Ny utmaning, nytt land för Ryan Lasch – nästa säsong spelar han för franska Rouen.
Förra säsongen var amerikanen i norska toppklubben Vålerenga från Oslo, före det två år med finska Pelicans från Lahtis. Nu blir det alltså Frankrike och Dragons de Rouen.
Lasch – som lämnade Frölunda efter en framgångsrik tid 2023 – fyller 40 i januari men var i den här texten från i våras tydlig med att han hade mer i sig, att karriären absolut skulle gå vidare. Nu vet vi var: Rouen.
Runt en poäng per match har Lasch snittat i Finland och Norge. Goda chanser till något i liknande i Frankrike som ju är ett snäpp eller två lägre i Europas hockeyhierarki.


Kul ändå med idrottsmän som inte ger sig. Och går neråt i ligahierarkin. Han gör helt rätt. Kommer producera massa poäng och tempot i ligan kommer gynna hans spel. Tänk vilken monstervärvning av klubben. Det går inte annat än gilla Lasch!
Inte illa att orka spela vidare för en kille som Lasch som enligt mina källor missbrukar alkohol rätt friskt. Han gjorde det även i Frölunda har jag fått berättat.
Source: trust me bro
Nej du!
Sonen har spelat i Frölunda och har många kontakter kvar i laget.
Tex kunde Lasch dra i sej ett helt lock med starköl dagar som det inte var match.