Intressant signal när Frölunda hugger på Melart

► Frölundas intresse för Ilari Melart visar på något. Intressant vad.
► Joel Mustonen har full fart igen.
► Det har Frölundas organisation också – permitteringen är över.

NÄR JAG TALADE med sportchefen Fredrik Sjöström för en tid sedan så fick jag den bestämda känslan att Jesper Sellgren skulle ”ersättas” med en back av likartad typ.

En speldrivande sådan, alltså.

I samband med att Michael Spaceks övergång blev officiell fick jag inte riktigt samma svar av Sjöström.

”Är det fortfarande en speldrivande back ni ska ha?”, frågade jag.

– Det kan det vara, sa Sjöström och drog lite på svaret.

Drog mig till minnes detta nyss när HockeyNews.se berättade att Frölunda är en av klubbarna som gett Växjös guldback Ilari Melart ett kontraktsförslag.

Det är säkert smart, jag har ingen invändning mot det, inte alls, men några funderingar föddes i min skalle:

a) Om store, tuffe Melart skulle komma till Frölunda (om, väldigt mycket om) så måste han få spela sin typ av hockey: hårt, rejält och enkelt. Krönikan jag la ut i förmiddags känns synnerligen aktuell i sammanhanget. Meningslöst att värva Melart om denne ska vårda pucken till förbannelse och bli något han inte är. Fråga Christoffer Persson hur kul en sådan situation är, får ni se …

b) Om Melart skulle nappa (igen: stort om), betyder det då att Frölunda lägger sitt ”speldrivaransvar” på Stefan Elliott, Mattias Norlinder, Filip Johansson och Jens Olsson? Utmärkt, kan jag tycka. Speciellt om Melartintresset signalerar en större förståelse för att ett lag behöver ha en trygg defensiv.

Växjö är fortsatt intresserat av Melart, Jan-Axel Alavaaras Mannheim ska också vara där och hugga enligt HockeyNews.se, så det här med Melart till Frölunda behöver det verkligen inte bli något av.

Men att Frölunda i alla fall gör ett försök med den skönt charmige finländaren (som även är ett vasst PP-vapen, ej att förglömma) – jag tycker det är spännande, för det visar på något.

***

Var som hastigast i kontakt med Joel Mustonen och rapporterna var glädjande:

– Kroppen känns bra, jag har varit igång i flera veckor för att komma i kapp.

Mustonen hade ju ett litet helsike med efterverkningar av corona, gjorde comeback i kvartsfinalen mot Rögle, och när jag frågade om han nu går för fullt och vågar tro på spel nästa säsong blev svaret:

– Ja, hundra procent, inga problem!

***

Frölunda har släppt det här med permitteringar:

– Nu är det 100 procent jobb, vi vill ta revansch inom alla områden, sa klubbdirektören Christian Lechtaler till mig i går.

Han underströk, så att ingen skulle missförstå:

– Hundra procent respekt för alla restriktioner.

Frölunda jobbar så att säga efter en mall, nämligen att det blir SHL-spel med publik (må så vara inte fullsatta läktare) i höst, att det blir CHL från och med månadsskiftet augusti/september.

Men inget av detta är klart, inget av detta går att räkna med.

Lechtaler:

– Då får vi göra justeringar under resans gång.

Ovissheten är stor. I alla idrottsklubbar. I hela samhället.

***

Ni såg säkert att det nu är officiellt med Christoffer Ehn i Linköping.

***

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

En utmaning att ställa om efter Joels hyllning: ”Mer ryggmärgsspel”

► Det är ingen vanlig lördag som väntar. Ingen vanlig hockeymatch. Men – det är ändå tre poäng...

Carnbäck inför Lundqvists stora dag: ”Ingen är i närheten”

► Vad minns Patrik Carnbäck av en ung Joel Lundqvist? Varför hyllar han honom med så stora ord? ► Ni...

Högt och lågt, men 3–0 var säkert värdefullt efter förra veckan

► 3–0-seger för Frölunda i Linköping, snabbt upp på segertåget igen, säkert skönt med lite självförtroende och...
Senast kommenterat

Kallio & Lasch är väl de tydligaste namnen som borde fått en plats i taket men icke...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-10-17 00:04

Är inte det där lite av en myt att det går illa efter hyllningsmatcher? Läser man artikeln ovan så känns det ju inte som att resultaten brukar ta stryk direkt.

Av andreas
2026-10-16 23:00

Ja, det var lite "udda" tajming på Beckmans inträde i valberedningen och hans tröjhissning.

Av Jonas Å
2026-10-16 22:18

Oj, missat det? Var rätt omdiskuterat när styrelsen beslutade att hissa hans tröja. Bäckman, som även då satt i valberedningen.

Av Acke
2026-10-16 21:58

Mitt främsta Joel-minne är finalserien mot Färjestad under lockouten 2005, när han som enda spelare vågade stå upp och ta fighten mot Souray. Jävlar, vad han växte redan då!

Av Gustav
2026-10-16 21:41

PS: Skellefteå är det bästa valet av motståndare, inte bara för rivaliteten, de bästa matcher jag sett i SHL, är mellan de två lagen!
Leve Joel!

Av Tommy Nilsson
2026-10-16 21:23

Tyvärr så fanns det nog ett ganska tragiskt människoöde bakom signaturen Herr Lakers. Som jag minns det så var han ett kul och trevligt inslag här i kommentarsfältet när han dök upp. Men som med tiden spårade ur i ett evigt gnäll på Joel som bara gjorde folk irriterade.

Av Kalle Kula
2026-10-16 21:21

Det är kusligt, hur illa det ofta går i de matcher dör Frölundas stora hyllas och/eller tröjan hissas...
Man förlorar matchen.
Ibland sägs det bero på att spelarna blir stela, under cermonin.
Det blir isf motståndarna också...
Min gissning är att spelarna spänner sig, för att de verkligen så g...

Av Tommy Nilsson
2026-10-16 21:15

Det hade varit extremt skoj!

Av jt630421
2026-10-16 20:20

Jojje: Vet inte vad för slags sedvänja Frölunda spelarna sinsemellan har efter en vinst på hemmaplan en lördagseftermiddag med start 15:15.
Kanske går de då på lokal efteråt och tar sig en stänkare alla tillsammans? ;)

Av EDWARD 51
2026-10-16 19:42

👍🏻

Av Totte
2026-10-16 19:24

raschen87: När Du här nämner om "Växjö Lakers" så kommer jag nu väl ihåg den signaturen.
Ja, som sagt vad det blev 'too much' med hans eller hennes alltför många gånger felaktiga yttrande om Joel.

Av EDWARD 51
2026-10-16 19:16

Det förstår jag.

Av Henrik Leman
2026-10-16 19:07

Det kommer bli känslosamt för alla inblandade och det är något fint med det. Måste få vara så.

Sedan efter att hyllningen är över, då ska det ryka ur öronen på varenda spelare. Inte en enda millimeter ska ges bort utan det ska bli tre poäng, till vilket pris som helst när den störste ska hyllas!

Av Jojje
2026-10-16 19:04

Är det bara jag, men Bäckmans tröja är väl inte i taket?
I så fall behöver jag verkligen gå till optikern.

Av Jojje
2026-10-16 19:00

Exakt. Och jag vill inte på något sätt förringa den här suveräna sajten.
Men 45 minuter med Joel med frågor från bl.a Henrik 44 år var ordentligt sevärt.

Av Totte
2026-10-16 18:56

Klokt. :)
Menade mest att du har rätt, man ska ha respekt för svårigheterna som existerar.

Av Henrik Leman
2026-10-16 18:49

Precis. Tänker att det är lättare att hitta ett färskt poddavsnitt med rubrik ”Joel” än att gräva i arkivet här.

Av Totte
2026-10-16 18:28

Nja.. Han försökte flytta på Domaren med handen för att komma åt att slå på HV-spelaren.

Av Totte
2026-10-16 18:24