SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Lekkerimäki bäste svensk redan före målen, nu hoppas jag på USA i final

Se där – första JVM-finalen sedan 2018. Sverige vände och vann mot Tjeckien (5–2).
► En härlig fredagsfinal väntar (19.30). Drömscenario för arrangören. Än mer så med ”rätt” finalmotståndare.

Sverige firar efter 4–2-målet mot Tjeckien. Foto: TSN (skärmdump)

Jonathan Lekkerimäki sköt Sverige till JVM-final, till slut 5–2 mot Tjeckien.
Men matchens grej, nog var det Tom Willanders hemjobb före 4–2?
Nu håller jag (förlåt, Finland) tummarna för USA i kvällssemifinalen. Finalen känns mer på riktigt då.

(den här snabbkrönikan bjuder jag på; den som vill tacka med en prenumeration för blott 69 kronor/månad kan klicka här

DET HÄR VAR länge ett semifinaldrama i Scandinavium, Sverige jobbade sig in efter en tveksam start, kopplade 3–2-grepp tidigt i tredje perioden, men Tjeckien var bra, spelskickligt, anfallsskickligt, kontringsskickligt. Knappt tolv minuter in på sista akten kom nyckelsekvensen.

## 3–2 Sverige, Tjeckien ställde om, fyra mot två, nästan fem mot två, backen Tom Willander jobbade hem på ett fenomenalt sätt, räddade hela situationen med sin backchecking.

## Pucken snabbt till Theo Lindstein, svensk kontring på kontringen, Noah Östlund var stensäker i friläget (52.00).

4–2 när det kunde ha varit 3–3.

Här avgjordes semifinalen.

Här såg Sverige till att historien inte upprepades; ni minns säkert att Tjeckien i förra årets JVM kvitterade sent och sedan vann semin i förlängning.

Jonathan Lekkerimäki sköt matchvinnarmålet (3–2) 5.14 in på tredje perioden, ett PP-skott med sedvanlig klass och kvalitet. Han tryckte även dit 5–2 (53.02), ett mål som Otto Stenberg låg bakom via en förnämlig puckstöld, och den Vancouverkontrakterade stockholmaren var matchens klart bäste svensk i mina ögon.

Där en del lagkamrater ibland kändes lite försiktiga utstrålade Lekkerimäki självförtroende; han gjorde inte bara mål, han vann närkamper, han gick på mål, han skickade bra signaler.

Lekkerimäki var Sveriges bäste innan tredje perioden började.

Sedan gjorde han mål också.

Att ett power play-mål avgjorde var logiskt, Sverige har varit oerhört bra i den spelformen.

Sverige sprakade kanske inte i 60 minuter mot Tjeckien, man visade dock tålamod, moral, spelade med smartness – så vinner man hockeymatcher på den här nivån. Rätt vuxen hockey. Viktigt.

Nu hoppas jag verkligen att USA slår Finland.

Då blir det en riktig drömfinal på fredagskvällen (19.30).

Förlåt, Finland, men USA är det på papperet bästa laget i turneringen, inte minst offensivt är laget högklassigt, och en JVM-final mot USA känns mer på riktigt i min bok.

***

Jag trodde att den svenska ångesten skulle ha släppt efter rackarrysaren mot Schweiz.

Tji fick jag.

Väldigt mycket, dessutom.

Första tio, tolv minuterna var Sverige passivt, ängsligt, på hälarna, spelarna till synes tyngda av allvaret, tjeckerna vann (nästan) alla kamper och Matyas Melovskys 1–0 (6.55) var fullt logiskt.

Hugo Hävelid inte helt lyckad där, fick inte ner vänster benskydd.

Efter 11.52 bjöd kollegan i tjeckiska buren, Michael Hrabal, på 1–1 när han släppte Theo Lindsteins rätt enkla skott – och , då var det som att Sverige äntligen vågade släppa loss lite mer.

Jonathan Lekkerimäki (två gånger) och Filip Bystedt sände signaler med tunga tacklingar, kaxighetsgraden ökade i spelet, den följde med in i andra perioden där Axel Sandin Pellikka sköt 2–1 (22.35), ännu ett lite billigt mål i Hrabals plockhandskryss (låt vara att ASP:s tittfint var delikat).

Sverige hade jämnat ut, Sverige hade börjat ta ett litet grepp, då pangade Tomas Cibulka in tjeckernas 2–2 i PP – ännu ett skott under Hävelids vänstra benskydd.

I tredje perioden talade sedan Jonathan Lekkerimäkis klubba. Och Tom Willanders.

Hugo Hävelid, förresten, tjeckernas mål må inte ha varit otagbara, i gengäld två riktigt vassa frilägesräddningar. I viktiga lägen. Så jämn var den här semifinalen.

 

3 Kommentarer

  1. Till slut ändå en rättvis seger för Småkronorna!
    Säkert massor med fans från hela Sverige, men majoriteten från Göteborg, med omnejd, Frölundas publik.
    Ett tryck i Scandinavium som visar hur bra det kan vara när hemmalaget spelar bra, offensiv hockey.

  2. Håller också en tumme på USA. Men det beror mest på att jag aldrig någonsin unnat Finland någon framgång i hockey (derbyinställning).
    Bra att andra semin går sent. Hoppas dom nöter ordentligt på varandra. Det gynnar bara oss i.s.f.

  3. Men vilken Kalle-Anka nivå det Svenska huvuddomarna håller. Hur fan kan dom blåsa sönder en semifinal när det är lika med 6 min kvar i sista. Dom visar att svensk domarnivå är ett skämt och nu måste nivån höjas. Värva en NHL meriterad domare som ny SHL domarbas så man slipper dom jävla bandydomarna.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Kommer säkert fler nu när IOK låter Ryssland komma tillbaka till OS med inför LA 2028. Precis som att man bara skall acceptera detta kriget. Inte klokt att han gör så här. Kunde väl gått till Schweiz om han nu ville tjäna pengar men är väl inte tillräckligt bra för det.....

Av fredrik
2026-07-15 21:07

Nej du!
Sonen har spelat i Frölunda och har många kontakter kvar i laget.
Tex kunde Lasch dra i sej ett helt lock med starköl dagar som det inte var match.

Av jt630421
2026-07-15 20:42

Vad tycker du om Ukrainas anfallskrig mot Ukraina, STM? Blanda inte in andra konflikter, tack.

Av HenrikM
2026-07-15 18:46

Precis.

Av LarsL
2026-07-15 16:01

Moget.

Av LarsL
2026-07-15 16:00

Det är ju högst väntat att man blir en nyttig idiot när man skriver på för KHL. Förstår faktiskt inte hur man kan vara så dåligt bildad att man inte förstår att Sverige ligger i krig med Ryssland. Inte kinetiskt för tillfället men i allt från cyberkrigföring till desinformation och valmanipulation.

Av FHC4life
2026-07-15 15:43

Source: trust me bro

Av max svensson
2026-07-15 15:38

Haha kryp tillbaka under din sten.

Av STM
2026-07-15 15:18

Och där visade du att du inte vet vad whataboutism är. För övrigt är det vare sig hyckleri eller dubbelmoral. Det är att göra en skillnad mellan de två fallen – det är en nödvändig moralisk bedömning baserad på fakta och konsekvenser.

Av LarsL
2026-07-15 15:06

Nej det är just sådana som DU som använder er av whataboutism!
Tillbaka till skolbänken och välkommen tillbaka.

Av STM
2026-07-15 14:51

Ska Ukraina och stödet för dito behöva lida för de fel som USA begått? Du ägnar dig åt whataboutism. Ska vi även väga in konflikten och alla illdåd som begås i tex Myanmar? För övrigt tycker jag du ska läsa på om hur den ryska sporten är länkad till regimen och militären. Det går inte på något sätt ...

Av LarsL
2026-07-15 14:16

Gott vi alla tycker olika! Heja weiss! Krossa dubbelmoralen - blir bara mer och mer pinsamt detta...

Av STM
2026-07-15 13:27

Oförlåtligt agerat och ett totalt egoistiskt beslut av en spelare utan moral och ett sunt omdöme!

Av platax1953
2026-07-15 13:22

Jävla sopa! Dålig attityd och uppenbarligen bedrövlig moral också, genomrutten människa som förtjänar det absolut värsta.

Av Willan
2026-07-15 13:11

Nu menar jag såklart betydligt högre upp i hierarkin.

Av STM
2026-07-15 11:34

:)

Av Henrik Leman
2026-07-15 01:51

Du menar som typ Isac Born eller annan fjärdekedja-gubbe? Haha.

Av Alfred
2026-07-14 22:50

Han sa också att det är som att välja mellan mamma och pappa när det gäller Frölunda/HV…

Haha.

Av Alfred
2026-07-14 22:49

Inte illa att orka spela vidare för en kille som Lasch som enligt mina källor missbrukar alkohol rätt friskt. Han gjorde det även i Frölunda har jag fått berättat.

Av jt630421
2026-07-14 22:42