jobba på. Det behöver bli rejält mycket bättre. Annars ser det väl ut som att spelet i övrigt vli bättre. Sen kan man kanske inte dra så stora växlar av den här matchen, LHC har ju betydligt mer att jobba på. Starkt att vinna en sån där match som man på pappret skall slå. Härligt med ...

Av Mogge
2026-10-15 21:51

Är alla backar friska i vår ser jag inte att Johannesson går in på sex backar.
Som det ser ut nu är Johannesson alldeles för svag i det defensiva spelet. Ingen frenesi, ingen fysik - står på -6 jömfört med Hasa på +7 (bäst i laget).
Men mycket kan hända under en säsong. Johannesson är fin i pass...

Av HenrikM
2026-10-15 21:51

Normann!

Av sincan
2026-10-15 21:49

Tycker nog att han gjort ett par slarviga spel i de flesta matcherna men, på det stora hela, gjort bra ifrån sig med sin skridskoåkning. Jag tycker att alla backar förutom #7 gör det svårt för sig stundtals. Det kan ju vara kopplat till Robbans vilja med ett långt första pass…

Av JonasG
2026-10-15 21:49

HenrikM, nej inget konkret än.

Av Björn
2026-10-15 21:46

Perfekt var det kanske inte, men väldigt stabilt. Jag är väldigt nöjd med den här kvällen.

Av andreas
2026-10-15 21:46

Skönt med vinst så klart. Men detta spelet håller givetvis inte mot SAIK på lördag. Vill man ge Joel en vinst på hans stora dag behöver det vara betydligt bättre. Och alla dessa utvisningar. Många av dom väldigt onödiga när man vet att domarna i år tar för fler spel förstörande moment.

Käkar du ...

Av Daniel Rafalski
2026-10-15 21:41

Nu känner vi igen F.Hasa, de tog 8-9 matcher innan han är tillbaka till den slarviga backen igen.
Nä tror Filip kommer få sitta när Folle kommer tillbaka.

Av Björn
2026-10-15 21:38

Inga centerrykten, Björn? För vinst till trots, bra tabellplacering och en Meijer som tar kliv - en sådan behövs nog

Av HenrikM
2026-10-15 21:34

Böter? Det är inte 1:a April.

Av Jojje
2026-10-15 21:34