SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Jag såg en guldutmanare – jag blev också orolig för fysisk hockey

► Det var en fin lördag för Joel Lundqvist, för Frölunda och klubbens fans.
► Det var en oroande lördag för de av oss som tycker fysiskt spel är en viktig del av ishockeyn.
► Först Jönköping. Sedan Gävle. Och så debatten med högt tonläge. Suck.
► Ni får mina ”two cents” här, och så de fem bästa i Frölunda.

***

Till vänster scener från Gävle, till höger från Karlstad. Sorgligt respektive glatt. Foto: C MORE (skärmdumpar)

DET HÄNDER FORTFARANDE att jag sitter och undrar vad Lucas Raymond och Jan Mursak gör i samma kedja, om det inte varit önskvärt att låta Max Friberg fortsätta med slovenen, varför inte Linus Nässén, Joel Lundqvist och Christoffer Ehn kunde få fler matcher, men en kväll som den i går är det ju mest funderingar som blir till brus i bakgrunden.

När Frölunda spelar som i Karlstad, eller som mot Färjestad hemma i Göteborg, är det av mindre vikt vem som spelar med vem.

Aggressiviteten, det snabba och enkla spelet i egen zon, de kvicka spelvändningarna, viljan att gå framåt, gå på mål, låta attackpsyket styra – det betyder mer än vilka individer som spelar med vilka.

Jag säger inte att lagsammansättningen inte spelar roll, för det gör den, men finns annat som smäller högre.

Det fokus, den skärpa och den attityd som Frölunda visade upp i Karlstad, sammantaget är det ingredienser som säger mig att Roger Rönnbergs gäng kan agera seriös utmanare om SM-guldet.

Men man måste spela just så här fokuserat, för det missas för många chanser, det krävs en hel del för att göra mål, och som lag kommer Frölunda inte undan med många procent under 100 för att vinna.

Ett bra PP kan räcka långt. Goda tendenser (såg ni hur rörlig Joel Lundqvist var före målet?) med lite nya uppställningar i går. Jag kallar det två PP-mål på fyra försök, allt gick lite snabbare, mer attackvilja. Men en gång är ingen gång, det behöver bli gong-gong och målmusik på regelbunden basis.

Stefan Elliott mycket bättre än jag vågat tro efter så lite hockey på slutet, Johan Sundström full av energi i comebacken, Filip Johansson magnifik, Jesper Sellgren mycket bra, Max Friberg som vanligt, jag gillade det Christoffer Ehn gjorde, och vad gäller kaptenen så är ju det mesta skrivet.

Men varje gång han förlänger eller gör något anmärkningsvärt i rekordväg ska ju historien liksom skrivas igen, det här med hans fantastiska ambition att på äldre (flåt…) dagar lägga om träningen, förändra skridskoslipning och åkning, och jag nöjer mig med det här:

Joel Lundqvist har ett enormt driv.

Det är det som gjort honom så framgångsrik.

– Få vara med och vinna, den där känslan att ge allt, få stå där som segrare. Det är de stunderna man kämpar för, sa Joel i C More och körde sedan en Karin Boye när han talade om att uppskatta resan, inte bara slutdestinationen.

Drivet, som sagt. Drivet. Få har ett som kan matcha Joel Lundqvists. Och det lär finnas kvar tilll våren 2022. Minst.

***

Två situationer i gårdagens SHL-omgång fick mig att åter fundera lite som min skicklige kollega Hans Abrahamsson på Aftonbladet brukar göra:

Finns det plats för fysiskt spel i svensk hockey i framtiden?

Ofta besvarar jag den frågan med ett rungande ”ja”, för här tacklas mycket mer än folk vill ha det till, men ibland blir jag orolig.

Lördagen den 16.e januari var en sådan dag.

I Jönköping visades Rögles Adam Edström ut för en late hit – som i mina ögon inte var i närheten av att vara sen.

HV71:s Niklas Arell hade precis spelat ifrån sig pucken, vi snackar tiondelar, Edström hade inte en chans att undvika tacklingen – och hade han gjort det så hade han själv farit i backen och riskerat en skada.

Ni ser vad regeln säger om ”försvarslös position”; på intet sätt var detta applicerbart här.

Om Edströms tackling var sen, då riskerar fysiskt spel att fulltständigt dö ut i Sverige. Men så illa ska det väl inte vara?

Domare gör misstag likt spelare, bara färre. Det här var nog ett sådant. Hoppas jag innerligt.

I Gävle var det oerhört obehagliga scener när Greg Scott leddes av isen på vingliga ben, alla tankar går först och främst till brynäsaren.

Men själva situationen, Skellefteåamerikanen Darren Nowicks tackling, jag satt och detaljstuderade den i går kväll, ni kan själva se på klippen här nedan.

Med Scott skadad, med en tackling som tar illa, när huvudet  på något vis träffas, då är det lätt att skrika på mordförsök och livstids avstängning.

Är man känslomässigt involverad i den skadade spelaren kan jag förstå det.

Annars inte.

Min åsikt i korthet: båda spelare kan göra bättre här. Men tacklingen är inte jätteful av vad jag kan se på klippen (respekt för att man kan missa något utan fler vinklar).

I längre form:

Greg Scott måste vara mer uppmärksam, respektera faran, förstå att han kan bli tacklad. På sociala medier såg jag en del som hävdade att kanadensaren inte ska behöva förvänta sig en smäll, att han tittar på pucken. Då har man helt missat varför fysiskt spel finns i hockey. Det är (till stor del) för att tvinga puckskickliga lirare att se upp, tvinga dem att ibland välja bort trissan för att istället skydda sig.

Alltså: de ska inte kunna åka och leka hur som helst.

Nowick kommer inte blint, Scott bör förbereda sig för en smäll, inte sträcka sig efter pucken, istället koncentrera sig på den annalkande faran.

Detta sagt är jag inte helt förtjust i Nowicks agerande heller. Han har all rätt att tackla, all rätt att gå in som han gör, men jag tycker nog han kan anstränga sig mer vad gäller att inte driva uppåt med högerarmen, minimera risken för att den stenhårda axelkåpan träffar en del av Scotts ansikte.

Jag vet, brynäsaren är lite låg, men ändå.

Man måste inte utnyttja detta faktum.

Om det nu är fallet här, jag vill låta det vara osagt. Jag tycker det är grymt svårt att se på bilderna hur högt Nowick går med högerarmen, kanske är det inte så farligt, men principen gäller – du behöver inte tackla max bara för att du kan.

Stopp i spelet och puckvinst kan åstadkommas ändå.

Nå, allt detta hundra gånger lättare att skriva än att utföra, givetvis.

Igen: viktigast här och nu är så klart Greg Scotts hälsa, men i ett vidare perspektiv:

Om nu Nowick får en lång avstängning (så lär det väl bli) så är risken att fler spelare tänker som Scott, alltså att gå för pucken och ignorera faran. Kanske får vi då fler skador när puckförare inte uppmanas att ta eget ansvar. Det vore inte önskvärt. Risken är kanske än större att det fysiska spelet över tid allt mer försvinner. Det vore verkligen inte önskvärt.

Nej, jag säger inte alls att det blir på det viset.

Men en sådan här lördag blir jag lite orolig.

Intressant, möjligen, till sist: Jag var i går i kontakt med tre gamla spelare, samtliga ansåg att Nowick-tacklingen var schyst, helt okej. Något Niklas Wikegård också tyckte i C More, om jag inte hörde fel.

TILLAGT 11.08. Nowick inte anmäld. Jag tror det är bra. Eget ansvar bedöms. Tacklingens utförande. Finns inga bilder som visar att Nowick går för huvud. Han är rätt liten, hoppar inte, det är möjligen armen som far upp, den jag är tveksam till, men kan också vara naturlig rörelse.

***

Okej, mina fem bästa i Frölunda till sist, och det gör mig lite ont att nummer 12 inte kommer med, men jag hade andra jag bara inte kunde avstå från:

1 – Filip Johansson
* Behöver jag motivera? Tänkte väl det. Tack.

2 – Jesper Sellgren
* Aktiv, påkopplad, bra i båda ändarna av rinken. Klassinsats.

3 – Johan Sundström
* Grymt bra comeback, såg rapp, pigg och engagerad ut.

4 – Niklas Rubin
* Lugn, trygg, säker, vaken med klubban vid några tillfällen. Högs delaktig i segern.

5 – Stefan Elliott
* Riktigt bra med pucken, rejäl, bra värderingar.

***

Ni såg kanske när Brynäs tränare Peter Andersson gick loss på snälle Stefan Klockare i Skellefteå etfer matchen i Gävle i går. Påminde väldigt mycket om när Peter skällde på Roger Rönnberg efter att Simon Hjalmarsson tacklat Emil Sylvegård nere i Malmö för några år sedan. Samma typ av ordval.

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

Var två veckor bort nyligen.

Av Jojje
2026-07-18 17:19

Du ändrar dig hela tiden...

Av Jojje
2026-07-18 17:14

Snyggt producerat Henrik

Av Bureauman
2026-07-18 17:08

Låt oss inte döma innan vi vet facit. Det verkar ju vara en svår marknad, men å andra sidan hör man ju alltid att de ligger långt fram i planeringen hela tiden.

Av Grundin
2026-07-18 11:55

I början på nästa vecka tror jag centern presenteras.

Av STM
2026-07-18 11:32

Nu sa ju Sjöström i en intervju häromdagen någonstans att det var rätt nära att vara klart med centern.

Av STM
2026-07-18 11:31

Lyckas Sjöström ro hem Åman är det en bonus, men tyvärr tror jag inte det blir fallet, hade han varit seriöst intresserad så hade han redan varit klar den 18 juli!
Säsongen är 2 veckor bort och Sjöström har fortfarande inte fått in någon klass center, jag tror på tomten ner jag ser och hör det! Men...

Av platax1953
2026-07-18 09:29

Dessa hockeyläger är supervikyiga för att bygga för framtiden tror jag. Fem-tio år framöver är det dessa killar och tjejer som ska in i föreningen. Superbra initiativ!

Av STM
2026-07-18 09:00

Hur är Nils Åman i det fysiska spelet?
Frölunda saknar en Rydahl i sin bästa form! Nån som spelar hårt och är tung och jobbig att möta. Sen får det gärna trilla in en del poäng och så också givetvis.

Å med Lindholm borta under inledningen som trots att han knappt tacklar är en av sällsynt få li...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-18 02:16

Jag hoppas också på några år med Åman. Men vi får se vad som sker :)

Av Christian
2026-07-17 23:53

Det har du verkligen gjort, med visst understöd av ett par av oss skribenter. Tyvärr har inte alla velat förstå eller ta till sig när det påpekats hur spelarmarknaden ser ut och fungerar.

Av Kalle Kula
2026-07-17 21:45

Som tidigare skrivits:
AHL har de senaste blivit en allt attraktivare liga, mer välbetald.
De bästa, som ändå tröttnat, väljer Schweiz.
Ingen ska tro att Frölunda< Linköping m.fl. kommer sajna några stjärnor med stark lyskraft hos gemene man.
Om, srort "om", Frölunda eller annan SHL-klubb skull...

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:28

Visst, man ska inte överdriva skillnaden. JAD var vinge i slutspelet iaf. Så mycket vet jag. :)
Huruvida Frölunda var intresserat vet jag ej. Men tror man fortsatt hoppas på några är med Åman

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:22

Riktigt deppigt att läsa Svenssons text. Vår centersida är verkligen ett skämt.

Av Gustav
2026-07-17 21:14

Med det sagt, så är det klart han kan spela vinge också. Så stor skillnad är det inte på center och vinge :)

Av Christian
2026-07-17 21:07

Jag man hoppas ju en del på Åman.
Skulle säga att det är en spelare på absolut översta hyllan, med SHL mått mätt.

Jag tror dock fortfarande att det blir en nordamerikan, som för oss är tämligen okänd.
Tror Åman hamnar i Schweiz till slut, fast jag har ingen koll på vilka lag där som har "utlänn...

Av Christian
2026-07-17 21:06

Absolut. Jag läste det,
Men jag hävdar dock att han är primärt center, faktiskt ganska sällan använd som vinge och då mest i NHL. I AHL spelade han center i de allra flesta matcher och tar också väldigt mycket tekningar.
Sen är han förmodligen för defensiv mot vad Frölunda söker i dagsläget, han s...

Av Christian
2026-07-17 21:02

Jag har verkligen försökt påminna om detta vid ett stort antal tillfällen. De "bästa", som t.ex. Abols nyligen, går till Schweiz. Alltså – rimliga förväntningar. Hoppas det har gått in hos de flesta. Men om inte är det förstås bra om även Johan poängterar det samma. :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 20:00

Håller med. Svenssons krönika var mycket läsvärd och jag rekomenderar alla här inne att läsa den i syfte att förstå hur spelarmarknaden ser ut och att man ska ha måttliga förväntningar på vad som går att få tag i.

Av Kalle Kula
2026-07-17 19:53

Om ingen NHL-klubb ger Nils ens ett drägligt tvåvägskontrakt ligger Frölunda säkert vettigt till. Återstår att se hur det blir.
Han vore förstås bingo.
Många SHL-klubbar jagar centrar, intressanta tider just nu. :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 19:23