► Tobias Normanns succé mellan stolparna förvånar till och med honom själv. Är han redo för NHL redan nästa säsong?
► Här träffar ni Frölundas norske keeper.

Tobias Normann, 23, har imponerat stort under sin debutsäsong i SHL.
NHL-scouterna är förtjusta — precis som Frölundas supportrar.
– Först och främst är det kul att höra att supportrarna gillar det de sett. Jättestort, det betyder mycket för mig, säger Normann.

LITE MER ÄN halvvägs in på SHL-säsongen 24/25 kan vi konstatera att Frölundas värvning av Tobias Normann slagit synnerligen väl ut. Siffror och statistik ska inte övertolkas vad gäller målvakter, detta är integrerat med lags totala försvarsspel, men alla som sett Normann stoppa puckar i höst/vinter … tja, ni har ju ögon att se med.
Lugn, stabil, trygg, pålitlig.
Trots minimal SHL-rutin.
– Man vet ju aldrig när man kommer till en ny liga men eftersom jag fick de tre matcherna i fjol, fick smaka på nivån och det gick fint, så hade jag en bra känsla, säger Normann och syftar på de tre matcher han gjorde med Färjestad förra säsongen.
Normann är juniorutbildad just i Karlstadklubben. Nu är han älskad av supportrarna i ärkerivalen Frölunda. Reaktionen när detta kommer på tal är spontan:
– Kul att höra att supportrarna gillar det de sett. Jättestort, det betyder mycket för mig. Utan dem hade det inte varit så kul att lira.
** Är du själv förvånad över hur bra det gått?
– Jag visste att jag kunde spela på SHL-nivå, men att det gått så bra som det gjort så tidigt, det är liksom sådant man aldrig vet. Men jag har fått en väldigt fin start, eller första halva på säsongen, försöker ta det till ytterligare nivåer.
** Som? Vad kan du förbättra?
– Jag är fortfarande ung, så … allt. Bli ännu smartare, snabbare. Sedan tror jag det handlar mycket om att varje dag, varje match som går, att man växer självförtroendemässigt, att gubbarna i laget … att man får en högre status, kanske, än att komma från Norge och spelat ett år i allsvenskan … haha. En mognadsgrej, bli äldre.
Normann har tidigare lyft fram samarbetet med Lasse Johansson, Frölundas rutinerade förstekeeper, och målvaktstränaren Peter Iversen.
– Absolut, understryker han, jag trivs hur bra som helst.
Flera NHL-scouter har sett och gillat det 23-åringen från Fredrikstad presterat.
** Vad vet du själv om det där, Tobias?
– Inte jättemycket. Jag hörde att det var ett par lag som gillar det de sett. Jättekul, men jag har många steg som behöver tas innan jag börjar tänka på sådana saker. Klart att man strävar efter … drömmen är ju NHL, men sedan ska jag komma ihåg att jag är på en jävligt bra plats nu också. Jag trivs jättebra, har haft en jättebra utveckling så här långt.

* Kan du tänka dig att lämna redan i sommar?
– Svårt att säga, jag har inte tänkt i de banorna. Den dagen jag känner mig redo för att ta nästa steg, om den möjligheten finns, så får jag värdera det då. Nu har jag bara fokus på att utvecklas. Innan säsongen började så sa jag att det handlar om att fokusera på de små grejorna varje dag. Det är det som kommer avgöra allt till slut. Det tänker jag fortsätta med, göra det jag kan, det jag kan. Påverka så får vi se vad som händer.
Tobias Normann har spelat stort för Frölunda, landsmannen Jonas Arntzen, 27, har gjort det samma för Örebro och i Tyskland håller rutinerade Henrik Haukeland, 30, stilen. I de två senaste VM-turneringarna har Normann varit nummer tre, i vår skulle han förstås vilja upp ett hack eller två i hierarkin och starta matcher:
– Återigen, inget jag tänker på nu, jag spelar så bra jag kan här. Fortsätter jag utvecklas så ger jag mig själv förutsättningarna i alla fall.
Hemma i Norge är Frölunda och Färjestad de mest populära SHL-klubbarna. Normann berättar:
– Många norrmän kommer och kollar i Scandinavium. Det var ett hockeylag från Frisk Asker som var här på besök, jag fick hälsa på dem efter matchen (Linköping, annandag jul). Frölunda i Scandinavium är en upplevelse i sig. Det är många som följer en.
På tisdagskvällen är Frölunda i Jönköping för att ta sig an HV71, kanske är det Tobias Normann som vaktar kassen då, Lasse Johansson stod ju mot Leksand i lördags. Nedan läser ni om att Mikael Ruohomaa och Wiktor Nilsson är osäkert startande samt en del annat.










Hoppas han får stå i morgon som sagt. Tror Frölunda i längden vinner på att hålla igång de båda så nära 50/50 som det går. Så blir man ett vinnande lag!
50/50… Det kan du glömma. Lasse är nummer 1 enligt ledningen.
Tog en himla tid innan vissa började förstå att han skulle ha speltid.
Normann till NHL, Thelin till Frölunda. Ni får se, vi behöver en målvakt av JG´s kaliber i laget.
Nu får du inte skrämmas…… 😱😱😱
Ni är roliga. 😃
Tycker du Offside är rolig!?
Jag tycker bara hans kommentarer är pinsamt usla här. Gång på gång på gång….Tröttsamt! Gillar att håna folk och spelare. Moget att ge sig på en JVM målvakt (alltså en ungdom) som troligtvis är långt ifrån nöjd med sin insats men förhoppningsvis inte knäckt för framtiden (likt T Salo)! Det sistnämnda är upp till hur vanliga människor beter sig.
Leman, Jennifer Carlsson la ut en bild på sociala medier på att hon låg på sjukhus och ser ut som hon ska opereras.
Känns som det är rätt kört för henne denna säsongen.
Inget du har hört något om eller?
Inte mer än vad jag skrev senast, då hintade ju Erika Holst att förhoppningarna om spel för JC blev mindre och mindre.
Jag uppfattade de nästan som det gällde spel överhuvudtaget. Alltså att karriären kan vara över?
Kan det vara så illa, vet du det Leman eller fick du också den känslan?
Nej, nej, så illa uppfattade jag inte alls att det var.
Här några rader.
https://rakapuckar.com/frolundacentern-pa-operationsbordet/