Morning Mailbag 260427 – ni ställer frågorna, jag försöker ge svaren

► Veckans frågestund för den som vill.
Morning Mailbag. Häng med – fråga och tyck till. Välkomna.

VÄL MEDVETEN OM att det snart är maj så tänker jag tuffa på ett litet tag ytterligare med våra måndagar i frågornas och svarens tecken. Kanske finns det ändå funderingar hos er? Släng iväg det ni har, måste inte alltid vara reda frågor, kan vara resonemang där ni kanske vill ha min – eller andra läsares – åsikter. Jag svarar senare under morgonen/förmiddagen och sedan hela dagen. Om det behövs.

Frölunda har presenterat Patrik Puistola och Stefan Milosevic, Mads Kongsbak Klyvö har fått ett så kallat utvecklingskontrakt, en ny materialförvaltare är klar i Melker Andersson (ersätter Pontus Widerström som valt att sluta), snart är det dags för Liam Dower Nilsson att officiellt bli Frölundaspelare igen, senare även Samuel Fagemo. Men – här dröjer det. Fagemo nätade i går när Manitoba Moose 2–1-besegrade Milwaukee Admirals och tog sig vidare i AHL-slutspelet. Grand Rapids Griffins (William Lagesson, Erik Gustafsson) väntar i nästa runda. Otto Stenbergs Springfield Thunderbirds är också vidare, ska upp mot Fabian Lysells Providence Bruins.

Kommer det mer i Frölunda? Jajamän, det vet ni ju, centersidan ska fyllas på, säkert även ytterligare någon vinge eller två. Det kommer inte vara stiltje i vår/sommar. 

––––––––––
Den här texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.
––––––––––

Ni som inte prenumererar har kanske missat läsningen nedan.

Theodor Niederbach har berättat om sina NHL-planer.

Gustav Rydahl är inte en spelare som Frölunda räknar med.

David Edstrom, 21, är redan ryggopererad.

***

Det här såg ni kanske i går? Rasmus Dahlins Buffalo vann, Roger Rönnbergs Fribourg-Gottéron förlorade.

***

Frölundas trupp här och nu.

Forwards under kontrakt.
Filip Cederqvist
Liam Dower Nilsson
Samuel Fagemo
Max Friberg
Noah Hasa
Mads Kongsbak Klyvö
Nicklas Lasu
Max Lindholm
Jacob Peterson
Patrik Puistola
Erik Thorell
Max Westergård
* Theodor Niederbach har kontrakt men kommer lämna, ska skriva på ett NHL-kontrakt, vilken klubb dock ej klart.
** Gustav Rydahl har kontrakt till 2028 men ryggskadan gör att Frölunda inte räknar med att han ska kunna spela.

Backar under kontrakt.
Henrik Tömmernes
Samuel Johannesson
Linus Högberg
Tom Nilsson
Isac Heens
Christian Folin
Filip Hasa
Stefan Milosevic   

Målvakter? Både Tobias Normann och Lasse Johansson är under kontrakt. 

***

Vad händer i veckan då? Tja, SM-finalen är i Ängelholm (tisdag, torsdag), mina tankar efter två matcher i Skellefteå (där Rögle varit chanslöst) summerade jag enligt nedan på Twitter.

Seniorlandslaget börjar träna nere i Jönköping, match på torsdag mot Schweiz i Husqvarna Garden innan det blir dubbla matcher i Tjeckien lördag/söndag mot Tjeckien och Finland. 

Ivar Stenberg och Theodor Niederbach, det vet ni säkert, är med i ett ungt och hungrigt svenskt lag. Där finns även andra framtidsmän som Viggo Björck, Anton Frondell, Jack Berglund, Sascha Boumedienne och Love Härenstam. NHL-spelare klara är Vancouvers Nils Höglander, Linus Karlsson och Liam Öhgren. På väg in: Simon Holmström, Emil Heineman (NY Islanders) och Albert Johansson (Detroit).

Gemensam nämnare? Japp – inga färdiga stjärnor, unga (mer eller mindre) spelare som vill uppåt, som har något att bevisa.

Jag är skarpt förtjust i hur Sam Hallam och landslagsledningen resonerar inför ett VM som ju i praktiken är ett slags B-VM, snäppet under de riktiga landslagsturneringarna OS och World Cup.

Jag hoppas verkligen att Hallam & Co inte backar utan kör på det här spåret in i VM.

Jag hoppas förbundet sedan fortsätter under Rikard Grönborgs ledning.

Krönikan nedan för den som missade för en tid sedan.  

***
Till sist – detta.

 

47 Kommentarer

  1. Nu i finalen har Rögle rasat ihop och hållit samma klass som Frölunda gjorde i slutet på säsongen . Tacka f-n att man inte har nåt att hämta mot Skellefteå !

    • Ja, inte alls samma kvalitet nu i finalen. Dels för att Skellefteå är en klass bättre än tidigare motstånd, dels för att de skador man nu har också stör.

  2. Årets fiaskoartade uttåg ur slutspelet svider fortfarande. Ett Frölunda som spelat på normal nivå hade varit det enda laget som kunnat utmana Skellefteå. Hur så många kunde underprestera när det gällde som mest samtidigt simningen en enda spelare kom upp på personbästa i slutspelet är fortfarande en gåta. Kan inte komma ifrån känslan att en viss nöjdhet och bekvämlighet smög sig in efter att ha ”räddat” andraplatsen och vunnit CHL. Nu vill jag att Frölunda hittar en småful och lagom elak center med en riktig vinnarskalle typ Ruuttu eller Joel som våra helyllespelare kan ta rygg på när det börjar ställas allvarliga frågor fram emot mars nästa år.

    • Nöjdheten tror jag inte ett dyft på. Hockeyspelare, likt andra, vill vinna. I övrigt är det enkelt att förstå din undran, ditt resonemang om ”gåta”. Du är – tro mig – inte ensam. Låt oss se vad som kommer in. Men visst, en (hel) Rydahltyp hade inte skadat. Oavsett position på isen.

  3. En tanke som skaver lite hos mig är att nu har vi haft bra ekonomi över tid, men samtidigt har vi inte haft några som varit väldigt nära poängtoppen, vissa lag har år efter år mer än en spelare där och hotar, vilket blev väldigt tydligt även i slutspelet mot Luleå. Man snackar om ett fyrakedjorslag osv, men någon måste göra mål också.

    Jag tycker inte att Sjöström landat någon ”hållkäften”-värvning direkt, allt är så himla lagom hela tiden, det är genomtänkt, ekonomiskt försvarbart men också standardformulär 1a. Tror inte det hade skadat att lasta upp lite pengar någon gång och faktiskt få hem någon som verkligen har lite extra kvalitéer istället för att hänvisa till en tunn marknad eller vad som nu passar att säga. De gånger det har kännts som mest spännande rör oftast återvändare och, jag säger inte att de kommer gratis, men det är inte samma sak.
    Detta rör främst historiken.

    • Jag tycker detta är intressant. Utan att vara raljant i tonen – vem var senaste poängligevinnare Frölunda hade innan Ryan Lasch? Utan att veta svaret antar jag att det är Niklas Andersson eller Tomi Kallio för 15-20 år sedan. Blir gärna upplyst om saken.

      • Förståt fullt och fast resonemanget. Frölunda värnar om trygg ekonomi, inte så ofta man vinner rejs om dyra spelare (som med Malte Strömwall). När det drog iväg vad gäller Simon Ryfors (hemkomsten) backade man. Jag förstår att supportar hade önskat något annorlunda.
        Samtidigt – hockey är en lagsport. Det ska klicka, alla ska vara som bäst när det gäller. Det gick inte för Frölunda med Strömwall, det gick inte den gångna säsongen trots att truppen höll toppklass.
        Svårt, det där med att vinna …

      • Magnus Kahnberg 03/04 var senaste poängligavinnaren från Frölunda innan Lasch. Kallio eller Andersson vann aldrig poängligan men var ofta med i den absoluta toppen.

    • Hörde Sanny & Svensson-podden i morse, Mr Madhawk påpekade att det råder stor brist på centrar på marknaden…kan bli en jobbig silly.

    • Ingen vet om det blir två renodlade centrar, det ska finnas bra sådana att få in, det ska passa i pusslet, det ska finnas pengar över till annat, och som jag skrivit några gånger – Frölunda är långt ifrån ensamt om att jaga. Men, detta med centerbehovet har Frölunda vetat om sedan länge, arbetet har pågått lika länge. Något vettigt ska det allt bli …
      I övrigt, citerar från texten ovan:
      ”Kommer det mer i Frölunda? Jajamän, det vet ni ju, centersidan ska fyllas på, säkert även ytterligare någon vinge eller två. Det kommer inte vara stiltje i vår/sommar. ”

  4. Angående Tre Kronor och VM:
    Hur ser du på att exempelvis Albert Johansson med -18 i Detroit tar en plats i VM? För mig beror det mest på att han spelar i NHL. Är han verkligen bättre i ett VM än exempelvis Jonathan Pudas, Joel Persson eller Pontus Johansson i en mer offensiv roll? (nu kanske just nämna tas ut i VM-laget)
    Ibland får jag känslan att bara för att en spelare färgar i NHL ses han som given. Krydda gärna ett VM med NHL-spelare men bara sådana som vi vet är tydligt bättre än de vi har i Schweiz eller SHL.

    • Förstår din synpunkt. Nu vet vi ju dock inget om huruvida Pudas eller P Johansson vill/är aktuella. De spelar ju. Men … jo, Albert är bättre, iaf än den sistnämnde. Än så länge. Det finns en anledning till att han spelar regelbundet i NHL. Pudas är en ledartyp, vem vet hur det blir, samtidigt känner jag att ett B-VM – utmärkt att köra det som ett slags U23-turnering.

    • Han är bra, tvivelsutan, Lidköpingskillen. Men dels har han kontrakt med LHC, dels hade (tror jag) Sjöström & Co idiotförklarats här inne om en sådan värvning genomförts.

    • Det vet vi inte redan nu, sådant bestäms under försäsongen. Men det skulle förvåna mycket om Friberg blev av med bindeln eller avsade sig ansvaret.  

  5. Hade gärna sett C:et på Lasu sista svängen han gör för VF. Max är bra, men Lasu är Frölunda.

    • Förstår absolut synpunkten. Trodde själv på Lasu när Joel L slutade. Men … jag ser inte att Friberg ska bli av med C:et. Ser inte varför klubben skulle vilja göra något sådant.

  6. Vad ser du hos Frölunda på sistone som du hade försökt göra annorlunda om du satt vid tyglarna? (Om något.)

    • a) En högerskytt i åtminstone en av PP-uppställningarna. Han kommer nu – i form av Samuel Fagemo.
      b) Ökat mentalt arbete med att få spelare att förstå att man kan skjuta direkt, kasta puckar och folk på mål, verkligen göra det, inte bara tala om det.

  7. Man blir ju lite missmodig när det verkar ta en ny vändning i arenafrågan då partierna nu inte verkar kunna komma överens om finansieringen. När tippar redaktören att vi har en ny arena? Hinner han pensionera sig innan det blir verklighet?

  8. Max Lindholm fotskadad efter säsongen och borta ”till senare delen av hösten”, enl Peter Kymmer?!

    Riktigt tungt besked!

    • Mm, det var en liten smäll, det. Ska se om det kan ges lite mer info. Men det är i slutet på säsongen han behöver vara som bäst. Till skillnad från hur det blev den gångna säsongen.

  9. Kan vi inte alla komma överens om att vi slutar prata om Rydahl? Orkar inte höra mer om honom och hans icke-varande.

    • Ältande? Jag hade en, tyckte jag nog, upplysande text i förra veckan där jag lät Sjöström säga att Frölunda inte räknade med Rydahl kommande säsong. Föga förvånande, men ändå. Före det var det länge sedan jag skrev något. Var väl inte så farligt? 🙂

  10. Gällande värvningar från NHL/AHL så är det väl få SHL-spelare som kommit hem igen och gjort succé? Med succé menar jag vunnit poäng/skytteliga för forwards resp backar? Kanske dem som valt att komma hem från spel i NHL inte AHL innan dem blivit överåriga?

    • Åh, jag har inte det direkt i skallen, men generellt kan man säga så här:
      Kommer du hem från NHL och har gått ganska bra där, är du i hygglig ålder och form (typ Silfverberg), bra chans lyckas.
      Kommer du från AHL och inte har lyckats uppfylla din dröm, även om det ibland kan gå bra tar det gärna lite tid. T.ex. som för Samuel Johannesson.

  11. En grej som är lite intressant att notera. Jag gick tillbaka och läste lite av de äldre texterna här nyligen, och namn som Peterson, Cederqvist, Fagemo och Johannesson nämns som drömvärvningar i teorin. Vi kan såhär i efterhand se att Sjöström har levererat sådana med andra ord, men ändå klagas det med viss regelbundenhet på att han inte levererar några starka värvningar. Måhända är vissa omöjliga att göra nöjda?…

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

När Fagemo mår bra gör även Frölunda det: ”Hitta glädjen”

► Det mesta handlade om Samuel Fagemo på söndagen. Mycket handlar om Fagemo även här på sajten...

Frölunda–KooKoo 2–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda räddade hem två poäng mot KooKoo (2–1), Samuel Fagemo den store matchhjälten, först tidigt i...

Tydligt vad det här lagets DNA ska vara – helsike, vad det tävlas

► Sprakar Frölunda igen? Om inte – en annan detalj kan ni räkna med sitter. Läs om vilken....
Senast kommenterat

Om - Då....

Av Grundin
2026-09-07 12:00

Oj, det lär inte heller hända.

Av Henrik Leman
2026-09-07 11:41

Ceder tycker jag faktiskt man skulle prova som center.

Av matte
2026-09-07 11:32

Tror man letar lite på fel ställe. Ceder skulle väl kunna spela center...? Han beter sig ibland som en center och han har rätt storlek.

Av matte
2026-09-07 11:24

Nämnde det faktiskt i krönikan: träningsfritt i dag.
Elva vanligtvis andra dagar. Tidgare onsdag, 10.15 har jag för mig.

Av Henrik Leman
2026-09-07 11:22

Säkrat upp?
Inget kontrakt är väl påskrivet än så länge?
Eller finns det nya uppgifter?

Av Conta 2019
2026-09-07 11:15

Leman vet du när herrarna tränar? Olika varje vecka?
Trodde det var 11 men bara Lagesson och Lindholm som körde hårt one on one.

Av Philip
2026-09-07 11:14

Vi älskar Fagemo också. Jag hade hellre kört Bosse som center än LDN och Hasa

Av Ante
2026-09-07 11:03

Dower Nilsson istället för hasa

Av Hampus Olofsson
2026-09-07 10:56

Då har man säkrat upp en vinge som kan gå center i väntan på MR X. Jackpot isf!

Av Grundin
2026-09-07 10:56

Fagemo-clarke-puistola
Cederqvist-Peterson-Olausson
Lindholm-lasu-friberg
Thorell-hasa-meijer
Klyvö

Av Hampus Olofsson
2026-09-07 10:56

Jag läste för snabbt, intressant

Av Grundin
2026-09-07 10:56

Men han är väl inte center?

Av Grundin
2026-09-07 10:55

Såklart! Onekligen spännande dock!

Av Willan
2026-09-07 10:22

Först ska det här bli av. Vet ej om det är så nära. Och, som jag skrev, det har varit nära med spelare förr. :) Mest intressant, tyckte jag, att Clarke spelat så pass mycket center och är fullt möjlig i den positionen även i Sverige.

Av Henrik Leman
2026-09-07 10:20

Riktigt spännande! Tog för givet att han skulle ut på en vinge, men än bättre om han går in på en centerplats såklart!

Av Willan
2026-09-07 10:15

Har Frölunda hittat sin center? Kanske. Kanske inte. Vem vet ...
https://rakapuckar.com/kan-detta-vara-frolundas-center/

Av Henrik Leman
2026-09-07 10:09

Alla har rätt till sina åsikter, jag skriver bara att Frölunda inte ser Friberg som center. Större chans att C överger vänstersidan.

Av Henrik Leman
2026-09-07 10:08

Jag är inte kompetent nog att bedöma hur Fribergs spelförståelse skulle påverka en centerroll. Vad jag sett hittills (mest baserat på alla träningar) går Max mot en bra säsong och hans spelförståelse - som jag ser det - i termer av att hitta crosspuckar, instick och vinna lösa puckar räcker iaf lång...

Av lgk
2026-09-07 10:03