SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Leksand–Frölunda 250311 – här kommenterar ni matchen

Frölunda avslutar grundserien i Leksand och hoppas nog lika mycket på en friskare framtid som poäng denna kväll.
Bara sju spelare saknas i Roger Rönnbergs gäng. Färre än förväntat.
 Här får ni laguppställningar, här kan ni också snacka med varandra om det som händer på isen. Jag blir jätteglad om ni tänker på tonen i era kommentarer. Välkomna att vara med.

SHL-tabellen.

FAKTA INFÖR MATCHEN
Leksand–Frölunda.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Tegera Arena, 19.00.
TV: Sportkanalen/TV4 play (18.30).

Efter matchen här på sajten:
1. Snabb analys att lyssna på.
2. I morgon 08.00 – krönika att läsa.

Missa inget – prenumerera!
Den här korta texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.

Lyssning:
* Problemet med sjukstugan, Albin Sundin-situationen, Brynäs ville ”slippa” CHL.

 

Läsning:
* Seniorhockeyn passar Oskar Wahlberg bra. KLICKA HÄR.

***

Strider runt två streck i afton. Kan Timrå vinna i Växjö och sno åt sig en topp 6-plats? Kan Malmö rädda sig till slutspel via seger i prestigefajten mot Rögle? Spännande att följa.

Kvällens matcher: Skellefteå–Modo, Leksand–Frölunda. Örebro–Luleå, HV71–Linköping, Brynäs–Färjestad, Växjö–Timrå, Malmö–Rögle.

***

***

Frölundas lag i kväll:
Kedjor:
25 Arttu Ruotsalainen–40 Jacob Peterson–12 Max Friberg
55 Ivar Stenberg–39 Mikael Ruohomaa–18 Max Westergård
92 Filip Cederqvist–32 Noah Hasa–44 Noah Dower Nilsson
17 Isac Born–31 Nicklas Lasu–28 Viktor Nörringer
27 Måns Toresson

Backar:
7 Henrik Tömmernes–6 Filip Hasa
26 Isac Heens–2 Christian Folin
11 Oskar Wahlberg–3 Albin Sundin
43 Tom Nilsson

Målvakt:
1 Lasse Johansson (30 Tobias Normann)

Som synes saknas inte riktigt så många som förväntat, både Filip Cederqvist och Arttu Ruotsalainen tycks ha tillfrisknat snabbt, dessutom gör Tom Nilsson ett försök. Lasse Johansson i kassen den här gången.

Matchen? Frölunda behöver vinna för att ha chans på andraplatsen, det krävs då att Luleå förlorar i Örebro. Frölunda kan vid förlust sjunka till en fjärdeplats – om Färjestad bortabesegrar Brynäs. Betyder det så mycket, då? Upp till var och en att avgöra, men en andraplats ger garanterat CHL-spel och fördelen av en match 7 på hemmaplan i såväl kvartsfinal som semifinal. Både trean och fyran har match 7 hemma i kvartsfinal, skulle dessa båda lag mötas till exempel i final har trean hemmafavör.

CHL? Fungerar så här: SHL har tre platser, SM-guldlaget och de i övrigt två bäst placerade lagen i grundserien. Säg att Brynäs vinner, då får lag 2 och 3 spela CHL. Säg att SHL-sexan (just nu Rögle) tar guld, då följer lag 1 och 2 med till CHL.

Här är de som saknas i Frölunda:

Wiktor Nilsson (axel) – bör vara tillbaka till slutspelet eller en bit in i kvartsfinalspelet.

Erik Thorell (överkropp) – skadad, ska vara tillbaka till slutspelet; har gått på is.

Linus Weissbach – mår bättre, testar nu att träna lätt för att se så att inte hjärnskakningssymptomen återkommer; har gått på is (för sig själv).

Dominik Egli – skadad, ska vara tillbaka till slutspelet, har gått på is.

David Edstrom – sjuk, bör väl bli frisk i veckan.

Linus Högberg – skadad, ska vara tillbaka till slutspelet; har gått på is.

Linus Nässén – skadad, bör vara tillbaka till slutspelet.

Gustav Rydahl? Sedan länge tillbaka i sitt rehabprogram, därmed inte att räkna med den här säsongen.

***

Oskar Wahlberg, för den som missat.. Malmöfostrad 19-åring, tvillingbror till Anton (Buffalo Sabres organisation). Kom till Frölunda den här säsongen när J20 tappade halva backbesättningen. Har sett oväntat bra ut i SHL-miljö, lugn med pucken, modig. Nedan läser ni mer.

***

Leksands lag.

Leksand kändes ett tag som en het topp 6-kandidat, har nu förlorat fyra matcher i rad och slåss med näbbar och klor för att behålla slutspelsplatsen. Det kan behövas poäng mot Frölunda, allt beror på hur det går för Örebro mot Luleå, Malmö mot Rögle.

I kväll saknas anfallarna Kalle Östman och Martin Karlsson samt backarna Patrik Norén och Alexander Lundqvist.

Ex-frölundaiten Patrik Zackrisson har utgående kontrakt, vill de sig illa för honom och Leksand kan det här bli hans sista match i den vita tröjan:

– Ja, den tanken har slagit mig men förhoppningsvis blir det inte så, säger Zackrisson till Falu-Kuriren.

 

236 Kommentarer

  1. Sååå skönt med de som tillfrisknat. Och som vanligt så bra info från herr Leman. Denna gång mest att de skadade nog är tillbaka till slutspelet..

    Väldigt värdefullt med den infon som ges här. Nu hoppas vi på vinst för FHC och att Örebro vinner mot Luleå!

  2. Frågan är hur sjuka man har varit och hur mycket ork ” tillfrisknande ” spelar har ? Blir nog tufft mot ett Leksand som nästan måste vinna .

  3. Så högt upp som möjligt, alltid bra. Gevalia ryker redan i kvartsfinal, då är andraplatsen väldigt viktig.

  4. Helt ok matchinledning men hade önskat mer direktskott. Ska passningen tas emot och sen satsa på skott kommer oftast motståndarens klubba i vägen

  5. Just nu, Rögle i kvartsfinal. Det ni, mina herrar och damer. Det är en mardröm för oss.

  6. Jag hörde att det väntas en korvmeny för Friberg. Dags att han åker hem per omgående. Låt karln vila.

  7. Tycker att Leksand har bättre passningsspel än Frölunda men kan ha fel ? 😮‍💨😄

  8. Luleå får absolut inte förlora nu om den här ledningen står sig!

    Växjö är om möjligt ännu värre än Rögle, hade inte blivit det minsta förvånad om dem i så fall svept Frölunda med 4-0 i matcher…

    • Håller med Växjö är något värre att möta än Rögle. Men vill helst inte möta något av dessa lag

    • Varför inte? Skulle det stå sig så kommer vi tvåa och kan det bli Timrå efter att åttondelarna är färdigspelade. Brynäs ska möta det sämst placerade laget som går vidare, vi skulle då få det andra.

  9. Ouch. 1-1 målet får man ändå tacka domaren för. Att han inte tog en tripping där precis innan är ju skumt. Jag hade varit skogstokig om det vart så åt andra hållet.

    • Om tabellen ser ut som nu önskar jag Frölunda på 4:e plats. Då möter vi Skellefteå vilket jag tycker vi har spelat bra emot men som redaktören skrev. Ska ett lag vinna am guld bör man vinna mot vilket lag som helst…

      • Aldrig känt att kombon Friberg-Peterson fungerat speciellt bra. Oavsett vem som varit tredjelänk.

        • Såg bra ut med Edstrom men det var bara en match. Tror grundproblemet är att Friberg spelar alldeles för mycket. Har inte så mycket att göra vilka han spelar med, Friberg går inte gått att känna igen på rätt länge.

  10. Försvarsarbetet runt egna kassen har en del övrigt att önska ! Spelar man så här i slutspelet då åker man ut i kvarten direkt.

  11. Tycker lite synd om Hasa som tappat så mycket kvalité sen skadad. Mycket blunders som ofta resulterar i mål bakåt..

  12. Uselt Frölunda, krävs rejäl uppryckning nu.
    Eller längtar ni så mycket efter golfbanan?

  13. Det första man får lära sig som back är att släppa skytten och förhindra genomspel, men inte Hasa.

    • Mm. Håller med. Man har ju sett det i många matcher under säsongen från flera lag som gjort det Hasa gjorde.

  14. Andra perioderna måste bli mycket bättre till slutspelet vi är sämst i serien i andra perioden

  15. Och ta bort Tömmernes från powerplay och sätt in Folin där. En av de få backarna i Frölunda som vågar skjuta

  16. Nu gäller att visa att vi har ett bra boxplay. Varför inte göra en ”Leksand” 😄

  17. F hasa ger bort tredje platsen, domarna är ute på allmänhetens åkning, Roger vill redan till Schweiz

  18. Lägga iväg pucken etter sargen funka bra på 70-talet.
    Inte så bra nuförtiden, Frölunda har så förbannat svårt att få ut pucken ur egen zon

  19. Andraplatsen verkar körd.
    Just nu får vi SAIK. Skönt att få ta revansch. De är formtoppade och har en grym målvakt – precis som Rögle. Tycker inte att det spelar någon roll vilket av lagen vi får.
    Hade vi sluppit alla skador och sjukdomar hade vi nog tagit andraplatsen och hemmaplansfördel i ev semi.

  20. Lasse Johansson är helt övergiven i målet får ingen hjälp överhuvudtaget 😡

    • Lite övergiven men också en sådan kväll han inte tar något extra. Utan att för den skull gjort något tydligt misstag.

  21. Tror kanske att Frölunda borde bryta med Filip Hasa, har inte alls nått samma form som före nackskadan och vågar man hoppas att han kan spela och växa om han får kontinuitet?

  22. Hasa blir inte ens förbannad när han gör sin rejäla tabbe. Visar på bristen av att de inte bryr sig nämnvärt ikväll.

  23. Max påminner mer och mer om Näss’en, åka, åka, kämpa, kämpa. Resultat? Noll och ingenting.

    • Hans form har varit dålig länge ser lite uppgiven ut och ger upp situationerna emellanåt.

  24. Kollade på slutminuten av perioden mellan Brynäs o Färjestad och silferberg gör mål igen i pp med ett direktskott från sidan.. såg enkelt ut men det är direktskottet som är ”da shit”

  25. Andraplatsen är körd i och med att Luleå knappast släpper en 3-1 ledning.
    Trea eller fyra spelar ingen roll.

  26. Ok nu behöver vi för ytterligare ett bra bp och varför inte en ”Leksand” 🤣

  27. Lasse Johansson lär få godkänt ikväll iaf !
    Försvarsspelet helt bedrövligt emellanåt 😡

  28. Lasse helt borta och då räddar Folin (var det väl?) annars stensäkert ett mål i baken

  29. Varför har inte TV4 en kanal enkom för bilddelning av samtliga matcher? Min fjärrkontroll håller på att gå itu.

  30. Filip Hasa har väl ingen lyckad kväll, men kolla hur han snackar i båset med sina medspelande juniorer. Verkar ändå vara lite minipappa för juniorerna i laget. Bra där, Hasa har kapacitet och jag har inte gett upp hoppet om honom ännu.

  31. Born gör två mål, kul, liksom att Ivar fick göra sitt första mål i SHL till slut.

  32. Rögle – Malmö i åttondelsfinal. Vinner Rögle den serien om vi kommer tvåa då är det Rögle i kvartsfinal.

    Ni får läsa på hur det fungerar i slutspelet..

  33. Förstår inte vad kommentatorn svamlar om. Leksand är borta, om inte Luleå vinner under ordinarie tid. Målskillnaden har Örebro på sin sida. Markant..

    Bra om de har koll!

  34. Timrå har ett försvarsspel som vi definitivt ska kunna sätta ordentligt på prov. Nackdelen är att det finns risk för att flera blir sjuka i serien, då Timrås lada är svinkall.

  35. Föredrar Timrå före ex Växjö, Rögle eller SAIK.
    Helt okej bli trea så sett men synd missa hemmaplansfördel i eventuell semi.

  36. Då blir det inget CHL nästa säsong heller förutsatt att inte Brynäs vinner guld

  37. Skönt att lyxfällan missar slutspel med alla sign bonusar de ska betala av. Oj oj det är tungt.

  38. Brynäs åker ut i kvartsfinal. Kan bli tex Växjö för deras del. Tar vi oss till semifinal då har vi hemmaplansfördel!!

  39. Starkt att vinna denna match! Tyckte att Leksand skapade mer än vi men vi var effektivare

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

Trevligt gjort HL -kul att Du var där. Missade Dig naturligtvis.

Hanna, som alla såg var exemplarisk - glad föratt min lilltjej var med på Campen för första gången.

Många från norra delen av västkusten hänger socialt ihop fastän de är från olika klubblag - LN70, Lions Strömstad, Munkedal, St...

Av matte
2026-07-18 21:53

+1 grundin

Av Hampus Olofsson
2026-07-18 18:43

🤗

Av Henrik Leman
2026-07-18 18:28

Var två veckor bort nyligen.

Av Jojje
2026-07-18 17:19

Du ändrar dig hela tiden...

Av Jojje
2026-07-18 17:14

Snyggt producerat Henrik

Av Bureauman
2026-07-18 17:08

Låt oss inte döma innan vi vet facit. Det verkar ju vara en svår marknad, men å andra sidan hör man ju alltid att de ligger långt fram i planeringen hela tiden.

Av Grundin
2026-07-18 11:55

I början på nästa vecka tror jag centern presenteras.

Av STM
2026-07-18 11:32

Nu sa ju Sjöström i en intervju häromdagen någonstans att det var rätt nära att vara klart med centern.

Av STM
2026-07-18 11:31

Lyckas Sjöström ro hem Åman är det en bonus, men tyvärr tror jag inte det blir fallet, hade han varit seriöst intresserad så hade han redan varit klar den 18 juli!
Säsongen är 2 veckor bort och Sjöström har fortfarande inte fått in någon klass center, jag tror på tomten ner jag ser och hör det! Men...

Av platax1953
2026-07-18 09:29

Dessa hockeyläger är supervikyiga för att bygga för framtiden tror jag. Fem-tio år framöver är det dessa killar och tjejer som ska in i föreningen. Superbra initiativ!

Av STM
2026-07-18 09:00

Hur är Nils Åman i det fysiska spelet?
Frölunda saknar en Rydahl i sin bästa form! Nån som spelar hårt och är tung och jobbig att möta. Sen får det gärna trilla in en del poäng och så också givetvis.

Å med Lindholm borta under inledningen som trots att han knappt tacklar är en av sällsynt få li...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-18 02:16

Jag hoppas också på några år med Åman. Men vi får se vad som sker :)

Av Christian
2026-07-17 23:53

Det har du verkligen gjort, med visst understöd av ett par av oss skribenter. Tyvärr har inte alla velat förstå eller ta till sig när det påpekats hur spelarmarknaden ser ut och fungerar.

Av Kalle Kula
2026-07-17 21:45

Som tidigare skrivits:
AHL har de senaste blivit en allt attraktivare liga, mer välbetald.
De bästa, som ändå tröttnat, väljer Schweiz.
Ingen ska tro att Frölunda< Linköping m.fl. kommer sajna några stjärnor med stark lyskraft hos gemene man.
Om, srort "om", Frölunda eller annan SHL-klubb skull...

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:28

Visst, man ska inte överdriva skillnaden. JAD var vinge i slutspelet iaf. Så mycket vet jag. :)
Huruvida Frölunda var intresserat vet jag ej. Men tror man fortsatt hoppas på några är med Åman

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:22

Riktigt deppigt att läsa Svenssons text. Vår centersida är verkligen ett skämt.

Av Gustav
2026-07-17 21:14

Med det sagt, så är det klart han kan spela vinge också. Så stor skillnad är det inte på center och vinge :)

Av Christian
2026-07-17 21:07

Jag man hoppas ju en del på Åman.
Skulle säga att det är en spelare på absolut översta hyllan, med SHL mått mätt.

Jag tror dock fortfarande att det blir en nordamerikan, som för oss är tämligen okänd.
Tror Åman hamnar i Schweiz till slut, fast jag har ingen koll på vilka lag där som har "utlänn...

Av Christian
2026-07-17 21:06

Absolut. Jag läste det,
Men jag hävdar dock att han är primärt center, faktiskt ganska sällan använd som vinge och då mest i NHL. I AHL spelade han center i de allra flesta matcher och tar också väldigt mycket tekningar.
Sen är han förmodligen för defensiv mot vad Frölunda söker i dagsläget, han s...

Av Christian
2026-07-17 21:02