► Tisdag, inte måndag, men det är Morning Mailbag. Häng med den som vill.
► Välkomna att ställa frågor, ha åsikter, tycka till.
SÅ HÄR DAGEN efter att påsken tagit slut är det dags att ge er chansen att fråga eller bara tycka till igen. Vi snackade i och för sig ned Frölundas säsong 24/25 i den här texten, men vem vet – ni kanske har mer på hjärtat? I så fall – kul.
En sak tänkte jag ta upp själv lite snabbt, något som jag sett här och var, nämligen att Frölunda missade SM-final för att man ”saknade spets.” Alla äger förstås rätten att tycka precis som de vill, men som jag ser det – detta stämmer inte alls.
Frölunda var drygt en minut från 3–1-ledning i semifinalserien mot Luleå, man drev spelet i förlängningen via vass, underhållande offensiv men förlorade. Sedan, i match 5 och 6, var det tappad tro, förlorat självförtroende, en osäkerhet som påverkade allt från power play till målvaktsspel.
Så åkte Frölunda ur slutspelet 2025.
Så slutade Roger Rönnbergs tid i klubben.
Inte för att det ”saknades spets”; utan sådan hade man inte satt sig i ett utmärkt läge att nå SM-final.
Nå, er tur nu, skjut från höften, jag läser som vanligt allt och ger er mina tankar efter bästa förmåga. Svaren kommer när de kommer – men de kommer …
Alla som inte prenumererar är självfallet välkomna att vara med, den här texten är öppen. För den som blir sugen på att läsa mer om Frölunda, det kostar bara 69 kronor/månad att prenumerera. Något att nappa på, möjligen. KLICKA HÄR.
***
På måndagen kunde ni läsa om vilka säsongsbetyg jag satte på Frölundas forwards. Har ni missat får ni gärna läsa här.
Kvar att redovisa är betygen på målvakter och backar, dessa kommer senare under tisdagen.
***
Den här krönikan är en av de viktigaste jag skrivit. Ni får väldigt gärna läsa om ni inte redan gjort det.
Hört något om presentationen av Robban?
Nej. Men det har varit påsk. Först nu börjar exitsamtal och annat. Skulle tro inget händer före maj. ”Tror.” Vet inget.
Med det publiksnittet som varit borde Frölunda göra en rätt rejäl vinst? Tidigare säsonger ca 7-8 miljoner plus men kan nog vara mer nu?
Om Max Lindholm kommer in, vad tillför han?
Tittar Frölunda på några nya forwards? Eller inväntar man bara besked från Innala och Fagemo?
Har man exit samtal i veckan så att det snart publiceras vilka som lämnar och vilka som kommer in?
Tror du Högberg kan utvecklas under Robban? Har ju jättehög potential men lite för ojämn.
Hur går det med planerna på ny arena?
1. Ja, det kan man tycka. Samtidigt kan ju klubben ha gjort investeringar som ett annat år, köpt bostadsrätter till unga spelare et cetera. Men visst borde det bli en okej vinst, absolut.
2. En bra målskytt på allsvensk nivå, rätt bra producerade även i SHL – med bra storlek och tyngd.
3. Tittar gör man säkert, örat mot rälsen, allt vad det heter. Men kommer Innala och Lindholm kanske det inte blir mer.
4. De bör börja i veckan, ja. Men det kommer inga överraskningar här, det ska vara att ytterligare någon forward lämnar, annars är allt känt.
5. Högberg var jättebra förra säsongen, bra nu – men inte med samma toppar. Huruvida något förändras med Robert O vet jag inte.
6. Ja, du … det ska bli en, sägs det. Politikerna är överens. Men innan jag ser första spadtaget tror jag inte på det. Fortsatt undersöks nog ett och annat, detaljplaneras.
Hej Henrik,
Spännande betygssättning av forwards igår. Tror du att det går att ta guld med en forwardsuppsättning som har dessa betyg eller måste våra forwards utvecklas/spela bättre nästa säsong? Vilka nya spelartyper tycker du att Frölunda skall leta för att förstärka forwardssidan? Kan du ge ett exempel på en sådan spelare?
Hej! Man kan absolut ta guld med en sådan forwardsuppsättning. Nära redan nu, en behållen ledning i match 4 hade sannolikt betytt final – där Frölunda haft bra chans. Om det behövs direkt nya spelartyper vet jag inte, men för lagets del … det hade varit bra om Robert Ohlsson inte lika ofta som Roger Rönnberg behövt tjata om bättre attack, trafik, ta pucken mot mål med mera.
Just ordet ”attack” är ett ord som Robban trycker på ofta, att han vill se det. Det innebär rakt mot mål och inte spela runt längs sargerna, utan mer rakt och utan krusiduller.
Ja, men så ville även Roger ha det. Frågan är, som jag tror jag skrev i en annan kommentar, om Robban slipper att tjata om det lika mycket, om han är bättre på att få ut budskapet.
Semin mot Luleå tycker jag är svar nog.
Frölundas oförmåga att få dit puckarna och vara nog skarpa/effektiva i den avgörande 1/3 delen blev åter för kostsam.
Avsaknaden/bristen på riktig ”spets” på forwardssidan verkar ju bestå.
Tyckte Luleå varit oförskämt effektiva under detta slutspelet och var tvungen att kolla stats och deras 14,38 i skotteffektivitet är bra mycket högre än vad tidigare vinnarlag haft under de senaste föregående slutspelen där siffran legat mellan/kring 9,10.
Tycker inte att det kan bli mer tydligt att vad Frölunda ska plocka in till nästa säsong är ”ren offensivspets” (spelare med ordentligt målsinne) som verkligen kryddar laget med den där lilla extra edgen.
Bra bredd och laglojala grovjobbande spelare har vi definitivt redan! Det är någon/några riktigt tydliga mönsterbrytare,/snipers/matchvinnare som saknas.
Hej Henrik.
Jag har en matchtröja som jag inte vet vilken säsong de använde. Försökte kopiera bild på den och klistra in här, men det fungerade inte. Kan jag skicka bild till dig på annat sätt och få ett svar?
Du kan mejla mig (henrik.leman@gmail.com) men jag varnar – detta är inte min starka sida. Om du har Facebook så rekommenderar jag att lägga ut en bild i någon av Frölundagrupperna där.
Tjena Henrik!
Börjar med att tacka för fantastisk arbete från din sida!
Är nyfiken på hur processen direkt efter säsongen ser ur? Tänker perioden innan försäsongen drar igång.
Vad innebär exitsamtal? Vad försegår i borgen? Hur involverad är Rönnberg i det som sker nu innan han drar? Vad gör spelarna? O.s.v.
Åter igen, tack för grymt arbete!
Hej! Tack för fina ord. 🙂
Exitsamtal betyder att spelare/tränare snackar av sig i samtal med sportcheferna Sjöström & West, deras hjärnor grävs på information om vad som gick rätt, vad som gick fel, hur deras personliga upplevelser av säsongen var. Med hjälp av allt detta (som sammanställs) skaffar sig Frölundas sportsliga ledning en bild av hur man ska gå vidare, vad man behöver förbättra, vad man behöver hålla i och så vidare.
Dessa samtal börjar nog i dagarna, sedan har spelarna några veckor ledigt innan försäsongsträningen inleds.
Rönnberg har också exitsamtal, klubben vill höra och dra nytta av hans erfarenheter av säsongen innan han lämnar.
Håller fortf inte riktigt med dig. Detta lag är otroligt trubbigt framåt och krävs enormt mycket fär att göra mål. Om det nu inte saknas spets. Varför gjorde dom så lite mål mot resterande topplagen? Skiljer ju 25-40 mål färre än dom andra lagen. Vi kom 3a i serien av riktigt bra defensivt spel och inte pga en rolig och bra offensiv. Den delen har ju saknats stora delar. Pp har varit bra till stora delar. Men dom har för få mönsterbrytare. Så roligt o höra din åsikt kring detta då du verkar tycka att det finns massor av spets i laget. Varför gör dom så lite mål? Hade vi haft ett lite spetsigare lag som tar tillvara på sina lägen som ges med ett starkt försvar så kan jag nästan garantera att vi hade spelat final i år
Hej, Jimmy.
Kul med olika åsikter. Men jag håller inte med. Frölunda 24/25 var inte ”otroligt trubbigt framåt”, då hade man inte varit några sekunder från andraplatsen, drygt en minut från 3–1 i semifinalen och tre final-matchbollar.
Sedan – visst byggde Frölunda mycket på smart, samlat spel, bra målvakts- och försvarsspel, sedan en nog bra offensiv och ett vasst PP. Färjestad byggde sitt lag annorlunda, nästan motsatt, kan man säga – och det gick inte bättre.
I den bästa av världar hade Frölunda behållit sin starka defensiv men även gjort ännu fler mål. I den bästa av världar hade Färjestad behållit sin offensiv men släppt in färre.
I en normal värld är det där inte så lätt.
Hockey avgörs i slutspel, fram till mentala kollapsen mot Luleå i semifinal 5–6 snittade Frölunda 3,1 mål/match. Det är inte dåligt, det tyder inte på trubbighet. Sedan hade det självklart varit bra att få in spelare som är ännu bättre på att näta, sätta pucken högt, har kyla i avgörande situationer. Absolut. Här råder inget motsatsförhållande.
Ja du kanske missförstod mig nu, jag menar inte att Frölunda har gjort en dålig säsong. Dom har gjort det otroligt bra med den spelartruppen dom har. ’Det är så lite som skiljer mellan alla lagen och i matcher. Men sista matchen är ju ett ganska bra exempel, 30-11 i skott om jag inte minns fel, samt 28 skott utanför. Vi förlorar med 2-0. Det har varit en hel del matcher på detta sätt. Dom åren ”vi” har vunnit vill jag minnas att spets funnits och dom har levererat
2019 hade vi 7 av 8a Frölunda spelare i topp 8 i poängligan i slutspel.
2016 hade vi en riktigt bra lasch och lehkonen
Tycker den inte levererar riktigt i årets lag. Men det är bara min åsikt 🙂
Tycker bara att har man som mål att vinna varje år vilket Frölunda har så bör man bygga efter det också.
Det gör man. Bygger efter det. Sedan behöver inte alla hålla med. Min poäng: oavsett offensiv spets eller ej så hade Frölunda en trupp som mycket väl kunde ha tagit SM-guld. Att man inte gjorde det hade med den mentala kollapsen i samband med torsk semi 4 att göra, inte bristen på spets.
Det betyder inte att det inte hade varit bra om fler spelare varit vassa målskyttar. Här finns inget motsatsförhållande.
Men – supportrar tror ofta att bara det egna lagets spelare missar mål eller skjuter i magplattan, ser inte när motståndarlagens gör det. Fullt förståeligt. Men värt att betänka. 🙂
Leksand resultat ,går mot minus 20 mille.
Måste gå till kommunen igen för att få hjälp.
Sälj gatusten som ni gjort tidigare.
Läget i Leksand är oroväckande, det har stått klart ett tag. Det är svårt att bedriva elitidrott på en liten ort.
Ja framförallt om man spenderar pengar som ”en full sjöman i Amsterdams glädjekvarter”…… 😜😜
Frågan är väl hur man kan gå så mycket back när man får så mycket pengar via tv-avtalet, kanske har dom för dyra spelartrupper ?
Ja, spelare som Hrivik ocb Cehlarik har kostat mycket, bland andra.
Tycker att Frölunda under grundserie och slutspel fick allt för dålig utdelning med backskott från anfallsblå. Skottkraften och träffprocenten från backarna var för klen. Och visst träffade forwards överlag magplattan för ofta om de nu träffade målet alls. Låter kanske överdrivet negativt men minnesbilderna av dålig utdelning hänger kvar.
Min spontana känsla är att många backskott även den här säsongen träffade ”täcket” eftersom skotten sällan togs direkt. Varför? Jo, för att backar såg att ingen trafik fanns. Här finns, jag upprepar detta, ett arbete att göra.
Sedan vad gäller skott i magplattan, det är ett svenskt fenomen, inget Frölundadito. Såg ett antal sådana i final 2 i går. Till exempel.
Hej
Tack igen för en fantastisk säsong av Rakapuckar
Har egentligen 2 frågor/tankar
1. Är det 100% säkert att Edstrom drar till andra sidan?
Förstår om de kanske vill ha över honom och förbereda honom. Har svårt att se han ta en plats i NHL men de vill kanske köra han 1 år i AHL innan?
Har svårt att se han slå ut O’Reilly eller Stamkos. Då får han slåss om en plats i 3:e-4:e kedjan. Det är nog inte deras tanke.
Tror du det finns nån möjlighet att han spelar ytterligare en säsong i Frölunda?
2. Vi tycker lite olika i att det saknas spets men oavsett det så tänker jag.
Frölunda kommer ha i princip exakt samma lag som denna säsongen under nästa säsong.
Nån eller några enstaka kommer ”bytas ut”. Många tycker det är jättebra med kontinuitet, det gör jag med, men kan det bli för mycket så att säga?
Jag tänker lite att tanken slår mig, vi lyckades inte denna säsongen fullt ut så vi prövar exakt samma nästa säsong?
Alltså skulle det kanske vara en fördel med mer ombyte än att Rouhooma ”byter” mot Niederbach?
Hej! Tack för så ina ord. 🙂
1. Inget är 100 procent säkert förrän David sitter på planet, men … jo, visst ska han över nu. Tanken är ju inte att han ska ta en NHL-plats utan att han ska utbildas en vinter i AHL. Sedan är förstås Davids målsättning att direkt ta en NHL-plats, men det är nog inte det troliga. För övrigt är väl center i en tredje-/fjärdekedja fullt tänkbart?
2. Man kan absolut argumentera för att det vore bra med en större spelaromsättning. Finns för- och nackdelar. Men det kan hända mer än vi vet så det är bra att vänta lite med slutsatserna. In: Niederbach, Lindholm, fullt tänkbart Innala, men det kanske blir fler. Dessutom ska man inte glömma att Stenberg och Westergård kommer vara ett år äldre och bättre. Ut: Sundin, Edstrom, Ruohomaa, Nässén, sedan kanske det blir miljöombyte för Dower Nilsson.
Alltså, ”i princip exakt samma lag” är det ändå inte.
Nej, jag är med dig. Det är faktiskt lite fler än så.
Även om Sundin, Nässén och NDN spelat ganska sparsamt.
Personligen tror jag vi står där i augusti-september med att följande lämnat
Sundin, Edstrom, Ruohomaa, Nässén, Dower-Nilsson, F.Hasa, W.Nilsson
Vet att några av dem har kontrakt och jag har inget belägg för detta, utan endast vad jag tror 🙂
Man får tro. 🙂 Rimligt att ana att någon av de som du nämner lämnar. Det jag menar, det kommer säkert att hända lite.
När skulle det kunna vara rimligt att veta något om Rydahl inför nästa säsong? Ingen indikation som pekar på annat än att han försöker vara med nästa år?
Förstår att osäkerheten är stor givetvis och har följt med i vad du skrivit om honom.
Det kan vara så att det först i sensommar/höst när träningsmatcherna börjar står klart huruvida Rydahl ens kommer göra ännu ett försök. Eller så kommer besked tidigare – om det inte går. Men jag tror det dröjer. Dock är det ju så att Rydahl inte är en spelare som Frölunda ”räknar” med.
Så länge FK accepterar sjukskrivningen kan han ju fortsätta vara i REHB. Men till slut så blir det väl som med andra skadade att dom får omplaceras via arbetsförmedlingen.
Det händer alla andra på arbetsmarknaden tror inte det är annorlunda här.
Finns andra regler här, ett försäkringssystem via Sico. Kan inte Rydahl spela kostar han inte Frölunda pengar. Exakt hur länge han i så fall länge han har betalt via sin invaliditetsförsäkring vet jag inte.
Nå, detta bara spekulation. Man får ju hålla tummarna för att Rydahl kan spela mer hockey.
Kul med Stanley Cup-tipset som du publicerade för några dagar sedan. Men vilka tror du får lyfta den stora pokalen lagom till midsommar?
Oj, jösses, svårt. Jag vågar inte ens försöka. Det är så många som kan vinna. Sorry. Jag blir det svaret skyldig, har ingen riktig känsla här.
Har du hört något om vilken målvakt som blir aktuell i Frölundas damer nästa år, + om det har kommit någon förklaring från ledningen om varför dom valde bort Neatby!
Tack för en grymt bra sida
Schweiziskan i Modo, Brändli, har GP skrivit. Vad gäller Neatby så använde Kim Martin Hasson argumentet att kanadensiskan var skadad och inte kunde träna fullt. Det syntes då inte på matcherna. Tror det ligger något annat bakom, någon vi nog inte riktigt får veta.
Kul att du gillar webbsajten. Tack för fina ord!
Jag lyfter på hatten för dig Henrik och ännu en säsong med ditt Rakapuckar som ger oss det bästa om frölunda nästan dag för dag! STORARTAT!!
JA hur vidare frölunda saknar spets eller inte så är hockey ett lagspel oavsett skills eller stjärnor i laget!
Men om Färjestad hade haft Frölundas backsida och målvakter så hade det blivit guld, eller om man vänder på det, som om frölunda hade haft Färjestad offensiv så hade vi tagit guld!
Är det så enkelt?
Givetvis inte, vad jag vill säga att varje trupp är unik och det handlar mer om få ut det bästa av spelarna när det gäller som mest oavsett skills i laget!
Där var inte frölunda i år av olika anledningar känner jag, men samtidigt väldigt nära att gå till final.
Kloka ord. Just om att hockey är ett lagspel. Hur man presterar, hur man så ofta som möjligt – och i avgörande matcher – får fram gruppens bästa, det är det som avgör, som skiljer mellan framgång och misslyckande.
Jag tycker precis som så många andra att din bevakning av Frölunda är magnifik! Stort tack!
1. Frölunda sa flera gånger under grundserien att laget var byggt för slutspel. Detta visade sig ju absolut inte stämma. Laget föll ihop som en sprucken ballong, efter förlängningsförlusten i 6:e perioden. Hur kunde så många spelare få sådan fullständig soppatorsk?
2. Hur tror du Robban kommer att förändra laget? Det är i stora delar samma trupp som denna säsongen, men givetvis kommer Robban att sätta sin prägel på spelet. Sära på Folin och Heens samt TÖmmernes och Egli?
Kul att du gillar – tack så mycket! 🙂
1. Byggt för slutspel kan väl laget vara ändå? Det som hände var ju, som du skriver, soppatorsk. Mentalt, upplevde jag. Exakt vad det berodde på är svårt att svara på.
2. Vet inte varför Robban skulle vilja sära på två fungerande par, men visst … så kan det vara. Inte vet jag hur han tänker. 🙂 Ser inga dramatiska förändringar just i spelsätt, men Robban har ju idéer i PP, kanske får vi se fler, andra varianter. Sedan, det här med tränarbyte, mycket tycker jag handlar om utanför isen snarare än på, en annan röst, ett annat sätt att prata, hantera individer – just för att tränare är olika.
Hej
Har du hört något om vilka som spelade skadade/sjuka dom sista matcherna?
Nej, inte grävt där. Spelar liksom ingen roll. Der förändrar ju inget. 🙂
Ingen var nog sjuk, men flera av de som nyss kommit tillbaka saknade matchträning. Fanns säkert de som spelade med skavanker, kanske även på sprutor, men så är/var det även i andra lag.
Tack HL för ytterligare en otroligt nöjsam säsong från din penna! Som vanligt blir vi bortskämda med den ena texten mer intressant än den andra. Självklart håller jag inte alltid med men som sagt det finns inget facit till framgång. Årets säsong tycker jag faktiskt faller lite pga vår forwards, ser man till betygen som gavs så har vi Vår kapten på en 4a resten är 3 och nedåt. Tror vi behövt någon spelare på topp 5 i poängligan och 2-3 topp 15 annars är det svårt att vinna. Ser vi till åren vi vunnit har vi haft ett gäng spelare i topp! När tar du ledigt från Rakapuckar för sommaren ?
Tack för snälla ord!
Som jag svarat övriga, jag anser inte att Frölunda missade final just för att man saknade offensiv spets. Sedan hade det förstås inte skadat med en jättevass forward, men just det var inte grejen.
Jag brukar köra på till någon vecka in i juni ungefär.
Kan vara att jag övertänker men finns de ingen chans att Robban sagt om dif går upp går jag dit istället?
Nej.
Borgman klar för HV71, rätt bra värvning.
https://rakapuckar.com/borgman-en-shl-back-igen/
Mm, kanske kan han hitta rätt där. Hög uppsida, men … tja, vi får se.
Många verkar glömma bort att han hade en direkt svag andra säsong i Frölunda (förvisso skadedrabbad) , inte minst i slutspelet, och statsen i Schweiz är inte speciellt imponerande.
Jag är inte alls säker på att Borgman är en kanonvärvning.
Inte jag heller. Att Frölunda skulle vara intresserat trodde jag aldrig. Men … han trivdes i HV, Borgman, om han nu ser sig själv stanna där i tre år, kan hitta lugn i spelet, inte jaga situationer utan spela lite mindre flashigt, då kanske det blir bra.
Otroligt kluven till denna värvningen HV gör, har otroligt hög lön. Fick inte ens vara med i truppen i slutet av säsongen. Spelade endast i slutspelet för Fribourg var så skadedrabbade på backsidan.
Ja, HV tar en chans här, att Borgman hittar rätt när han hittar hem, så att säga. Samtidigt ska man minnas Schweiz utlänningsregler, Fribourg hade väl åtta utländska spelare i truppen, sex på isen är max.
-Därmed vann man en stenhård budgivning mot Rögle.
Det lär kosta, alla vet ju hur mkt pengar Rögle lägger på sina spelare.
HV har alltid råd…
Okej, mm … Rögle kunde säkert lasta in en del. Men tror också HV som klubb betydde en del. Tryggheten. Att klubben och AB kan varandra.
Kan snarare bli en kalkonvärvning. HV gör ofta sådana nuförtiden så varför inte en till. Fniss..
Tror inte särskilt på Borgman värvning.
Gald han inte kom tillbaka till Frölunda, visst en viss uppsida en bra dag.
Men alldeles för ovårdad och vårdslös i sitt spel
Jag tror det fanns 2 faktorer som gjorde att Frölunda tappade tron och spelet i mat h 5 och 6.
1. Det vinnande laget från match 3 ändras inför maratonmatchen på fredagen. Ändra aldrig ett vinnande lag.
2. Dommarprestationen i match match 6 var i mitt tycke undermålig, på tok för många regelbrott ignorerades, och med en liten fördel för Luleå stälpte det över. Inte så att dom vann pga domslut, men jag tror det omedvetet sänkte självförtroendet hos spelarna. Men man måste också sätta chanserna.
Men vad vet jag, jag är ju bara en åskådare och supporter som gillar att förstå att det som är ett regelbrott i en match skall vara det i nästa också.
Håller verkligen med om att det som är ett regelbrott i en match bör vara det i den andra, och tredje, och …
Jag förstår vad du menar, Edstrom kom in i match 4, med facit i hand kan man fundera över om det var bra. Samtidigt, om Edstrom sagt sig spelbar, om Frölunda valt att inte spela och sedan förlorat, man bör inse att Rönnberg idiotförklarats då. 🙂
Jag tror inte han idiotförklarats om han bara motiverat sitt beslut. Det är en övertro på att ett namn är viktigare än kemi och prestation.
Det var uppenbart för alla att kedjan fungerade sämre med Ekström än med Hasa. Jag tror fortfarande att detta var ett avgörande misstag. Han borde fått vila till en eventuell final.
Du kan ha rätt. Säger inget annat. Däremot är slutsatsen mycket lättare att komma fram till med facit i hand. Och … jo, många hade idiotförklarat RR om en frisk och spelduglig Edstrom hållits utanför laget. 🙂
Om vi inte saknar spets bör ett lag i semifinal med guldambitioner ha minst en, helst fler på topp tio listan både vad gäller mål och poäng under säsongen
Vad jag kan se är bästa forward Friberg på plats 28 i poängligan, då har man inte spets bland forwards… Tömmernes på plats 16
En eller två forwards på topp tio och vi hade gjort det för 3-1 målet istf förlängningsförlust och spelat final nu..
Det är inte första säsongen det ser ut så här, inser Frölunda detta eller fortsätter man vända på stenar??
Frölunda har två spelare på slutspelets topp 6, tre på topp elva. Ingen påstår att det varit fel om Frölunda hade hittat en ännu målfarligare forward inför säsongen eller om Jere Innala valt att stanna – men det var inte detta med något slags avsaknad av ”spets” som gjorde att Frölunda missade final.
Man kan inte titta på slutspelet då inga lag spelat samma antal matcher. Möjligtvis poäng per match om man vill jämföra i slutspelet
Man kan nog titta på slutspelet för att åtminstone komma fram till att: ”Okej, inte så att Frölunda alldeles saknade spets.” 🙂
Vi kom fram till olika slutsatser, inte så att anfallsspelet var kass u slutspelet men det var inte bra nog att vi kunde utnyttja spelövertaget i matcher och göra de målen som behövs
En eller två vassare forwards och vi hade spelat final, dvs vi hade bredd för att föra spelet i många perioder men inte spets att utnyttja övertaget
Inte alls så säkert. Det var rätt mycket en mental genomklappning i match 5 och 6, hockey är inte så enkelt som att om man bara stoppar in två större namn, två tidigare målskyttar, så går allt per automatik bättre.
Men igen – ingen säger emot att det självfallet är bra för ett hockeylag med spelare som är bra på att hitta nätet. 🙂
Dock missar även andra lags spelare flera chanser. Värt att minnas.
Hör du något om Wiliam Lagaesson? Förstår att Frölunda inte har någon plats men vore surt om han hamnade i en annan SHL-klubb.
Tror Lagesson vore en perfekt backgeneral den dagen Folin och Tömmernes checkar ut.
I framtiden, absolut, men som jag förstått det är Lagesson inte på väg hem redan nu.
Ingen fråga, men en övertygelse.
Vi åkte inte ut i semin för att vi saknade spets- vi åkte ut för att vår defensiv inte var stark nog runt det egna målet.
Och varför då, när den varit det hela säsongen? 🙂 Jo, för att mentalt skakades Frölunda om, man tappade sin identitet, sitt självförtroende, sin trygghet.
+10
Tusen tack än en gång för det bästa World Wide Web har att erbjuda! Lätt bästa sajten!!!
Ta verkligen åt dig av allt beröm av folk här – det är grymt ärligt och du gör ett kanonjobb med bevakningen av Frölunda och hockeyn. 😃Värt varenda spänn!
En fråga.
Var tror du skillnaderna blir mellan att Roger styr skutan kontra Robban?
Själv tror jag inte på så stora skillnader spelmässigt Men att de skiljer sig som ledare. Roger litar mycket på gruppens ansvar och delaktighet. Robban mer styrande och inte så rädd för att ”match-coacha” med bänkningar, gå ner på folk, ta time-out etc.
Kul att du känner så, STM. Tusen tack! 🙂
Robban vs Roger, ja … jag tror precis som du – om det är skillnader så är det inte så mycket rent spelmässigt utan mer det faktum att alla individer är olika, hur och när deras röster höjs, hur de är i omklädningsrummet, vilka knappar de trycker på, hur de jobbar med feedback, positiv och negativ kritik, hur mycket de delegerar till sina assisterande. Den typen av saker.
Och matchcoachning, absolut, skulle kunna vara en sådan sak där vi får se lite aktivare ageranden. I höst vet vi mer.
Hej Henrik,
Och tack för ännu en fantastisk bevakning av den gångna säsongen! En sak som jag funderat på är om inte alla sjukdomar och skador kostade Frölunda guldet i år? Laget kom lite i obalans och vissa spelare fick slita ont, kedjor fick göras om. Att vara sliten fysiskt påverkar till viss del även den mentala biten tänker jag. Frölunda gick varken in i säsongen eller slutspelet som favoriter. Visst att tappa 2-1 och sedan förlora i overtime är tufft men förklarar det verkligen den mentala kollapsen?
Tusen tack, Mikael. 🙂
Du är inne på något som skulle kunna spela viss roll, absolut. Samtidigt såg Frölunda, med tidigare skadade och sjuka spelare, så pass bra ut i större delen av fyra matcher att jag undrar om det plötsligt var så mycket mer slitna spelare vi såg. Och så mycket gjordes det inte om, det var Edstrom in i match 4. Men visst, det kan ligga något i det du skriver.
Vilken påverkan tror du att bytet av assisterande tränare med offensivt ansvar kommer ha? Kommer det bytet rent utav märkas tydligare på isen än bytet Roger mot Robban?
Ja, så skulle det kunna vara. Åtminstone en annan form av delegering med Martin Sandgren in. Kanske. Vi vet ju att Robert Ohlsson har många fingrar med i det offensiva spelet. Så … det är väldigt svårt att säga på förhand, tycker jag. Ledsen, men jag tror inget alls än.
Tror du Dahlin eller Raymond kommer till vm ? Såg att TY Ronning som dominerat i tyska ligan med poäng kan han vara något för Frölunda? Tack för en otroligt bra sida den är guld värd
Kul att du gillar, tack! 🙂
Har faktiskt inte sett något om Dahlin och Raymond och VM, men det hänger väl rätt mycket på hur deras kroppar mår. En lång grundserie som slutade i ännu en besvikelse, 4 Nations på det, jag kan förstå de spelare som känner att de behöver vila kroppar och knoppar. Om detta gäller Dahlin och Raymond har jag ingen aning om.
Ty Ronning har ju finfint påbrå (pappa är Cliff), öste in poängm in tyska DEL. Rent generellt är svenska klubbar rätt försiktiga med att värva därifrån, men … killen har gjort poäng även i AHL, så vem vet? Just Frölunda sitter dock med rätt tjock forwardssida om vi räknar in Theo Niederbach och Max Lindholm samt spännande Max Westergård och Ivar Stenberg.
Många här inne som tror att Sjöström är ute efter att få hem innala eller fagemo. Nä de kan ni glömma
Det blir återkomst för Patrick Carlsson…
Du är en rolig filur, du. 🙂
Max Westergård och Frölunda HC är överens om ett rookiekontrakt.
Japp. Till slut blev det klart.
Nice 🙂
https://rakapuckar.com/13-med-max-fler-blir-det/
Stort tack för i dag,. Kul att ni är många som vill vara med. 🙂
Tycker inte målisarna var på topp heller.
Men det har väl att göra med hur försvaret agerar.
Felet var att tappa in ett mål med 79 sek kvar i match fyra.