SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Kan Ruotsalainen fortsätta så här är det bra för Frölunda

► Den här hockeyveckan avslutade Frölunda på ett utmärkt sätt. En av spelarna skickade extra bra signaler. ► Kul med känslor, förresten. Roger Rönnberg och Brendan Shinnimin. Frölundas vändning mot Luleå (0–1 blev 3–1) var imponerande, men inte överraskande. Arttu Ruotsalainens insats, däremot – den mådde nog Roger Rönnberg gott av på planet hem till […]

87 Kommentarer

  1. Backchechkingen på Wiktor i denna matchen, är så jäkla imponerande. Hans max åkningar och stoppar Luleås anfall och det är minst 2-3 såna i denna matchen.
    Gillar såna signaler.

  2. Tack för en sedvanligt bra text! Utvisningen må varit given, det man vänder sig mot är ju sättet Shinnimin faller på, hade inte varit fel med en 2:a för diving där.

    Måste säga att jag är imponerad av lagets moral och defensiv, men det känns ändå som att Sjöström skulle behöva värva en nutida Huselius för att vi ska kunna utmana på riktigt!

    • För att utmana om att gå hela vägen ska tilläggas. Frölunda har gjort 58 mål framåt, och då har FBK skyfflat in 92 st, mer än 50% fler!

      • Så har det dessvärre alltid sett ut att Frölunda gör för lite mål jämförelse med vissa topp lag.

        • Jo, det är tyvärr inte någon nyhet. Man undrar ju om Frölunda öht var med i jakten på Patrik Karlqvist och eller Viktor Lodin?

          Just detta att man ofta måste jobba så %{##~><# mycket för att få in målen kan ju verkligen göra att luften går ur när det studsar emot. Nu har man visat de två senaste matcher att man kan komma tillbaka, men jag vågar inte lita på att de klarar det varje gång!

        • Eller så kan man vända på det, trots att de har läckt som ett såll bakåt så ligger de 2:a i tabellen med plus 25 i målskillnad!

          Jag ville iaf mest sätta Frölundas målproduktion i perspektiv, man lever farligt när det krävs nära nog perfektion i försvaret varje kväll för att ö.h.t. kunna vinna!

            • En rätt stor skillnad är att Växjö har kunnat trycka på gasen och spela effektiv anfallshockey när de har hamnat i underläge och varit i behov av mål., medan vi får kämpa för våra mål.

      • Jo men dom har även släppt in en hel del och Frölunda har släppt in minst antal mål i hela ligan.

    • Är inte dom Norrlandslag? ”Skogsstjärnan”är nog ganska vanligt i den landsändan också….

      Än i söder som har nära till Tyskland.

  3. Först – det är väl inget fel på vare sig hembränt eller surströmming?!?
    Sen – håller med dig Henrik om att sporten behöver spelare som Shinamin, likaväl som tennisen behövde McEnroe. Joel, Jimmie Eriksson… Skickliga, gör spektakulära saker, retar upp motståndare såväl på plan som läktare. Så blir det ju ännu goare att spöa lagen med dessa spelare. Det är verkligen roligt att se Gurra. Oj vilken kapacitet han besitter. Inte minst i det defensiva arbetet. Hoppas nu att kroppen håller. Men, det ser ju så ut. Växjö härnäst. För mig är det en rysarmotståndare. Så många i min omgivning som håller på det laget. Snart är det uppehåll igen… vad händer då? Det kan ju inte vara en lag att FHC ska tappa sitt spel bara för det? Eller?

    • Blev orolig i tredje då Rydahl fick en smäll och tog sig stapplande till båset. Men som tur var gick det tydligen bra…

    • Ja sporten behöver så klart de färgstarka profilerna, men skådespelariet kan de spara till Dramatens scen för den skiten vill jag inte se på is!

  4. Nu har jag åter blivit bortdribblad härifrån kommentars fältet efter att alldeles nyligen har nämnt en liten kul grej om namn kombinationen ”Frölunda Indians”.
    Förbannat tråkigt när det blir så. ;(

    • Försöker på nytt.
      En liten kuriositet här vid sidan om.
      Tydligen så lever namnet ”Frölunda Indians” lite kvar än i dag. I varje fall däruppe i Luleå.
      Den som var uppmärksam kunde från TV4 sändningen igår kväll se strax före matchstarten – hur det såg ut när det samlade Frölunda laget anlände med den abonnerade bussen till Coop Norrbotten Arena ifrån flygplatsen.
      Från bussens ”Info-display” (placerad framtill och upptill) lyste denna namn kombination klart och tydligt.
      Fick sköna vibbar inom mig när jag upptäckte detta uppenbara. 🙂

  5. Absolut är det en utvisning på Tom. Men sättet som Shinnimin faller på, är ju rent löjligt hur han slänger sig. Värre än Klingbergs skutt. Bara titta på länken som delas ovanför i texten, ingen kan ju påstå att han inte slänger sig?
    Dessutom glider han handlöst mot Normann.
    Jag själv tycker inte han behövs i SHL, för han är en skam för sporten. Hur Luleå, deras supportrar och framförallt spelare kan ha kvar honom, kan jag inte förstå. Skiter fullständigt i att han gör poäng.

  6. Ang. Ruotsalainen, har ni sett SHL.se poängsammanställning av gårdagens match?

    Flest poäng
    Filip Cederqvist 1
    Max Friberg 1
    Brendan Shinnimin 1

    Var är Ruotsalainen med sina 2 poäng? Kan man lita på deras sammanställningar?

    Ang. Weissbach, såg ut som RR skällde på honom efter det att han kom tillbaka från utvisningsbåset.

  7. Som vanligt, tack för dina fina artiklar om laget i mitt hjärta!
    Men, är av en helt annan åsikt om Luleås nr 24. En fuskare av stora mått som står för allting jag avskyr!

    Härlig vändning igen och många som har formpil uppåt!
    Intressant fortsättning vad det gäller #39. Hur hanterar man honom?

  8. Tycker Normann var bäst. Han gav laget ett lugn och en trygghet som krävdes, framförallt under de första 40 minuterna. Utan hans fina spel hade det varit kört.

    Shinnimin borde fått en tvåa för diving. Hemmamatch och uttalandet om mobbning kanske fick domarna att inte blåsa?

    I tredje visar många att det finns kreativitet och spets. Men sen ”ska puckj*veln in” också, som Dick Axelsson svarade så fyndigt i en intervju nyligen. Effektiviteten behöver bli bättre.

    Ang #39 så kan det vara något på gång. Att han kanske lämnar, likt Klingberg. Men det kan vara så att han fick vila när Gurra fick testa, och RR inte ville ändra bland övriga centrallinjen.

    Nåja, det är bara spekulationer, vilket jag inte riktigt gillar. Det kommer att visa sig; bättre att spara kommentarerna till dess.

  9. Min känsla är att det är få som har sån otur i avgörande lägen som Born. Han borde ha gjort mindt 4-5 mål till den hör säsongen med frilägen, öppna mål, stolpskott etc.
    Han är ju så fantastisk i sin arbetsinsats, spelet i PK, viljan att gå in i sarghörnet utan att se rädd ut och dessutom ofta komma ut med pucken.

  10. Underbar vändning i 3e, det trodde jag inte riktigt efter 2a då man var nerpressade i egen zon.
    Synd att det snart är uppehåll igen nu när man börjar varva upp.
    Lite märkligt att se en match mellan Luleå och Frölunda med så lite känslor?
    Kul att RR kan skapa lite känslor i studion, tycker nog att de är lite bleka i sina åsikter nuförtiden.

  11. Bra text och tankar som vanligt. Tycker laget känns starkare utan Ruohomaa som med dålig energi och felpass ibland stoppade upp momentum laget byggt upp. Rydahl fick en smäll på slutet. Har du någon info hur han mår Leman?

  12. Var det ingen som vill diskutera Ruohoma?
    En petad match och ett djävla liv.
    Två matcher och alla har glömt honom?

  13. Vi förlorade tekningarna med 15-26, vi behöver Rouhomaa plus helst en center till.

    Jag är övertygad om att vi ha svårt att göra mål pga svag centersida, dels får vi börja med att jaga puck varje gång vi förlorar en tekning och en bra center gör sina forwards bättre i anfallszon. Edström är bra för sin ålder men gör inte tillräckligt med poäng för att vara en ledande center i ett topplag.

    Med Rydahl frisk plus o Rouhomaa ser det bättre ut men som sagt, helst ytterligare en center med kvalitet för att på riktigt kunna utmana i vår.

  14. Vet inte om jag tycker att fuskare behövs i idrott. Det blir ett väldigt konstigt resonemang om man tycker att det tillför något. Christiano Ronaldo är också en duktig spelare men hans sätt att trilla i alla lägen gör att jag hellre stänger av tv’n. Det förstör sporten och jag kommer aldrig sakna shinimin när han försvinner från hockeyn.

      • JR: Har du någonsin läst mig vet du vad jag tycker om fusk och fuskare. 🙂 Men nu fuskade ju inte Shinnimin i går, utvisningen tycktes solklar. Vad jag syftade på var att det är bra med spelare – och tränare! – som väcker känslor.
        Det väcker intresse.
        Det säljer sporten.

        • hur man kan få den till solklar när han redan halvvägs ramlat innan klubban nuddar han . shinimin är genom tidernas största filmare o försärkare . klart han filmar till sig denna med , sett flera klipp o slomotion o det ser inte bra ut alls.

        • Oavsett utvisningen som du säger är solklar så är även förstärkningen solklar. Han hoppar upp i luften och sprattlar som en nyfångad fisk. Nej, spelare som Shinnimin tycker jag skall föraktas och bespottas oavsett vad dom producerar mellan sina skådespelar insatser.

          Han tillför ingenting mer än fusk till SHL, att ett lag kan ge en sådan spelare förlängt är för mig en en gåta. Hade jag varit supporter eller sponsor så hade jag inte viljat förknippas med en sådan karaktär.

    • Jag ställer mig undrande till hur utvisningen kan vara solklar. Tror jag sett den 20 gånger nu. Men visst kan det vara utvisning och jag hade blivit sne om Frölunda fått den mot sig och det inte blev utvisning.
      Men förstärkning är helt solklar, det är precis lika tydligt som Klingbergs skutt. Vilket också borde renderat i en 2:a för diving eller osportsligt uppträdande.

      I mitt tycke är han en skam för ishockey som sport

  15. Hände det något med Rydahl? Var något bakom Frölundas mål och han blev liggande sa kommentatorn men inga reprisbilder, och sen stod han upp i båset och vad jag såg så spelade han inte mer efter det.

    • Rydahl fick en tuff tackling. Han har tränat hårt i nästan tre månader för att klara detta.
      Skulle förvåna om den tog så illa.
      Vi får se i veckan.

  16. Har inte direkt kollat bakåt, men årets SHL känns både öppnare än på många år samt att det finns inga riktiga topplag. Min känsla är att Brynäs inte kommer att hålla, men de har självklart imponerat (överpresterat?) hittills och är enda lag med över 2p i snitt per match. Tvåan FBK har 1.87, VF har 1.78. Tycker att nästan inga lag har imponerat utan det svajar rejält i prestationerna. Rögle, Växjö och Skellefteå har underpresterat. Ska man tolka det som om SHL är mediokert eller vad säger ni? Starka ligor kännetecknas ofta av några starka lag tar täten och dominerar. Typ engelska ligan i fotboll.

    • Svårt att säga om SHL ska ha blivit en alltför slätstruken liga – för stunden??
      Med tillbakablick iaf på föregående säsong, så gick ju faktiskt Rögle från den slutliga nionde plats-placeringen i grundserien till final i slutspelet mot SAIK – genom att dessförinnan hade tagit sig igenom både en åttondedelsfinal och kvartsfinal + semifinal med mycket klara överlägsna resultat från just de sammankomsterna.

    • Men, Szymon, är det kul med ligor där 3-4 lag drar ifrån? Är det en stark liga med 24 lag som sprattlar där under?
      SHL är i min ögon en STARK liga där alla kan slå alla. Just pga de skills som finns i svensk hockey. Förra omgången var det väl bara bortasegrar. Många tippare gick därför fel.

  17. Roger var inte glad på Shinnemin igår, Ja det var en tydlig utvisning, och ja, han förstärkte situationen. Jag läste att han anmälts 7 gånger för just sådana förseelser sedan han kom till SHL. Det som skiljer Roger från Bulan t.e.x är ju att man såg hur arg han var på Linus Weissbach efter han obuse utvisning. Som tränare är det ju ditt absoluta ansvar att se till att dina spelare inte gör bort sig och skämmer ut laget. Och som spelare skall du inte beklaga dig i media att domarna mobbar dig när man har så många anmälningar att det borde närma sig nån form av rekord.

  18. Får lite känsla att det kan bli en trejd med Jacob Peterson till Frölunda. Han har det otroligt jobbigt i Rögle och mycket stämmer inte. Tjejen trivs inte och tror inte Jacob trivs.
    Känns inte som Ruotsalainen ska vara center resten av säsongen.

    • Skulle vara en utmärkt förstärkning. Hoppas du har rätt i din känsla för vi behöver förstärka på centerpositionen.

    • Björn, Vad har för källor på att Jacobs flickvän inte trivs och varför vill hon och pojkvännen till Göteborg respektive Frölunda?

      • En vän som var granne med honom när han bodde i Göteborg. Även min väns sambo är bra vän med hans sambo. (Därav fick jag reda på det)

        Kopplingen till Göteborg. Känns som han behöver byta miljö, för mycket starka individer i Rögle.

        Tror Robban kan ge Jacob en stor roll nästa säsong, det är nog det han vill ha. Robbans hockey kommer passa jacobs spel super bra.

    • Var inte hans tjej ifrån Karlstad? I så fall så är det väl långt ifrån säkert att hon skulle trivas i Göteborg heller.

      • Jag vill minnas att Jacob valde att lämna Frölunda och att han inte trivdes här. Jag är heller inte helt övertygad om hans kvaliteter. Tveksam till honom faktiskt.

        Fast det spelar ju ingen roll vad vi supportrar tycker 😂.

        • Sjöström säger ju alltid dyker något upp som jag vill ha då hugger ja. Jacob Peterson är ju en sådan spelare de jagat så länge.

          • Han har haft speltid på 10 minuter, sen spela en tredje kedja. Tror inte han är allt för nöjd med detta.

            • Som vinge dessutom, kan inte vara alltför nöjd med det. Här kan vi erbjuda en stjärncenterroll som är som klippt och skuren för honom. Kan måhända locka.

    • Tveksam till trend om du menar mot Ruohomaa. Tror inte Frölunda släpper honom och tror inte han vill heller…tror Frölunda blir finnen sista klubb innan skridskorna åker på hyllan till året.
      Men kan se ett möjligt byte mot Nässén. Bättre än vad Frölunda fått ut av honom. Sugen på ny miljö!?

          • Aha. Fattar. Du mena mer bara köpa loss.
            Dock är jag tveksam till Peterson som spelare. Många har övertro på honom. Har trots allt bara en bra säsong i karriären – i Färjestad.
            Tror folk tror han vore en frälsare men typ Nässén gör lika bra ifrån sig. Men många här inne gillar ”namn” före prestation! 🙂
            Inte du dock Björn. Du verkar vara en klok man.

            • Peterson gör det bra i Rögle, går inte enbart att titta på poängen. Sedan är han inte uppe på den nivån han kan spela, absolut.

              Har dock lyft sig under den senaste tiden och tagit för sig mer.

    • Är laget friskt i övrigt kan Nässén eller Hasa spela center, deras position i grunden. Föredrar dem framför MR som det sett ut i de tio senaste matcherna.

  19. När under matchen var Noah Hasa nära att göra drömmål? Hade velat se situationen, missade stora delar av matchen.

  20. Jag tycker att Born och Rydahl var bra igår – plus några andra som redan nämnts förstås. Norrman höll oss kvar i andra perioden – Born är alltid bra. Sliter och är snabb och tuff med ett leende – bara lite otur med målgörandet. Rydahl har en pondus jag gillar. Härlig hockey match.

  21. Tycker det är bra att någon vågade säga ifrån mot Shinnimin och då rakt till personen själv. Bra RR!

    Situationen i matchen skiter jag helt och fullt i. Shinnimin har samlat ihop till den bild som finns av honom. HAN har själv satt sig i denna sisten, så spela inte offer, tack!

    Hoppas Luleå spolat han när kontraktet går ut.

    • Normann har spelat 8 SHL-matcher i sin karriär, så det är knappast någon akut risk … ; )

  22. Jag tror MR är dåligt tränad helt enkelt.
    Han behöver nog några veckor att komma ikapp.
    Hur många spelare ska vara med i nästa Kalle Anka turnering
    Den är väl bara ett par veckor bort.

  23. Intressant att se träningen idag om Ruohmma är med vid sidan om eller deltar i hela träningen .
    Är det bara en markering för att han skulle va på väg bort ser jag som obefintlig om inte Sjöström hittat någon annan och försöker köpa ut han..

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

Låt oss inte döma innan vi vet facit. Det verkar ju vara en svår marknad, men å andra sidan hör man ju alltid att de ligger långt fram i planeringen hela tiden.

Av Grundin
2026-07-18 11:55

I början på nästa vecka tror jag centern presenteras.

Av STM
2026-07-18 11:32

Nu sa ju Sjöström i en intervju häromdagen någonstans att det var rätt nära att vara klart med centern.

Av STM
2026-07-18 11:31

Lyckas Sjöström ro hem Åman är det en bonus, men tyvärr tror jag inte det blir fallet, hade han varit seriöst intresserad så hade han redan varit klar den 18 juli!
Säsongen är 2 veckor bort och Sjöström har fortfarande inte fått in någon klass center, jag tror på tomten ner jag ser och hör det! Men...

Av platax1953
2026-07-18 09:29

Dessa hockeyläger är supervikyiga för att bygga för framtiden tror jag. Fem-tio år framöver är det dessa killar och tjejer som ska in i föreningen. Superbra initiativ!

Av STM
2026-07-18 09:00

Hur är Nils Åman i det fysiska spelet?
Frölunda saknar en Rydahl i sin bästa form! Nån som spelar hårt och är tung och jobbig att möta. Sen får det gärna trilla in en del poäng och så också givetvis.

Å med Lindholm borta under inledningen som trots att han knappt tacklar är en av sällsynt få li...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-18 02:16

Jag hoppas också på några år med Åman. Men vi får se vad som sker :)

Av Christian
2026-07-17 23:53

Det har du verkligen gjort, med visst understöd av ett par av oss skribenter. Tyvärr har inte alla velat förstå eller ta till sig när det påpekats hur spelarmarknaden ser ut och fungerar.

Av Kalle Kula
2026-07-17 21:45

Som tidigare skrivits:
AHL har de senaste blivit en allt attraktivare liga, mer välbetald.
De bästa, som ändå tröttnat, väljer Schweiz.
Ingen ska tro att Frölunda< Linköping m.fl. kommer sajna några stjärnor med stark lyskraft hos gemene man.
Om, srort "om", Frölunda eller annan SHL-klubb skull...

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:28

Visst, man ska inte överdriva skillnaden. JAD var vinge i slutspelet iaf. Så mycket vet jag. :)
Huruvida Frölunda var intresserat vet jag ej. Men tror man fortsatt hoppas på några är med Åman

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:22

Riktigt deppigt att läsa Svenssons text. Vår centersida är verkligen ett skämt.

Av Gustav
2026-07-17 21:14

Med det sagt, så är det klart han kan spela vinge också. Så stor skillnad är det inte på center och vinge :)

Av Christian
2026-07-17 21:07

Jag man hoppas ju en del på Åman.
Skulle säga att det är en spelare på absolut översta hyllan, med SHL mått mätt.

Jag tror dock fortfarande att det blir en nordamerikan, som för oss är tämligen okänd.
Tror Åman hamnar i Schweiz till slut, fast jag har ingen koll på vilka lag där som har "utlänn...

Av Christian
2026-07-17 21:06

Absolut. Jag läste det,
Men jag hävdar dock att han är primärt center, faktiskt ganska sällan använd som vinge och då mest i NHL. I AHL spelade han center i de allra flesta matcher och tar också väldigt mycket tekningar.
Sen är han förmodligen för defensiv mot vad Frölunda söker i dagsläget, han s...

Av Christian
2026-07-17 21:02

Jag har verkligen försökt påminna om detta vid ett stort antal tillfällen. De "bästa", som t.ex. Abols nyligen, går till Schweiz. Alltså – rimliga förväntningar. Hoppas det har gått in hos de flesta. Men om inte är det förstås bra om även Johan poängterar det samma. :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 20:00

Håller med. Svenssons krönika var mycket läsvärd och jag rekomenderar alla här inne att läsa den i syfte att förstå hur spelarmarknaden ser ut och att man ska ha måttliga förväntningar på vad som går att få tag i.

Av Kalle Kula
2026-07-17 19:53

Om ingen NHL-klubb ger Nils ens ett drägligt tvåvägskontrakt ligger Frölunda säkert vettigt till. Återstår att se hur det blir.
Han vore förstås bingo.
Många SHL-klubbar jagar centrar, intressanta tider just nu. :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 19:23

Se mitt svar till Hampus ovan.

Av Henrik Leman
2026-07-17 19:21

Han har mest spelat vinge i Manitoba som jag förstått det. Du kan inte alltid gå efter Eliteprospects. Dock mycket center i början av sin karriär. Sedan, i jakten på NHL-spel, mer vinge som jag minns det. Kikar du t.ex. på Puckpedia är JAD LW/RW.
https://puckpedia.com/player/jaret-anderson-dolan
Al...

Av Henrik Leman
2026-07-17 19:19

Känslan är att det blir Åman man plockar till Frölunda. Tror vi har klart med center inom de två kommande veckorna nu.
Tror Åman gärna ser sig i Frölunda och Sjöström kommer såklart ge ett bra kontrakt och en bra lön här.
Åman känns som rätt typ av center för Frölunda.
Läs Johan Svenssons intr...

Av STM
2026-07-17 19:08