► Måndag, Morning Mailbag, kanske med detta:
► Karl Henriksson – ännu ett tungt JVM-tapp.
► Karl Henriksson – klarar sig Frölunda undan fler coronasmittade?
► Nå, vi kan förstås prata om vad ni vill, som vanligt är det ni som bestämmer.
JAG FÖRVARNAR REDAN nu, det kan hända att svaren dröjer i dag, jag är på resande fot, har ett ärende, och från tio, halv elva är jag kanske borta ett par timmar.
Mer borta än vad en del av er säkert tycker att jag är lite till vardags, alltså.
Men – självklart kommer jag tillbaka och svarar. På allt. Och händer det något annat skrivbart så ska jag säkert försöka vara med där också.
Men ibland har man annat att göra.
Karl Henrikssons positiva covid-test, ja. Ruskigt tråkigt. För Kalle, för det svenska JVM-laget och dess medaljchanser. På två dagar försvann de båda toppcentrarna, först William Eklund, sedan Henriksson. Blytunga besked för förbundskaptenen Tomas Montén.
Att man ska vara borträknad för att det finns coronasmitta i kroppen tre veckor före junior-VM tycker jag är kraftigt överdrivet, närmast hysteriskt.
Men jag förstår det som att det är provinsen Alberta (Edmonton ligger där) som har tuffa regler, därmed inte så mycket att göra åt den saken.
För den som inte förstod så var alltså det där med Stefan (lönn)Löfven i söndagskrönikan ett skämt.
Frölunda håller nu tummarna för att coronasmittan inte spridit/sprider sig i truppen, det gick bra när Joel Lundqvist och Jan Mursak drabbades, men då var det uppehåll eller ledigt, nu fick Henriksson milda symptom natten efter match, och då finns ju en teoretisk risk att han kan ha smittat någon annan.
Vi väntar och ser. Finns inget annat att göra.
Sent söndag eftermiddag hälsade i alla fall Roger Rönnberg att allt var lugnt.
Kollade som hastigast med Frölunda:
Ingen mer än Karl Henriksson smittad (covid-19). Här och nu, iaf.
Så än så länge lugnt.— rakapuckarpunktcom (@rakapuckarpunk1) December 6, 2020
Lätt att lida med Henriksson, skönt ändå att han fick göra ett JVM som underårig förra vintern,
Bra för Frölunda som får behålla en spelare hemma, förutsatt att Henriksson snabbt blir frisk och studsar tillbaka är han ju en tillgång.
Tänk om 19-åringen från Mörrum kunde få spela center också. Men det lär inte hända.
Henrikssons återbud gör att Theodor Niederbach nu känns närmast given i Tomas Monténs trupp. Den unge centern kan ställa in sig på att få uppleva en JVM-bubbla – förutsatt att han testar negativt vid samtliga tre testtillfällen under veckan.’
Grymt ovisst, landslagets läger uppe i Sundsvall blir en enda lång väntan på testsvar.
Ni läste väl vad Lucas Raymond sa i lördags? Han berättade om rädslan för att JVM-drömmen ska gå i kras även för honom:
– Man måste nog vara lite inställd på det, att man åker på det och därför inte kan åka. Samtidigt ska man ha fullt fokus på att lyckas och klara testerna.
En jäkla massa osäkerhet. För JVM-spelarna, men också för en klubb som Frölunda.
## Klarar vi oss från coronautbrott?
## Får vi behålla någon mer än Kalle, Elmer Söderbloms fot kanske inte håller?
## Hur blir det med Simon Edvinsson, kommer han med till JVM, behöver vi låna in en back?
## När kallar Edmonton över Theodor Lennström – och vad händer sedan?
## Hur snabbt och smidigt går allt när Katie Elliott ska föda sitt och maken Stefans barn?
Ni minns vad Fredrik ”glaset halvfullt” Sjöström sa i fredags, va? Om den unika säsongen med alla dess utmaningar.
– Spännande, man får vara på alerten.
Han har gått ”tänk positivt”-kursen, den gubben.
Nå, när Elliott till slut kommer tillbaka, kanske mitt i januari, så har Frölunda sju backar även om Theodor Lennström då är borta.
Åtta med superlovande Simon Edvinsson, en av hockeyvärldens allra mest eftertraktade talanger, topp 3-rankad inför NHL-draften nästa säsong – och han har redan gjort några dugliga SHL-insatser.
Att i det läget närmast försöka dra tillbaka klockan, värva Jonathan Sigalet (om Brynäs köper ut honom, om Sigalet då är villig att spela för låg lön), jag har lite svårt att se det. Hade, i alla fall. Initialt.
Frölunda kan komma att ha backbehov under tiden som Elliott är borta, samtidigt kanske Edvinsson är kvar hemma, Filip Johansson växer när han får spela mer, det gör Anders Grönlund också, och framför allt tycker jag alla bör minnas följande:
Det är coronapandemi.
Ingen klubb ”värvar” på vanligt vis.
Ingen klubb lägger ens små pengar på att fylla luckor om man inte absolut måste.
Det är verkligen viktigt för alla att förstå detta, speciellt de som tycker att deras lag ska värva målgörare, hårdskjutande backar, fan och hans moster.
Det. Är. Pandemi.
Klubbarna. Blöder. Pengar.
En annan sak vore om Brynäs gick med på att låna ut Sigalet under en kort period, detta för att chanserna skulle öka att någon klubb ville köpa loss honom. Görligt rent teoretiskt, antar jag. Det finns dock många lediga hockeyspelare just nu.
Men nu ser jag att Mr Madhawk avslöjar att Sigalets agent Martin Nilsson diskuterar med Frölunda, så vi får väl se, det kanske blir en deal ändå vad det lider. Det är en trevlig prick, ”Siggy”, får han till en bra deal med Brynäs kanske han inte behöver mycket i lön, och att avsluta karriären i Göteborg där det finns gyllene minnen … jag förstår att kanadensaren lockas.
Okej, veckan innehåller nu tre träningsdagar för Frölunda, sedan match borta mot HV71 på torsdag. Hur kommer Roger Rönnberg att formera kedjorna med Lucas Raymond och Karl Henriksson (i alla fall ett tag, då) borta? Och klarar sig alla från Kalles smitta?
Min spekulation från i helgen då jag försökte gissa mig till hur Rönnberg och tränarstaben tänker.
Se där lite att fundera över.
Morning Mailbag. Kör hårt!

