Information om sajten – och ett sommartack

► Efter den här texten går jag på lite semester-sparlåga ett tag – men först information om sajten och ett tack:
► Info: rakapuckar.com kommer se lite annorlunda ut från och med i sensommar.
► Tack: till alla er som betalar för journalistiken; utan er vore det här inte möjligt.

I HÖST HAR det gått fyra år sedan jag valde att starta rakapuckar.com, då med tanken att erbjuda något extra vad gäller att bevaka Frölunda, tycka om hockey i stort.

Så här långt har det gått runt.

Tack vare er, ni fina läsare som förstår att journalistik kostar och därför väljer att betala för något ni gillar.

Swish är som alltid enklast: 0736–854501

1kr/dag var slogan från start, möjligen lite överflödig nu, många betalar mer, detta närmast livsnödvändigt eftersom annonsmarknaden (i alla fall min) kraschade under coronapandemin.

Tack vare er, med förhoppningen om att ni ska fortsätta ”prenumerera”, helst bli fler (samtidigt som kanske någon annonsör betalar ytterligare någon krona), så fattade jag för en tid sedan beslutet att det absolut blir en säsong till för rakapuckar.com

Inte bara det – sajten görs dessutom om.

I skrivande stund sitter en skicklig herre och fixar och donar på såväl ett nytt ”yttre” som ”inre” för sajten, tanken är att det ska se snyggare ut, ge ett mer aptitligt, modernt intryck.

Efter fyra år är det kanske dags, eller hur?

Några av er kommer nog att gilla, en del kommer kanske tycka att det kunde ha gjorts på annats vis, så fungerar ju livet.

Men allt görs för er skull, för att utveckla, förbättra, ta nästa steg.

En del nyheter blir det, som att kommenteringen kräver en engångsregistrering (inget svårt), jag har vissa funderingar på lite annorlunda ”tänk” i samband med matcher, kanske kan jag också erbjuda vissa chatt-stunder, och … tja, vi får väl se vart det tar vägen.

Inget dramatiskt, men ändå något nytt.

Hoppas ni är med och tycker till under ännu en vinter.

Hoppas ni tipsar era hockeyintresserade vänner var de ska läsa.

Jag går i och med den här texten in i vad man kan kalla för ”semester-mode”, händer det något dramatiskt går jag förstås in och skriver/tycker något, men jag släpper på kravet att ständigt erbjuda dagliga texter och är väl tillbaka om drygt en månad eller så.

Typ.

Jag bestämmer inget exakt.

Mer avkopplande så.

Ni som har frågor under sommaren, jag finns ju på båda mina Twitterkonton, mitt privata och sajtens, det går att skicka meddelande på Facebook och på Instagram.

Jag går inte i ide. Klarar inte sådant.

Några punkter att ta med er in i sommaren:

## 23-24/7 är det virtuell NHL-draft. Hur tidigt väljs Simon Edvinsson? Vill klubben ha över honom med en gång? Vore väldigt kul för oss här hemma om Edvinsson fick testa att slå igenom på svensk is i vinter.

## Redan 18/7 samlas Edvinsson, Theodor Niederbach, Daniel Torgersson och de andra i juniorlandslaget, åker efter några dagar över till Plymouth, USA, för klassikern World Junior Summer Showcase.

## Övriga i Frölunda har semester (=egenträning) under juli, återsamlas 2/8. Edvinsson, Niederbach och Torgersson kommer hem från USA i samma veva, förhoppningvis får de lite ledigt.

## NHL:s expansionsdraft (Seattle Kraken ska in i ligan) hålls 21/7. Köps månne Loui Eriksson ut av Vancouver Canucks före det?

## Ni som är sugna på livehockey, kanske släpps ni in redan när Frölunda inleder sitt försäsongsmatchande i Kungsbacka? Så här är programmet:

10/8: Frölunda–Rögle, Kungsbacka, 18.00.
12/8: Frölunda–Växjö, Halmstad, 18.00.
Strömstad Hockey Classic (Lionshov, Skee)
18/8
: Frölunda–Leksand, 19.00.
19/8: Frölunda–Färjestad, 19.00.

## Champions Hockey League är tänkt att starta 26/8, gruppmatcherna för den som glömt:

  26/8: Mlada Boleslav–Frölunda, 17.00.
  28/8: ZSC Lions–Frölunda, 20.05.
    2/9: Frölunda–Mlada Boleslav, 18.05.
    4/9: Frölunda–ZSC Lions, 14.05.
  5/10: Helsingfors IFK–Frölunda, 18.05.
12/10: Frölunda–Helsingfors IFK, 18.05.

## Här rankade jag SHL-lagen för tillfället. Läs gärna.

Njut av sommaren, det är ni verkligen värda! Hej på er …

***

En sak till, fler utländska spelare tillåts i Schweiz, men bara om ligan utökas med fler lag. Fortsatt osäkert, alltså.

 

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

När Fagemo mår bra gör även Frölunda det: ”Hitta glädjen”

► Det mesta handlade om Samuel Fagemo på söndagen. Mycket handlar om Fagemo även här på sajten...

Frölunda–KooKoo 2–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda räddade hem två poäng mot KooKoo (2–1), Samuel Fagemo den store matchhjälten, först tidigt i...

Tydligt vad det här lagets DNA ska vara – helsike, vad det tävlas

► Sprakar Frölunda igen? Om inte – en annan detalj kan ni räkna med sitter. Läs om vilken....
Senast kommenterat

Jag är inte kompetent nog att bedöma hur Fribergs spelförståelse skulle påverka en centerroll. Vad jag sett hittills (mest baserat på alla träningar) går Max mot en bra säsong och hans spelförståelse - som jag ser det - i termer av att hitta crosspuckar, instick och vinna lösa puckar räcker iaf lång...

Av lgk
2026-09-07 10:03

Jag var ju tveksam till Westergård efter dom första träningsmatcherna och hur det såg ut under förra säsongen. Men det han visat senaste två, då är han att räkna med. Nu var det bara två matcher så man kanske ska hålla i hästarna..😀

Av Daniel B
2026-09-07 09:53

Menar att resan är lång...

Av Jojje
2026-09-07 09:33

Nej! Fribergs ska inte vara center. Inte den spelförståelsen för det.

Av Jojje
2026-09-07 09:31

Helgens klart gladaste besked för Frölundas del. Klart gladaste.

Av Henrik Leman
2026-09-07 09:29

Fagemo kommer bli viktig. Om vi säger så här: killen är ju inte rädd för att skjuta. Gillar att han skjuter nycket under matcherna. Det gillas att passa en extra gång ibland istället för att skjuta.

Jag tycker att kedjan med Lasu, Friberg och Westergård har gjort det bra dessa två matcher som sp...

Av Daniel B
2026-09-07 09:27

Tommy, Raymond får la snacka med sin polare och skicka hit honom. 😀

Av Daniel B
2026-09-07 09:23

Sorry, glömde Älgen. Han tar Meijers plats :-)

Av HenrikM
2026-09-07 09:20

Jag tror, och betonar "tror", att många supportrar glömmer såväl Thorell som Lindholm. Den förstnämnde var lagets bäste forward när han blev skadad. Det är två starka kort som kommer tillbaka. Sedan ska de förstås hitta gammal god form. Efter en match där man går som på rus tar det gärna lite tid.

Av Henrik Leman
2026-09-07 09:19

Säger inte emot, men känns som att många bortser från Max Lindholm. Visst han missar hela försäsongen, men är han tillbaka redan i oktober är det inte så farligt många SHL matcher han missar.

Av Mackan
2026-09-07 09:04

Friberg ses absolut inte som en center. Bara för din vetskap.

Av Henrik Leman
2026-09-07 09:02

Haha. :)

Av Henrik Leman
2026-09-07 09:02

Om/när en vinge kommer in, hoppas jag man sätter Friberg som center.
Han passar väldigt bra på den positionen och är bättre där än både LDN (jag tror Frölunda behöver vara beredda att släppa honom under säsongen. Han är ingen SHL spelare) och Hasa.

Av STM
2026-09-07 08:46

Sjukt att du placerar Älgen på läktaren

Av ulven84
2026-09-07 08:44

Henrik M. Var ska älgen in?

Av STM
2026-09-07 08:43

Clarke verkar inte direkt vila på hanen, det är bra. Han trycker pucken mot mål, för att göra mål när läge finns. Visar mycket glädje också, det är bra.

Av Jojje
2026-09-07 08:37

Cederquist?

Av platax1953
2026-09-07 08:33

Därav att jag i ingressen skrev:
"Frölunda kommer behöva mycket mer än Fagemo i vinter."
😄

Av Henrik Leman
2026-09-07 08:26

Visst Fagemo är sjukt het, men allvarligt vad finns bakom? Puistola som ser ok ut, men sedan massor väl jobbande forwads som gör ett sjukt bra jobb kollektiv, men vi behöver mer skils än Fagemo och Puistola!
Jag är allvarligt oroligt, tänk om Fagemo och Puistola blir skadade! Hemska tanke, och om i...

Av platax1953
2026-09-07 08:23

Är inte Larkin ledig😀
Han är ju center!

Av Tommy Henningsson
2026-09-07 08:06