SMÅTT OCH GOTT

Morning Mailbag #28 – om de där små stegen

► God morgon på er. Det är måndag, och för de av er som vill gäller detta:
Morning Mailbag.
► Ni frågar – jag svarar. Låt oss snacka hockey.

EN ENDA FRÖLUNDAMATCH den här veckan: Malmö borta på tisdagskvällen (18.00, glöm inte det). Efter det får Roger Rönnbergs gäng träna, vila (helgen) och träna igen inför HV71 på bortaplan tisdag den nionde.

Jag kan se Frölunda vinna båda.

Jag kan se Frölunda förlora båda.

Där är ju laget, omöjligt att riktigt förutsäga vad man kommer få se från match till match, bara att bänka sig med ett öppet sinne.

Malmö kommer med allt det självförtroende som fem segrar i rad ger, 5–3 på motsatslaget Luleå (fem förluster) i går, anfallsspelet stundtals riktigt fyndigt, en klok spelidé baserad på att alla tar kampen, rejält försvarsspel och så går man ordentligt i offensiven när chansen ges.

3–1 och 4–1 var skönt lekfulla mål.

Samtidigt var Luleå en ribbträff från 4–4.

SHL i ett nötskal, så jämnt är det, i alla fall mellan de flesta lag.

Jag fick en fråga på mejlen, en läsare undrade om han verkligen skulle vara nöjd med vad Frölunda presterar just nu.

”Självfallet inte”, svarade jag. Men man måste också se till verkligheten.

Låt mig snabbt förklara:

Frölunda sågs som om inte favorit till SM-guld så i alla fall som ett topp 4-lag med klar guldchans. Sett i det ljuset, med den rätt lovande hösten i minne, är givetvis resultaten 2021 direkt underkända.

Ingen kan väl säga emot här? Förväntningarna var betydligt större än poängsnittet 1,19 under det nya året, dessutom finns en osäkerhet i gruppen, spetsspelare som inte är så spetsiga som förväntat, helt enkelt för mycket som inte fungerar så bra som det borde.

Men – med 2021-problemen i bakhuvudet så var segern mot Luleå och poängen mot Djurgården absolut små steg framåt. Babysteg kallade jag det i går, baby steps på engelska, välj andra ord om ni hellre vill, men spelet, uppträdandet, det har sett lite bättre ut.

Inte alls perfekt, inte nog för att någon supporter ska börja drömma om guld igen, men kom igen, är man nere rätt nära botten får man faktiskt nöja sig med små steg uppåt, ett i taget.

Offensiven, chansskapandet mot Djurgården – det var bra. Om Frölunda fått spela mer fem mot fem är min känsla att blivit tre poäng.

Nyckel mot Malmö: ta så få utvisningar det går (sedan behöver special teams bli bättre).

Är ni med på skillnaden? Frölunda just nu är inte alls där vare sig spelare eller ni supportrar hade velat före säsongen. Men så som det nya året varit så syns i alla fall ett ljus i tunneln.

***

Jag skrev den här korta texten i går efter en söndagspromenad i solen, tackade för er förståelse för att journalistik också kostar pengar.

De flesta av er betalar för läsningen.

För detta delades det i går ut ett soligt tack – och jag upprepar det gärna. Tack, bästa läsare!

***

Var tror ni Johan Sundström (tillbaka efter avstängning) går in mot Malmö?Jag är rätt säker på att det blir i Patrik Carlssons kedja, sedan får vi se vad följdverkningarna blir.

Tveksamt om vi får se Frölundas träning i dag. Det är ju bortamatch i morgon.

***

Tungt för Oskarshamn, när spelarna återsamlades i går visade det sig att – enligt Barometern – runt sju spelare var coronasmittade. Förvärrat läge, alltså. Samtliga lagets matcher i veckan kommer bli uppskjutna.

Allt mer talar för att SHL-säsongen behöver förlängas ytterligare, det beskedet får vi nog redan i dagarna. Ni minns kanske att Brynäs åter är smittodrabbat.

***

Okej, Frölunda kan vi snacka om, coronaläget, toppstriden, bottenstriden, Joel Lundqvist … inte vet jag – det är ni som bestämmer.

Morning Mailbag. Kör hårt!

***

 

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Frölunda kan betala, klargör Sjöström, men det finns en lönehierarki

► Är Frölunda berett att betala lika mycket som andra SHL-klubbar? Står man sig i den ekonomiska...

Visst, om bara spelarna stått still under matcherna, så …

► Jag gillar verkligen en detalj med Frölundas nya tröja. ► En annan sak har jag ett stort...

Nödlösningen räds inte centerrollen i Frölunda: ”Kul att testa på”

► Vad tycker Liam Dower Nilsson om att ta ett större ansvar nu när han är hemma...
Senast kommenterat

Förra säsongen:

30.000 kronor i månaden eller lägre
Oskar Wahlberg
Noah Dower Nilsson
Ivar Stenberg
Max Vestergård
30 – 49.999 kronor i månaden
Noah Hasa
50 – 69.999 kronor i månaden
Tobias Normann
Isac Born
70 – 94.999 kronor i månaden
Filip Hasa
Wiktor Nilsson
95 – 119.999 kronor i...

Av Rinken
2026-08-09 00:36

Är det inte då man ska spekulera? Vet man, så behöver man ju inte.

Av Maxad
2026-08-09 00:13

Hur vet du att vi inte kan vinna SHL utan en ny center?

Av Peder56
2026-08-08 23:31

Hur kan alla veta att det är en toppcenter?

Av Peder56
2026-08-08 23:25

Man skall inte spekulera när man inte vet.

Av Peder56
2026-08-08 23:22

👍

Av Peder56
2026-08-08 23:20

👎

Av Peder56
2026-08-08 23:19

Om Frölunda skall vinna SM guld våren 2027 så står det inte och hänger på en topp center. Det är laget som skall vinna tillsammans inte som förra säsongen med bra center sida , tok bra höst och sen fullkomligt ramla ihop. Frölunda vill även ha in spelare som vill spela för Frölunda inte bara för pen...

Av niklas5090
2026-08-08 22:27

Jag är mest fascinerad av att Frölunda konsekvent vägrar att värva transatlanter.
Bryt mönstret och värva något som de inte har.

Av Fredrik Rubensson
2026-08-08 21:51

haha tar man inte ens in minst en forward så är det ju bara att vaska ännu en säsong.

Av Gustav
2026-08-08 21:26

Här snackas det ju dock inte om #14 utan om storebrorsan. Rent hypotetiskt tycker jag inte att det hade varit ett dumt alternativ — han kan dock glömma att få med sig brorsan.

Av Acke
2026-08-08 20:34

Tror det samma HL, tåget har gått, tror även att en forward är ett dött race.

Av R@Y
2026-08-08 19:37

Blåst? Hur vet ni det? Om inte Viggo hade försvunnit 10 dagar tidigare, är
det då säkert att de hade tagit in Åman?

Att inte få buda är inte samma sak som att bli blåst eller förs bakom ljuset.

Av Grundin
2026-08-08 19:33

Man ska förstås aldrig säga aldrig, men jag tror supportrar bör ställa in sig på att Frölunda går med de centrar man har; skulle sedan något hända längre fram i höst, då är det en bonus.

Av Henrik Leman
2026-08-08 19:09

Håller med helt. När Ante valde Skellefteå så drog han dörren i ansiktet på Frölunda fansen, medvetet. Att ta in honom i Frölunda får aldrig vara ett val. Det finns andra spelare på den positionen.

Av Lallen
2026-08-08 19:02

Vi får väl se vad som händer i center racet.
Det är ju flera klubbar som är ute efter.

Av nissejiteg
2026-08-08 18:46

Nu är du inne på det som Frölunda absolut inte vill.
Ta en spelare bara för att.
"Nöja sig."
Frölunda agerar inte så, använder hellre LDN, siktar på en bra vinge.
Om detta kan alla självfallet ha åsikter. :)
Dessutom, bröderna Johnson ser jag inte lockas av Frölunda. Lätt tveksam även till mo...

Av Henrik Leman
2026-08-08 17:52

Ja, här gick agenten förbi Frölunda, Brynäs (har jag för mig) och några andra klubbar. De ställdes inför ett fait accompli. Fick inte chansen att buda vidare. Alltså - i det här fallet går det inte att kritisera dessa klubbars sportchefer. Vill inte agent + spelare så finns det ju inget att göra.

Av Henrik Leman
2026-08-08 17:47

Fast nu var ju inte det alls vad som sades och skrevs.
Det vet ni ju också.
Men det är säkert kul att som Sventon hitta på lite. :)
Frölunda kan absolut betala marknadsmässigt och vinna kamper om toppspelare. Som t.ex. Rydahl. Som t.ex. Olausson. När det känns "rätt" betalar man. Däremot är klubb...

Av Henrik Leman
2026-08-08 17:43

Ja, jag ser nu att du skrev att Sjöström blev blåst. Två själar, en tanke : )

Av Karl Forsberg
2026-08-08 17:39