SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Morning Mailbag 250210 – ni ställer frågorna, jag försöker ge svaren

 Måndag och Morning Mailbag – häng med den som vill.
 Välkomna att ställa frågor, ha åsikter, tycka till.

DAGS FÖR EN frågestund igen, landslagsuppehållet är över och det är åter dags för matcher i såväl SHL som SDHL. Som vanligt läser jag allt och ger er mina tankar efter bästa förmåga. Svar kan komma redan på förmiddagen eller senare – men de kommer. Vill ni bara ha en åsikt och uttrycka den går det självfallet lika bra, men då kanske det inte blir så lätt för mig att svara …

Alla som inte prenumererar är självfallet välkomna att vara med, den här texten är öppen. För den som blir sugen på att läsa mer om Frölunda, det kostar bara 69 kronor/månad att prenumerera. Något att nappa på, möjligen. KLICKA HÄR.

***

Text från söndagen, här får ni koll på läget inför omstarten av SHL.

***

Tolv SHL-omgångar ska avverkas på en månad innan det är dags för slutspel (lag 1–10) och skräckkval (13–14). Så här är Frölundas program i veckan:

Tisdag: Skellefteå (h)
Torsdag: Modo (h)
Lördag: Örebro (b)

***

För damerna återstår två omgångar innan det är dags för avgörandet. Så här avslutar Frölunda i veckan:

Fredag: SDE (h)
Söndag: Leksand (h)

***

Ni såg säkert att damlandslaget gjorde jobbet, gick rent, besegrade Norge, Danmark och Nederländerna och knep OS-platsen. Frölundas Sofie Lundin hade 1+4, Paula Bergström 1+2.

***

Herrarnas hemmalandslag fortsatte prestera svagt, i Beijer Hockey Games blev det en jumboplats efter klara förluster mot Tjeckien och Finland och förlängningsförlust mot Schweiz. Henrik Tömmernes (1+0) gjorde tröstmålet mot Finland, i gengäld hamnade  han minus 6 vilket var sämst i laget. Max Friberg poänglös men bara -1.  Även Dominik Egli (Schweiz) var utan poäng. Dessa tre frölundaiter spelade samtliga tre matcher. Mikael Ruohomaa vilade mot Sverige, hade en assist i turneringen.

***

Finfin landslagsdebut av Viktor Nörringer. Nedan får ni koll på övriga frölundaiter i blågult.

 

44 Kommentarer

  1. Tyckte Friberg försökte men var helt ensam om det .
    Tömmernes däremot kan vara det blekaste som en back presterat i landslaget och han var uttagen som kapten helt obegripligt dåligt . Vad tror du driver spelare att ställa upp i Landslaget och knappt vara närvarande ?

    • Jag såg ytterst lite av matcherna och kan inte uttala mig om prestationerna. Generellt så tycker många spelare ändå att det är en ära att spela med hemmalandslaget, dra på sig gulblå dress, och jag är rätt säker på att Tömmernes gjorde sitt yttersta där och då.

    • Såg endast första matchen, på plats, och Tömmernes såg ut som i sina sämsta stunder i Frölunda. Långsam, tvångsmässiga forehand,backhand,forehand innan pass eller skott vid PP. Men Sandin Pellikka såg inte heller särskilt vass ut så, det var ju… en tröst eller något.

  2. Något måste göras mellan SHL och dessa menlösa turneringar. Jag tror det sliter hårt på spelare och lag som är snälla nog att släppa spelare.
    Känns inte som det blir rättvist inför SHL-spurten sen.
    Som sagt något behövs göras. Har du något förslag?

    • Det är tack vare dessa turneringar som SHL har så bra TV avtal och klubbarna får ta del av dessa pengar. Det var kravet för att förbundet skulle lämna över dessa rättigheter – att spelarna alltid är tillgängliga för landslaget.
      Sen vad själva turneringarna har för syfte eller va de ger är en helt annan fråga.

    • Genom åren har jag haft flera, men knäckfrågorna:
      * Det är tydligt stipulerat i avtalet mellan förbundet och SHL att spelare ska släppas till hemmalandslaget.
      * Pengarna som förbundet drar in på Beijer Hockey Games och partnerskap med diverse företag är viktiga för diverse olika satsningar på juniorlandslag, unga rent generellt m.m.
      Jag hade gärna sett att hemmalandslagen lades ner, att man tog ut ett lag till VM, that’s it, men då hade SHL behövt ersätta förbundet med det miljonbelopp som BHG och partners genererar. Jag har också föreslagit att juniorlandslagets turneringar fram t.o.m. VM skulle hajpas mycket mer. Det landslaget är ju på riktigt. Jag tror att det vore sevärt.
      Detta sagt – av någon anledning lockar fortfarande hemmalandslaget massor med folk. Då är det svårt att se en förändring.
      Jag tror SHL-klubbarna är rädda för att väcka den björn som sover här. Det var genom ”landslagsavtalet” som SHL fick göra pengar på reklamrättigheterna, förut ägde förbundet dessa. Nu vet vi att SHL-klubbarna drar in sisådär 50 miljoner (per klubb) varje säsong. Då får man kanske leva med ett, för många av oss, meningslöst hemmalandslag.

      • Tack för svar!
        Fattar ju detta med att det är mycket pengar. Men ointresset för dessa turneringar känns dock som det ökar.
        Din juniorlandslagsidé köper jajagde borde hypa det mer

      • Har för mig att denna lösning var resultatet av ett ”bråk” mellan en del lag i dåvarande Elitserien och SIF. Med Frölunda, Färjestad och Djurgården i täten tror jag de hotade med att bilda en egen liga med andra lag om man inte fick ta hand om TV pengarna.

        Då blev lösningen detta upplägg som nu gäller. Det var på den tiden Hasse ”Bulan” Andersson styrde skeppet Frölunda HC.

        Detta om jag inte helt missminner mig…….

        • Ja, det var turbulent då, elitserieklubbarna ”hotade” med att bilda egen liga, man nådde fram till avtalet i samband med VM i Norge -99 om jag inte minns fel. Per-Anders Örtendahl var väl boss för elitserieföreningen då.

  3. Hör du något om Daniel Torgersson? Han går ju väldigt bra i Liiga, bara kontrakt säsongen ut, fostrad i Frölunda – borde väl kunna vara aktuell för nästa säsong?

  4. Hört något mer om Rydahl? Är han med laget när de samlas för träning men kör sin egen rehab? Kan det bli ytterligare en operation?

    • Han kör sin rehab i Frölundaborg vad jag vet. Men i övrigt, så är min uppfattning, är det nog svårt att veta något om hur det går förrän han testar matchlikt igen, och det lär väl inte bli förrän i höst.

  5. Vilka lag i shl tror du kommer värva innan 15e februari? Finns det någon chans att Frölunda kommer värva in någon forward?

    • Givet att det inte finns mycket på marknaden så tror jag inte det händer så mycket. Ska vara något desperat lag i botten eller iaf nedre regionerna av SHL/HA. Frölunda skulle säkert mycket gärna ta in en spetsig forward – men det ska ju finnas en sådan då. Att man inte tar in en ren breddspelare kan jag förstå.

      • Det är väl i princip bara HV av bottenlagen som har ekonomi att värva? Så jag skulle nog istället säga Luleå, som har viss guldvittring och stor guldhunger, är mest aktiva med att få in något ytterligare.

  6. Jag vet inte varför jag frågar, för det är omöjligt att veta, om man inte hört något. Tror du att Frölunda öppnar plånboken på riktigt om det finns någon spets att tillgå (finns ju en viss Finsk spelare nu…) eller blir det som vanligt att de hamnar i HV eller Rögle? Och då menar jag att man betalar mer än vad man gjort tidigare år vid liknande spets.spelare.

    Jag säger såhär, det är Rogers sista år, spetsen är trubbigare än en sked just nu, och några spelare finns det ju att rycka i, in med 500 000+ i månaden resten av säsongen och kör, för då kan få komma efteråt och klaga på att inget görs, och det skulle nog gynna gruppen att få in någon.

    • 500 K betalar ingen svensk klubb, men … skulle det finnas något spetsigt tror jag absolut inte att ekonomin är ett hinder för Frölunda.

      • Nej, jag vet, men någon gång ska vara första gången, och det är ju aldrig Frölunda, längre, som lägger mest på en enskild spelare. De topplöner som är nu är ju samma som för 20 år sedan. Eller snarare sämre om man räknar på reallön.

        • Som jag skrev, ekonomin tror jag inte stoppar Frölunda om det verkligen finns något man vill ha. Men ”Schweizpengar” (toppklubbarna) handlar det förstås inte om i Sverige.

            • Vari består det motsägelsefulla? Om Frölunda hittar något man verkligen vill ha är man (tror jag) berett att betala för det, så att säga. Dock lassar inte svenska klubbar upp som schweiziska, har inte samma ekonomiska möjligheter.

                • Du förstår ju precis vad jag menar, eller hur? Jag sätter Frölunda i en svensk kontext, i en SHL-kontext. Då stoppas inte Frölunda av ekonomin.

                  • Jag tänkte i min naiva värld att det kanske blir konkurrens mellan ligorna nu, och inte bara i SHL, i och med korta kontrakt som kan kryddas på diverse vis, inklusive ”artistkontrakt”. Och då kanske ekonomiska lagbyggesstrukturer ligorna emellan sätts lite ur spel.

                    • Det finns ingen anledning för en spelare som vill ha bra betalt att gå till ett SHL lag om de får erbjudande ifrån Schweiz. Svenska hakningsligan gynnar inte offensiva lirare direkt.

                    • Ja, det är rätt, Sincan, ett kort kontrakt, artistskatt, då kan en SHL-klubb betala mer. Men det finns ändå vissa gränser i SHL. 🙂

                • Jag tolkar Leman som att ekonomin inte stoppar Frölunda från att matcha budet från någon annan SHL-klubb om det är en spelare man verkligen vill ha.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

Låt oss inte döma innan vi vet facit. Det verkar ju vara en svår marknad, men å andra sidan hör man ju alltid att de ligger långt fram i planeringen hela tiden.

Av Grundin
2026-07-18 11:55

I början på nästa vecka tror jag centern presenteras.

Av STM
2026-07-18 11:32

Nu sa ju Sjöström i en intervju häromdagen någonstans att det var rätt nära att vara klart med centern.

Av STM
2026-07-18 11:31

Lyckas Sjöström ro hem Åman är det en bonus, men tyvärr tror jag inte det blir fallet, hade han varit seriöst intresserad så hade han redan varit klar den 18 juli!
Säsongen är 2 veckor bort och Sjöström har fortfarande inte fått in någon klass center, jag tror på tomten ner jag ser och hör det! Men...

Av platax1953
2026-07-18 09:29

Dessa hockeyläger är supervikyiga för att bygga för framtiden tror jag. Fem-tio år framöver är det dessa killar och tjejer som ska in i föreningen. Superbra initiativ!

Av STM
2026-07-18 09:00

Hur är Nils Åman i det fysiska spelet?
Frölunda saknar en Rydahl i sin bästa form! Nån som spelar hårt och är tung och jobbig att möta. Sen får det gärna trilla in en del poäng och så också givetvis.

Å med Lindholm borta under inledningen som trots att han knappt tacklar är en av sällsynt få li...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-18 02:16

Jag hoppas också på några år med Åman. Men vi får se vad som sker :)

Av Christian
2026-07-17 23:53

Det har du verkligen gjort, med visst understöd av ett par av oss skribenter. Tyvärr har inte alla velat förstå eller ta till sig när det påpekats hur spelarmarknaden ser ut och fungerar.

Av Kalle Kula
2026-07-17 21:45

Som tidigare skrivits:
AHL har de senaste blivit en allt attraktivare liga, mer välbetald.
De bästa, som ändå tröttnat, väljer Schweiz.
Ingen ska tro att Frölunda< Linköping m.fl. kommer sajna några stjärnor med stark lyskraft hos gemene man.
Om, srort "om", Frölunda eller annan SHL-klubb skull...

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:28

Visst, man ska inte överdriva skillnaden. JAD var vinge i slutspelet iaf. Så mycket vet jag. :)
Huruvida Frölunda var intresserat vet jag ej. Men tror man fortsatt hoppas på några är med Åman

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:22

Riktigt deppigt att läsa Svenssons text. Vår centersida är verkligen ett skämt.

Av Gustav
2026-07-17 21:14

Med det sagt, så är det klart han kan spela vinge också. Så stor skillnad är det inte på center och vinge :)

Av Christian
2026-07-17 21:07

Jag man hoppas ju en del på Åman.
Skulle säga att det är en spelare på absolut översta hyllan, med SHL mått mätt.

Jag tror dock fortfarande att det blir en nordamerikan, som för oss är tämligen okänd.
Tror Åman hamnar i Schweiz till slut, fast jag har ingen koll på vilka lag där som har "utlänn...

Av Christian
2026-07-17 21:06

Absolut. Jag läste det,
Men jag hävdar dock att han är primärt center, faktiskt ganska sällan använd som vinge och då mest i NHL. I AHL spelade han center i de allra flesta matcher och tar också väldigt mycket tekningar.
Sen är han förmodligen för defensiv mot vad Frölunda söker i dagsläget, han s...

Av Christian
2026-07-17 21:02

Jag har verkligen försökt påminna om detta vid ett stort antal tillfällen. De "bästa", som t.ex. Abols nyligen, går till Schweiz. Alltså – rimliga förväntningar. Hoppas det har gått in hos de flesta. Men om inte är det förstås bra om även Johan poängterar det samma. :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 20:00

Håller med. Svenssons krönika var mycket läsvärd och jag rekomenderar alla här inne att läsa den i syfte att förstå hur spelarmarknaden ser ut och att man ska ha måttliga förväntningar på vad som går att få tag i.

Av Kalle Kula
2026-07-17 19:53

Om ingen NHL-klubb ger Nils ens ett drägligt tvåvägskontrakt ligger Frölunda säkert vettigt till. Återstår att se hur det blir.
Han vore förstås bingo.
Många SHL-klubbar jagar centrar, intressanta tider just nu. :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 19:23

Se mitt svar till Hampus ovan.

Av Henrik Leman
2026-07-17 19:21

Han har mest spelat vinge i Manitoba som jag förstått det. Du kan inte alltid gå efter Eliteprospects. Dock mycket center i början av sin karriär. Sedan, i jakten på NHL-spel, mer vinge som jag minns det. Kikar du t.ex. på Puckpedia är JAD LW/RW.
https://puckpedia.com/player/jaret-anderson-dolan
Al...

Av Henrik Leman
2026-07-17 19:19

Känslan är att det blir Åman man plockar till Frölunda. Tror vi har klart med center inom de två kommande veckorna nu.
Tror Åman gärna ser sig i Frölunda och Sjöström kommer såklart ge ett bra kontrakt och en bra lön här.
Åman känns som rätt typ av center för Frölunda.
Läs Johan Svenssons intr...

Av STM
2026-07-17 19:08