► Ni kan räkna med kanadensisk touch på Frölundas premiärlag.
► Ni kan inte räkna med en spelare ni kanske hade … hm, räknat med.
Klart för Clarke, så ska han hota i PP – tillsammans med Fagemo
Delta i diskussionen?
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Senaste nytt
Senast kommenterat

Kul att Westergårdhs fina försäsong belönas!
Enligt Luleåmedia har Frölunda lagt ett saftigt bud på Pontus Andreasson inför nästa säsong. Centerjakten är igång.
Andreasson verkar dock vilja stanna
Var står det?
NSD nämner det i en notis, citerar också Andreasson som räknar med att snart förlänga med Luleå.
Klart Frölunda testade. Vore konstigt annars.
Mm, kan tänka mig att Frölunda stämmer av, kollar läget. Han ”tickar många boxar”, center samt historia i klubben. Tror dock Pontus trivs så bra i Luleå att han stannar.
De har varit ute efter Ponta ett bra tag, HenrikM.
Vill inte se honom i Frölunda, han kan vara kvar där uppe.
Och det lär han bli. Du kan vara lugn. 🙂
+1
Pontus hade varit ett bra nyförvärv. Bra skills och en jobbig attityd för motståndarna.
Men han lär ju bli kvar där uppe.
Blir grymt bra med Clarke där, tror jag. Av det jag sett ser han ruskigt fin ut på off-wing. Jag hade alltid haft ett PP med ett direktskottshot och en på offwing, tycker att det ger mycket bättre rörlighet i PP och det öppnas upp fler alternativ. Klubborna inåt på båda sidor tycker jag känns lättare att försvara och det blir för statiskt. Spelaren med klubban utåt kan komma mycket närmre mitten utan att försvaren kan nå pucken och kan dra på sig gubbar.
Enligt mig helt klart att föredra. Jag gissar att ”PP2” med Lindholm och Puistola har samma tanke fast vriden åt andra hållet. Kul!
Roligt med folk som verkligen noterar saker och har goda tankar.👍
Fungerar dock bara om spelaren är tillräckligt skicklig. Men det tror jag att Lindholm/Clarke är. När det är uppbyggt på detta sätt med Clarke brukar man ha en leftare vid förlängd som Clarke kan lägga ner pucken till, JP lär ta den rollen va?
Mål Peterson
Friberg
Fagemo Clarke
Tömmernes
Friberg
Fagemo, Peterson, Clarke
Tömmernes
Cederqvist
Lindholm, Dower Nilsson, Puistola
Johannesson
Blir spännande att se.
👍
Nu är det nära! Skönt att det är klart med Clarke!
Offensivt känns det väl förspänt även om man gärna hade sett en toppcenter. Tror det kan bli bra ändå.
Nyckeln blir att direkt etablera det hårda jobbet och inte sväva iväg under säsongen samtidigt som man ska försöka hålla alla i spel. Dock väldigt många matcher så alla kommer att få chansen.
Haha … ”Han är ju målfarligare.”
(Vilken av de båda Frölunda målvakterna är den målfarligaste – missa inte texten goda läsare!) 😉
Jag tycker att Frölunda borde värva tillbaka Christoffer Ehn. Han kontrakt med LHC går väl ut i vår.
Gillar också Ehn men han är ingen utpräglad offensiv center som vi har större behov av.
Dessutom inte så mycket center längre.
Ehn? Nej, tack. Inte så mycket mer än en brunkare.
Härligt att man känner hur temperaturen stiger inför premiären.
Många bra artiklar och kommentarer.
Mycket intressant att se hur snabbt Mr Clarke kommer in i spelet.
Bra att Max W får fortsatt förtroende.
Förstår att Robban vill ha in en spelskicklig center. Jag skulle också kunna tänka mig en mer fysisk center, med lite attityd och pondus. Tycker vi har för lite av den ingridiensen, och det kommer att behövas i slutspel.
Har kollat in Clarke en del . Måste säga att jag gillar det jag ser. Med + !
Sen så här: Jag måste ändå trycka på centerdelen .. Tycker jag nån är dålig? Nej.. Tycker jag Peterson håller? 100 % . -ja! Tycker jag Bosse kan göra det bra oavsett C/Vinge? Absolut. Tycker jag Lasu håller? Här räcker nog inte 100 %. Kan vara en av shls: s mest underskattade spelare. .. kolla hans jobb på isen!! Samt 4-5! Men behöver vi en smart och spelskicklig center! Någon som driver laget? Ja, det gör vi!
Jag upprepar: det finns en anledning till att Frölunda verkligen letat och letar. Ingen i klubben säger nog emot dig. 🙂
Tycker att det hade varit intressant att byta plats på Peterson och LDN, i mitt huvud kanske lite mer av ett dynamiskt anfallsspel med en playmaker mellan Ceder och Fagemo. Fortsatt väldigt tidigt på säsongen och det kommer skiftas en hel del, men är det något man har provat på träningar herr Leman? Nu har vi inte fått se Clarke lira än, men känns lite kaka, på kaka, på kaka att ha tre spelare av lite samma typ. Lika barn leka bäst osv. men det kan bli för mycket av det goda ibland också, är mina tankar som en icke hockeyspelande, så kallad soffexpert 🙂
Du hade velat se Puistola–Peterson–Clarke, Cederqvist–Dower Nilsson–Fagemo? Vem vet, så kanske det blir någon gång. Under +52 matcher testa och förändras det hela tiden, nu har man just bytt plats på Cederqvist och Puistola plus att Clarke tillkommit.
Vi har motor, väghållning och chassi för att vara ett topplag, men vi saknar en bra växellåda. Detta kan läsas som att vi har en allvarlig brist på centrar. Hur långt räcker det med målskyttar av mycket god kvalitet, synnerligen bra backar och makalösa målvakter? Vi lär bli varse. Jag är rädd för att vi kommer att se alldeles för få kontrollerade ingångar och en stress i uppspelen med spelvändningar emot som följd. Jag ser inte hur årets upplaga av representationslaget skulle ha vunnit mot förra årets vår-upplaga över sju matcher och då skall vi komma ihåg att varken Niederbach eller Routsalainen spelade på personbästa under våren. Oskuret är bäst som kirurgen sa, men jag är inställd på en synnerligen frustrerande höst.
Jag tar hellre en frustrerande höst än en dito vår!
Hellre lite frustration under hösten än våren. Så som det blev förra säsongen var ju inget vidare. Komma smygande bakifrån för att sen dominera totalt framåt slutspelet, det hade varit mumma.
vad tror vi? kan Clarke locka hit någon center så småningom på andra sidan pölen?
Spelar vi med 7st backar till helgen? Men det kanske är för tidigt att veta?
Frölunda går ofta med sju backar. Milosevic lär alldeles säkert få några byten.
Härligt SHL drar igång! Längtar till lördagen.
Skellefteå på plats 12 i löneligan i SHL, jösses!
Svart på vitt att lönerna inte avgör utfallet. De får ut maximalt av varje spelare, det är imponerande.
Lite kluven i att man alltid ligger bästa krutet i 1 PP . Om Clarke är bra på höger o har bra skott så ska han vara på höger.
Fagemo håller till på vänster sida, så det är inga problem att ha Clarke på höger.
Han ÄR ju till höger, Virlank. Jag skrev ju det. Clarke till höger, ej direktskott. Fagemo till vänster, kan skjuta direktskott.