Lite smartare än (nästan) alla andra – så har Loui Eriksson byggt sin karriär

► Man kan använda kroppen i hockey. Man kan också få ut jättemycket om man använder skallen. Som Loui Eriksson.
► Smart som få – men är det här det sista han gör på isen?

Loui Eriksson intervjuades av C More på måndagen. Till höger söndagsjubel efter 1–1-målet. Foto: C MOE (skärmdump)

Som en ficktjuv på La Rambla i Barcelona skred Loui Eriksson till verket på söndagen.
37-åringen är helt enkelt lite smartare än de flesta andra hockeyspelare.
Just nu njuter han av slutspelsmatcherna, jakten på SM-guld med Frölunda. Snart är det kanske slut, dags att leta njutningar på annat håll – eller?

–––––
Glöm inte den fina dealen som Glenn Ullevi erbjuder er prenumeranter:
Tio procents rabatt på notan.
Varje gång, oavsett om Frölunda spelar eller inte.
Koden: KALLIOS KLUBBA
.
–––––

EN DEL SPELARE är förbaskat snabba. Andra har sällsynt välutvecklad teknik. Några skjuter väldigt bra. Sedan finns defensiva bjässar. Loui Eriksson kvalar inte in i någon av kategorierna. Däremot har han en skalle i vilken det ryms väldigt mycket smartness.

1–1-målet i Frölundas söndagsmatch mot Växjö var ett typexempel, kolla nedan hur nummer 21 agerar ficktjuv (fyra sekunder in på klippet) när Jayden Halbgewachs är ouppmärksam för en bråkdel av en sekund.

– Bra forecheck, vi fick in tre stycken på mål, (Noah) Hasa slog ett grymt pass, bara att lägga in den, sa Loui Eriksson som på måndagen inte gjorde något stort nummer av sin fräcka puckstöld som tog Frölunda in i semifinal 2.

Men sorry, vi måste stanna där ett tag, för ”ficktjuveriet” var typiskt för hur den här anfallaren spelat sin hockey genom åren.

Inte bäst på någon spelteknisk detalj.

Däremot lite smartare än (nästan) alla andra.

Varför? Kan man undra. Lerums BK-fostrade Loui Eriksson hade inget svar:

– Det har följt mig sedan jag var liten, känns det som. Hitta rätt lägen på isen, var man ska vara på isen, var man kan göra mål. Läsa situationerna har alltid varit det jag varit väldigt bra på.

** Smart utanför isen också, en jäkel på quiz, Trivial Pursuit och Rubiks kub?
– Haha …nej, det tror jag inte. Men läsa av spelet, se vad som händer framför mål, det har alltid varit … det är det som man haft nytta av där över (Nordamerika).  Jag har gjort många mål just framför mål, hittat de där ytorna där man kan göra mål. Även i det defensiva spelet, läsa av, se var de (motståndarna) är. Om man kan ligga steget före så har man alltid större chans.

Frölundas chans, då? 1–1 i semifinalserien mot Växjö inför tisdagens match 3 i Vida Arena. Loui Eriksson funderade ett tag och sa:

– Det är ett bra lag, det ser man ju varför de vann serien. Men jag tycker att om vi gör rätt saker där ute och ligger hårt på dem så kommer vi få chanser. Som i andra perioden (match 2), då fick vi en jäkla ruljangs med alla kedjor. Får vi in lite mer folk framför mål, hittar några fler sådana mål, så kommer det bli bra.

Växjö såras inte lika hårt av Frölundas press som Färjestad. Ställer högre krav på Loui och hans lagkamrater att vara än mer konsekventa, pricka rätt oftare:

– De har väldigt spelskickliga backar, spelar med ett lugn. Kan vi ligga på dem ännu mer så kommer vi få sådana lägen som i går. Gäller att alla ligger i, läser spelet på ett bra sätt, så vi får tag i de puckarna.

Kanske kan Loui Eriksson hålla en kurs i hur man lyfter klubbor och plockar motståndarnas fickor?

Efter många tunga säsonger i NHL (först utfrusen i Vancouver, sedan ett år med svaga Arizona) njuter han av att spela slutspelshockey, vara en bärande del i ett lag som spelar för att vinna  Men – hur blir det nästa säsong? Kan man tänka sig att Loui är intresserad av mer? Vill han kuta i Bragebacken i sommar för att förbereda sig för ännu en hockeyvinter? Om nu Frölunda vill, det vill säga.

Snabbt, kort svar av huvudpersonen:

– Jag har inte ens lagt en tanke på det. Just nu fokuserar jag bara på slutspelet och chansen att vinna.

Detta kan nog vara det sista vi ser av Loui Eriksson som professionell hockeyspelare. Men vem vet, osvuret är bäst.

***

Frölundas poängliga i slutspelet.

1. Anthony Greco 4+4
2. Loui Eriksson 4+3
3. Ryan Lasch 1+6
4. Filip Hasa 3+2
5. Jere Innala 2+3

***

För den som inte minns, i somras var Frölunda inte intresserat av Loui Eriksson, på senhösten/förvintern började andra klubbar rycka i honom, då satte tunga partners en del tryck, Frölunda agerade, skeppade iväg Radan Lenc (HV71) och tog in Loui (debut 19/11). Det dröjde innan veteranen började imponera, som bäst blev det en bit in på det nya året när han sattes ihop med Nicklas Lasu och Mats Rosseli Olsen och fick spela den typ av ”arbetarhockey” han gjort i NHL de senaste fyra, fem åren snarare än åka runt och vara beredd på nätta, läckra Ryan Lasch-passningar.

Nu med Lasu och Rosseli Olsen skadade spelar Loui med Jacob Nilsson (Noah Hasa) och Isac Born men får även en del byten i annan miljö. Som vid 4–2-målet i match 2 då Loui och Erik Borg förarbetade Linus Nässéns fullträff.

***

La Rambla, för den som inte vet, är Barcelonagatan där du bör vara uppmärksam för synnerligen skickliga ficktjuvar. Man talar ibland om Las Ramblas (katalanska: Les Rambles), då som en serie av kortare gator.

***

 

 

31 Kommentarer

  1. När nu Lasu och Mro har kontrakt nästa säsong så tycker jag ge Loui ett år till om han vill underkasta sig försäsongs träningen!
    Tycker just den formationer har varit Frölundas främsta och jobbigast att möta!
    Ett stort jag till en påslagen Loui Eriksson som har överbevisat mig att han håller hög Shl klass på det han gör!
    Sjöström skriv nytt!!!!

  2. Tycker han är värd en full säsong i Frölunda. Med en riktig försäsong kan han bli en joker. Men om man måste välja ser jag hellre att Greko och Lindbohm får nytt kontrakt. Beror ju också vad som är på g in som vi inte vet något om ännu.

  3. Jag är väldigt glad över att kunna konstatera att jag hade helt fel avseende värvningen av Loui. Jag satt och följde honom ett par byten igår och, jösses gosse, vad mycket nytta han gör i forechecken och styrspelet. Att han dessutom ligger 2:a i VF slutspelspoängliga gör ju inte saken sämre.
    Jag medger gladeligen att jag hade fel och kommer att straffa mig själv vederbörligen!

  4. Loui har gjort det bra,. Jag tyxker att inte han ska ha nytt. Vill se lite mer framtid där Folin, LasseåLasu och Friberg är redo att bygga ta ansvar.

  5. Örebro känns stabila. Lajonen och AAaabolls tillsammans med rookiecentern känns det riktigt smarta.

  6. Ja, man kan ju inte påstå att man är precis på ”Mammas Gata” när man befinner sig på La Rambla i Barcelona – hur än mycket vida känd denna boulevard ändock är.
    (Det blev många ”man” här.)
    Kul med Loui i varje fall, har säkerligen tills nu allt kommit ifatt med träningen – fastän han slapp ju förstås Bragebacken för denna gång. 😉

  7. Loui har helt klart lirat över förväntan (jag var ju negativ till värvningen). Han tillför extremt mycket just NU, inte minst rutin. MEN jag är tveksam till förlängning (och tror inte heller han själv är intresserad – skulle vi dessutom vinna guld kommer han absolut inte vara intresserad!) främst av dessa anledningar:
    * Har han hungern och drivet?
    * Passar inte in åldersmässigt!
    * Hur blir han utan Joel (den sistnämnda är nog den stora anledningen att han ens är här och njuter nu. Man ska aldrig underskatta omklädningsrumstugg)?
    Nej jag tror på ett tack och hej här! Behöver plats åt andra… Ser hellre förlängning av Greco. Tänk Innala/Greco linan med Borg som center. Vore mumma det!

    Sen Leman! Vilken kung du är! Levererar text på text trots att det inte är vår matchdag. Trodde du skulle unna dig en ledig måndag (det hade du varit värd!). Hatten av!
    Om du funderar på att höja prenumerations avgiften i framtiden – tveka inte! Din produkt ÄR värd det!
    Med vissa justeringar (bara kommentarer för prenumeranter, att man själv kan blocka och slippa se vissa personers inlägg, även att Alias försvinner – att namn knutet till betalkort blir namnet) kan du ta hundringen per månad!

    • Innala och Greco med Borg hade varit en mycket stark lina, ja. Tyvärr är säkert Greco förlorad.

    • Tycker inte priset ska höjas. Tycker redan det är lite högt. Inte så det stör men i förhållande till andra medier. Men sedan är det en nischproduct för intresserade.

  8. Tittar på Öre vs Ske. Är positivt överraskad av Örebros spel. Bra i presspelet, tunga, täta framför eget mål, snabba spelvändningar och fyndiga i offensiven. Linus Öberg är rivig och hotar i ungdomskedjan. Skall bli spännande att följa honom i Frölunda.

  9. Om man nu förlänger med Loui, kan vår botten-sexa se ut något i stil med:

    Friberg – Borg – Öberg
    Eriksson – Lasu – Rosseli

  10. Lyssnade på Sanny och Svensson där sa Svensson att Nubben var synlig i Scandinavium i söndags. Var han möjligen där för att värva Lasch så alla ”experterna” här får psykisk frid?…… 😂😂

  11. Tack för intressant artikel kring Loui?
    Är lite nyfiken på att höra hur vad du tycker om Linus Öberg nu när du kanske sett han lite i slutspelet också. Värvar FHC honom som en kommande målskytt eller mer som en duktig spelare för slutspel?

  12. Lasch kommer självklart INTE lämna Frölunda! Däremot så kan jag tänka mig att HV är intresserade av Lindbohm och/eller Greco.

      • Men tror han blir kvar. Tänker han sitter lugnt i båten till efter säsongen och förhandlar då.

    • Appropå Lasch…för många hör inne så är det som att svära i kyrkan…men gubben är delad 2:a i den interna poängligan med 10-ish mest speltid bland forwards. Tycker att han är lite för fin i kanten på blålinjerna men får oförtjänt mycket skit..
      Hans hockey-sense har få andra i laget och han kan mycket väl vara X-faktorn för Frölunda..

      • Hans otroliga glädje vid målet senast vittnade om lättnad tycker jag.
        Hoppas han är på väg mot något.

      • Ska jag vara helt ärlig tror jag att Lasch skulle må bra av att byta lag. Det kanske skulle ge han lite energi/motivation i kroppen och lite av en nystart, samt att han slipper oss fans som legat på han ganska hårt denna säsong. Frölunda med skulle må bra av detta tyvärr.

        • Ja, kanske är det en lösning men..2-1 målet senast hade ingen annan gjort…i ett lag där merparten är en checking-line så måste det finnas utrymme för något som bryter mönstret

  13. Kvaliteterna såg man redan första matchen, han behövde bara komma in i spelet igen, och få en bra omgivning. Hade varit kul att se honom ett år till men förstår om han nöjer sig med denna säsong.

  14. Loui är klockren när han säger ”mer folk på mål” men då måste fanimej pucken dit också. Sällan jag har lust att joina kören om ”ut i hörnen” men senast var det alldeles för mycket av det. Borgman hade flera möjligheter att göra detta men valde varje gång att skjuta från förlängd mållinje. Lägg puckarna på mål, för djävulen, en myra, en fösare, en vad fasen som helst. Försök göra mål utan att skjuta mot detsamma, å lycka till!

  15. Kanske är helt snett ute, men efter att ha kollat på Örebro -Skellefteå så önskar jag att Frölunda vågat matcha sina juniorer mer under säsongen för att skörda nu, än att krampaktigt köra de namnkunniga korten, för jäkla var bra de är juniorerna i Örebro just nu, tror det kunde varit nåt för att ställa till oreda i Växjö lägret, men som sagt kanske är helt snett ute.

    • Ja, när man ser hur de ”inte tilltänkta” juniorerna tillslut fått chansen så har det ju helt klart sett spännande ut.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Liberec–Frölunda 3–2 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda förlängningsföll borta mot Liberec: 2–3. ► Här hör ni vad jag tycker om matchen. DEN FÖRRE HV71-anfallaren...

Meijer vet vad nästa steg i Frölunda är, får medhåll av Ohlsson

► Matchdag: Frölunda fortsätter CHL-säsongen nere i Tjeckien mot Radan Lencs gäng: Liberec. ► Bosse Meijer, 17, han...

Clarke har en ”centerkompis”, framför allt har han själv mer att ge

► Redan sex matcher in på SHL-säsongen har Graeme Clarke visat att han är något extra. Kan...
Senast kommenterat

Frölunda låter alltid laga bryta sina förlustsviter. Det är sedan gammalt, ja...

Av Ågren
2026-10-06 23:16

Klagar verkligen inte på antalet texter och det skrev jag ju inte heller😀.

Av HL
2026-10-06 22:52

Med tanke på att vi som inte förlorat än möter Timrå som inte vunnit än, så kan det ju bara sluta på ett sätt på torsdag…

Av Gustav
2026-10-06 22:47

Psykbryt på bänken och centrar kastas om hej vilt. Blir spännande att se hur laget reagerar efter första förlusten i SHL.

Av Grundin
2026-10-06 22:38

Gott med ljudfil igen. Intressant att lyssna på nyanser i språket. Det ger också information.
Men texterna är också mycket värdefulla. Speciellt dessa som skrivs av redaktör Leman.
Men jag gillar också läsa alla våra kommentarer, nu när de flesta ”troll” är borta eller har skärpt till sig.
Ha en...

Av Tobba TBS
2026-10-06 22:34

Jag tycker inte att ljudfilerna och texterna behöver vägas emot varandra, utan att de har olika syften och uppgifter. Jag uppskattar att få ljudfiler så snart efter match, i väntan på krönikan. Texterna är mer lättillgängliga då ljudfilerna kräver att man har det tyst omkring sig, men efter en match...

Av Bemo
2026-10-06 22:31

Förstår det, därför jag är frågande till varför han spelade ikväll.

Av Daniel B
2026-10-06 22:05

Jag gillar CHL.
Jag gör verkligen det.
Men det här med att ha hemmadommare. Det är inte ok.
Det går inte. De är direkt partiska.

Av Viktor Sjöstrand
2026-10-06 21:49

"Det här var (verkligen) ingen höjdare."
Som Nisse sade; stundtals rena rama rundgången från Frölundas sida och påminnande om radiobilarna på Liseberg (när man vill undvika hopkörning) och som nu skall försvinna. ;)

Av EDWARD 51
2026-10-06 21:31

Domarna, det är väl de bästa i varje match? Suverän yrkeskår, med rättvisa som största ledstjärna. Fina killar.

Av lgk
2026-10-06 21:27

Som sagt så gillar jag ljudfilerna.
Blir mer nyanser då tycker jag.
Matchen?
Som en sämre träningsmatch.

Av Claes Olsson
2026-10-06 21:08

Du kan knappast klaga på mängden texter här inne.

Av Henrik Leman
2026-10-06 21:06

Det är ju därför han står över. Han gör det när kroppen krånglar. Inte för att han "får" vila. :)

Av Henrik Leman
2026-10-06 21:06

Jag vill hellre ha texter än ljudfiler. Orkar inte folk läsa längre?😀
CHL är verkligen ointressant och märkligt av tränaren att slita på bästa spelarna.

Av HL
2026-10-06 21:01

Jo, fast hans hälsena var intakt i våras och då såg han likadan ut.

Av Lamprologus
2026-10-06 20:57

Tom har alltid stått över träningar, gjort det i alla år. Men om han har en känning så fattar jag inte varför han spelade denna match. Helt obegripligt!

Av Daniel B
2026-10-06 20:50

Säger det igen: Tom Nilsson och Tömmernes borde ha vilats denna match. Samma med 2-3 forwards. Borde ha släppt fram juniorer som hade kört järnet. Det hade kunnat få igång laget när ungdomarna gasade på.

Av Daniel B
2026-10-06 20:48

👍

Av Henrik Leman
2026-10-06 20:48

Det gör jag. :)

Av Henrik Leman
2026-10-06 20:48

Kul att du gillar!

Av Henrik Leman
2026-10-06 20:48