Linköping–Frölunda 211016 – försnack och eftersnack

► Frölunda vände 0–1 till 4–1 borta mot LHC, fyra mål i tredje perioden, två på åtta sekunder, två på 17.
► Här min snabba analys. Mer senare på sajten.

.

 

Snabb analys

 

Så var matchen

Första perioden.
Mål: inga.
## Fetaste chansen hade Ryan Lasch, förnämligt förarbetad av Stefan Elliott, målet nästan öppet men det var klubbor och stolpe i vägen. Ytterligare några bra lägen, Nicklas Lasu och Michael Spacek skapade en riktigt vass möjlighet för Christian Folin och Simon Edvinsson.

Joel Lundqvist hade en riktigt bra period tyckte jag. Syntes att Frölunda kom ut och verkligen ville ta tag i taktpinnen.

Samtidigt är ett tungt skadedrabbat LHC verkligen inte dåligt, skapat farligheter med några breda pass i anfallszonen, Markus Ljungs kedja hotar alltid, Christoffer Ehn ser her ut, jag gillar unge Georg Weigelt.

Andra perioden.
Mål:
1–0 (33.36) Jesper Pettersson (Ljungh)
* In från utvisningsbåset, fritt spår och Pettersson satte pucken mellan Niklas Rubins ben.

## Två power play där skärpan inte riktigt fanns som ”förr”, en dråplig situation där inhoppande Stefan Elliott fastnade i båsdörren så att så att Jesper Pettersson kunde komma ut från utvisningsbåset och sätta 1–0 fri med Niklas Rubin – där hade ni Frölundas andraperiod sammanfattad.

LHC spelar försvar som Frölunda gjort i höst, agerar starkt framför sin målvakt; fram till 0–1 skapade Göteborgsgänget ändå tillräckligt för i alla fall ett mål, men inte heller den här kvällen är avsluten tillräckligt bra.

Saknas desperation framför mål, tycker jag. Fler rumpor i keepern Marcus Högbergs näsa. Kanske också vaska om lite i laget?

Tredje perioden.
Mål:
1–1 (49.51) Simon Edvinsson (Lasch, Sundström)
* Spelsnillet Lasch fann en släpande Edvinsson i fritt läge, denne sköt sitt första SHL-mål.

1–2 (49.58) Max Friberg (Johansson, Olsson)
* Direkt in i zon, bra av Olsson, smart diagonalpass av Johansson till Friberg som nöp till direkt.

1–3 (58.18) Filip Johansson, tom kasse (Olsson)
* Ända från egen zon, pricksäkert.

1–4 (58.35) Max Friberg (Lundqvist, Mursak)
* Slovenskt förarbete, skaraborgsk kanon.

***

FAKTA INFÖR MATCHEN Linköping–Frölunda.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Saab Arena/18.00.
TV: C More live 2 (samt cmore.se), 17.50.
Senaste matcherna, LHC:
Malmö (h) 4–3
Örebro (b) 2–3
Oskarshamn (b) 1–2 (förlängning)
Frölunda:
Rögle (h) 2–3
Djurgården (b) 4–2
Färjestad (h) 6–5 (förlängning)

Se matchen med andra:
O’Learys Avenyn.
Boka bord genom att klicka här eller ring 031–7304900.

Så startar LHC.
Kedjor:
41 Broc Little–61 Markus Ljungh–11 Henrik Törnqvist
17 Brian Gibbons–21 Christoffer Ehn–71 Robert Lantosi
18 Alexander Johansson–9 Daniel Ljungman–25 Filip Bystedt
29 Georg Weigelt–24 Elliot Ekmark–14 Arvid Costmar
84 Jimmy Andersson
Saknas: Ben Maxwell, Nikola Pasic, Patrick Russell

Backar:
53 Eddie Larsson–6 Craig Schira
37 Jesper Pettersson–36 Linus Cronholm
55 Max Lindroth–8 Jonathan Myrenberg
4 Mattias Hävelid
Saknas: Mattias Bäckman, Jonas Junland.

Målvakt:
63 Marcus Högberg (1 David Rautio)

Så startar Frölunda.
Kedjor:
9 Jan Mursak–20 Joel Lundqvist–12 Max Friberg
72 Patrik Carlsson–28 Johan Sundström–81 Ryan Lasch
21 Karl Henriksson–43 Michael Spacek–51 Mats Rosseli Olsen
25 Elmer Söderblom–31 Nicklas Lasu–27 Theodor Niederbach
22  Linus Nässén
Saknas: Jacob Nilsson (långtidsskadad).

Backar:
7 Simon Edvinsson–2 Christian Folin
15 Anders Grönlund–16 Stefan Elliott
10 Jens Olsson–5 Filip Johansson
3 Stefan Milosevic
Saknas: Viktor Ekbom (skadad), Mattias Norlinder (Montreals camp).

Målvakter
41 Niklas Rubin (90 Matt Tomkins)

Inför matchen:

## Nicklas Lasu har ännu inte varit inne på ett enda baklängesmål i Frölunda, är +4. Okej, länge fotskadad, bara spelat fyra matcher – men ändå.
32-årige Lasu (bilden nedan) gör i kväll sin 700:e tävlingsmatch för Frölunda, femma på listan just nu, sannolikt topp 3 efter säsongen förutsatt att han får vara skadefri. Här läget just nu i Frölunda genom tiderna:
1. Joel Lundqvist 1079
2. Ronnie Sundin 870
3. Magnus Kahnberg 720
4. Niklas Andersson 715
5. Nicklas Lasu 699 

## Insatsen mot Rögle senast var i mångt och mycket bra, Frölunda var speldrivande, skapade chanser, den här gången resulterade för få, power play inte fullt så skarpt som vanligt. Släng in två misstag av Matt Tomkins med klubban, ett dåligt byte som gav Rögle 5/3-spel – vips, så var matchen förlorad.
Att sättas upp på ”shit happens”-kontot, det hävdar jag fortfarande.
Intressant nu: kan Frölunda skaka av sig besvikelsen, komma in i Saab Arena och spela lika stabilt och disciplinerat som på Hovet för en vecka sedan?

## Efter tre förluster i rad tog LHC senast (4–3 mot Malmö) sin blott andra trepoängare i höst, med viss hjälp av en givmild motståndare, men likväl en framgång som inte var ologisk. Förre Frölundatränaren Klas Östman och hans lag har sakta och metodiskt jobbat vidare trots en tuff start, Östman sa på fredagen till klubbens webbsajt:
– Jag tycker att vi har förbättrat vårt försvarsspel och det är där som vi har lagt det största arbetet under de senaste veckorna. Jag tycker att spelet med puck så sakteliga tar fart och utdelningen i går kan ge oss extra självförtroende.
Före Malmösegern i torsdags föll LHC med bara uddamålet borta mot Örebro, dessförinnan nöp man en poäng i Oskarshamn, så kanske är Östmans gäng på väg uppåt.

## Patrik Carlsson hade ett antal vassa chanser mot Rögle utan att lyckas sätta dit pucken. På fredagsträningen gjorde han det med ackuratess, sköt stenhårt i nättaket bakom Niklas Rubin.
Näst hårdaste skottet på träningen.
Bara Joel Lundqvist var värre.
Hans ”Fredrik Pettersson”-straff (Globen-VM, ni vet) var det mest minnesvärda, och jag upprepar från tidigare text: blir det straffläggning i kväll måste bara kaptenen få förtroendet.
Tänkte ni förresten på att i torsdags så var det första gången som Patrik Carlsson var med om att förlora en SHL-match den här säsongen?

## Christoffer Ehn, Lidköpingskillen med ett långt förflutet i Frölunda, har gjort mål i de två senaste matcherna för LHC. Hans istid riktigt hög nu efter Ben Maxwells skada: 21.13, 22.00, 20.01.
Robert Lantosis namn känner ni kanske igen, lyckades inte i Rögle, finns nu i LHC.
Annars är det som vanligt Broc Little ni ska hålla koll på, år efter år en offensiv stjärna i den här ligan. Backen Max Lindroth har Partille HK som moderklubb.

## Som väntat blir det Niklas Rubin i kassen efter tre starter i rad för Matt Tomkins. Viktor Ekbom fortsatt på skadelistan, ljumsken nu bättre, men han har överansträngt en annan del av kroppen under rehab-träningen i gymmet. Bör dock inte vara allvarligt, sannolikt är Ekbom i spel under nästa vecka.

## LHC har varit hårt skadedrabbat ett tag, toppbackarna Mattias Bäckman och Jonas Junland borta sedan en tid, även tunga forwardsnamn som Ben Maxwell, Nikola Pasic och Patrick Russell saknas. I kväll är dock arbetshästen Jimmy Andersson med igen.

***

Läsning från i går.

***
Från C More, aktuellt ämne.

 

197 Kommentarer

  1. Kanske varit läge att pröva Jens och Elliott. Den sistnämnde fungerar inte med Grönlund och Filip J rosar inte heller marknaden…

    • Filip var ju jättebra senast, uppåtgående trend ett tag. Olsson utmärkt. Att Elliott inte hade någon kul match senast hängde knappast på Grönlund.

      • Snarare så att Elliott måste upp på läktaren. Grönlund gör det riktigt bra, för det är inte lätt att spela med en spelare som far och flänger över hela isen.

  2. Vi förblir obesegrade på bortais även efter kvällens match. Luciaklubben blir inga större bekymmer om vi spelar som vi ska.

    • Håller med till 100%. Blev härligt drag. Korta resor och bra atmosfär.

      Saknar faktiskt hv, hoppas dom kommer upp igen. 🙂

    • Håller med. Tycker matcherna mot HV alltid var härliga drabbningar med mycket fart, intensitet och glöd. Sedan härlig stämning på läktarna också. Linköping kan åka ur och HV upp till nästa säsong.

  3. off topic: sjukt imponerande av Rögle att köra över förvisso blöta Färjestad. Rögle har ju en hel del folk borta.

  4. Jag är ledsen att jag är kritisk, men jag spyyyyr på att man MÅSTE skicka ner pucken längs sarg, hela j-a tiden!!!!!

    Kan Roger inget annat?

    Så jäkla tråkig hockey. Fruktansvärt att titta på.

  5. Dump and chase. Stor skillnad i spelet? not… möjligtvis lite bättre lag men varje puck läggs need och full fart i hörnet. Tyvärr inte särskilt underhållande

    • Håller med. Allt handlar om att få ner pucken djupt till varje pris! Sen är det full fart och spela längs sargen. Hela tiden.

      Jag avskyr verkligen den hockey vi spelar numera. Förstår att det bara kom 7000 mot Rögle. Kommer INTE betala 525 x 3 en gång till i år. Inte förrän slutspelet.

      • Jag måste faktiskt hålla med. Exakt som vi gjorde förra säsongen och det blev spel på utsidan konstant. Gillar mer när vi kommer in och får rörelse i anfallszon!

  6. Det här bottenlaget ska vi slå. Gäller att vara noggranna bara. För övrigt är man orolig så fort Elliott är på isen.

    • Fel. Är avsaknad av ett effektiv anfallspel. Inget annat.

      Ingen, verkligen ingen spelare hade sprutat in mål när 5 försvarare är samlade och pucken är längs sargen.

      Kolla under matcherna. Hur ofta ser ni Frölunda få spelvändningar, 2-1, 3-1? Sker knappt. Varför tror ni? Vi ger bort hela mittzon och örtsås fruktansvärt försiktiga och spelar på 100% säkerhet hela tiden. Ingen som ligger och fiskar eller pressar högt.

        • Otroligt mycket. Om inte försvare och målvakt får ,tid på sig så blir det enklare att sätta pucken i nätet.
          Spela med pucktempo och tvinga målvakt och försvarare att sidoförflytta.
          Detta görs enklast om man INTE spelar längs sarg där försvarare kan hålla våra spelare på rätt sida. Fick man lära sig som 15 åring redan.

  7. Vi behöver verkligen 1000chanser i 5vs5 för att göra mål .. otroligt tråkig hockey Frölunda spelar asså.

  8. Dålig snurr i anfallszon, spel på utsidan, dåliga skott… Inte konstigt att effektiviteten är så otroligt dålig i 5v5, kreativiteten är inte där!

  9. Roger som sa att man aldrig kan ha för många naturliga målskyttar…. Sen värvar man ingen år efter år… Skitkul att titta på. Skott i magplattan hela tiden.

  10. Det är lite komiskt när man tänker efter en smula. Vi har enormt med resurser och kan värva målskyttar, riktiga sådana – dvs inga som ska göras till målskyttar. Men vi gör inte det. Alla lag ser vikten av att ha målskyttar i laget, men vi utesluter det – nästan helt. Vi ska istället få en hårt jobbande spelare att bli en målskytt. Antingen har man det eller så har man det inte, förmågan att kunna stänka dit pucken. Kontinuerligt. Man blir helt snurrig och oerhört förvånad.

  11. Ändå trist för LHC som har en hel toppkedja på skadelistan.
    De har ju rätt tunt lag som det är så kanske inte konstigt att de ligger där de ligger samt att de spelar efter sina resurser.

  12. Joel driver puck i mittzon, 2 Frölunda spelare åker med och 2 i LHC… istället för att driva på och få 3-2 läge, slår Joel pucken ner i sarg direkt när han har kontakt med röd….Friberg får åka som en dåre för att försöka låsa fast pucken.. men nej, LHC kan vända spelet och gå till anfall..

    Detta skedde precis och är talande för hur tråkigt och ineffektivt Frölunda spelar. Helt otroligt.

    • Det är så. Då vill man inte ens försöka ta sig in med kontroll, utan dumpa ner och jaga efter är melodin. Sedan försöka skapa chanser därefter.

  13. Har bett om det innan, men kan inte någon, som tycker VF spelar ett annorlunda/bättre/effektivare anfallspel denna säsong förklara på vilket SÄTT man gör det, tack?

    Jag försöker att se skillnader i linjerna mot förra året men kan inte se något. HL, du har ju koll och menar att dom har förändrat det offensiva spelet i år, kan du utveckla tack?

      • Det håller jag absolut med om. Men, ingen förändring i hur man spelar PP, bara det att man nu har Lasch tillgänglig.

        Vi kommer inte vinna många matcher om vi inte får PP denna säsong. Heller.

  14. Hahahahahah vilket jävla skämt Frölunda har blivit.. asså detta va fan det sämsta jag sätt. Nej blir krogen istället. Hej med er.

  15. Bänka Ryan Lash nu, så jävla nonchalant återigen. Han pissa bort fem minuters PP tid mot Rögle och nu står han och sölar bort två minuter mot LHC.

    Rönnberg kanske skall gå igenom hur man byter under nästa träning. Pinsamt att se ett lag med professionella spelare som inte kan lista ut när dom skall in på isen eller inte.

  16. Visst Elmer tagit stora kliv men nog fan måste vi köpa in en riktig målskytt snart?! Roger sa ju till och med att man inte kunde ha för många målskyttar i ett lag?!

  17. Vad är det Stefan Elliot skall bidra med? Värdelösa pass ur egen zon, svag i närkamperna och har för vana att när han vinner pucken bakom eget mål att driva in framför det egna målet och tappa pucken.

    Rögle skickar spelare som inte presterar men vad gör Sjöström? Mursak och Elliot har inte presterat alls, Sundström inte mycket mer han.

    • Frölunda är en klubb som drivs av sossar, ”alla ska få vara med och leka, det ska vara lika för alla”

  18. Alltså, varför är alla våra värvningar så dåliga i 5 mot 5? Spacek har haft 2 matcher där han var bra, Lasch har väl aldrig gjort mycket poäng i 5 mot 5, man värvar ju bara för PP? fattar verkligen inte hur man tänker.

    • För att Roger har ett väldigt märkligt spelsystem som gör att skickligare spelare försvinner helt i 5-5 spelet. När vi spelar EQ kan vi låta alla brunkare vara på isen. Nåt annat behövs inte. Bara söka röd och slå ner puck. Varenda jäkla gång! Sen jaga, jaga jaga. Låsa fast puck och spela utanför försvararna.

      Helt ofattbart. Detta har nu pågått i 3 säsonger och ingenting har hänt. Verkligen ingenting.

      Jag lägger ner detta nu. Finns roligare saker att göra en lördag. Umgås med familjen och grannarna tex.

  19. Nu blir det förlust idag, det är som förra säsongen, jobba, jobba, jobba utan att ta sig in på mål…

  20. Herregud vad fan sysslar dom med, det är under all kritik!
    Kan någon förklara hur ett lag kan sjunka så i nivå? Helt obegriplig!!!

  21. Underbar i ställning! Linköping är dåliga detta vinner vi på halvfart! Deras backar är bättre än våra! Vi har 3 bra backar! Folin Edvinsson och Ohlsson resten suger. Våra forwards är grymt ojämna och nästan alltid bra samtidigt ingen kliver fram i svåra matcher! Sedan dom skott vi tar är helt galna! Skjuter långt ut med fri sikt hur svårt är det?

  22. Börjar få nog nu. Rönnberg har gjort mycket bra för klubben, men allvarligt. Väck med honom och in med nytt blod. Bort med Sjöström och assisterande tränarna också.

  23. Jag är ju inte direkt förvånad. Vi har ju inte ändrat något sedan förra säsongen, förutom PP då kanske. Dom säger att vi har ett annat spel nu, men jag kan verkligen inte se va det är? Kan någon helt seriöst försöka förklara för mig vad som skiljer sig i spelet denna säsongen? Vi har värvat ”spets”.. ja Jo men ingen av dom kan ju göra mål.. rätt viktig del i hockey känns det som.

    • Stor skillnad på anfallspelet men Linköping är på rätt sida, jätte tighta framför mål och har alla 5 man hemma.

      • Vad måste man göra då för att luska upp ett sådant försvar?
        Jo, vända spelet snabbare och bli rakare. Inte söka sig ner mot hörnorna, då spelar man de i händerna. Vilket vi gör.

      • Björn, berätta gärna då vad den stora skillnaden i anfallspelet är, mot föregående år. Gärna om du ser några effektivare skillnader och mer ”vågat” anfallspel.

  24. Vi ska spela så fint hela tiden. Passningar bakom ryggen, fint och nätt. Fan, ut och kör. Åk skridskor, tackla, ta pucken till mål, in i skiten framför mål. Otäckt mjukt just nu.

  25. känns som om Johan Sundström skulle må bra om ett miljöombyte.
    Kanske Schweiz eller Finland så han kan få upp självförtroende och göra poäng.
    I Frölunda lyckas han inte med något, puckar studsar över klubban, han ramlar eller så är han på fel plats. Ingen katastrof men lyckas ändå inte riktigt.

  26. 2 senaste matcherna tillbaks till förlorarmentaliteten från de senaste säsongerna. Imaginärt spelövertag men vinner inga kamper framför mål och då räcker det med ett eller 2 misstag så förlorar vi

    Perkele, in med folk framför mål, skjut oftare och högre….

    Hoppas jag har fel och att vi lyfter i tredje

  27. Frölunda sparar sig till matchen på torsdag. Tjugo minuter kvara. Med Rajjan i laget finns alla chanser att vända och vinna!

  28. Vart är Sundström, Mursak, Elliot, Rosseli? De tre förstnämnda är ändå tänkta som toppspelare, men ser inga tendenser alls!

  29. Klart att det är hjälten Elliot som fastnar i båsdörren

    Snälla sparka losern som orsakar poängförlust efter poängförlust, in med en junior tills vi hittar en vettig back

  30. Varför agerar inte ledningen? Är de nöjda med det som erbjuds? Två raka sjundeplatser och nu undermåligt spel.

    • Nöjda vet jag inte, men man har en enormt stor Tro på det man gör. Man tror även att det kommer lösa sig till slutspelet. Man är ju Frölunda, liksom… 😉

      • Det är alldeles för naivt att tro det. Det finns enorma resurser, men de utnyttjas inte till fullo. Går inte att göra guld av gråsten.

        • Verkligen inte. Jag hävdar för 3 säsongen nu att vår offensiv lider av att alla skall göra jobbet och att man tar för lite risker.
          Man vill försöka skapa ”tryck” genom att alltid slå ner puck djupt och jaga ihjäl sig och spela längs sargen. Om det nu inte fungerat på 3 säsonger, varför skall det plötsligt lossna?
          Björn får gärna utveckla den ”stora skillnaden” i årets offensiva taktik?
          Edit: såg nu att jag måste skrivit ”daniel” av vana och sen resten av inlägg skrivits med samma namn. Manuset ju inte namnet när man skriver inläggen. Är ju ”vitt”…

  31. Kan folk inse varför Ehn skulle varit kvar i Frölunda nu snart?! Endast han som vågade stå framför målståndarens mål. Nu ser alla målvakter alla skott! Inte en chans att man gör mål då!

  32. Så ja! När man väl spelar in sig i anfallszon så blir det mål. Sidoförflyttning på målvakten som inte hänger med.

    Är så enkelt.

    • Ja! Men det sker för sällan. Då säger väl Roger: Grabbar, det är så här vi ska göra. Ta oss över röda och dumpa ner pucken, få fast motståndarna, trötta ut de.

  33. Och drömspelslik man in sig i anfallszon igen. Sidoförflyttning på målvakten igen som inte hänger med.

    Förstår ni nu vad jag tjatar om?

  34. 50 min av olidligt dåligt spel, sen spelar man in sig i anfallszon 2 ggr, båda gångerna hinner inte målvakten med sidoförlyttnigen pga snabba pass. Båda gångerna blev det mål.

    Är inte svårare. Synd bara att Roger envisas med att spela med säkerhetsbälte, livrem och fallskärm.

    • Precis. Det är Roger och Co i båset som håller tillbaka spelarna. Låt de köra och sköta taktiken själva. Lika bra 🙂

    • Att de sparar sig till torsdag, men vi spelar på tisdag. Det sa du. Samt att allt kan hända med Lasch i laget. Det är sant, åt båda håll.

      • Ja, samt ”Det har du rätt i. Frölunda är lite bättre nu. Då gör lagen ofta inte mer än bad som behövs.” Innan matchen. Fattar inte att ni tycker så mycket är dåligt hela tiden.

        • Det är sättet att spela vid är oerhört frågande till. Över röda och dumpa ner pucken, sedan jaga efter. Då får man allt som oftast motståndarna på insidan och tvingas kämpa och slita på utsidan. Blir jobbigt i längden.

          Bättre att försöka spela sig in i offensiv zon och låta motståndarna anpassa sig efter det. Blir mycket svårare. Att dumpa, är som en gåva för motståndarna.

  35. Haha tror Sundström verkligen sjökvist kommer ta en utvisning för lhc mot Frölunda när dom har PP?! Lär väl aldrig hänt!

  36. Härligt med seger! 2 riktigt dåliga perioder sedan orkar inte Lindköping. 3 poäng underhållning??? Nä

  37. Inte den bästa matchen men det räckte. Kul för Edvinsson att näta. Rubin gör det klart godkänt idag. Lasch i poängprotokollet igen…

    Vad är rekordet i kortast mellan två mål? Tog 8 sekunder här tror jag.

  38. Kunde inte se denna seger alls! Jäkligt skönt å vinna trots oduglig insats!
    Skönt att se rubin göra en stabil insats iaf mot ”sämre” motstånd ser dock tomkins som 1a!
    Jävligt roligt för edvinsson! Första säsongen och nästbästa back i laget!

  39. Hur gör vi med PP, gott folk? Ska Elmer verkligen få fortsatt förtroende där eller ska man sätta in Carlsson tills Sjöström hittar en vass målskytt.

  40. Riktigt glad att jag inte kommenterade när Frölunda låg under, utan ist väntade tills det blev 1-1. Då kunde jag minsann framstå som en riktig liten muntergök ✨㋛✨ !!! Ist för en dysterkvist som jag kan lova att jag hade låtit som innan ☘️ !!!! VINST ❤️❤️❤️

    • Det kan svänga fort. Period 1 och 2 var svaga, period 3 desto bättre då man väljer att spela sig in i offensiv zon istället för att dumpa. Blir mycket enklare då och svårare för motståndarna.

  41. E gränsfall till man blir äcklig av att vara här inne nu från att man var inne här i andra o lästa massa kommentarer… Vidriga jävla påhopp på spelare o ord man inte trodde man skulle höra från en ”supporter” om ens egna spelare…
    O Elliot verkar ju vara den värsta av dom alla… Uppenbarligen kan många här mer hockey än både Rönnberg o dom andra i tränar teamet så föreslår en ansökan bör skickas till Frölundas kansli …

    Om nu folk vill spy ut vad dom tycker om både spelare o Frölunda kan ni inte starta en Frölunda tråd på Flashback!! Kan informera det är väldigt mycket unga som är här inne o läser .. Bla min son som är 11 år. E hövligt tragiskt att man skall behöva förbjuda honom att vara här för människor vräker ut sig både det ena o det andra. Tog upp det här redan förra året här inne om nivån!!
    Nog för spelarna ibland slarvar o vi torskar men det skall väl inte behöva skrivas vidriga saker … Eller har jag fel??? Låt denna grymma sida vara ett forum där vi snackar Frölunda o inte spyr Frölunda !!

    • Håller med. Mycket kräckande. Lite synd med tanke på att mycket är bra som Leman gör.
      Dahlin har börjat NHL bra men berkar inte vara någon pubik i BUF. Hade gärna sett att han bytte lag men kommer inte hända.

    • Mycket engagemang här från fans som bryr sig om sitt vf- kritik måste få framföras även om orden kan bli lite hårda i stridens hetta – viktigt med passion ändå!

    • Jag håller med dej totalt!
      Med sådana fans med så mycket hat behöver man inga fienden!
      Elliot som oftast hamnar i skottgluggen var riktigt bra idag, får han någon cred för det av ovanstående hockey-nollor? Nej….

      • Bra? Tillräckligt bra för att va den som får mest speltid??? Det tycker inte jag, han gör enkla misstag i egen zon, indianare och kör sina raider in i anfallszon där han många gånger sätter laget i svårigheter.

  42. Kändes viktigt att dom kunde ta denna och börja göra mål igen, Rubin är bra, Elmer, Edvinsson, Folin bra, en del mindre bra men skön seger.

  43. Härlig intensitet idag. Känns som killarnas tempo avgjorde. Skönt att vi kunde ta tre rättvisa poäng.

  44. Bra match av Rubin men om man har hela gnistängstunneln öppen som blir vid målet..blir det omöjligt att ta det friläget..va gjorde dom vid 0-1 ofattbart…slarv och tempofattigt vid pp…sedan måste dom pricka mål..bra gjort att vända på det och blev lite orolig att dom skulle förlora igen även om man var klart bättre även denna match…tänk vad ett mål kan öppna upp allt ibland..nu har vi bjudit motståndarna på mål bakåt 2 matcher i rad..nu får det va nog med sånt tramsande..

  45. Nu är jag helt ny här men som FHC-supporter boende i Linköping och var även på matchen igår så är läsningen på whitelions-forum kring bortaklackens uppgörande inte nådig! Det har tydligen kastats golfbollar från klacken varav en boll har träffat en 16-årig tjej så hon behövde plåstras om sen hade tydligen frölundaanhängare (oklart om de var en del av bortaklacken) suttit på aktiv sittplats och provocerat. Ganska respektlöst kan jag känna. Det blev tumultartat kan jag säga, nu satt jag och familjen långt ifrån men det var ordningsvakter överallt och en högt skanderande hemmaklack! Lite tråkig läsning kan jag tycka om allt är sant.

    • Enligt Corren hade det varit stökigt på läktaren men det som kastades var inte en golfboll utan ett Lypsyl. Händelsen hade filmats och den som kastat var identifierad och skulle stängas av från Linköpings arena. Filmen skall även delas till Frölunda och Ishockeyförbundet.
      Allt enligt Corren.

      • Fick höra det precis också, att det var ett Lypsyl. Har inte kunnat läsa artikeln på Corren men bra att det har filmats och att personen är identifierad! Tråkigt att det ska behöva hända, nackdelen med lördagsmatch.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Svarta veckan bör användas som en väckarklocka av Frölunda

► Spreds det möjligen en bekvämlighetskänsla i Frölunda efter de sex inledande segrarna i SHL? I så...

Björklöven–Frölunda 3–2 – snabb analys

► Frölunda förlorade igen, nu 2–3 borta mot Björklöven. ► Här hör ni vad jag tycker om matchen. NÄR...

Speciell match för Dower Nilsson, bra tendenser i hans spel

► Matchdag: Frölunda är i Umeå för att försöka studsa tillbaka mot nykomlingen Björklöven. ► Vad funderar jag...
Senast kommenterat

Robban har väl inte förmått Frölunda att spela bra hockey under en längre period sedan i december förra året, om vi ska vara ärliga.
Halva förra säsongen - trots klasscentrar som Niederbach och Ruotsalainen - var svag

Av HenrikM
2026-10-11 09:18

Fagemo är som förväntat helt osynlig i 5 mot 5 och anledningen till att han inte lyckades i NHL. Clarke lyste i sina första matcher tills han tvingas in i systemet, precis som Puistola samt många andra toppspelare historiskt.

Av Henke
2026-10-11 09:07

Har tänkt samma Heens har knappt spelat en enda godkänd match ! Hasa är bra framåt men katasrofal bakåt ibland Tömmernäs är väldigt ensam när Folin är skadad och Tom Nilsson knappt spelbar .

Av Peter Johansson
2026-10-11 08:51

Det pratas mycket om att nyförvärven fungerar. Men jag är mer orolig över backparen. Tömmernäs och Hasa är det enda fungerande paret. Heens har varit direkt dålig, likaså Johannesson. Nilsson är väl ursäktad med tanke på sina problem. Milosevic blandar och ger. Samma med Högberg.

Av ligula1962
2026-10-11 08:44

Fredrik Södersröm är överlägset bäst på TV4 ! Frölunda begår så många misstag både på individnivå och som lag så man häpnar , att sen domarna är helt klappkass och direkt missgynnar Frölunda gör inte saken bättre .

Av Peter Johansson
2026-10-11 08:36

Dvs Robban tycker inte Puistola gör de han skall göra på isen.
Annars brukar stjärnvärvningar spela i förstakedjan och inte med brunkare.

Av Jan Barklund
2026-10-11 08:26

Är det konstigt? Han fick igår spela med Noah Hasa och Max Friberg. Räcker väl som svar…

Av Jan Barklund
2026-10-11 08:24

Ja, Fredrik Söderström är en lisa för örat. Analyserar, utan att överanalysera. Jag skrev det faktiskt till honom igår och hoppades att han får fler VF-matcher. De flesta vet att jag gillar CHL men tränarstabens tillvägagångssätt inför matchen i Liberec var märklig, to say the least. Och man hade me...

Av Szymon Szemberg
2026-10-11 08:04

På ett par ställen…

Av JonasG
2026-10-11 07:59

Som svar på din inledning, verkligheten har kommit ikapp Frölunda. Spelet har hela säsongen har varit ganska svagt, man har sett ut som en boxare som stått mot repet och tagit sina poäng genom ohållbart bra målvaktspel, puckar som studsat rätt och ohållbar skottprocent. Det håller givetvis inte i lä...

Av NC
2026-10-11 07:58

Märkligt att inte Frölunda inte får en klasspelare som Puistola att lyfta. Är en stjärna på SHL och landslagsnivå.
Oxh Fagemo kommer knappt till lägen för sitt skott.

Av HenrikM
2026-10-11 07:58

HL, du har i farten skrivit Timrå när du menar Björklöven.

Av JonasG
2026-10-11 07:56

Det är trist detta spelet. Men det är bra att det kommer nu. Ska bli spännande att se hur vi kommer tillbaka. Detta påminner ju lite om våran Januarihockey? Men det är bara att bryta ihop och komma igen. Jag är t.ex spänd på hur Folin ser ut på när han kommer tillbaka. Vill se lite rejälare backspel...

Av Morgan Magnusson
2026-10-11 07:52

Ännu en match där det skapas mycket. Det är ju bra. Sen att den jäkla pucken inte sitter, det är surt. Visst, ddt var lite slarvigt ibland men jag tycker ändå att det ser bättre ut spelmässigt. Man spelar inte fast sig i egen zon som dom första matcherna. Sen om det beror på att dom senaste matchern...

Av Daniel B
2026-10-11 05:45

En sak till Grundin vi ligger tvåa i tabellen snacka bort det om du kan. Nån ting måste vi gjort som är bra eftersom vi ligger tvåa. Men du kan fråga Conta han kanske har ett svar för han verkar vara jävligt smart om han inte står framför kaffeautomaten eller funderar vad han skall ha för dip till c...

Av kilberg28
2026-10-11 02:06

Sjöström fick ju massa cred när han löste Johannesson i våras, sen när han hade spelat några sämre matcher så var det en floppvärvning helt plötsligt.

Av f.lundgren0611
2026-10-11 02:02

Det betyder att du inte har nått riktigt svar som alla andra pessemister när man tar er på pulsen. Det jävliga är Grundin att du vet inte ett skit vad som sägs i Frölundas omklädningsrum,Styrelserum eller tränarrum. Du vet inte ett skit vad som sägs mellan Sjöström och dom spelare han vill värva. Så...

Av kilberg28
2026-10-11 01:58

Vi kan väl helt enkelt vara överens om att du är nöjd, men det behöver inte innebära att alla andra är det.

Av Grundin
2026-10-11 01:29

Eftersom du tycker att det är dåliga värvningar kan du hellre tala vilka vi skulle ha värvat. Eftersom du vet så mycket bättre än Sjöström. Det är det som är knäckfrågan. Varför ringde du inte Sjöström redan i Mars och väglede honom.

Av kilberg28
2026-10-11 01:15

Ut:
Ruotsalainen
Niederbach
Stenberg
Innala
NDN
Weissbach

In:
Puistola
Fagemo
Olausson
LDN
Clarke

Inga nya centrar, förutom en fantastisk Bosse. Jag fattar att Kilberg är imponerad...

Av Grundin
2026-10-11 00:56