Johnsson om Rönnberg: ”Narcissist”

Just nu när man trodde att ”timeoutbråket” mellan Frölunda och Skellefteå var över så tog det fart igen. Efter att Pierre Johnsson först efter matchen i tisdags fått ta det av Roger Rönnbergs TV4-intervju gick han till attack i lokaltidningen Norran:

– Roger har gett orden självgodhet och narcissism ett ansikte.

Ni minns att Rönnberg var upprörd när Skellefteå, på hemmaplan 28/12, tog timeout i läge 5–0. Ni minns kanske också vad han sa här på sajten i måndags:

– Det finns vissa oskrivna regler i ishockey, det här är en sådan grej. Rätt onödigt. Sedan … är det medvetet? Det vet man inte. Det kanske inte är medvetet, de är inne i sin bubbla och glömmer bort motståndarna. Alla kan göra fel.

Glömt? inte riktigt. I en TV-intervju med Patrik Westberg i tisdags kunde inte Rönnberg hålla sig från en liten syrlig passning.

Den hade inte Pierre Johnsson tagit del av vid presskonferensen som var lugn och stillsam. Men – nu har alltså den förre Frölundabacken och juniortränaren både läst och reagerat starkt i Norran:

– Roger har gett orden självgodhet och narcissism ett ansikte. (…) Först och främst att han tror att vår timeout bygger på att håna honom. Att han verkar tro att hela världen kretsar kring honom. Det är löjligt att haka upp sig på en sådan sak.

Rönnberg anklagade den där dagen uppe i Skellefteå hemmaklubben för att sakna klass. Johnsson kontrade om Frölundatränarens TV-snack i tisdags:

– Det här handlade verkligen inte om klass. Och att prata i TV mot någon som inte kan försvara sig är inte heller speciellt mycket klass.   

Man kan tycka att Roger Rönnberg överreagerade i Skellefteå i mellandagarna.

Man kan tycka att Pierre Johnsson överreagerar nu.

Man kan också tycka att sådana här saker sätter lite färg på, och skapar intresse för, SHL.

 

13 Kommentarer

  1. Börjar lika dagisnivå från båda sidor. Jag förstår lite att Roger blev irriterad på den där timeouten, speciellt när man spelar en match och ligger under stort. Men samtidigt borde han varit mer professionell och lagt det åt sidan.
    Samma gäller ju från andra hållet nu, att anklaga någon för att vara narcissit är ju bara löjligt och hör inte hemma i SHL.

  2. Kul att det händer något. Sedan kan man ju såklart analysera det in i bedrövelsen om vad som är rätt, fel och rimligt agerande från coacher. Här verkar fans och vissa journalister dra väldigt stora växlar och tydligt markera sida.

  3. Det märks att Rönnberg är på Robbans sida och försöker röra runt i huvudena på Skellefteå inför slutspelet kan vara smart kanske inte . Lite smålarvigt är det väl men underhållande 🤣🤣

  4. Visst kan lite ordbråk mellan tränare addera lite krydda. Men det här ger en ganska besk smak i munnen.

    Pierre måste ha varit irriterad på Rogers stil under lång tid. Kanske sedan Pierres tid i Frölunda. Spelade han under Roger någon gång?

    • Han spelade under Roger en säsong, var sedan även HC för J20-laget några år men blev inte upplockad som assisterande i A-laget och gick till Skellefteå istället.

  5. Detta är ju rogers sätt att skämta .Vi som vet, vi vet
    Dessutom tror jag pierre hyser lite agg mot Frölunda sedan gammalt,då han fick lämna klubben.

  6. Grundar sig att RR är irriterade på saik att de sparkade han bästa vän och inte försvarade honom. Sedan tycker även jag timeouten är fel vid 5-1. Kändes som ett hån. Även om de ångrade sig så får de säga det

  7. Det behövs mer känslor och rivalitet coacher emellan. Kanske inte så vuxet eller klass fullt av varken RR och SAIK, men ändå kul att vår eminenta redaktör med kollegor får lite att skriva om. Bygger upp inför ett eventuellt möte i slutspelet.

  8. Älskar sånt här. Hoppas på mer sånt i SHL! Var mer av denna varan förr i tiden. Både mellan tränare och spelare mot spelare.
    Dessutom gillar jag att Roger står upp för Robban. För det är just det allt detta handlar om – SAIKs dåliga behandling av sin tidigare tränare…

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

På lördag har Meijer namnsdag, bara en match kvar som naken

► Äntligen. För Bosse Meijer. Snart, åtminstone. En match kvar som ”naken.” ► Så här ser Christian Folin...

Kompisfajten som fick laget att reagera: ”Ibland bubblar det över”

► Det hettade till på Frölundas träning. Två kompisar slogs. ► Robert Ohlsson gillade det. Bästa kompisarna Max Lindholm...

Cederqvist spelar större, tar mer plats, vågar – och lyckas

► På onsdagskvällen ser vi vilket lag Frölunda ställs mot i CHL-slutspelet. På torsdagskvällen (i Linköping) ser...
Senast kommenterat

Haha. Kul kalkyl.

Av Henrik Leman
2026-10-14 21:10

Ok, den frågan lär väl i vanlig ordning besvaras med eftertryck under JVM.

Apropå DuPont så hade det var roligt om det var ett tvillingpar.

Av Kalle Kula
2026-10-14 21:06

Landon DuPont, backtalangen som nämns som tydlig nummer 1, jämförs med Cale Makar. Hur det är i övrigt ... hm, medger villigt viss okunskap här.

Av Henrik Leman
2026-10-14 20:57

I see what you did there ... 😜
Thorell fungerar bra med alla, sätter fart på alla, får han vara hel är det här en intressant trio.

Av Henrik Leman
2026-10-14 20:56

Vad tänker du om kedjan med Lasu, Friberg och Thorell? Jag tänker att det kan bli en väldigt bra kedja och kan producera en del poäng.

Av Daniel B
2026-10-14 20:53

Kul grej!!

Av lgk
2026-10-14 20:51

Hur ser det ut inför 2027-års draft? Är det en stark årgång med generstionstalanger som Celebrini?

Av Kalle Kula
2026-10-14 20:36

Det är Frölundas val, ingen SHL-grej som med sålda biljetter som "publiksiffra." Vet faktiskt inte hur andra klubbar gör.

Av Henrik Leman
2026-10-14 20:32

Kul att han äntligen får sitt namn på tröjan. Möjligt att någon har frågat redan men är det så i alla klubbar eller bara i Frölunda?

Kedjan med Lasu, Friberg och Thorell känns väldigt spännande på förhand. Tror den kan bli riktigt bra när Thorell får spela några matcher.

Av Daniel B
2026-10-14 20:25

Meijer utvecklas för varje match som går. Riktigt roligt att se.

Av Jojje
2026-10-14 19:31

Strax efter JVM.

Av Henrik Leman
2026-10-14 19:07

Minns redaktören hur tidigt förra hösten Viggo fick ta plats som center i Djurgårdens 1:a-kedja?

Att Bosse redan nu har centerplatsen i vad som får anses vara Frölundas bästa kedja är ju rätt så häftigt!

Av Johan Carlander
2026-10-14 19:01

Något för medlemmarna att motionera om på nästa årsmöte, kanske?

Av Henrik Leman
2026-10-14 18:51

Tycker den regeln borde tas bort. På med namnet direkt.

Av Jojje
2026-10-14 18:29

Det är spännande med AI. Nu får jag samma som HL. 😀

Av Magnus B
2026-10-14 18:07

Han har 98 och ... 98 och en halv, typ.
98.40 (kollade precis).

Av Henrik Leman
2026-10-14 17:35

Men det stämmer inte. AI kan ha fel. Man räknar ju tyvärr enbart istiden i SHL och räknar inte med CHL te.x

Av Daniel Rafalski
2026-10-14 17:22

Enligt AI har Bosse passerat 100 minuter, redan nu. 😀

Av Magnus B
2026-10-14 17:13

Han måste ha signerat rookiekontraktet först. Det kan Bosse göra först efter LHC-matchen.
Frölundas regel.
Inget förbund/SHL styr över.

Av Henrik Leman
2026-10-14 17:10