SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Lite smartare än (nästan) alla andra – så har Loui Eriksson byggt sin karriär

► Man kan använda kroppen i hockey. Man kan också få ut jättemycket om man använder skallen. Som Loui Eriksson.
► Smart som få – men är det här det sista han gör på isen?

Loui Eriksson intervjuades av C More på måndagen. Till höger söndagsjubel efter 1–1-målet. Foto: C MOE (skärmdump)

Som en ficktjuv på La Rambla i Barcelona skred Loui Eriksson till verket på söndagen.
37-åringen är helt enkelt lite smartare än de flesta andra hockeyspelare.
Just nu njuter han av slutspelsmatcherna, jakten på SM-guld med Frölunda. Snart är det kanske slut, dags att leta njutningar på annat håll – eller?

–––––
Glöm inte den fina dealen som Glenn Ullevi erbjuder er prenumeranter:
Tio procents rabatt på notan.
Varje gång, oavsett om Frölunda spelar eller inte.
Koden: KALLIOS KLUBBA
.
–––––

EN DEL SPELARE är förbaskat snabba. Andra har sällsynt välutvecklad teknik. Några skjuter väldigt bra. Sedan finns defensiva bjässar. Loui Eriksson kvalar inte in i någon av kategorierna. Däremot har han en skalle i vilken det ryms väldigt mycket smartness.

1–1-målet i Frölundas söndagsmatch mot Växjö var ett typexempel, kolla nedan hur nummer 21 agerar ficktjuv (fyra sekunder in på klippet) när Jayden Halbgewachs är ouppmärksam för en bråkdel av en sekund.

– Bra forecheck, vi fick in tre stycken på mål, (Noah) Hasa slog ett grymt pass, bara att lägga in den, sa Loui Eriksson som på måndagen inte gjorde något stort nummer av sin fräcka puckstöld som tog Frölunda in i semifinal 2.

Men sorry, vi måste stanna där ett tag, för ”ficktjuveriet” var typiskt för hur den här anfallaren spelat sin hockey genom åren.

Inte bäst på någon spelteknisk detalj.

Däremot lite smartare än (nästan) alla andra.

Varför? Kan man undra. Lerums BK-fostrade Loui Eriksson hade inget svar:

– Det har följt mig sedan jag var liten, känns det som. Hitta rätt lägen på isen, var man ska vara på isen, var man kan göra mål. Läsa situationerna har alltid varit det jag varit väldigt bra på.

** Smart utanför isen också, en jäkel på quiz, Trivial Pursuit och Rubiks kub?
– Haha …nej, det tror jag inte. Men läsa av spelet, se vad som händer framför mål, det har alltid varit … det är det som man haft nytta av där över (Nordamerika).  Jag har gjort många mål just framför mål, hittat de där ytorna där man kan göra mål. Även i det defensiva spelet, läsa av, se var de (motståndarna) är. Om man kan ligga steget före så har man alltid större chans.

Frölundas chans, då? 1–1 i semifinalserien mot Växjö inför tisdagens match 3 i Vida Arena. Loui Eriksson funderade ett tag och sa:

– Det är ett bra lag, det ser man ju varför de vann serien. Men jag tycker att om vi gör rätt saker där ute och ligger hårt på dem så kommer vi få chanser. Som i andra perioden (match 2), då fick vi en jäkla ruljangs med alla kedjor. Får vi in lite mer folk framför mål, hittar några fler sådana mål, så kommer det bli bra.

Växjö såras inte lika hårt av Frölundas press som Färjestad. Ställer högre krav på Loui och hans lagkamrater att vara än mer konsekventa, pricka rätt oftare:

– De har väldigt spelskickliga backar, spelar med ett lugn. Kan vi ligga på dem ännu mer så kommer vi få sådana lägen som i går. Gäller att alla ligger i, läser spelet på ett bra sätt, så vi får tag i de puckarna.

Kanske kan Loui Eriksson hålla en kurs i hur man lyfter klubbor och plockar motståndarnas fickor?

Efter många tunga säsonger i NHL (först utfrusen i Vancouver, sedan ett år med svaga Arizona) njuter han av att spela slutspelshockey, vara en bärande del i ett lag som spelar för att vinna  Men – hur blir det nästa säsong? Kan man tänka sig att Loui är intresserad av mer? Vill han kuta i Bragebacken i sommar för att förbereda sig för ännu en hockeyvinter? Om nu Frölunda vill, det vill säga.

Snabbt, kort svar av huvudpersonen:

– Jag har inte ens lagt en tanke på det. Just nu fokuserar jag bara på slutspelet och chansen att vinna.

Detta kan nog vara det sista vi ser av Loui Eriksson som professionell hockeyspelare. Men vem vet, osvuret är bäst.

***

Frölundas poängliga i slutspelet.

1. Anthony Greco 4+4
2. Loui Eriksson 4+3
3. Ryan Lasch 1+6
4. Filip Hasa 3+2
5. Jere Innala 2+3

***

För den som inte minns, i somras var Frölunda inte intresserat av Loui Eriksson, på senhösten/förvintern började andra klubbar rycka i honom, då satte tunga partners en del tryck, Frölunda agerade, skeppade iväg Radan Lenc (HV71) och tog in Loui (debut 19/11). Det dröjde innan veteranen började imponera, som bäst blev det en bit in på det nya året när han sattes ihop med Nicklas Lasu och Mats Rosseli Olsen och fick spela den typ av ”arbetarhockey” han gjort i NHL de senaste fyra, fem åren snarare än åka runt och vara beredd på nätta, läckra Ryan Lasch-passningar.

Nu med Lasu och Rosseli Olsen skadade spelar Loui med Jacob Nilsson (Noah Hasa) och Isac Born men får även en del byten i annan miljö. Som vid 4–2-målet i match 2 då Loui och Erik Borg förarbetade Linus Nässéns fullträff.

***

La Rambla, för den som inte vet, är Barcelonagatan där du bör vara uppmärksam för synnerligen skickliga ficktjuvar. Man talar ibland om Las Ramblas (katalanska: Les Rambles), då som en serie av kortare gator.

***

 

 

31 Kommentarer

  1. När nu Lasu och Mro har kontrakt nästa säsong så tycker jag ge Loui ett år till om han vill underkasta sig försäsongs träningen!
    Tycker just den formationer har varit Frölundas främsta och jobbigast att möta!
    Ett stort jag till en påslagen Loui Eriksson som har överbevisat mig att han håller hög Shl klass på det han gör!
    Sjöström skriv nytt!!!!

  2. Tycker han är värd en full säsong i Frölunda. Med en riktig försäsong kan han bli en joker. Men om man måste välja ser jag hellre att Greko och Lindbohm får nytt kontrakt. Beror ju också vad som är på g in som vi inte vet något om ännu.

  3. Jag är väldigt glad över att kunna konstatera att jag hade helt fel avseende värvningen av Loui. Jag satt och följde honom ett par byten igår och, jösses gosse, vad mycket nytta han gör i forechecken och styrspelet. Att han dessutom ligger 2:a i VF slutspelspoängliga gör ju inte saken sämre.
    Jag medger gladeligen att jag hade fel och kommer att straffa mig själv vederbörligen!

  4. Loui har gjort det bra,. Jag tyxker att inte han ska ha nytt. Vill se lite mer framtid där Folin, LasseåLasu och Friberg är redo att bygga ta ansvar.

  5. Örebro känns stabila. Lajonen och AAaabolls tillsammans med rookiecentern känns det riktigt smarta.

  6. Ja, man kan ju inte påstå att man är precis på ”Mammas Gata” när man befinner sig på La Rambla i Barcelona – hur än mycket vida känd denna boulevard ändock är.
    (Det blev många ”man” här.)
    Kul med Loui i varje fall, har säkerligen tills nu allt kommit ifatt med träningen – fastän han slapp ju förstås Bragebacken för denna gång. 😉

  7. Loui har helt klart lirat över förväntan (jag var ju negativ till värvningen). Han tillför extremt mycket just NU, inte minst rutin. MEN jag är tveksam till förlängning (och tror inte heller han själv är intresserad – skulle vi dessutom vinna guld kommer han absolut inte vara intresserad!) främst av dessa anledningar:
    * Har han hungern och drivet?
    * Passar inte in åldersmässigt!
    * Hur blir han utan Joel (den sistnämnda är nog den stora anledningen att han ens är här och njuter nu. Man ska aldrig underskatta omklädningsrumstugg)?
    Nej jag tror på ett tack och hej här! Behöver plats åt andra… Ser hellre förlängning av Greco. Tänk Innala/Greco linan med Borg som center. Vore mumma det!

    Sen Leman! Vilken kung du är! Levererar text på text trots att det inte är vår matchdag. Trodde du skulle unna dig en ledig måndag (det hade du varit värd!). Hatten av!
    Om du funderar på att höja prenumerations avgiften i framtiden – tveka inte! Din produkt ÄR värd det!
    Med vissa justeringar (bara kommentarer för prenumeranter, att man själv kan blocka och slippa se vissa personers inlägg, även att Alias försvinner – att namn knutet till betalkort blir namnet) kan du ta hundringen per månad!

    • Innala och Greco med Borg hade varit en mycket stark lina, ja. Tyvärr är säkert Greco förlorad.

    • Tycker inte priset ska höjas. Tycker redan det är lite högt. Inte så det stör men i förhållande till andra medier. Men sedan är det en nischproduct för intresserade.

  8. Tittar på Öre vs Ske. Är positivt överraskad av Örebros spel. Bra i presspelet, tunga, täta framför eget mål, snabba spelvändningar och fyndiga i offensiven. Linus Öberg är rivig och hotar i ungdomskedjan. Skall bli spännande att följa honom i Frölunda.

  9. Om man nu förlänger med Loui, kan vår botten-sexa se ut något i stil med:

    Friberg – Borg – Öberg
    Eriksson – Lasu – Rosseli

  10. Lyssnade på Sanny och Svensson där sa Svensson att Nubben var synlig i Scandinavium i söndags. Var han möjligen där för att värva Lasch så alla ”experterna” här får psykisk frid?…… 😂😂

  11. Tack för intressant artikel kring Loui?
    Är lite nyfiken på att höra hur vad du tycker om Linus Öberg nu när du kanske sett han lite i slutspelet också. Värvar FHC honom som en kommande målskytt eller mer som en duktig spelare för slutspel?

  12. Lasch kommer självklart INTE lämna Frölunda! Däremot så kan jag tänka mig att HV är intresserade av Lindbohm och/eller Greco.

      • Men tror han blir kvar. Tänker han sitter lugnt i båten till efter säsongen och förhandlar då.

    • Appropå Lasch…för många hör inne så är det som att svära i kyrkan…men gubben är delad 2:a i den interna poängligan med 10-ish mest speltid bland forwards. Tycker att han är lite för fin i kanten på blålinjerna men får oförtjänt mycket skit..
      Hans hockey-sense har få andra i laget och han kan mycket väl vara X-faktorn för Frölunda..

      • Hans otroliga glädje vid målet senast vittnade om lättnad tycker jag.
        Hoppas han är på väg mot något.

      • Ska jag vara helt ärlig tror jag att Lasch skulle må bra av att byta lag. Det kanske skulle ge han lite energi/motivation i kroppen och lite av en nystart, samt att han slipper oss fans som legat på han ganska hårt denna säsong. Frölunda med skulle må bra av detta tyvärr.

        • Ja, kanske är det en lösning men..2-1 målet senast hade ingen annan gjort…i ett lag där merparten är en checking-line så måste det finnas utrymme för något som bryter mönstret

  13. Kvaliteterna såg man redan första matchen, han behövde bara komma in i spelet igen, och få en bra omgivning. Hade varit kul att se honom ett år till men förstår om han nöjer sig med denna säsong.

  14. Loui är klockren när han säger ”mer folk på mål” men då måste fanimej pucken dit också. Sällan jag har lust att joina kören om ”ut i hörnen” men senast var det alldeles för mycket av det. Borgman hade flera möjligheter att göra detta men valde varje gång att skjuta från förlängd mållinje. Lägg puckarna på mål, för djävulen, en myra, en fösare, en vad fasen som helst. Försök göra mål utan att skjuta mot detsamma, å lycka till!

  15. Kanske är helt snett ute, men efter att ha kollat på Örebro -Skellefteå så önskar jag att Frölunda vågat matcha sina juniorer mer under säsongen för att skörda nu, än att krampaktigt köra de namnkunniga korten, för jäkla var bra de är juniorerna i Örebro just nu, tror det kunde varit nåt för att ställa till oreda i Växjö lägret, men som sagt kanske är helt snett ute.

    • Ja, när man ser hur de ”inte tilltänkta” juniorerna tillslut fått chansen så har det ju helt klart sett spännande ut.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Kanske Frölunda får vässa upp budet utöver det vanliga denna gång om de vill ha han i sitt stall?

Av EDWARD 51
2026-07-17 16:02

Det samma! :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 15:52

Stort tack Henrik! Ha en fin dag 😊

Av Karl Forsberg
2026-07-17 15:44

Spelade för Leksand när han var i SHL. Gjort drygt 130 NHL-matcher en bit ner i hierarkin, framför allt presterat bra i AHL, levererat poäng där. Och Åman är center på riktigt. Killen ska på intet sätt framställas som en frälsare, en superstjärna, men skulle (inte prio 1) han vilja hem till...

Av Henrik Leman
2026-07-17 15:20

Vad har Nils Åman för meriter som gör honom intressant? Okänd spelare för mig.

Av Karl Forsberg
2026-07-17 15:15

Från texten: "26-åringen Anderson-Dolan (primärt vinge men allround som forward) var ..."
Min uppfattning är att Frölunda går efter en uttalad center, inte en som KAN spela där. Nils Åman är hetast – men kommer han hem?

Av Henrik Leman
2026-07-17 14:51

Där försvann ännu en bra center

Av Hampus Olofsson
2026-07-17 14:42

Så är det när man skriver på för blodspengar. De kan vrida på allt du säger. L W kommer säkerligen att höja Ryssland till skyarna under sin kontraktstid.

Märkligt val men han tar sin chans att få ut de pengar som är möjliga. Om några år är karriären avslutad, frågan är om det kommer att vara värt...

Av golf0591
2026-07-17 11:08

Spelar ingen roll vad han egentligen tycker, han lånar sig fullt medvetet till denna propaganda mot betalning.

Förstår inte hur någon kan tycka det är rimligt.

Av Lamprologus
2026-07-16 17:59

Utveckla gärna varför man förstår att det är krig i världen?

Av Ante
2026-07-16 17:29

Karl, mina tankar har också varit åt samma håll som du här har beskrivit.
Snacka om att vara alltför "korttänkande."
Ingen vidare framförhållning precis - om man ändå vill ha möjligheten och få spela ishockey någon annanstans när det kortvariga kontraktet med Sankt Petersburg kanske inte förlängs...

Av EDWARD 51
2026-07-16 16:58

Att inte ta ställning för den angripne (Ukraina) är att stödja angriparen (Ryssland).

Av LarsL
2026-07-16 13:17

Trist. Ja när man läser kommentatorsfält som detta förstår man varför det är krig i världen. Ur led är tiden som vi lärare brukar säga.

Av STM
2026-07-16 11:16

Ja, det är konsekvenserna av hans val. Konsekvenser som är både personliga och till gagn för mordor.

Av LarsL
2026-07-16 11:06

Som FHC4life skrev, han valde att bli en ”nyttig idiot”. Han kanske inte har sagt exakt detta, men han borde väl förstå att han blir politiskt användbar för Putins anhängare. Och att makten i Ryssland ljuger oförblommerat när det tjänar deras syften är uppenbart för alla med minsta lilla intresse fö...

Av Karl Forsberg
2026-07-16 10:34

STM jag har läst dina tidigare inlägg och tyckt att du haft bra värderingar, idéer och tankar men nu är dom som bortblåsta.

Av Jonas Wallin
2026-07-16 10:29

Kanske är sanningshalten inte så relevant. Faktum kvarstår att Weissbach utnyttjas som nyttig idiot oavsett sanningshalten i Rysslands propaganda.

Av LarsL
2026-07-16 10:26

Jag undrar faktiskt vad (om) ha sa. Jag litar 0 på rysk media!
Riktigt farsinerande att läsa alla kritik weiss fått för att han kommer att utnyttjas i PR syfte. Och sedan inte en enda kritisk tanke om sanningsvärdet i PR'en när den kommer.

Av Anders Permyr
2026-07-16 09:51

Kommer säkert fler nu när IOK låter Ryssland komma tillbaka till OS med inför LA 2028. Precis som att man bara skall acceptera detta kriget. Inte klokt att han gör så här. Kunde väl gått till Schweiz om han nu ville tjäna pengar men är väl inte tillräckligt bra för det.....

Av fredrik
2026-07-15 21:07

Nej du!
Sonen har spelat i Frölunda och har många kontakter kvar i laget.
Tex kunde Lasch dra i sej ett helt lock med starköl dagar som det inte var match.

Av jt630421
2026-07-15 20:42