SMÅTT OCH GOTT
2026-09-10 12:39 | Skadade ex-frölundaiter 1

”Jag kommer drömma om det läget i natt”

► Arma Frölunda. Kan man säga. Snuvat på poäng med 46 sekunder kvar när Oskar Nilsson styrde in 4–3 – med armen.
► Just före hade Filip Johansson ett jätteläge som Arvid Söderblom räddade.
► En sådan där Frölundakväll igen, ni vet. En där mycket var bra – men ändå gick det åt helsike.
► – Jag kommer drömma om det där läget i natt, suckade Filip Johansson.

46 sekunder kvar – då avgjorde  Oskar Nilsson för Skellefteå. Med armen. Filip Johansson så när 4-3-skytt just före.

FRÖLUNDA ÄR INGET topp 6-lag längre, det räcker inte långt i tabellen att spela rätt bra hockey, man behöver vinna matcher också, i alla fall efter förlängning. Känslan var att vi var på väg dit.

– Kändes som Frölunda var värt två poäng, sa Oskar Nilsson, Skellefteåhjälten som körde med ”kropppsmålning” när han avgjorde efter 59.14.

– Riktigt säker var jag inte, men jag trodde det var mål.

Det studsade rätt för Skellefteå där (ingen tydlig armrörelse, målet okej), och det hjälpte liksom inte att Frölundatränaren Roger Rönnberg satt och var nöjd med mycket när den här dramatiska kvällen slutade med en bitter torsk och ett trist skutt nedåt i tabellen.

– Matchen är vår, en av våra bättre på den här sidan jul.  Ingen fan tycker om att höra det här, men om detta varit en slutspelsserie hade jag sagt till mina spelare ”Upprepa det här så går vi vidare till nästa runda.” Vi är bra med och utan puck, börjar få fart på PP, men vi har inte studsarna med oss i tredje.

I andra, däremot. Anders Grönlunds 2–1 var ju jordens flytmål.

Jesper Frödéns ursnygga 2–2 och Jonathan Sigalets gåva (Pär Lindholm, 3–2) satte Skellefteå i ledning, men Frölunda reste sig.

Filip Johanssons PP-mål betydde 3–3 – och sedan fick den unge backen en superchans att avgöra.

Elmer Söderblom, som skymde vid 3–3, spelade snyggt fram – men Filip fick inte pucken förbi storspelande Arvid Söderblom.

– Jag vet knappt själv vad som hände, fick inte upp pucken, kom kanske för nära. Jag kommer nog drömma om det läget i natt …

** Bra spel, men … samma visa igen, missade chanser, och så förlust ändå?
– Det är det som är surt, mycket är ju bra , nästan surare att förlora då. Men vad har vi, fyra matcher kvar, nu ska vi fortsätta på det här spåret.

Kan bli tufft att nå topp 6 nu, högdramatiskt med flera lag inblandade. Men kvartsfinal eller åttondelsfinal, Filip Johansson sa:

– Kan vi fortsätta och bygga ett bättre spel fram till slutspelet börjar så kan det bli bra. Justera smågrejor, skruva på en del saker.

Roger Rönnberg var också sedvanligt optimistisk:

– Det finns förluster som tär på självförtroendet och så finns det de som gör att man går av isen arg, revanschsugen,  längtar efter nästa match.

Det här var en sådan, alltså. Tyckte Rönnberg.

Jag känner väl så här, stundtals var Frölunda så starkt att Skellefteåtränaren Stefan Hedlund satt och var missnöjd med mycket på presskonferensen.

Linus Nässén grymt bra ersättare för skadade Jan Mursak, Johan Sundströms kedja imponerade igen, många skapade lägen, men så var det detta då:

För många chanser som missades.

Misstag som kostade, som Jonathan Sigalets slarv före 2–3.

Med tio lag till slutspel är det som Filip Johansson sa, får man bara till det när det roliga börjar, så …

Men det här var ännu en kväll där Frölunda fann ett sätt att förlora. Det har varit många av dem i vinter.

Å andra sidan med en hel det oflyt den här gången, och med ett spel som lovade gott.

Halvfullt eller halvtomt glas?

 

***

Jan Mursak tvingades lämna isen mitt i den första perioden. Slovenen träffades av en klubba över munnen sittande i båset.

Direkt stor uppståndelse, Frölundacentern leddes ut blödande.

Mursak kom aldrig tillbaka, är några stygn rikare, men kanske spelar han redan lördagsmatchen mot Brynäs. Hockeyspelare är ju inte fotbollssspelare.

Mursak kanske kan låna Viktor Ekboms ansiktsskydd. Den näsopererade backen får ju ändå inte spela …

***

Frölunda bussar till Gävle under fredagen.

***

Det finns läckra mål och det finns läckra mål. Jesper Frödéns 2–2 (42.14), när han stack fram klubban och satte pucken i nättaket trots att Christoffer Ehn var efter honom – åh, det var hockeygodis, det.

***

Johan Sundström tycktes krocka med Andreas Wingerli på slutet. Ingen utvisning även om Skellefteå skrek utav helsike, men domarna sa att de skulle kolla på situationen efteråt.

Jag kan dock inte se något efterspel här.

***

Det finns snöpliga mål och det finns snöpliga mål.

Och så finns det Anders Grönlunds 2–1 (39.34).

Jösses, det kan vara Oscar Möllers snyggaste styrning på ett tag –problemet att pucken gick i fel bur. Trissan tog en retsam båge över stackars Skellefteåkeepern Arvid Söderblom som blev helt ställd.

Tur för Frölunda och Grönlund. Otur för Skellefteå och Möller. Han jobbade hårt, ville täcka skott, hann inte riktigt fram, istället för täckning blev det styrning – och kanske säsongens märkligaste baklängesmål.

***

Arvid Söderblom öste beröm över brorsan Elmer som hade tre, fyra bra lägen:

– Han var riktigt bra.

Det var Arvid också. Och än en gång vann han och får behålla skryträttigheterna.

Tidigare möten mellan Elmer och Arvid Söderblom.

1/10: Skellefteå–Frölunda 3–1
Arvid backup till Gustav Lindvall, Elmer spelade 4.21.

12/10: Frölunda–Skellefteå 3–2 (straffar)
Elmer inte med i truppen, Arvid backup.

14/1: Skellefteå–Frölunda 5–1
Arvid ersatte Lindvall, spelade två perioder, tog 22 av 22 skott. Elmer spelade 10.02.

***

## Målen:

1–0 (1.12) Christoffer Ehn (Carlsson)
* Philip Broberg slarvade, Patrik Carlsson högg, smart bakom ryggen-pass till Ehn som nätade från nära håll.

1–1 (18.14) Rickard Hugg (Nilsson, Nowick)
* Frölunda med pucktapp i mittzonen, dåligt byte – Hugg straffade med rappt skott.

2–1 (39.34)  Anders Grönlund (Ehn, Carlsson)
* Slumpmål via Oscar Möllers klubba.

2–2 (42.14) Jesper Frödén (Lundberg)
* Läckert växelspel, styrning upp i nättaket.

2–3 (48.28) Pär Lindholm 5/4 (Wingerli, Lindström)
* Gåva av Jonathan Sigalet som missade att spela pucken ur egen zon,  Lindholm fick slå in egen retur.

3–3 (51.37) Filip Johansson 5/4 (Norlinder, Friberg)
* Skott där Elmer Söderblom skymde.

3–4 (59.14) Oskar Nilsson (Lindström,
* Ännu ett slumpmål, Joakim Lindström la en puck på mål, den tog på Nilssons arm och ställde Johan Mattsson.

 

Så startade Frölunda.
Kedjor:

17 Robin Alvarez–9 Jan Mursak–12 Max Friberg
72 Patrik Carlsson–28 Johan Sundström–70 Christoffer Ehn

25 Elmer Söderblom–21 Karl Henriksson–27 Theodor Niederbach
51 Mats Rosseli Olsen–31 Nicklas Lasu–59 Simon Hjalmarsson
22 Linus Nässén

Backar:
58 Jesper Sellgren–16 Stefan Elliott
10 Jens Olsson–5 Filip Johansson
56 Jonathan Sigalet–6 Mattias Norlinder
15 Anders Grönlund 

Målvakt:
33 Johan Mattsson (41 Niklas Rubin)

 

Så startar Skellefteå.
Kedjor:

19 Tuomas Kiiskinen–17 Pär Lindholm–10 Joakim Lindström
45 Oscar Möller–22 Jonathan Johnson–28 Jesper Frödén
15 Melker Karlsson–24 Andreas Wingerli–48 Jonatan Berggren
96 Rickard Hugg–16 Linus Lindström–29 Albin Sundsvik
9 Darren Nowick

Backar:
2 Adam Wilsby–58 Oskar Nilsson
8 Petter Granberg–5 Philip Broberg
20 Roland McKeown–52 Arvid Lundberg
23 Jacob Andersson

Målvakt:
75 Arvid Söderblom (30 Gustav Lindvall )

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Köln–Frölunda 5–2 – snabb analys

► Frölunda föll 2–5 mot Köln inför storpublik i Lanxess Arena. 18 104 – nytt CHL-rekord. ► Här hör ni...

Unge Max trivs med veteranerna Lasu och Friberg: ”Koll på läget”

► Matchdag: Frölunda är i Köln för att lira hockey inför drygt 17 000 (CHL-rekord!) öldrickande och korvätande...

Det blir en ljudkuliss modell maffig nere i Köln: ”Vi mot dem”

► Det är ingen vanlig match när Frölunda spelar CHL-hockey i Köln. Storpubliken – och svensktränarduellen. ► Frågetecken för två...
Senast kommenterat

+1 Mogge, ju tidigare vi är ute desto bättre. Fokus på SHL.

Av oscar björn
2026-09-10 23:35

Håller med Andreas, CHL är kul!

Av Tommy Nilsson
2026-09-10 22:48

Jag delar inte den åsikten. Alls.
Är vi med i en turnering så ska vi gå för att vinna den.

Av andreas
2026-09-10 22:44

Svag insats idag. Tydligt att man inte klarar spel när det blir tuffare samtidigt så tog det till 3e tycker jag innan man började attackera målet. Var svårt att ta sig in och styra skott som Köln klarade galant

Av Virlank
2026-09-10 22:35

Nej, Frölunda gjorde ingen bra match. Men det är också lärorikt. Ger anledning att granska spelet och prestationen på ett annat sätt än vid en knapp seger.

Frölundas saknade spelare hade gjort skillnad: Folin, Nilsson samt Lindholm, Thorell och Graeme Clark!

I övrigt, inga skador och mål av ...

Av Karl Forsberg
2026-09-10 22:29

Inget att hänga läpp för. Bra försäsongsmatcher, men ser gärna att det blir en kort CHL resa. Det här behöver dom inte hålla på med under SHL säsongen. Prioritera gärna SHL tack.

Av Mogge
2026-09-10 22:24

Så istället för att bemöta det jag skriver, som du tycker är galet, väljer du att kalla mig troll? Bara av den anledningen att jag inte skriver ofta nog för att du ska ha sett mina inlägg? Visst, jag skriver sällan, men tycker att man kan visa respekt nog att undvika personliga påhopp för den delen

Av Marcus
2026-09-10 22:20

Ovster, förra matcherna tycker jag han var otroligt bra. Men denna matchen var väl ingen som stack ut? Tycker de flesta gjorde väl mycket misstag, sen var ju isen inte den bästa. Då får man göra lite som Köln spela, upp till back och skott på mål med styrningar.

Av Björn
2026-09-10 22:13

Nummer ett, har aldrig sett dig skriva här inne. Tycker du resonerar helt galet, så får inte ihop detta alls, därav skrev jag troll.
Såna här personer har vi haft rätt mycket av i detta forum som skriver ibland och sen bara försvinner från denna sidan.

Av Björn
2026-09-10 22:08

Hade glömt av Tyrväinen hur äcklig/ful han är i spelet! Sen så kan man ju omöjligt tycka om Bulan heller....!
Är orolig över Olausson, mängder av felpass, han gör allt annat än glänser....inte ens medioker. Ser inte riktigt hans kapacitet om han nu haft någon. Scoutingen här ifrågasätts av mig i al...

Av Ovster
2026-09-10 22:01

Håller med Kalle Kula. Ingen slump att RO valde vissa killar att starta i 6 mot 5. Inte var det "namnen" iaf. Om man vill känneteckna våra PP i termer av egenskaper så tror jag de också skulle täcka lagets totala insats. Besviken.....

Av lgk
2026-09-10 22:01

Ja, blir ju speciellt påtagligt i PP och PK... där man får börja jaga direkt vid tekningsförlust

Av Marcus
2026-09-10 22:01

Vi måste få in en center så lite vunna tekningar kommer bli skadligt i shl

Av Hampus Olofsson
2026-09-10 21:59

CHL-matcherna är ett ruggigt bra försäsongsupplägg. Ömsom vin ömsom vatten. Rätt killar som fick näta ikväll mot ett bra motstånd.
Bara bryta ihop och komma igen.

Av STM
2026-09-10 21:59

Ingen blev skada. De svagaste länkarna i den svaga centrallinjen, Noa Hasa och Liam Dover Nilsson, levererade. Kunde varit värre.

Av Karl Forsberg
2026-09-10 21:57

Okej, vem det nu är. Har du något konstruktivt att komma med eller ska du fortsätta med att kalla andra trolls för att de inte delar din åsikt?

Av Marcus
2026-09-10 21:57

Kopia av söthöna.

Av Björn
2026-09-10 21:56

Så om man har andra åsikter så är man ett troll? Höj nivån lite Björn!

Av Marcus
2026-09-10 21:55

Marcus, känns som ett troll.

Av Björn
2026-09-10 21:54

Om att dumpa och stångas i sarghörnen är att ändra spelsystem... ja :)

Av Marcus
2026-09-10 21:54