► Brandon Gormley, 26, var på gång till Frölunda redan inför säsongen.
► Det blev nu istället.
► På sikt är det här en topp 4-back, jag kan se honom som en partner till Chay Genoway.
► Frölunda växte en bit med den här värvningen.

SNABB KOMMENTAR FRÅN C More-experten Petter Rönnqvist om nye Frölundabacken Brandon Gormley, närmast i Tomi Kallios TPS Åbo men förra säsongen i Mora:
– Grym. Bra med puck. Bra skridskoåkare.
Hockeyanalytikern Petter Carnbro:
– Mer Oscar Fantenberg än Lukas Bengtsson. Inte så mycket flash men åstadkommer bra grejor.
Precis så minns jag Gormley från Mora. Inte tokmycket poäng (17 på 41 matcher), men Mora såg alltid bättre ut med kanadensaren på isen.
Åtta poäng på 24 matcher i TPS Åbo låter kanske så där, men Gormley kommer inte heller till Göteborg för att spruta in poäng.
Fredrik Sjöström, Frölundas sportchef:
– Med osäkerheten kring Mattias Nörstebö ville vi få in en kropp till, en stabil back. Inte just för att vara en poängback, men vi tycker han har offensiva kvalitéer, vi tror det finns mer att plocka ut av honom.
Framför allt värvad för detta:
## Erfarenhet av svensk hockey, kan spela på stora rinkar.
## Rutinerad. Stabil. Kan gå in och göra stora minuter.
Är, kort sagt, en back att lita på. Plus att han är förhållandevis spelskicklig, och ni vet ju att Chay Genoway fått dra ett rätt tungt lass i det avseendet under säsongen.
– Vi var på och nosade inför den här säsongen, då blev det inget, nu hörde vi att han kunde komma ur kontraktet med TPS, och då var vi intresserade, berättar Sjöström.
Ingen spetsback med tydlig offensiv eller defensiv uppsida.
Men Gormley ska vara bättre än en del i dagens trupp.
Det medger Sjöström, även om han säger sig vara nöjd med dagens backbesättning:
– Absolut. Det är inget sådant. Men när han (Gormley) blir varm i kläderna ska det vara en bärande back för oss.
Borträknat skadade Mattias Nörstebö har Frölunda nu åtta backar.
Man kan tänka sig att Jacob Moverare halkar ur topp 6, men det tycker jag vore synd, så bra som han varit.
Undrar om inte tanken är denna, eller kan bli, en topp 4 med:
Jonathan Sigalet–Gustav Lindström
Chay Genoway–Brandon Gormley
De två sistnämnda har förresten spelat Spengler Cup tillsammans för Kanada.
Sjöström:
– Vi har väl inte snackat så, var Gormley ska in, men han kan spela defensivt, absolut.
Brandon Gormley (tröja nummer 36) kommer i nästa vecka, han har skrivit på för en säsong, men det är inget så kallat artistkontrakt, så om parterna gillar varandra kan det bli förlängt.
Nu hoppas jag Frölunda ger unge Filip Westerlund chansen att få ut något av säsongen, lånar ut honom till en allsvensk klubb.
Vad ska han sitta på läktaren för, resten av säsongen?
– Nu hoppar du lite väl långt fram, vi får ta den bollen när den kommer, säger Fredrik Sjöström.
Forwardssidan? Samma läge som tidigare – Frölunda ”håller ögonen öppna” men ”känner ingen panik” som det är nu.
***
Niclas Andersén, Brynäsbacken som tacklade Pathrik Westerholm sent i går, bestraffades med fem matchers avstängning, enligt gd.se.
***
Till sist: hade serietvåan TPS Åbo släppt Brandon Gormley (fakta från eliteprospects.com till höger) om han gjort toksuccé? Säkert inte. Alla värvningar har ett inbyggt riskmoment i sig, finns förstås ingen garanti när Gormley kommer till Göteborg heller.
Men jag minns att jag gillade det jag såg av honom i Mora. Tycker ändå chansen är god att det här ska bli bra.
Frölunda kan behöva en back som är förhållandevis bra med pucken men också stabil.
Brandon Gormley draftades en gång (2010) i första rundan av Phoenix Coyotes. Så bra blev han inte. Men det är kanske hos Roger Rönnberg & Co lite mer ska komma fram?
Att jag ser Gormley som en potentiell Chay Genoway-partner har inget att göra med att jag anser Anders Grönlund ha varit dålig (tvärtom!), men någon måste ge upp lite istid, och Grönlund är en förnämlig avlastare som sjundeback med box play-tjänstgöring,
***
